وزین
صرافی وزین

آلت کوین (Altcoin) چیست؟

0 1

اگر کمی با دنیای ارز‌های دیجیتال آشنا باشید، بی‌شک اصطلاح آلت کوین به گوشتان خورده است. به زبان ساده، به تمام ارز‌های دیجیتال که پس از بیت کوین وارد بازار شدند، آلت کوین می‌گویند. در این مقاله به شکل مفصل راجع‌به آلت کوین‌ها و نحوه عملکرد، ویژ‌گی‌ها، مزایا، معایب و تفاوت آن‌ها با بیت کوین صحبت می‌کنیم.

آلت کوین (AltCoin)

همان‌طور که گفتیم، به تمام ارز‌های دیجیتال، به‌جز بیت کوین، آلت کوین (AltCoin) می‌گویند. می‌توان گفت که در‌حال‌حاضر بیت کوین، بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین ارز دیجیتال بازار است و آلت کوین‌ها همگی ارز‌های دیجیتالی هستند که پس از بیت کوین به بازار رمزارزها، عرضه شدند.

کلمه آلت کوین، از ترکیب دوکلمه آلت (Alt) که اول کلمه Alternative به معنی جایگزین است و کوین (Coin) به معنی سکه، ساخته شده است. اگر بپرسید با وجود بیت کوین، چرا آلت کوین‌ها ساخته شدند؟ در پاسخ باید بگوییم که هدف از ایجاد آلت کوین‌ها، ارائه رمز‌ارزهایی با تکنولوژی و امکانات جدید و حل مشکلات قبلی بیت کوین است. همچنین می‌توان گفت که آلت کوین‌ها، با هدف رقابت با بیت کوین و گرفتن جایگاه آن، ایجاد و وارد بازار می‌شوند.

جالب است بدانید تاکنون چندین هزار آلت کوین ایجاد و وارد بازار ارز‌های دیجیتال شده‌اند و تعداد آن‌ها همچنان در حال افزایش است.

آلت سیزن (AltSeason) چیست و چطور رسیدن آن را تشخیص دهیم؟

اصطلاح آلت کوین (Altcoin)

به طور گسترده‌ اصطلاح «Altcoin» برای اشاره به دارایی‌های دیجیتالی است، از این‌رو دارایی‌هایی مانند سکه یا توکن، بیت کوین نیستند. این نامگذاری از این ایده ناشی می‌شود که بیت کوین ارز رمزنگاری شده اصلی است و پس از آن همه ارزها به عنوان ارز‌های “متناوب” یا “جایگزین” در نظر گرفته می‌شوند. آلت کوین از نظر فنی به جای ارز “توکن” شناخته می‌شود. یکی از مشهورترین نمونه‌ها، توکن‌های ERC-20 است که در بالای بلاک چین اتریوم قرار دارند.

از زمان ایجاد بیت کوین در سال ۲۰۰۸، بیش از ۲۰۰۰ ارز رمزپایه جایگزین به کار گرفته شد. در حقیقت، بسیاری از این آلت کوین ها به عنوان کپی اصلاح شده از بیت کوین، از طریق فرآیندی معروف به هاردفورک Hard Fork ایجاد شده‌اند. علی رغم برخی شباهت‌ها، هر آلت کوین ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد.

بررسی نحوه کارکرد آلت کوین‌ها

به شکل کلی می‌توان گفت که آلت کوین‌ها ساختاری تقریباً مشابه بیت کوین دارند. این ارز‌های دیجیتال نیز همچون بیت کوین برای انتقال و دریافت وجوه، از کلید‌های خصوصی استفاده می‌کنند.

آلت کوین‌ها از لحاظ ساختار شبکه، به دودسته توکن و کوین تقسیم می‌شوند:

 • کوین‌ها همچون بیت کوین، دارای بلاک چین و شبکه اختصاصی خود هستند. البته باید بدانید که ساختار بلاک چین در کوین‌های مختلف، متفاوت است و هر‌کدام از آن‌ها، الگوریتمی مستقل و متفاوت دارند.
 • توکن‌ها روی شبکه بلاک چین بیت کوین یا کوین‌های دیگر، ساخته و عرضه می‌شوند.

اگر بپرسید که آیا آلت کوین‌ها نیز همچون بیت کوین امنیت بالایی دارند؟ در پاسخ باید بگوییم که بله. در‌مجموع می‌توان گفت که آلت کوین‌ها نیز امنیت بالایی دارند و شما می‌توانید با خیال راحت، نسبت به انجام معاملات با استفاده از آن‌ها، اقدام کنید.

مزایا و معایب آلت کوین چیست؟

به شکل کلی، ساخت آلت کوین‌ها و استفاده از آن‌ها، مزایا و معایبی دارد که شما برای آشنایی بیشتر با آن‌ها و تصمیم‌گیری نسبت به خرید و استفاده از آن‌ها باید با این مزایا و معایب آشنا شوید.

مزایای آلت کوین‌ها

 • آلت کوین‌ها با هدف رفع مشکلات بیت کوین (سرعت تأیید تراکنش‌ها، هزینه ماینینگ و غیره)، ایجاد شده‌اند. به همین دلیل، بیشتر آن‌ها مشکلات رایج بیت کوین را هدف گرفتند و سعی دارند آن‌ها را حل‌وفصل کنند.
 • ایجاد آلت کوین‌ها، باعث افزایش تعداد ارز‌های دیجیتال در بازار شد. در نتیجه، با افزایش تعداد ارز‌های دیجیتال، فضای رقابتی در بازار به وجود آمد و همین امر، باعث رشد بازار ارز‌های دیجیتال شد.
 • یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین، این است که کارمزد تراکنش بسیار کمتری دارند.
 • آلت کوین‌ها به دلیل این‌که نسبت به بیت کوین، جدید‌تر هستند و برخی از قابلیت‌های آن‌ها نیز بهتر است، پتانسیل رشد بیشتری نسبت به بیت کوین دارند.

معایب آلت کوین‌ها

 • قیمت آلت کوین‌ها، معمولاً نوسان بیشتری نسبت به بیت کوین دارند و از ثبات کمتری برخوردارند.
 • آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین، سهم کمتری از بازار دارند. از آوریل ۲۰۲۱ به بعد، بیت کوین تقریباً ۶۰% بازار رمزارزها را تصاحب کرده است.

معرفی انواع آلت کوین‌ها

امروزه آلت کوین‌های مختلفی با ویژگی‌های متفاوت ایجاد و وارد بازار رمز‌ارز‌ها شده‌اند. این آلت کوین‌ها بر اساس ویژگی‌هایی که دارند، شامل دسته‌بندی‌های مختلفی می‌شوند. به‌صورت کلی می‌توان آلت کوین‌ها را به چهار دسته اصلی تقسیم کرد:

 • آلت کوین‌های مبتنی بر ماینینگ (Mining-based Cryptocurrencies)
 • استیبل کوین‌ها (Stablecoins) یا ارز‌های دیجیتال با ثبات
 • توکن‌های اوراق بهادار (Security tokens)
 • توکن‌های ابزاری (Utility tokens)

آلت کوین‌های مبتنی بر ماینینگ (Mining-based Cryptocurrencies)

آلت کوین‌های مبتنی بر ماینینگ (Mining-based Cryptocurrencies)، همان‌طور که از نامشان مشخص است، با انجام فرایند ماینینگ ایجاد می‌شوند. این آلت کوین‌ها از نظر ساختاری، شباهت زیادی با بیت کوین دارند. در‌حال‌حاضر، معروف‌ترین و بهترین آلت کوین مبتنی بر ماینینگ، اتریوم (Ethereum) است.

استیبل کوین‌ها (Stablecoins) یا ارز‌های دیجیتال با ثبات 

استیبل کوین‌ها (Stable Coins)، آلت کوین‌هایی هستند که برای مقابله با نوسانات بازار، طراحی و ارائه شده‌اند. ارزش این آلت کوین‌ها، بر اساس یک شاخص اساسی مانند قیمت دلار، مشخص می‌شود. تتر، معروف‌ترین استیبل کوین است و ارزش آن همواره معادل یک دلار است.

تفاوت کوین استیبل (stablecoin) و کوین غیر استیبل (unstablecoin) چیست؟

توکن‌های اوراق بهادار (Security tokens)

توکن‌های اوراق بهادار (Security tokens)، دسته‌ای از آلت کوین‌ها هستند که روی شبکه بلاک چین بیت کوین و کوین‌های دیگر ایجاد می‌شوند. این توکن‌ها تا حدودی شبیه به سهام‌های سنتی هستند و کاربردی مشابه با آن‌ها دارند.

توکن‌های ابزاری (Utility tokens)

توکن‌های ابزاری (Utility tokens) هم مثل توکن‌های اوراق بهادار، شبکه بلاک چین اختصاصی ندارند و روی شبکه بلاک چین کوین‌های دیگر، ایجاد می‌شوند. کاربرد توکن‌های ابزاری، شبیه به کاربرد بن خرید از یک فروشگاه است. این توکن‌ها ذاتاً دارای ارزش هستند؛ اما نمی‌توان از آن‌ها برای خریدوفروش هر چیزی استفاده کرد. در‌واقع برخلاف کوین‌ها که ماهیتی شبیه به پول دارند، می‌توان از آن‌ها در موارد مختلف استفاده کرد. کاربرد توکن‌ها در مواردی خاص محدود می‌شود.

انواع توکن چیست؟

بهترین و معروف‌ترین آلت کوین‌های بازار ارز‌های دیجیتال

همان‌طور که در طول مقاله چندین بار اشاره داشتیم، امروزه بیش از چند هزار آلت کوین، در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. برخی از این آلت کوین‌ها نسبت به موارد دیگر محبوب‌تر، معروف‌تر، ارزشمندتر و معتبرتر هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم.

اتریوم (ETH)؛ محبوب‌ترین آلت کوین

اتریوم (ETH) یک پلتفرم متن‌باز، مبتنی بر فناوری بلاک چین است. ارز دیجیتال معروف این شبکه، اتر (ETH) نام دارد. این آلت کوین پس از بیت کوین، ارزشمند‌ترین ارز دیجیتال بازار است.

همه چیز درباره اتریوم (آشنایی کامل با دومین ارز دیجیتال برتر جهان)

تتر (USDT)؛ محبوب‌ترین استیبل کوین 

محبوب‌ترین و معروف‌ترین استیبل کوین در حال حاضر، تتر است. این آلت کوین، همواره ارزشی معادل یک دلار دارد و نوسانات بازار ارز‌های دیجیتال، روی قیمت آن تأثیری ندارد. همچنین باید اشاره داشته باشیم که در حال حاضر، بیشترین حجم معاملات روزانه، متعلق به تتر است.

ریپل (XRP)؛ یک آلت کوین سریع و ارزان، برای انجام تراکنش‌ها

ارز دیجیتال XRP، با هدف انجام تراکنش‌های ارزان و سریع ایجاد شده است و امروزه نیز تا حد زیادی به اهداف خود دست پیدا کرده است. تراکنش‌های XRP، در چند ثانیه (معمولاً بین ۵ تا ۷ ثانیه) تأیید می‌شوند و هزینه بسیار کمی دارند. همین ویژگی باعث شده است تا این آلت کوین بسیار موردتوجه قرار گیرد.

بیت کوین کش (BCH)؛ هارد فورک بیت کوین

بیت کوین کش (BCH)، یک هارد فورک از بیت کوین بود و تلاش داشت بعضی از مشکلات این رمزارز را حل کند. بیت کوین کش و بیت کوین در موارد زیر با هم متفاوت هستند:

 • بیت کوین کش نسبت به بیت کوین، بلاک بزرگ‌تری دارد. به همین دلیل، تراکنش‌های آن سریع‌تر انجام می‌شود و هزینه آن نیز کمتر است.
 • سهم بازار و قیمت بیت کوین، بیشتر از بیت کوین کش است.
بیت کوین کش چیست؟ از تاریخچه تا مزایا، معایب، انواع کیف پول و نحوه استخراج آن

آلت کوین‌ یا بیت کوین؟

در نهایت، سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود، این است که بیت کوین بهتر است یا آلت کوین‌؟ پاسخ به این سوال، کاملاً وابسته به نیاز و هدف شما از ورود به بازار ارز‌های دیجیتال است.

به طور مثال، اگر سرمایه زیادی دارید و به دنبال یک سرمایه‌گذاری امن و مطمئن هستید، بیت کوین می‌تواند گزینه مناسبی باشد. البته آلت کوین‌هایی همچون اتریوم که اعتبار، ارزش و ثبات بالایی دارند نیز، می‌توانند انتخاب خوبی برای سرمایه‌گذاری باشند. اما اگر سرمایه شما برای ورود به این بازار کم است و اهل ریسک هستید، خریدوفروش آلت کوین‌ها، بهترین فرصت برای ورود به بازار است. در واقع، باتوجه‌به این‌که آلت کوین‌ها جدید‌تر هستند و برخی از آن‌ها قابلیت‌های بهتری نسبت به بیت کوین دارند، امکان رشد سریعتر و بیشتر آن‌ها، بالا‌تر است. همچنین قیمت آلت کوین‌ها، معمولاً نوسانات بیشتر و شدید‌تری دارد که این مورد برای تریدر‌ها، خصوصاً تریدر‌های نوسان‌گیر و روزانه، مزیت بزرگی به شمار می‌آید.

آلت کوین های صادر شده از بیت کوین

آلت کوین‌هایی که از بیت کوین صادر می‌شوند، اغلب فرآیند استخراج مشابهی را طی می‌کنند که به الگوریتم اجماع اثبات کار بستگی دارد. با این حال، چندین ارز رمزپایه دیگر نیز وجود دارد که در شبکه‌های بلاک چین توزیع شده‌اند و با استفاده از روش‌های جایگزین در حال آزمایش هستند.

الگوریتم توافق اثبات سهام، رایج‌ترین گزینه برای اثبات کار است. از دیگر نمونه‌های قابل توجه در این زمینه می‌توان به الگوریتم‌های اجماع اثبات نمایندگی سهام، اثبات سوختگی، اثبات اقتدار و تاخیر در اثبات کار اشاره کرد.
اثبات سهام (Proof of Stake) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تفاوت بیت کوین با آلت کوین چیست؟

همانطور که گفته شد؛ به‌صورت کلی تفاوت اصلی آلت کوین‌‌ها با بیت کوین، این است که بیت کوین به‌عنوان رمز‌ارز اصلی شناخته می‌شود و آلت کوین‌ها همگی رمز‌ارز‌های جایگزین هستند. اما تفاوت آلت کوین‌ها و بیت کوین، تنها به این مورد ختم نمی‌شود و برخی از آلت کوین‌ها در موارد خاص همچون کاربرد‌ها و قوانین، تفاوت‌هایی با بیت کوین دارند. امروزه، بیش از هزاران آلت کوین وارد بازار شدند که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند.

به طور مثال، لایت کوین یک آلت کوین است که قوانین و سرعت ماینینگ آن با بیت کوین متفاوت است. مجموع بیت کوین‌های استخراج شده و قابل استخراج، ۲۱ میلیون واحد است. به‌این‌ترتیب، هر ۱۰ دقیقه، تنها مقدار مشخصی از بیت کوین قابل استخراج است. این در حالی است که لایت کوین حدوداً ۴ برابر سریع‌تر از بیت کوین، ماین می‌شود و همچنین سرعت پرداخت‌های آن نیز بیشتر است. همچنین بر‌خلاف بیت کوین، ماین کردن لایت کوین، بسیار راحت‌تر است و برای انجام فرایند ماینینگ، نیازی به سخت‌افزارهای قدرتمند نیست.

لایت کوین چیست؟

نتیجه

اگرچه برخی از کاربران اصطلاح آلت کوین را تحقیرآمیز یا تحقیرکننده می‌دانند، اما به طور کلی استفاده از آن مشکلی ندارد. همچنین قرار نیست این اصطلاح احساس مثبت یا منفی در مورد دارایی که به آن مراجعه می‌شود را بیان کند. از طرف دیگر اصطلاح شت کوین «shitcoin»، احساسات منفی به همراه می‌آورد و معمولاً تحقیرآمیز تلقی می‌شود.

صرافی ارز دیجیتال وزینکس

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها