وزین
صرافی وزین

آپدیت تاپروت (Taproot) چیست؟

1 22

  بیت کوین، مهم‌ترین ارز دیجیتال دنیا

 

بیت کوین (Bitcoin)، پادشاه ارزهای دیجیتال است. اولین ارز دیجیتال معتبر دنیا که بیشتر رمزارزها از آن پیروی می‌کنند. تغییرات تکنولوژی و قیمت بیت کوین، برای جامعه ارزهای دیجیتال بسیار مهم است؛ چرا که می‌تواند تأثیر زیادی بر صنعت ارزهای دیجیتال داشته باشد.

هیچ رمزارز دیگری را نمی‌توان پیدا کرد که نوسانات قیمت آن تا این حد بر ارزش دیگر دارایی‌های دیجیتال تأثیر بگذارد؛ بنابراین، حتی اگر طرف‌دار بیت کوین نیستید، آگاه شدن از تغییرات بیت کوین برای پیش‌بینی تغییرات آلت‌کوین‌ها (Altcoin) لازم است.

در این مقاله به یکی از آپدیت‌های پرحاشیه بیت کوین می‌پردازیم. آپدیت تاپروت (Taproot) که می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود در شبکه بیت کوین را حل و کارایی آن را چندبرابر کند. البته اگر نودهای شبکه بیت کوین، راضی به اجرای آن باشند.

 

۲. هدف تاپروت (Taproot) چیست؟

 

پس از به‌روزرسانی سگویت (Segwit) بیت کوین، نیاز به آپدیتی بود که بتواند نقطه‌ضعف‌های سگویت را پوشش دهد.

هدف آپدیت تاپروت، تغییر کارکرد بیت کوین به نحوی است که امنیت، حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری آن افزایش یابد.

این اهداف و عملکرد بهتر شبکه، با اقدام آپدیت تاپروت با امضای اشنور (Schnorr) امکان‌پذیر شده است. هرکسی که با دنیای ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشد؛ می‌داند که در این دنیا، امنیت، حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری حرف اول را می‌زند. هر پلتفرمی که بتواند این سه مورد را کنار هم داشته باشد، قادر خواهد بود در میدان رقابت دارایی‌های دیجیتال دوام بیاورد. باوجوداینکه بیت کوین، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا است؛ اما هنوز در پلتفرم آن مشکلاتی مربوط به این سه موضوع پیدا می‌شود. تاپروت برای حل این مشکلات طراحی شده است.

 

۳. حریم خصوصی، نگرانی اصلی کاربران بیت کوین

اگرچه بیت کوین فرازوفرودهای زیادی را تجربه کرده، اما ثابت کرده است که با هیچ طوفانی از پا در نخواهد آمد. این رمزارز، تابه‌حال بحران‌های زیادی را پشت سر گذاشته است؛ اما به لطف طرف‌داران پروپاقرص، همچنان باقدرت به مسیر خود ادامه می‌دهد. بااین‌وجود، نمی‌توان منکر ایرادات اساسی در کدهای بیت کوین شد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بیت کوین که همواره مورد انتقاد منتقدان بوده، ضعف آن در زمینه حریم خصوصی است. بیت کوین یک پلتفرم عمومی است و هرکسی می‌تواند تراکنش‌های آن را مشاهده کند. این مسئله، حریم خصوصی کاربران را به خطر می‌اندازد.

حتی تاپروت هم، نمی‌تواند بیت کوین را به امن‌ترین ارز دیجیتال دنیا تبدیل کند! اما میزان حریم خصوصی بیت کوین را، تا حد زیادی افزایش می‌دهد. بااین‌وجود، بیت کوین هرگز مانند رمزارزهایی چون مونرو (Monero)، یک پلتفرم کاملاً غیرقابل‌ردیابی نخواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود تاپروت بتواند تا حد قابل قبولی، از نگرانی‌هایی که درباره حریم خصوصی بیت کوین وجود دارد، کم کند. اما تاپروت چیست و چطور می‌تواند این کار را انجام دهد؟

۴. تاپروت (Taproot) چیست‌؟

 

به‌طورکلی دو نوع تراکنش در شبکه بیت کوین وجود دارد، تراکنش‌های ساده و تراکنش‌های پیچیده. تراکنش‌های ساده، همان انتقال ساده بیت کوین بدون هیچ پیش‌شرطی است؛ اما اگر در تراکنش بیت کوین از قراردادهای هوشمند (Smart Contract) استفاده کنیم، یک تراکنش پیچیده خواهیم داشت. تراکنش‌ها در بیت کوین، می‌توانند به روش‌های متفاوتی تبدیل به تراکنش‌های پیچیده شوند. تراکنش‌های چند امضایی یا تعیین محدوده زمانی مشخص برای انجام تراکنش‌ها، آنها را تبدیل به یک تراکنش پیچیده در شبکه بیت کوین خواهد کرد.

بدون تاپروت، قراردادهای ساده را به‌راحتی می‌توان از قراردادهای پیچیده تشخیص داد. یعنی هر شخصی می‌تواند وارد پلتفرم بیت کوین شود، دفتر ثبت سفارش‌ها را باز کند و با یک نگاه به سفارش‌ها متوجه شود کدام آدرس، تراکنش پیچیده انجام داده، چه شروطی برای تراکنش خود گذاشته است و حتی متوجه می‌شود کدام یک از این شروط عملی شده و کدام یک نشده‌اند.

آپدیت تاپروت، باعث می‌شود اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها مخفی شود و هرکسی به‌راحتی نتواند از آن‌ها سر در بیاورد. با این حساب، حتی اگر شخصی از تراکنش‌های پیچیده استفاده کند، تراکنش او مانند تراکنش‌های ساده در دفتر ثبت سفارشات ثبت خواهد شد. این کار، یک موفقیت چشمگیر برای بیت کوین محسوب می‌شود؛ چرا که حریم خصوصی بیت کوین را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

با اجرای تاپروت، چیزی جز تراکنش‌های ساده همتا به همتا (Peer To Peer) در پلتفرم بیت کوین مشاهده نخواهد شد و بسیاری از جزئیات تراکنش‌ها حذف می‌شود. اما آدرس کیف پول فرستنده و آدرس گیرنده، همچنان در معرض دید عموم باقی خواهد ماند.

پیشنهاد تاپروت، اولین‌بار توسط گرگ ماکسول (Greg Maxwell) توسعه‌دهنده Bitcoin Core در ژانویه ۲۰۱۸ معرفی شد.

اکتبر سال ۲۰۲۰، تاپروت با همکاری پیتر وایلی (Pieter Wuille) به کتابخانه هسته بیت کوین اضافه شد. برای نهایی شدن اجرای تاپروت در شبکه بیت کوین، نودها باید قوانین تاپروت را بپذیرند و با اجرای آن موافقت کنند. هنوز این توافق، بین نودهای بیت کوین صورت نگرفته است.

اما تاپروت، تنها نیست. آپدیت دیگری همراه آن وجود دارد که به امضای اشنور معروف شده است. امضای اشنور، پیاده‌سازی تاپروت را امکان‌پذیر ساخته و ویژگی‌های نوآورانه زیادی به پلتفرم بیت کوین اضافه کرده است.

 

امضای اشنور (Schnorr) چیست؟

امضاها، برای تأیید تراکنش‌ها ضروری هستند. همان‌طور که معتبر بودن یک فاکتور کاغذی به امضا یا اثر انگشت فرستنده و گیرنده پول نیاز دارد؛ در مورد تراکنش‌های شبکه بلاک‌چین نیز این مسئله صادق است. با این تفاوت که امضای شما در شبکه بلاک چین، به طور خودکار توسط پروتکل‌ها ایجاد می‌شود. این امضاها همراه با تراکنش به بلاک چین فرستاده می‌شوند و مورد پردازش قرار می‌گیرند. هرچه حجم امضای تراکنش‌ها کمتر باشد، تراکنش حجم کمتری در یک بلاک اشغال می‌کند و تراکنش‌های بیشتری در یک بلاک جای می‌گیرند؛ بنابراین سرعت و مقیاس‌پذیری شبکه افزایش خواهد یافت.

امضای اشنور، یک طرح امضای رمزنگاری شده است که توسط کلاوس اشنور (Claus Schnorr)، ریاضی‌دان و رمزنگار آلمانی، ایجاد شد. اشنور، حق ثبت اختراع کارش را سال‌ها برای خود محفوظ نگه داشت؛ اما نهایتاً، سال ۲۰۰۸، حق ثبت اختراع (patent) اشنور منقضی شد و توسعه‌دهندگان بیت کوین توانستند از امضای او در پروتکل بیت کوین استفاده کنند.

امضای اشنور به‌سادگی و کارایی خوب آن در تولید امضاهای کوتاه شناخته می‌شود.

طرح امضای ایجاد شده توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، خالق بیت کوین، Elliptic Curve Digital Signature Algorithm نام داشت که به‌اختصار آن را ECDSA می‌نامیدند. دلیل استفاده از ECDSA تا قبل از امضای اشنور این بود که این امضا بسیار رایج، ایمن و منبع‌باز (Open Source) بود. علاوه بر این، درک سازوکار آن نسبت به امضای اشنور آسان‌تر به نظر می‌رسید.

 اما امروزه، توسعه‌دهندگان بیت کوین تصمیم به استفاده از امضای اشنور، Schnorr Digital Signature Scheme که به‌اختصار SDSS خوانده می‌شود، گرفته‌اند. شروع به استفاده از این امضا، می‌تواند شروع نسل جدیدی از پروتکل‌های تولید امضا برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال باشد.

یکی از مهم‌ترین مزایای امضای اشنور، توانایی تولید امضاهای چندگانه در معاملات پیچیده بیت کوین است. این پروتکل می‌تواند چندین امضا را در خود جای دهد و یک امضای منحصربه‌فرد به وجود بیاورد. به این مکانیزم، تجمع امضاها (signature aggregation) گفته می‌شود.

۵. آپدیت تاپروت، چطور باعث ارتقا بیت کوین خواهد شد؟

همان‌طور که گفته شد، تاپروت همراه با امضای اشنور می‌تواند باعث ارتقای حریم خصوصی پلتفرم بیت کوین شود؛ اما این تنها کارکرد تاپروت نیست. این آپدیت، از روش‌های زیر می‌تواند به پیشرفت بیت کوین کمک کند:

۱- کاهش اطلاعات وارد شده به بلاک چین از طریق کاهش حجم امضای قراردادها

۲- امکان ورود تراکنش‌های بیشتر به یک بلاک

۳- کاهش کارمزد تراکنش‌ها

یکی دیگر از فواید تاپروت این است که امضاهای موجود در تاپروت دیگر انعطاف‌پذیر نیستند. انعطاف‌پذیر بودن امضای تراکنش‌ها، یکی از ضعف‌های امنیتی بیت کوین به شمار می‌آمد.

به زبان ساده، انعطاف‌پذیر بودن امضا به این معنا است که امکان تغییر امضا تا قبل از تأیید شدن تراکنش وجود دارد. در این صورت، اگر تأیید تراکنش مدت‌زمان زیادی طول بکشد، فرصت مناسبی برای هکرها به وجود می‌آید تا امضا را تغییر دهند. همچنین، این مسئله می‌تواند خطر دو بار خرج کردن (double Spending) برای یک بیت کوین را به وجود بیاورد.

تاپروت
تاپروت

تاپروت در یک نگاه

 

۱- تاپروت یک آپدیت جدید برای شبکه بیت کوین است که می‌تواند قدرت این شبکه را افزایش دهد.

۲- تاپروت پروتکل امضای اشنور (Schnorr)را وارد بیت کوین می‌کند. این پروتکل، وضعیت رمزنگاری هسته بیت کوین را ارتقا خواهد داد.

۳- آپدیت تاپروت می‌توان باعث بهبود آپدیت قبلی بیت کوین یعنی آپدیت سگویت شود. این آپدیت جدید با همگام‌سازی خروجی تراکنش‌ها، باعث افزایش حریم خصوصی در بیت کوین می‌شود.

۴- تاپروت، عرصه را برای ارتقاهای بعدی بیت کوین آماده کرده است و کار را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر می‌کند.

 

جمع‌بندی

اگر آپدیت تاپروت بتواند با موفقیت روی شبکه بیت کوین اجرا شود، می‌توانیم شاهد بیت کوینی سریع‌تر، امن‌تر و محرمانه‌تر باشیم. هرچند این به‌روزرسانی، حریم خصوصی افراد را بالا می‌برد؛ اما نمی‌توان گفت تراکنش‌های بیت کوین پس از آپدیت تاپروت غیرقابل‌ردگیری خواهند شد. این مسئله، احتمال این‌که آپدیت تاپروت با مشکلات قانونی مواجه شود را بسیار کاهش می‌دهد.

تاپروت همچنین می‌تواند افراد بیشتری را به شبکه لایتنینگ بیت کوین (Lightning Network) علاقه‌مند کند و باعث شود کاربران زیادی جذب این شبکه شوند. نظر شما درباره آپدیت تاپروت چیست‌؟ آیا صاحبان نودهای بزرگ بیت کوین با حضور تاپروت در شبکه موافقت خواهند کرد؟

در قسمت نظرات می‌توانید سؤالات و دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید. تیم تولید محتوای صرافی وزینکس‌، دراسرع‌وقت پاسخ‌گوی سؤالات شما خواهد بود.

 

منبع:

https://academy.binance.com/en/articles/what-is-taproot-and-how-it-will-benefit-bitcoin

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
معرفی صرافی کراکن
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
تازه‌ترین قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها
سعید
آبان ۲۲, ۱۴۰۰ ۸:۲۹ ب٫ظ

سلام خسته نباشید
اگه این بروزرسانی انجام بشه اونایی که ماین میکنن مشکلی براشون پیش میا؟باید کار خاصی انجام بدیم