وزین
صرافی وزین

ارزش بازار (Market cap) چیست؟

1 5

ارزش بازار چیست و چرا اصطلاح مهمی است؟

قیمت سهام یک شرکت، نمی‌تواند باارزش بودن آن را به‌درستی نشان دهد؛ معیار مهم‌تری برای پی‌بردن به این مسئله وجود دارد و آن ارزش بازار (Market capitalizition) است. ارزش بازار (market cap)، معیار دقیقی برای درک ارزش یک شرکت است.

آگاهی از ارزش بازار یک شرکت، به شما برای درک تأثیر شرکت بر شاخص کل کمک می‌کند و دیدی صحیح از اعتبار شرکت در بازار می‌دهد. روش معمول به‌دست‌آوردن ارزش بازار، ضرب قیمت سهام شرکت در تعداد سهامی است که وارد بازار می‌کند. برای مثال، یک شرکت ۱۰ میلیون سهام را با قیمت ۱۰۰ دلار به بازار عرضه می‌کند؛ بنابراین، ارزش بازار این شرکت یک میلیارد می‌شود.

ارزش بازار، نه‌تنها شرکت‌ها را ارزش‌گذاری می‌کند؛ بلکه، برای درک ارزش و اعتبار ارزهای مجازی نیز استفاده می‌شود. برای ارزهای دیجیتال، ارزش بازار از حاصل‌ضرب کوین‌های موجود در بازار، در قیمت فعلی هر کوین به دست می‌آید. برای درک تفاوت ارزش دو ارز دیجیتال، می‌توان ارزش بازار آن‌ها را مقایسه کرد. برای مثال، سرمایه‌گذاری در بیت کوین بهتر از سرمایه‌گذاری در یک ارز ناشناخته است.

به‌طورکلی market cap ، نشان می‌دهد یک کوین چه اندازه می‌ارزد. این ارزش، با قیمت کوین متفاوت است. بالا بودن قیمت، به معنای باارزش‌تر بودن نیست. با یک مثال، موضوع شفاف‌تر می‌شود. اگر برای یک پراید قیمت لامبورگینی را بپردازیم، نباید از آن سرعت لامبورگینی را انتظار داشته باشیم. چون قیمت بالای آن به معنی ارزش و کیفیت ماشین نیست.

قیمت ارزهای دیجیتال در بازار، به هر دلیلی چون شرایط تحریم، اخبار فاندامنتال (Fundamental)، توییت و مصاحبه‌های افراد معروف مانند ایلان ماسک و… افزایش یا کاهش می‌یابد؛ بنابراین باید دانست که قیمت، یک مسئله احساسی است. ممکن است با بروز اتفاقاتی تغییر کند. طبق یک تئوری، ارزش بازار نقطه مقابل ریسک معامله است. یعنی هرچه ارزش یک شرکت بیشتر باشد، سرمایه‌گذاری در آن ریسک کمتری دارد.

توجه داشته باشید که مارکت کپ رمزارز‌ها، فقط ارزش کنونی آن ارز را نشان می‌دهد و نمی‌تواند آینده بازار را پیش‌بینی کند. هرچه مارکت کپ یک ارز دیجیتال بیشتر باشد، میزان سلطه آن رمزارز بر بازار بیشتر است.

به‌طورکلی می‌توان گفت هرچقدر مارکت کپ یک دارایی پایین‌تر باشد، سرمایه‌گذاری روی آن ریسک بالاتری دارد. اما در صورت صعودی شدن مارکت کپ، معمولاً سودآوری خیلی خوبی خواهد داشت. در نظر داشته باشید طبق یک قانون نانوشته

هرچقدر ریسک کمتر شود، سود هم کمتر خواهد شد.

 

نقدینگی (liquidity) در بازار به چه معناست؟

نقدینگی در بازار به معنی توانایی تبدیل کردن سریع سرمایه، به هر نوع ارز یا پول دیگر است. در ارزهای دیجیتال، این مفهوم به این صورت بیان می‌شود:

نقدینگی، میزان توانایی خرید یا فروش یک ارز دیجیتال است به صورتی که قیمت آن ارز دیجیتال تحت تأثیر معاملات تغییری نکند.

نقدینگی پایین، نشان‌دهنده بازاری نوسانی است. در این حالت، قیمت با هر خریدوفروش بالا و پایین می‌شود. ولی نقدینگی بالا، نشان‌دهنده بازاری است که ثبات بالایی دارد و امکان نوسان قیمت در آن پایین است.

پس اگر بتوان یک ارز را بدون دردسر معامله کرد، یعنی آن ارز نقدینگی بالایی دارد. در این بازارها به‌خاطر وجود خریداران و فروشندگان زیاد، می‌توان هر زمان وارد معامله شد و برای یافتن خریدار و فروشنده، احتیاجی به صبر کردن نیست. در مجموع، نقدینگی یعنی یک ارز دیجیتال در هر لحظه بتواند به پول، سکه، یا ارزهای دیگر تبدیل شود.

نقدینگی چیست؟

نقدینگی معمولاً به چند دسته تقسیم می‌شود:

 • نقدینگی جاری: نشان‌دهنده وجود سرمایه یک شرکت برای بازپرداخت وام است.
 • نقدینگی سریع: برای اندازه‌گیری تمام نقدینگی‌‌های منابع مالی شرکت است.
 • نقدینگی مطلق: تأییدکننده وجود منابع مالی در شرکت است.
توجه: منابع مالی صرفاً به معنای پول نقد نیست و تمام کالاها و مواد خام شرکت را شامل می‌شود.

آیا نقدینگی مسئله مهمی است؟ چرا؟

نقدینگی بالا در بازار، نشان‌دهنده بازاری متعادل و مورد قبول میان خریداران و فروشندگان است. همچنین تضمین می‌کند قیمت، ثبات خوبی دارد و در اثر خریدهای بزرگ دچار نوسان‌های شدید نمی‌شود. قیمت ارزهای دیجیتال، هرگز نمی‌تواند کاملاً ثابت بماند؛ مگر اینکه آن ارز، از نوع استیبل کوین (Sable coin) باشد.

منظور از نوسان در اینجا، نوسان‌های شدیدی است که می‌تواند به معامله‌گران آسیب بزند. ازآنجایی‌که نقدینگی بالا به معنای قیمت پایدار است، تجزیه‌وتحلیل قیمت را برای تحلیل‌گران راحت‌تر می‌کند.

تفاوت کوین استیبل (stablecoin) و کوین غیر استیبل (unstablecoin) چیست؟

چه موضوعاتی روی نقدینگی تأثیر می‌گذارد؟

حجم معاملات، یکی از کلیدی‌ترین نکاتی است که نقدینگی بازار را نشان می‌دهد. این حجم نشان می‌دهد در مدت‌زمانی مشخص، چه تعداد معامله در حال انجام است. در سال‌های اخیر، تعداد معادلات ارزهای دیجیتال افزایش‌یافته و به دنبال آن، حجم معاملات و نقدینگی نیز افزایش پیدا کرده است.

البته در کشورهای متفاوت، قوانین متنوعی برای رمزارزها وضع شده است. برخی از دولت‌ها، معاملات ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرده‌اند و این مسئله، تعداد معاملات و نقدینگی ارزها را تحت تأثیر قرار داده است.

حجم معاملات، از موارد مهمی است که اطلاعات کاربردی زیادی به سرمایه‌گذاران می‌دهد؛ اما متأسفانه، کمتر موردتوجه قرار گرفته است. این اطلاعات، می‌توانند به شما در انجام معاملات سودده کمک کنند. تریدرهایی که مسئله حجم‌های معاملاتی را در معاملاتشان به کار می‌برند، سود بیشتری از بازار کسب می‌کنند.

شاخص حجم معاملاتی چه کاربردی دارد؟
شاخص حجم معاملاتی

شاخص حجم معاملاتی چه کاربردی دارد؟

حجم معاملاتی را می‌توان برای انواع بازارها مانند بازار بورس، اوراق قرضه، قراردادهای آتی و انواع کالاها به کار برد. به زبان ساده، حجم معاملاتی در یک بازه زمانی مشخص، مجموع سهام‌ها، قراردادها، یا کوین‌های مبادله شده در یک نماد معاملاتی را اندازه‌گیری می‌کند.

حجم معاملات یک شاخص کلی نیست و صرافی‌های مختلف، حجم معاملاتی که در صرافی ایجاد شده است را منتشر می‌کنند. حجم معاملاتی تقریباً در هر یک ساعت محاسبه و در آخر روز، کل اطلاعات منتشر می‌شود. این ابزار به سرمایه‌گذاران درباره میزان فعالیت و نقدینگی بازار اطلاعات جامعی می‌دهد.

در مجموع، در روزهای باز شدن بازارهای جهانی مثل فارکس (دوشنبه‌ها)، و روزهای بسته‌شدن بازار (جمعه‌ها) حجم معامله بالاتر است؛ در روزهای قبل از تعطیلات، معمولاً کاهش می‌یابد. امروزه، تریدرهای روزانه یکی از طرف‌داران پروپاقرص شاخص حجم معاملات شده‌اند.

دو ضرب‌المثل در بازار بورس آمریکا، درباره حجم معاملات وجود دارد:

 1. این حجم معاملات است که تغییرات قیمت‌ها را به وجود می‌آورد.
 2. حجم معاملات در بازارهای پررونق نسبتاً سنگین و در بازارهای راکد سبک است.

 

کوین مارکت کپ (coinmarketcap) چیست؟

وب‌سایت کوین مارکت کپ، یکی از بزرگ‌ترین و درعین‌حال کامل‌ترین وب‌سایت‌ها در حوزه ارز‌های دیجیتال است. این سایت، تمام اطلاعات موردنیاز یک تریدر را فراهم می‌کند. در کوین مارکت کپ، می‌توان تحلیل‌های فاندامنتال و تکنیکال را به‌صورت روزانه دریافت کرد.

اطلاعات این سایت شامل معرفی صرافی‌ها، قیمت لحظه‌ای هر ارز، معرفی ارزهای جدید و جزئیات دیگر درباره ارزهای دیجیتال است. علاوه بر این، کوین مارکت کپ به‌روز‌ترین منبع خبری در بین سایر وب‌سایت‌های مالی و اقتصادی است. این پلتفرم تا امروز (شهریور ۱۴۰۰) تحت حملات سایبری قرار نگرفته و کاملاً امن است.

https://coinmarketcap.com/

حجم معاملاتی، واقعی یا جعلی؟

متأسفانه این بازار پر از کلاهبرداری است. داشتن دانش و آگاهی برای سرمایه‌گذاری سودده و کم‌خطر لازم است. طبق گزارش‌های سایت Alamada، تقریباً هفتاد درصد از حجم‌های معاملاتی اعلام شده در سایت coinmarketcap جعلی و ساخته خود صرافی‌ها است!

ناگفته نماند که این خبر، سایت coinmarketcap را دروغ‌گو نمی‌کند و به این معنا نیست که معامله‌ای انجام نشده یا حجم معاملاتی اعلام شده یک عدد خیالی است. معاملات واقعاً انجام می‌شوند؛ اما سرمایه‌گذاران واقعی در آن‌ها دخیل نیستند.

به زبان ساده، معاملات جعلی نوعی از این جیب به آن جیب کردن است. شخص یا صرافی‌ای که مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال دارد، می‌تواند با انتقال دارایی‌ها از کیف پول به صرافی یا برعکس، باعث ایجاد نوسان در قیمت شود. گاهی سرمایه‌داران برای کنترل قیمت، ارزهای خود را به ارزی دیگری تبدیل یا آن‌ها را به کیف پول دیگری منتقل می‌کنند. تمام این مبادلات، مبادلات جعلی هستند؛ چرا که فقط یک نفر در آن‌ها نقش دارد و اثری از خریدار و فروشنده واقعی در آن‌ها دیده نمی‌شود.

تصور کنید یک نقاش تازه‌کار گالری نقاشی می‌زند. در همان جلسه اول، تعداد زیادی بازدیدکننده به دیدن نقاشی‌هایش می‌آیند. نقاش، موفق می‌شود تمام تابلوهایش را به فروش برساند. این موضوع کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد، چرا که حتی یک نقاش ماهر هم نمی‌تواند تا این حد بازدیدکننده داشته باشد. با کمی جستجو متوجه می‌شویم تمام بازدیدکننده‌ها، از خانواده خود نقاش بودند و تابلوهایی که به فروش رفته نیز از پولی خریداری شده که نقاش به آشناهای خود داده است.

حجم معاملاتی جعلی نیز، مانند همین مثال است. گاهی شرکت‌ها یا ارزهای دیجیتال برای نشان‌دادن نقدینگی بالا، دست به معامله‌های درون‌شبکه‌ای می‌زنند تا حجم معاملاتی را افزایش دهند. صرافی‌ها نیز برای افزایش اعتبار خود، ممکن است حجم معاملاتی جعلی در صرافی خود ایجاد کنند.

چگونه در کوین مارکت کپ ثبت‌نام کنیم؟

ثبت‌نام در این سایت کاملاً رایگان است. هر کس به‌سادگی می‌تواند این کار را انجام دهد و به دنیای بزرگی از اطلاعات ارزهای دیجیتال دست پیدا کند. برای این کار، ابتدا در بالای صفحه روی گزینه ثبت‌نام

(Sign in) کلیک کنید. صفحه مربوط به ثبت‌نام باز می‌شود. در این صفحه با واردکردن ایمیل شخصی خود، ایجاد یک اسم کاربری (User name) و رمز (Password) کار ثبت‌نام تمام می‌شود.

چگونه در کوین مارکت ثبت نام کنیم؟
ثبت نام در کوین مارکت

آشنایی با نقشه وب سایت کوین مارکت

با جستجوی عبارت coinmarketcap در گوگل، اولین سایتی که بالا می‌آید را باز کنید. وارد صفحه اصلی سایت شوید. در بالای صفحه، عباراتی وجود دارد که یک دید کلی درباره اصطلاحات بازار به ما می‌دهد. این موارد عبارت‌اند از:

 • رمز ارزها Cryptocurrencies: لیستی از رمزارزهای موجود در کوین مارکت کپ را نمایش می‌دهد.
 • بازارها Markets: تعداد کل بازارها و رتبه این بازارها را به‌صورت منظم و طبقه‌بندی شده نمایش می‌دهد.
 • حجم معلملات ۲۴ ساعت اخیر یا ۲۴h Vol: این بخش هر ۲۴ ساعت آپدیت می‌شود و حجم معاملاتی ۲۴ ساعت گذشته تمام صرافی‌ها برای تمام رمزارزها لیست شده است.
 • دامیننس بیت کوین BTC Dominance: بیانگر میزان سلطه بیت کوین بر بازار است. این شاخص نشان می‌دهد ارزش بازار بیت‌کوین چند درصد از ارزش بازار کل ارزهای دیجیتال است. هروقت دامیننس بیت کوین کاهش یابد، یعنی یک ارز دیگر توانسته توجه سرمایه‌گذاران را جلب کند.
بیت کوین دامیننس (Bitcoin Dominance) چیست؟

بخش پایین صفحه اصلی، ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر روز از نظر ارزش بازار را معرفی می‌کند و تمام اطلاعات لازم برای سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهد. این اطلاعات شامل قیمت لحظه‌ای کوین، میزان صعود یا نزول قیمت در ۲۴ ساعت و ۷ روز اخیر، ارزش کل بازار، شاخص حجم معاملاتی و سرمایه در گردش رمزارز است.

گزینه‌های دیگر چون قیمت (Price)، درصد تغییرات (٪ Change)، حجم معاملاتی (Volume)، سرمایه در گردش (Circulating Supply) و قابلیت استخراج (Mineable) شاخص‌های دیگری هستند که در این سایت نمایش داده می‌شود.

یکی از کاربردی‌ترین بخش‌ها در سایت coinmarketcap، قسمت watchlist است. این قسمت برای تسهیل جستجو میان کوین‌ها ایجاد شده است و فقط اطلاعات مربوط به ارزهای موردعلاقه شما را نمایش می‌دهد.

در watchlist می‌توانید تمام ارزهای موردعلاقه خود را لیست کنید تا هروقت که وارد سایت می‌شوید، به‌جای مواجه شدن با سیلی از کوین‌ها، فقط ارزهایی که برایتان مهم هستند را بررسی کنید. برای افزودن هر رمزارز به watchlist شخصی، کافی است روی ستاره سمت چپ هر کوین کلیک کنید.

لازم به ذکر است سایت coinmarketcap صرفاً محدود به ارزهای دیجیتال نمی‌شود و علاوه بر سربرگ ارزهای دیجیتال (Cryptocurrencies)، سربرگ‌های محصولات مشتق (Derivatives)، ارزهای دیفای (DeFi)، ارزهای مخصوص ذخیره داده (Storage) و پروژه‌های مرتبط با دریافت سود (Yield Farming) نیز در این سایت وجود دارند.

بخش مخصوص هر کوین خاص

برای دست‌یافتن به اطلاعات کامل‌تری از هر کوین، می‌توانید روی آن کلیک کنید تا صفحه مخصوص آن کوین برایتان باز شود. در این صفحه، اطلاعات زیر به شما نمایش داده می‌شود:

 • Market Cap: ارزش بازار کوین موردنظر
 • Volume 24 h: حجم معاملاتی کوین در ۲۴ساعته گذشته
 • Price: قیمت در لحظه کوین به دلار آمریکا و به بیت کوین
 • عرضه کل (Total Supply)، عرضه حداکثری (Max Supply) و سرمایه در گردش (Circulating Supply)
 • Website: وب‌سایت رسمی هر کوین
 • Explorer: بهترین مرورگرهای موجود در بلاک چین هر کوین
 • Message Board: در این قسمت می‌توانید مانند یک پلتفرم ارتباطی با افرادی که در این حوزه فعال‌اند، ارتباط برقرار کنید.
 • Technical Documentation: اطلاعات فنی رمزارز از جمله کوین یا توکن بودن و قابلیت استخراج کوین را ارائه می‌دهد.

از بخش‌های دیگر موجود در این صفحه می‌توان به شبکه‌های اجتماعی (Social)، ابزار (Tools)، داده‌های تاریخی (Historical Data)، رتبه‌بندی (Ratings)، تحلیل درون زنجیره‌ای (On-Chain Analysis) و اخبار (News) اشاره کرد.

اطلاعات موجود در وب‌سایت کوین مارکت کپ، هر لحظه به‌روزرسانی می‌شوند. علاوه بر این، اطلاعات گذشته کوین‌ها نیز در این سایت موجود است. این اطلاعات، می‌تواند به تریدرها در درک مسیر گذشته و پیش‌بینی مسیر آینده هر کوین کمک کند.

بیت کوین در چه کشورهایی مورد قبول است؟

دانستن این موضوع که ارزهای دیجیتال در چه کشورهایی قانونی هستند، برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران مهم است. به‌راحتی می‌توانید این اطلاعات را، در وب‌سایت کوین مارکت کپ پیدا کنید. بعد از آنکه کشور السالوادور (El Salvador)، بیت کوین را در کنار دلار آمریکا به‌عنوان ارز رسمی کشور پذیرفت؛ سایت CoinMarketCap در منوی اصلی خود، یک بخش جدید اضافه کرد. در این بخش، کشورهایی که بیت کوین را قانونی می‌دانند و آن را به‌عنوان پول رسمی خود پذیرفته‌اند، معرفی می‌شوند.

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاری در هر بازاری، ریسک‌های خاص خود را دارد. در صنعت ارزهای دیجیتال، نوسان قیمت‌ها و بازی‌های روانی بازار با تریدرها و سرمایه‌گذاران، سرمایه افراد تازه‌کار را تهدید می‌کند. اگر می‌خواهید در این بازار سرمایه‌گذاری کنید، باید به سلاح آگاهی مجهز باشید. کسب سود در دنیای ارزهای دیجیتال، فقط می‌تواند با آموزش صحیح و مشورت با افراد باتجربه اتفاق بیفتد. ما در تیم تولید محتوای وزینکس، تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا با تولید محتوای علمی و کاربردی شما را در این مسیر همراهی کنیم.

شما می‌توانید در بخش نظرات، سؤالات، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای ما بنویسید و ما را در تولید محتوایی بهتر راهنمایی کنید.

منابع:

https://www.investopedia.com/terms/m/marketcapitalization.asp

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
تازه‌ترین قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها
محمد
مهر ۴, ۱۴۰۰ ۱۲:۱۶ ب٫ظ

ممنونم. بسیار آموزنده و شیوا بیان کردید.