وزین
صرافی وزین

ارز ایاس (EOS) چیست؟

0 16

از زمانی که کریپتوکارنسی (CryptoCurency) با ظهور بیت کوین (bitcoin) شکل گرفت، افراد زیادی تلاش کردند تا با به‌وجودآوردن دیگر شبکه‌های بلاک چین (Blockchain)، راه بیت کوین را ادامه دهند. بیت کوین باهدف غیر متمرکزکردن معاملات مالی به وجود آمد، اما آلت‌کوین‌هایی (altcoin) مانند ایاس، اهدافی فراتر از این داشتند. ایاس باهدف اجرای قراردادهای هوشمند (Smart contract)، توسعه، هاستینگ و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز (Decentralizad application- DApp) و افزایش سرعت و مقیاس‌پذیری ایجاد شد.

ایاس، به همه افراد اجازه می‌دهد که در بستر بلاک‌چین این پلتفرم، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خود را ایجاد کنند. این کار مشابه ایجاد یک اپلیکیشن در بستر وب است. در پلتفرم ایاس، تمام امکانات لازم برای تسهیل ساخت و انتشار اپلیکیشن ایجاد شده است.

ایاس امکان دسترسی به پلتفرم و احراز هویت ایمن، هاستینگ دیتا، مدیریت دیتا و ارتباط بین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و اینترنت را ایجاد کرده است. به همین دلیل برخی از افراد، ایاس را با پلی استور (Play store) گوگل یا اپ‌استور (App store) آیفون مقایسه می‌کنند. چرا که انواع اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را می‌توان در ایاس پیدا کرد.

ایاس در یک نگاه

  • ایاس یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که باهدف ایجاد و توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ایجاد شده است. همچنین ایاس خدماتی مانند دیتا هاستینگ، مدیریت دیتا و برقراری ارتباط بین دی اپ‌‌ها با اینترنت را ارائه می‌دهد.
  • توکن بومی (Native) پلتفرم ایاس، ارز دیجیتال EOS است.
  • اتریوم (Ethereum)، رقیب اصلی ایاس، تاکنون در زمینه اجرای قراردادهای هوشمند و دی اپ‌ها از ایاس عملکرد بهتری داشته است.
  • EOSIO نام پلتفرم ایاس است و شبیه سیستم‌عامل رایانه عمل می‌کند. این شبکه، تمام تراکنش‌های EOS را پردازش و از فناوری بلاک چین برای دسته‌بندی و مدیریت دی اپ‌ها استفاده می‌کند.

ایاس چگونه کار می‌کند؟

ایاس به‌گونه‌ای طراحی شده است که بتواند دقیقاً کار یک کامپیوتر را انجام دهد. نرم‌افزارهای استفاده شده در پلتفرم ایاس، از همان مکانیسم محاسباتی آشنا در کامپیوترها استفاده می‌کنند. برای مثال، سه منبع اصلی برای تقویت بلاک‌ چین ایاس وجود دارد. این سه منبع عبارت‌اند از:

۱– پهنای باند (دیسک): برای انتقال اطلاعات در شبکه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

۲- قدرت پردازش (CPU): قدرت پردازشی که برای اجرای دی اپ‌ها موردنیاز است. لازم به ذکر است که این مفهوم، با آنچه در کامپیوتر‌ها وجود دارد کمی متفاوت است. در پلتفرم ایاس، CPU به میزان زمانی گفته می‌شود که برای تأیید تراکنش‌های یک حساب کاربری خاص لازم است. واحد CPU در ایاس میکروثانیه است.

بیت گلد bitgold چیست؟

۳– فضای ذخیره‌سازی (RAM): برای ذخیره اطلاعات در بلاک چین استفاده می‌شود.

برای اجرای قراردادهای هوشمند باید این سه منبع را خریداری کرد. به‌عبارت‌دیگر، هر هزینه‌ای که افراد برای ایجاد یک دی اپ در پلتفرم ایاس می‌پردازند، صرف ایجاد این سه منبع می‌شود. CPU و RAM توسط فول نودهای شبکه ایاس تأمین می‌شود.

اگر بخواهید اپلیکیشنی در ایاس ایجاد کنید، لازم است مقداری ارز ایاس در حساب خود استک (Stack) کنید. به‌تناسب مقدار ارزی که استک کرده‌اید، پهنای باند و CPU به شما تعلق خواهد گرفت. به‌این‌ترتیب، هزینه استفاده از این دو منبع برای کسانی از اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند، رایگان خواهد بود. اما RAM منبعی محدود است و هزینه آن را باید هرکسی به‌محض ایجاد حساب در ایاس بپردازد. در زمان نگارش این مقاله هزینه استفاده از RAM کمتر از ۰.۲ ایاس است که به‌محض ایجاد حساب کاربری در پلتفرم، به‌صورت اتوماتیک از حسابتان کسر خواهد شد.

باتوجه‌به آنچه تاکنون گفته شد، برای ایجاد یک دی اپ در ایاس، صرفاً کافی است ارزهای ایاس خود را در این پلتفرم استک کنید. اگر قصد ایجاد دی اپ در این پلتفرم را نداشته باشید، می‌توانید پهنای باند و CPU خود را به افراد دیگری که به آن احتیاج دارند اجاره دهید و از این راه سود کسب کنید.

تاریخچه ایاس
تاریخچه ایاس

تاریخچه ایاس

ایاس سال ۲۰۱۷ و توسط شرکتی با نام Block.one ایجاد شد. این شرکت توسط دن لاریمیر (Dan Larimer) و (Brendan Blumer) اداره می‌شد. ایده اولیه ایاس بر اساس ایده‌ای که در ذهن لاریمیر بود شکل گرفت. او می‌خواست ارزی بسازد که بتواند در زمینه اجرای قراردادهای هوشمند با اتریوم رقابت کند و بستری برای توسعه دی اپ‌ها باشد.

عرضه اولیه ایاس، یکی از موفق‌ترین عرضه اولیه‌های تاریخ کریپتوکارنسی بود. این عرضه اولیه حدود ۱ سال ادامه یافت و در طی آن ۷۰۰ میلیون توکن ایاس باارزش کلی ۴ میلیارد دلار فروخته شد.

ایاس کار خود را قدرتمند آغاز کرده بود؛ اما متأسفانه نتوانست با همان قدرت ادامه دهد. ۳ سال بعد از راه‌اندازی ایاس، یعنی سال ۲۰۲۰ دن لاریمیر در سکوت ایاس را ترک کرد و این قضیه، تأثیر بسیار بدی روی طرفداران ایاس گذاشت.

ویژگی‌های فنی ایاس‌

اگرچه پلتفرم اتریوم همچنان یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز است، اما نمی‌توان منکر ویژگی‌های منحصربه‌فرد ایاس شد. برخی معتقد بودند که ایاس برای گرفتن جای اتریوم به وجود آمده است؛ اما باگذشت چند سال از کار هر دو پلتفرم، می‌بینیم که اتریوم و ایاس، هرکدام جایگاه خود را در دنیای ارزهای دیجیتال پیدا کرده‌اند. اگرچه این دو پلتفرم بسیار شبیه به یکدیگر عمل می‌کنند، اما تا امروز حضور یکی باعث ازبین‌رفتن دیگری نشده است. چرا که هرکدام، ویژگی‌ها، تیم توسعه‌دهنده و هواداران خاص خود را دارند. در این قسمت، تعدادی از ویژگی‌های فنی ایاس را معرفی می‌کنیم:

ارز دیجیتال نیم کوین Namecoin چیست؟
ویژگی‌های فنی ایاس‌
ویژگی‌های فنی ایاس‌

۱- مقیاس‌پذیری

مقیاس‌پذیری به معنای توانایی پشتیبانی تعداد زیادی از کاربران، بدون کاهش سرعت یا کیفیت خدمات است. این ویژگی، یکی از مهم‌ترین ویژ‌گی‌های هر پلتفرم پرداخت بلاک چین (یا حتی غیر بلاک چینی) محسوب می‌شود. برای مثال، ویزا توانایی انجام ۱۶۶۷ تراکنش بر ثانیه را دارد. درحالی‌که این میزان برای پی پال ۱۹۳ تراکنش و برای بیت کوین فقط ۳-۴ تراکنش و اتریوم کمی بهتر از آن، حدود ۲۰ تراکنش در ثانیه است.

ایاس مدعی است با مکانیسم اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) خود، قادر است میلیون‌ها تراکنش در ثانیه انجام دهد. این موفقیتی چشمگیر برای یک ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

۲- سیستم مجوزدهی

ایاس دارای یک سیستم جامع برای طراحی و ایجاد مجوز‌های لازم برای هر پروژه است. شما می‌توانید برای ویژگی‌های مختلف قراردادهای هوشمند خود، یک مجوز خاص تعریف کنید. مثلاً امکان دسترسی به گزینه بستن قرارداد برای اعضای مختلف پروژه، منوط به اجازه شما باشد.

همچنین می‌توانید دسترسی به ویژگی‌های قرارداد هوشمند را میان حساب‌های مختلف توزیع کنید. در واقع، سطح دسترسی‌های هر شخص به ویژگی‌ها و امکانات مختلف قرارداد، با نظر شما تعیین خواهد شد. این ویژگی‌ها باعث شده کار برنامه‌نویسان در توسعه پلتفرم ایاس ساده‌تر شود. آن‌ها دیگر لازم نیست برای هر چیزی کدنویسی کنند و تمام ویژگی‌های لازم، در خود پلتفرم برایشان تعبیه شده است.

۳- قابلیت ارتقا

تمام دی اپ‌های موجود در پلتفرم ایاس، قابل ارتقا هستند. یعنی کاربران مجاز به ایجاد، حذف یا تغییر کدهای موجود در یک برنامه هستند و می‌توانند نظراتشان را در راستای ارتقا برنامه به توسعه‌دهندگان اصلی آن پیشنهاد دهند. انگار که اپلیکیشن غیرمتمرکز شما همواره توسط عده زیادی از انسان‌ها در سراسر دنیا به‌رایگان بررسی و ارتقا داده می‌شود.

اگر چندان هم مایل نیستید که کسی در کار شما دخالت کند، می‌توانید اپلیکیشن خود را با استفاده از قراردادهای هوشمند برگشت‌ناپذیر بنویسید. در این صورت برنامه شما قابل تغییر نخواهد بود.

۴- مصرف انرژی

ایاس، بازهم به لطف پروتکل اثبات سهام نمایندگی شده خود، یکی از کم‌مصرف‌ترین پلتفرم‌ها در بین دیگر ارزهای دیجیتال است. بعداً بیشتر در مورد این پروتکل توضیح خواهم داد.

۵- پردازش موازی

ایاس، امکان پردازش موازی قراردادهای هوشمند را با استفاده از روش‌های زیر ایجاد کرده است:

  • مقیاس‌پذیری عمودی:

در مقیاس‌پذیری عمودی، سرعت پردازش تراکنش با افزودن سیستم‌ها و رایانه‌های بیشتر به منابع، بهبود می‌یابد. درواقع، تراکنش‌ها در اکثر پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین به ترتیب زمان انجام می‌شوند؛ اما پلتفرم ایاس می‌تواند چند تراکنش را هم‌زمان انجام دهد. این کار با تخصیص منابع بیشتر به استخرهای پردازش صورت می‌گیرد.

  • مقیاس‌پذیری افقی:
ارز دیجیتال نیم کوین Namecoin چیست؟

در این مکانیزم، پلتفرم EOSIO، با پخش تراکنش‌ها در میان تعداد زیادی از نودها، عملیات پردازش آن‌ها را سرعت می‌بخشد.

  • ارتباطات غیرهم‌زمان:

لازم نیست تمام اعضای درگیر در پردازش هم‌زمان حاضر باشند. بلکه هر عضو حتی درصورتی‌که دیگر اجزا حاضر نباشند، می‌تواند کار خود را انجام دهد.

۶- سیستم‌عامل غیرمتمرکز

این ویژگی یکی از تفاوت‌های بارز بین ایاس و اتریوم است. اتریوم، به‌عنوان یک ابررایانه غیرمتمرکز عمل می‌کند؛ درحالی‌که ایاس، یک سیستم‌عامل غیرمتمرکز است. این سیستم‌عامل، مجموعه ویژگی‌هایی که یک کاربر برای کار با این پلتفرم احتیاج دارد را در خود جای‌داده است.

مکانیسم اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) در ایاس
مکانیسم اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) در ایاس

مکانیسم اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) در ایاس

الگوریتم اجماع، به‌طورکلی به معنای روش به توافق رسیدن نودها سر تأیید یا عدم تأیید تراکنش‌ها است. بلاک‌چین‌ها می‌توانند از روش‌های اجماع متفاوتی برای تأیید تراکنش‌ها استفاده کنند. برای مثال این مکانیسم در بیت کوین (bitcoin) به شکل اثبات کار است و ماینر‌ها با انجام عملیات پردازش با استفاده از قدرت پردازشی خود، می‌توانند اعتبار تأیید یک تراکنش را از آن خود کنند. اما در پلتفرم ایاس این مکانیسم، به مکانیسم اثبات سهام نمایندگی شده یا اثبات سهام نیابتی شناخته می‌شود.

اثبات سهام به‌طورکلی به معنای تأیید تراکنش‌ها، با استک کردن مقداری ارز دیجیتال در پلتفرم است. هر شخصی می‌تواند با سپرده‌گذاری مقداری از ارز ایاس و فراهم‌کردن امکانات موردنیاز، به یک نود در پلتفرم EOSIO تبدیل شود؛ اما نمی‌تواند در تمام عملیات‌ها حضور داشته باشد! در واقع تبدیل‌شدن به یک نود اعتبارسنج، بستگی به رأی تمام اعضای حاضر در بلاک چین دارد.

در این مکانیسم، تعداد نودهایی که می‌توانند در اعتبارسنجی شرکت کنند، ۲۱ نفر است. برای انتخاب این ۲۱ نفر، یک رأی‌گیری بین تمام نودها برگزار می‌شود. رأی هر نود باتوجه‌به مقدار ارزی که در شبکه استک کرده است اعتبار دارد. این رأی‌گیری مدام در شبکه در حال انجام است و نودهای اعتبارسنج مرتباً تغییر می‌کنند. این موضوع گاهی مورد انتقاد کارشناسان است. برخی از آن‌ها عقیده دارند این پروتکل می‌تواند باعث ایجاد مرکزیت‌گرایی در پلتفرم شود.

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در ایاس

با تمام این تفاسیر، آیا ایاس برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟ هر ارزی که بتواند از لحاظ فاندامنتالی (fundamental) قوی ظاهر شود، می‌تواند نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند. در این قسمت نقاط قوت و ضعف ایاس بررسی خواهد شد تا ببینیم آیا می‌توان به این ارز برای سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت اعتماد کرد؟

مزایای ایاس

۱- مناسب‌ترین گزینه برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای غیرمتمرکز

ایاس پلتفرمی پایدار و کاربرپسند فراهم کرده است که در آن توسعه‌دهندگان دی اپ ها می‌توانند به‌راحتی اپلیکیشن‌های خود را اجرا کنند. ایاس مجموعه‌ای از ابزارهای لازم برای توسعه‌دهندگان آماده کرده و علاوه بر این، با ایجاد یک سیستم مجوزدهی، کار را برای کاربران خود آسان‌تر کرده است.

ارز دیجیتال نیم کوین Namecoin چیست؟

۲- برقراری عدالت با سیستم رأی‌گیری

هرکسی که توکن‌های ایاس خود را هولد (Hold) کند، می‌تواند سهمی در تصمیم‌گیری‌های پلتفرم ایاس داشته باشد. این یعنی شخص به‌تناسب کوین‌های خود، می‌تواند برای اداره پلتفرم تصمیم‌گیری کند و این قابلیت، اداره پلتفرم را تا حدودی از حالت متمرکز خارج کرده است. توکن‌های استک شده علاوه بر حق رأی، برای صاحبان خود امکان دسترسی به پهنای باند و دیگر امکانات پلتفرم ایاس را نیز به همراه می‌آورند.

۳- سیستم پاداش‌دهی و حذف هزینه‌های غیرضروری

شبکه EOS به‌گونه‌ای طراحی شده که هرسال نرخ تورمی ثابت (معادل ۵٪) داشته باشد. این مقدار، به ماینرهایی که تراکنش‌ها را تأیید و بلاک‌ها را ایجاد می‌کنند، تعلق می‌گیرد. همچنین ایاس هرساله ۳ dApp را با رأی‌گیری انتخاب و آن‌ها را از نظر مالی ساپورت می‌کند. تمام هزینه‌ها با این تورم ۵ درصدی تأمین می‌شود و به همین دلیل، انجام تراکنش در پلتفرم ایاس، برای کاربران رایگان است.

۴- سرعت فوق‌العاده پلتفرم ایاس

به لطف سازوکار پردازش موازی که پیش‌تر توضیح داده شد، ایاس توانست پردازش سریع و امن تراکنش‌ها را تضمین کند. ایاس می‌تواند میلیون‌ها تراکنش در ثانیه انجام دهد که این خود نقطه قوت بسیار پررنگی در پرونده ایاس خواهد بود.

معایب پلتفرم ایاس

هیچ پلتفرمی تابه‌حال خالی از ایراد نبوده و بعید به نظر می‌رسد در آینده نیز شاهد به‌وجودآمدن سیستمی عاری از عیب‌وایراد باشیم. ایاس نیز نقاط ضعف‌هایی دارد. ضعف‌هایی که باعث شده ایاس در رقابت با اتریوم، نتواند برنده نهایی بازی باشد.

۱- نگرانی‌ها در مورد مرکزیت‌گرایی ایاس

روش اداره ایاس به‌گونه‌ای تعریف شده که در یک زمان مشخص فقط ۲۱ نود می‌توانند در اعتبارسنجی بلاک‌ها ایفای نقش کنند. انتخاب این نودها بستگی به رأی افرادی دارد که کوین‌های خود را هولد کرده‌اند. تعداد بسیار اندک تولیدکنندگان بلوک و همچنین احتمال مشارکت پایین رأی دهندگان، اصل حکومت دموکراتیک بر بستر EOS را زیر سؤال می‌برد. به‌علاوه، این حقیقت که کاربران نمی‌توانند بدون ایجاد یک فول نود، شبکه را بازرسی کنند، ادعای عدم تمرکز ایاس را کمی تأمل‌برانگیز کرده است.

۲- رقبای متعدد ایاس‌

ایاس باید برای ادامه بقای خود با رقیب قدرتمندی مانند اتریوم مبارزه کند و نمی‌دانیم نتیجه این مبارزه چه خواهد شد. وقتی به تاریخ آلت‌کوین‌ها نگاه می‌کنیم، می‌بینیم بسیاری از کوین‌ها از صحنه رقابت حذف شده‌اند و امروزه دیگر نامی از آن‌ها نیست. در صنعت ارزهای دیجیتال جایی برای ارزهای ضعیف با تکنولوژی قدیمی وجود ندارد. ایاس اگر می‌خواهد در این رقابت دوام بیاورد، باید بتواند علاوه بر اتریوم، با ارزهای دیگری مانند NEO, RChain و غیره رقابت کند.

بیت گلد bitgold چیست؟

۳- از دست‌دادن سرمایه‌گذاران بزرگ

پس از خروج لارمیر؛ مدیر ارشد فناوری ایاس، بسیاری از سرمایه‌گذاران از حمایت ایاس دست کشیدند.

۴- وابستگی قیمت ایاس به بیت کوین

اکثر آلت کوین‌ها از نظر قیمتی به بیت کوین وابسته‌اند و این مشخصه، نشان‌دهنده ضعف آن‌‌ها است. آلت کوین‌هایی که تکنولوژی و تیم توسعه‌دهنده قوی‌تری دارند، تلاش می‌کنند تا حد ممکن این وابستگی را کاهش دهند. اما متأسفانه قیمت ایاس همچنان با افزایش یا کاهش قیمت بیت کوین تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

کیف پول‌های ایاس
کیف پول‌های ایاس

کیف پول‌های ایاس

کیف پول‌های سخت‌افزاری:

کیف پول‌های سخت‌افزاری مناسب‌ترین گزینه برای ذخیره طولانی‌مدت حجم زیادی از دارایی‌ها هستند. اگر مقدار زیادی از سرمایه خود را به توکن‌های ایاس تبدیل کرده‌اید، پیشنهاد ما کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند.

این کیف پول‌ها دارایی شما را به‌صورت سرد (بدون اتصال به اینترنت) ذخیره‌سازی می‌کنند. به همین دلیل امکان هک شدن یا کلاهبرداری‌های اینترنتی در آن‌ها بسیار پایین است.

اگر کمی با دنیای ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشید، احتمالاً نام کیف پول لجر (Ledger) به گوشتان خورده است. لجر یک کیف پول سخت‌افزاری است که برای ذخیره ایاس و بسیار دیگر از ارزهای دیجیتال به کار می‌رود. این وسیله مانند یک فلش مموری به کامپیوتر شما متصل می‌شود و می‌توانید از این طریق، دارایی‌های خود را مشاهده و مدیریت کنید.

برخلاف کیف پول‌های نرم‌افزاری، این کیف پول‌ها رایگان نیستند و برای خرید آن‌ها باید هزینه پرداخت کنید.

کیف پول‌های نرم‌‌افزاری:

این کیف پول‌ها فیزیکی نیستند و مانند یک اپلیکیشن روی کامپیوتر یا موبایل شما نصب می‌شوند. امنیت این کیف پول‌ها از کیف پول‌های سخت‌افزاری کمتر است، اما روش بهتری نسبت به نگهداری توکن‌های ایاس در صرافی به حساب می‌آید. از جمله کیف پول‌های نرم‌افزاری مناسب برای ایاس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیف پول SimplEOS: یک کیف پول اختصاصی برای ارز ایاس است که علاوه بر امکان ذخیره، دریافت و ارسال ایاس، شما را قادر می‌سازد تا با استک کردن کوین‌های خود، در رأی‌گیری‌های مربوط به پلتفرم شرکت کنید.

کیف پول Exodus: در این کیف پول می‌توانید علاوه بر ارز ایاس، ارزهای دیگری نیز ذخیره کنید. اصطلاحاً به این نوع کیف پول‌ها، کیف پول‌های چند ارزی گفته می‌شود. رابط کاربری اکسودوس بسیار ساده طراحی شده و مناسب تازه‌واردین به دنیای ارزهای دیجیتال است.

برای استفاده از این کیف پول باید از نرم‌افزارهای تغییر IP استفاده کنید. در ضمن اکسودوس متن بسته است و این موضوع، صداقت و شفافیت توسعه‌دهندگان آن را تا حدی زیر سؤال می‌برد.

جمع‌بندی

به نظر می‌رسد ایاس پتانسیل بالایی برای رشد داشته باشد، اما همچنان نگرانی‌هایی راجع به این ارز وجود دارد. برخی کارشناسان به ادعای ایاس مبنی بر توانایی پردازش تعداد زیادی تراکنش در ثانیه مشکوک هستند. برخی ویژگی‌های این پلتفرم نیز از جذابیت آن کاسته است. برای مثال، کاربران برای تکمیل تراکنش‌های خود در این شبکه باید همواره مقداری توکن ایاس در حساب خود داشته باشند.

ارز دیجیتال نیم کوین Namecoin چیست؟

با همه این‌ها، ایاس تا به امروز توانسته است سرمایه‌گذاران زیادی را مجذوب توانایی‌های خود کند. سرمایه‌گذارانی که تبدیل به طرفداران وفادار ایاس شده و نمی‌خواهند ارز مورد علاقه‌شان مغلوب ارزهای بزرگ دیگری همچون اتریوم شود. اما وجود سرمایه‌گذاران به‌تنهایی کافی نیست و ایاس باید برای حفظ و افزایش کاربران، تکنولوژی خود را گسترش دهد.

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بسیار پرریسک است. قبل از سرمایه‌گذاری در این زمینه، تحقیقات خود را انجام دهید و هنگام سرمایه‌گذاری مدیریت سرمایه را فراموش نکنید. ما در تیم تولید محتوای صرافی وزینکس در تلاشیم تا با معرفی و بررسی ارزهای دیجیتال مختلف، راه شما را برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال هموار کنیم.

 

پرسش‌وپاسخ

۱- هزینه تراکنش در ایاس چقدر است؟

معاملات EOS بدون هزینه است، زیرا همه هزینه‌های مربوط به معامله با پیاده‌سازی مکانیسم مبتنی بر تورم به‌جای مکانیسم مبتنی بر هزینه حذف می‌شود.

Elemental battle -2 در پلتفرم ایاس چیست؟

Elemental Battles یک آموزش گام‌به‌گام است که به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا اولین برنامه بلاک چینی خود را در EOS.IO ایجاد کنند. در طی هشت درس، اصول اولیه توسعه بلاک چین و نحوه ایجاد یک برنامه کاربردی، از جمله ایجاد و راه‌اندازی قراردادهای هوشمند، به طور کامل آموزش داده می‌شود.

۳- چطور ارز ایاس بخریم؟

ارز ایاس را می‌توانید از صرافی‌های ایرانی و از طریق کارت بانکی خریداری کنید. کافی است در صرافی یک حساب کاربری ایجاد و برای تأیید حساب مدارک لازم را ارسال کنید. پس از ارسال مدارک و تأیید حساب، با واریز پول ریالی به صرافی امکان خرید انواع ارزهای دیجیتال، از جمله ایاس برای شما فراهم خواهد شد.

درصورتی‌که بخواهید این ارز را از صرافی‌های خارجی بخرید، لازم است پول خود را در قالب تتر (tether) یا دیگر ارزهای دیجیتال به صرافی مورد نظرتان منتقل کنید.

۴- رشد قیمت ایاس در آینده چطور پیش‌بینی می‌شود؟ آیا ایاس می‌تواند به ۱۰۰ دلار برسد؟‌

Coinpedia پیش‌بینی می‌کند EOS در آینده ۱۰۰ دلار را لمس خواهد کرد و در ۵ سال آینده قیمت آن تا ۱۶۰ دلار افزایش خواهد یافت. البته این پیش‌بینی‌ها صرفاً حدس و گمان است و کسی نمی‌تواند آینده بازار را به طور قطعی پیش‌بینی کند.

منابع:

https://kriptomat.io/eos/

https://www.kraken.com/learn/what-is-eosio

https://www.leewayhertz.com/what-is-eos-blockchain/

https://www.investopedia.com/tech/what-is-eos/

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها