وزین
صرافی وزین

ارز دیجیتال نیم کوین Namecoin چیست؟

0 35

نیم کوین (Name coin) را می‌توان یکی از فرزندان خلف بیت‌کوین به شمار آورد. فرزندی که در رسیدن به شهرت، نتوانست مانند بیت‌کوین موفق عمل کند. بااین‌وجود، تکنولوژی خود را به‌خوبی گسترش داده و طرف‌داران خاص خود را پیدا کرده است.

نیم کوین، به‌صورت فورکی از شبکه بیت کوین منتشر شد. اصطلاح انشعاب (Fork) برای یک بلاک چین، زمانی استفاده می‌شود که شبکه‌ای با ایجاد تغییرات در بلاک چین یک کوین دیگر به وجود بیاید. نیم کوین، با ایجاد تغییراتی در بلاک چین بیت کوین به وجود آمده است. این ارز دیجیتال، طبق کدهای بیت کوین طراحی شده، اما کاربرد آن با بیت کوین متفاوت است. درواقع، نیم کوین همانند بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار (POW) استفاده می‌کند و می‌توان گفت، این دو رمزارز تقریباً یکسان هستند.

هدف پروژه نیم کوین، ایجاد سیستم امن و غیرمتمرکز برای سیستم نام دامنه (Domain Name System(DNS)) با استفاده از تکنولوژی بلاکچین است. DNS سیستمی است که هر دامنه را به آدرس آی پی (IP) مربوط به خود اتصال می‌دهد و دسترسی به آی پی‌های مختلف را برای کاربران اینترنت تسهیل می‌کند. برای مثال، با کمک سیستم DNS لازم نیست برای رفتن به سایت فیس‌بوک، آدرس IP آن (۱۵۷.۲۴۰.۱۴.۳۵) را بدانید و صرفاً کافی است Facebook.com را در مرورگر تایپ کنید.

هدف پروژه نیم کوین، تمرکززدایی و جلوگیری از اعمال قدرت سیاست‌مداران در حوزه اینترنت است. این پروژه برای خاتمه دادن به سانسور، افزایش امنیت و بالابردن حریم خصوصی در اینترنت تلاش می‌کند. دیریازود، بیشتر مردم متوجه خواهند شد که دخالت قدرت‌های مرکزگرا، تمام جنبه‌های زندگی آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. تبلیغات هدف‌دار و هدایت افکارعمومی، فقط گوشه‌ای کوچک از کارهایی است که دولت‌ها می‌توانند از طریق نفوذ به حریم شخصی مردم در اینترنت، انجام دهند.

نیم کوین نیز مانند پیشوای خود بیت‌کوین، تلاش می‌کند سایه نفوذ دولت‌ها بر زندگی مردم را کم‌رنگ‌تر کند.

نگاهی عمیق‌تر به نیم کوین

طرف‌داران نیم کوین، معتقدند این تکنولوژی قادر است در حفظ حریم خصوصی اینترنت و کاهش سانسور بسیار موفق عمل کند. شاید اکنون این‌طور به نظر برسد که افراد نیازی به وب‌سایت یا سرویس‌های نیم کوین نخواهند داشت؛ اما گسترش نفوذ سیاستمداران در زندگی خصوصی مردم با استفاده از سیستم‌های جاسوسی اینترنتی قابل‌انکار نیست.

تفاوت هارد فورک و سافت فورک

نیم کوین چگونه کار می‌کند؟

زمانی که آدرس وب‌سایتی را در مرورگرها تایپ می‌کنیم، در حقیقت رشته‌ای از اعداد را استفاده می‌کنیم. این رشته عدد، آدرس  IP  نامیده می‌شود. ازآنجایی‌که به‌خاطر سپردن رشته‌ای طولانی از اعداد اصلاً آسان نیست، به سیستمی جهت سهولت در پیمایش اینترنت نیاز داریم. این سیستم، همان DNS است که به‌نوعی می‌توان آن را مانند دفترچه تلفن اینترنت در نظر گرفت.

همان‌طور که در هر دفترچه تلفن، هر شماره به نامی مشخص تعلق می‌گیرد، DNS  نیز هر آدرس IP را به نام یک سایت ارتباط می‌دهد. هر بار که آدرس وب‌سایتی را وارد می‌کنیم، یک سرور DNS  آدرس IP  سرور مقصد را پیدا و داده‌های آن صفحه وب را بازیابی می‌کند.

توجه کنید که در دامنه‌ها، بخش آخر نام دامنه برای مثال .COM به‌عنوان  TLD-Top level domain نامیده می‌شود. تمامی TLD  ها، به‌وسیله مرجعی مرکزی تحت کنترل هستند.

زمانی که شکایتی در مورد یک صفحه وب مطرح می‌شود، مرجع اصلی TLD  مسئولیت رسیدگی به شکایت را بر عهده می‌گیرد و می‌تواند فعالیت آن دامنه را محدود یا به‌کلی ممنوع کند. این خلاصه‌ای از سازوکاری بود که در سیستم‌های متمرکز DNS اتفاق می‌افتد.

حال نیم کوین چه نقشی در این سیستم ایفا می‌کند؟

با معرفی سیستم غیرمتمرکزی مانند نیم کوین، اکنون می‌توان ادعا کرد که یک TLD  وجود دارد که متعلق به هیچ فرد یا سازمانی نیست و کسی نمی‌تواند روی فعالیت دامنه‌ها اعمال‌نفوذ کند. تمام اطلاعات مربوط به DNSها در سیستمی همتا به همتا (Peer To Peer) وجود دارد. کاربران می‌توانند با استفاده از این سیستم، سرور DNS سفارشی خود را اجرا کنند. بدین ترتیب، هیچ نهاد مرجعی قادر نیست در کنترل و ساماندهی وب‌سایت‌ها مداخله کند.

TLD.bit نخستین و تنها TLD دامنه نیم کوین است. کاربران می‌توانند با استفاده از آن، دامنه‌های جدید ثبت کنند یا دامنه‌های موجود را به‌روزرسانی کنند.

شباهت‌ها و تفاوت‌های نیم کوین با بیت کوین

اساساً فورک‌ها، برای ایجاد تکنولوژی جدید و متفاوت با شاخه اصلی ایجاد می‌شوند. با وجود شباهت‌های بسیار بیت کوین و نیم کوین، هدف و کاربرد این دو رمزارز متفاوت است. بیت کوین برای ساختن نظام مالی غیرمتمرکز به وجود آمد؛ اما نیم کوین، نشان داد که کاربرد ارزهای دیجیتال فراتر از معاملات اقتصادی است.

از شباهت‌های این دو کوین، می‌توان به یکی بودن مکانیسم اجماع آن‌ها اشاره کرد. بیت کوین و نیم کوین هر دو از مکانیسم اثبات کار (Proof of work) برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. یعنی برای استخراج نیم کوین نیز مانند بیت کوین، به ماینرهای قوی احتیاج داریم.

همان‌طور که گفته شد، نیم کوین از همان کد بیت کوین با اندکی تغییرات استفاده می‌کند. باوجوداینکه نیم کوین بلاک چینی جدا از بیت کوین دارد، اما تمام ویژگی‌های شاخص بیت کوین را می‌توان در آن مشاهده کرد. برای مثال، هر دوی آن‌ها ۲۱ میلیون کوین در گردش دارند. چیزی که این دو رمزارز را از یکدیگر متمایز می‌کند، هدف آن‌ها است.

بیت کوین راهکاری برای انجام معاملات مالی به‌صورت غیرمتمرکز داده است و نیم کوین، دامنه‌های اینترنتی را تحت پوشش قرار می‌دهد. قطعاً ویژگی‌های که برای انجام معاملات مالی ضروری هستند، در زمینه ثبت دامنه‌ها کاربردی ندارند؛ به همین علت قوانین حاکم بر این دو شبکه به فراخور هدفی که دنبال می‌کنند، متفاوت است.

 

کاربردهای نیم کوین

یکی از مهم‌ترین کاربردهای ارزهای دیجیتال، قابلیت سرمایه‌گذاری روی آن‌ها است. پاسخ به سوال «تا چه حد یک رمزارز پتانسیل پیشرفت و افزایش قیمت دارد؟» برای سرمایه‌گذاران بسیار اهمیت دارد. این پرسش را، نمی‌توان بدون توجه به تکنولوژی یک ارز دیجیتال جواب داد. هرچه تکنولوژی رمزارز کاربردی‌تر باشد، آینده آن درخشان‌تر خواهد بود.

در مورد نیم کوین باتوجه‌به اهمیت امنیت اطلاعات در اینترنت، می‌توان گفت این کوین پتانسیل تبدیل‌شدن به یک ارز دیجیتال موفق را دارد. بااین‌حال، طبیعی است که برخی صاحبان قدرت، از ایجاد زمینه‌ای مناسب برای رشد این کوین جلوگیری کنند!

نکته دیگری که باید در سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال در نظر گرفت، امنیت شبکه آن‌هاست. بلاکچین ارزهای مجازی باید برای حفظ سرمایه سرمایه‌گذاران، تمهیدات امنیتی مناسبی اندیشیده باشد. باتوجه‌به این که نیم کوین از بلاکچین بیت کوین کپی‌برداری کرده است، امنیت این دو را می‌توان هم رده دانست. کارشناسان نیم‌کوین را یکی از امن‌ترین شبکه‌های بلاک چینی معرفی کرده‌اند.

با بیت کوین چه چیزهایی می‌توان خرید؟

آن‌ها معتقدند فقط از دو روش می‌توان به اطلاعات درون شبکه نیم کوین دست‌ یافت؛ یکی قطع کامل اینترنت در جهان که عملاً غیرممکن است و راه دوم حمله هکرها به شبکه. برای این که هکرها موفق شوند، باید تعدادشان از رایانه‌های فعال در شبکه بیشتر باشد. ازآنجایی‌که نیم‌کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است، سیستم‌های زیادی از سراسر دنیا در بلاکچین آن حضور دارند؛ این مسئله احتمال حمله هکرها را تقریباً به صفر می‌رساند.

به علت ماهیت همتا به همتای این ارز دیجیتال، کلیه وب‌سایت‌های منتشرشده با پسوند bit. نیز از ایمنی نیم کوین برخوردار خواهند بود.

از دیگر کاربردهای نیم کوین، می‌توان به تضمین امنیت کاربران در این شبکه اشاره کرد. شبکه نیم کوین می‌تواند اطلاعات مربوط به کاربران خود را کاملاً مخفی نگه دارد. در زمان ایجاد یک دامنه .bit، نیاز به واردکردن هیچ‌گونه اطلاعات خصوصی از سازنده آن نیست؛ به همین دلیل، هیچ نهادی نمی‌تواند اطلاعات سازنده دامنه را به دست بیاورد. همچنین، هر دامنه نیم کوین با یک کلید خصوصی همراه است که باید در یک کیف پول سرد (کیف پول سخت افزاری) ذخیره شود.

ایجاد آدرس‌های خاص برای بیت کوین، یکی دیگر از کاربردهای نیم کوین است. افراد می‌توانند از آدرس­های Namecoin.bit  برای ساخت آدرس­های Bitcoin کنند. آدرس‌های معمولی، رشته‌هایی طولانی از اعداد و حروف تصادفی هستند که به‌خاطر سپردنشان دشوار است. بااین‌وجود، شما باید کیف پولی سازگار با این رمزارز داشته باشید تا بتوانید بیت کوین را به یک آدرس BTC.bit ارسال کنید. از کیف پول‌هایی که با این خصوصیت سازگاری دارند، می‌توان به ولت Netki اشاره کرد.

اهداف پروژه نیم کوین

مهم‌ترین اهداف توسعه‌دهندگان نیم کوین محافظت از اینترنت در مقابل سانسور و دزدی اطلاعات، برگرداندن حق آزادی بیان به کاربران و جلوگیری از اعمال‌نفوذ دولت‌ها برای کنترل اطلاعات موجود در اینترنت است.

تیم توسعه‌دهنده این ارز دیجیتال، اهداف بلندپروازانه‌ای برای آن در نظر گرفته است. با عملی شدن این اهداف، راه دسترسی تمام سازمان‌ها، از جمله سازمان‌های تبلیغاتی، دولتی و غیره به اطلاعات افراد مسدود خواهد شد.

اهداف پروژه نیم کوین

مزایا و معایب نیم کوین

مزایا نیم کوین

  • پروژه نیم کوین، یک سیستم نام دامنه و هویتی تماماً غیرمتمرکز است.
  • در پشت پرده پروژه نیم کوین، هیچ شرکت یا گروهی به‌عنوان سازمان مرجع حضور ندارد.
  • سطح امنیتی بسیار بالایی دارد.
  • از دامنه‌ها در برابر ایجاد خطا، مسدود شدن، درز اطلاعات و سانسور محافظت می‌کند.
  • قادر است همراه با حفظ حریم خصوصی، از پروتکل‌هایی مثل TOR ،  I2P و Freenet استفاده کند که امکان ایجاد اینترنتی خصوصی، ایمن و ناشناس را تضمین می‌کنند.
  • قابلیت‌هایی برای ایجاد سیستم‌های مدیریت شناسه قدرتمند دارد.

معایب نیم کوین

  • کم بودن تعداد توسعه‌دهندگان این پروژه و درنتیجه سرعت پایین رشد توانایی‌های بالقوه آن.
  • کوچک بودن جامعه علاقه‌مندان به پروژه نیم کوین.
  • عدم تعیین برنامه‌ای متمرکز و مشخص از ابتدا مبنی بر رشد اهداف اقتصادی این پروژه.
بررسی مزایا و معایب بیت کوین

آینده نیم کوین

متأسفانه نیم کوین، با وجود ویژگی‌های منحصربه‌فرد و هدف قابل‌احترامی که برای خود انتخاب کرده است؛ نتوانسته آن‌طور که بایدوشاید خود را معرفی و مطرح کند. این ارز دیجیتال، از نظر ارزش و حجم بازار از دیگر رمز ارزهای شناخته‌شده در بازار عقب‌مانده است. بخشی از این عقب ماندن، می‌تواند به‌خاطر مشکلات قانونی باشد که قانون‌گذاران برای جلوگیری از رشد ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کنند.

نیم کوین در انتهای سال ۲۰۲۰ ، قیمتی در حدود ۰.۴۰ دلار داشت و در زمان نگارش این مقاله (شهریور ۱۴۰۰)، ارزشی معادل ۱.۵ دلار دارد. ارزش این رمزارز مانند سایر ارزهای دیجیتال با نوسان همراه است و تحت تأثیر جو حاکم بر بازار قرار می‌گیرد.

نیم کوین به‌عنوان یکی از آلت‌کوین‌های قدیمی بازار، ارزش قابل قیاسی با رمزارزهایی مثل اتریوم یا مونرو ندارد اما نمی‌توان کاملاً نسبت به آینده آن ناامید بود. در صورتی که توسعه‌دهندگان این کوین، آن را بهبود دهند و کاربران اینترنت به استفاده از این تکنولوژی تمایل پیدا کنند؛ می‌توان آینده روشنی برای آن متصور بود.

نظر شما درباره NameCoin چیست؟ آیا این ارز دیجیتال، موفق می‌شود نقش پررنگی در بازار کریپتوکارنسی ایفا کند؟ دیدگاه خودتان را در بخش نظرات بلاگ با ما در میان بگذارید.

صرافی ارز دیجیتال وزین

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها