وزین
صرافی وزین

انتقال ارزهای دیجیتال چگونه است؟

0 2

امروزه ارزهای دیجیتال، نقش مهمی در نظام اقتصادی دنیا بازی می‌کنند و بدون شک این نقش، در آینده پررنگ‌تر خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نه‌چندان دور، ارزهای دیجیتال تنها راه معاملاتی بین مردم و سازمان‌ها باشد. با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، باید قوانین و جزئیات چگونگی کارکردن با آن‌ها را بدانیم. یکی از سؤالاتی که ذهن هر تازه واردی را به خود مشغول می‌کند، روش انتقال ارزهای دیجیتال است.

وقتی پای رمزارزها در میان باشد، موضوع صرفاً به روش‌های انتقال آن‌ها ختم نمی‌شود؛ مسائلی مانند تبدیل ارزها به یکدیگر و پرداخت کمترین کارمزد، موضوعات مهمی دیگری هستند که موردتوجه قرار می‌گیرند.

آشنایی با شیوه‌های انتقال ارزهای دیجیتال، مانند دروس پیش‌نیاز دانشگاه محسوب می‌شود. بدون یادگیری صحیح این روش‌ها، قدم برداشتن در مسیرهای بعدی و معاملات اگرچه غیرممکن نیست؛ اما بی شک می‌تواند، خطرپذیری سرمایه‌گذاری شما را بالا ببرد.

روش اول انتقال ارزهای دیجیتال، کیف پول‌ها

ابتدا بهتر است، اطلاعاتی درباره محل ذخیره ارزهای دیجیتال داشته باشیم.

به‌طورکلی، می‌توان ارزهای دیجیتال را در ۳ محل ذخیره کرد:

 • صرافی‌های ارز دیجیتال: صرافی‌ها، یکی از جاهایی هستند که کاربران می‌توانند رمزارزهای خود را نگه دارند. بعضی تریدرها، همیشه مقداری از سرمایه خود را در صرافی می‌گذارند تا در صورت نیاز به خریدوفروش سریع، معاملاتشان را به‌سادگی انجام دهند.
 • کیف پول‌های سرد (Cold wallet): کیف پول سرد، یک قطعه سخت‌افزاری مانند فلش مموری است که سرمایه‌های دیجیتال افراد، در آن‌ها ذخیره می‌شود. این کیف با اتصال به رایانه شخصی، امکان دسترسی به ارزهای دیجیتال موجود در کیف کاربر را می‌دهد. این ولت‌ها، از امنیت بالایی برخوردارند.
 • کیف پول‌های گرم (Hot wallet): کیف پول‌های داغ، به اینترنت متصل می‌شوند و روی کامپیوتر و موبایل قابل‌استفاده هستند. امنیت کیف پول‌های گرم نسبت به کیف پول‌های سرد، پایین‌تر است.

بسته به نوع محل نگهداری و ذخیره ارزهای دیجیتال، انتقال آن‌ها ممکن است تفاوت‌های جزئی با یکدیگر داشته باشد؛ اما کلیت کار، در بیشتر روش‌ها یکسان است.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ انواع و نحوه ساخت

۶ مرحله برای انتقال ارزهای دیجیتال

 • برای انتقال رمزارز، به کیف پول نیاز خواهید داشت. کیف پول شما، باید حاوی میزان معینی رمزارز باشد. این کیف پول، می‌تواند صرافی ارز دیجیتال، نرم‌افزار موجود درگوشی موبایلتان یا کیف پول سخت‌افزاری شما باشد. تمام کیف پول‌ها، بخشی برای ارسال و دریافت رمزارز دارند که می‌بایست برای انتقال ارز، به این قسمت وارد شوید.
 • با داشتن رمزارز در کیف پولتان، آن رمزارزی که قصد ارسال یا دریافتش را دارید، انتخاب کنید. (در برخی از کیف‌ها، مرحله اول و دوم می‌تواند جابه‌جا شود. یعنی اول رمزارز موردنظر را انتخاب و بعد وارد مرحله ارسال یا دریافت شوید.)
 • در مرحله بعدی، اگر قصد ارسال یک ارز دیجیتال را دارید، باید کلید عمومی کیف پول مقصد را داشته باشید. این کلید می‌تواند به دو صورت کیو آر کد (QR Code) یا رشته‌ای تصادفی از اعداد و حروف باشد که دریافت‌کننده در اختیارتان خواهد گذاشت.
 • درصورتی‌که کلید عمومی مقصد، به‌صورت کدهای تصادفی باشد، بهتر است آن را کپی کرده و در آدرس مقصد، وارد کنید (Paste). اگر کیو آر کد (QR Code) کیف پول مقصد را دارید، باید آن را اسکن کنید. هنگامی‌که دریافت‌کننده ارز دیجیتال هستید و قصد دارید به کلید عمومی‌تان دسترسی داشته باشید، وارد کیف پولتان شوید و کوینی که دریافت کنید را، انتخاب کنید. مثلاً برای دریافت اتریوم، آن را انتخاب کرده و مطمئن شوید که کیف پول شما می‌تواند اتریوم دریافت کند. اگر برای کوین اتریوم، گزینه recieve وجود دارد، روی آن کلیک کنید و آدرس عمومی ولت اتریوم خود را مشاهده کنید.
کیف پول اچ دی (HD) و تفاوت آن با سایر کیف پول‌های ارز دیجیتال

دقت کنید که یک ارز ممکن است بر روی چند شبکه عرضه شود و کارمزدها برای هر شبکه، متفاوت است. شبکه مناسب را انتخاب کنید و شبکه منتخب خود را به فرستنده، اطلاع بدهید.

 • هر کیف پول در بخش انتقال، کادری برای درج مبلغ ارز دارد. این مرحله، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ به‌خصوص برای کاربران مبتدی. چون یک اشتباه ساده، می‌تواند منجر به انتقال ۳.۵ بیت‌کوین، به‌جای ۳.۵ دلار بیت‌کوین شود. همیشه در این مرحله، مبلغ انتقال را چندین بار بررسی کنید.
 • پیش از فشردن دکمه ارسال، حتماً چندین بار آدرس دریافت‌کننده را بررسی کنید. خصوصاً اگر آدرس را کپی و پیست کرده‌اید. از مقصد انتقال رمزارز خود، نهایت اطمینان را حاصل کنید. چراکه این تراکنش‌ها، غیرقابل‌بازگشت هستند. اگر به هر دلیلی، آدرس کیف پول مقصد را اشتباه وارد کنید، کوین‌های شما از بین خواهد رفت. مطمئن شوید که شبکه توکن‌های ارسالی و آدرس کیف پول دریافت‌کننده یکسان است. برای مثال اگر اتریوم را روی شبکه BEP20 منتقل می‌کنید، دریافت‌کننده نیز باید آدرس ولت اتریوم روی همان شبکه را به شما بدهد.
 • در آخرین مرحله، به‌سادگی روی دکمه ارسال (Send) کلیک می‌کنید و تراکنش شما وارد شبکه می‌شود. بعد از دریافت تأییدیه شبکه، انتقال رمزارز انجام خواهد شد.

در مورد دریافت رمزارز هم، ماجرا تقریباً مشابه است. تا مرحله ۳ به یک‌شکل پیش می‌رود و باقی مراحل برعهده ارسال‌کننده است. همان‌طور که گفته شد؛ برای دریافت رمزارز، ارز دیجیتالی که قصد دریافت آن را دارید، انتخاب کنید. با کلیک روی دکمه دریافت یا Recieve، کلید عمومی شما نمایش داده می‌شود. کلید عمومی را، در اختیار ارسال‌کننده قرار دهید.

محبوب شدن مونرو در دارک وب به جای بیت کوین با کارمزد کمتر

چگونه کارمزد کمتری پرداخت کنیم؟

مهم‌ترین نکته‌ای که باید قبل از انتقال ارزهای دیجیتال به آن توجه کنید، کارمزد تراکنش‌هاست. این کارمزدها، این کارمزدها، در مواقعی می‌تواند آن‌قدر زیاد باشد که عملاً معامله به ضرر باشد. قبل از انتقال هر کوین، کارمزد تراکنش آن را چک کنید. این کار با یک جستجوی ساده در اینترنت، امکان‌پذیر است. به‌علاوه، بیشتر کیف پول‌ها کارمزد معاملات را مشخص می‌کنند. توجه کنید که برای ارسال یا دریافت هر توکنی، کیف پول‌های مبدأ و مقصد، باید قابلیت پشتیبانی از آن توکن را داشته باشند.

سریع ترین تأیید تراکنش برای کدام ارز دیجیتال است؟

 زمان تقریبی انجام تراکنش‌ها

زمانی که یک تراکنش، برای رسیدن به کیف پول مقصد نیاز دارد، به عوامل متعددی بستگی دارد. دو مورد از عوامل تأثیرگذار عبارت‌اند از:

 • شلوغی شبکه
 • کارمزد تراکنش

شلوغی شبکه، به تعداد تراکنش‌هایی که در یک‌لحظه داخل شبکه جریان دارند، بستگی دارد. تأیید تراکنش‌ها، برعهده ماینر و استخراج‌کنندگان است. هرچه تعداد تراکنش‌ها بیشتر باشد، طبیعتاً به قدرت محاسبه و زمان بیشتری برای تأیید تراکنش و تکمیل آن نیاز خواهد بود. در مواردی بسیار نادر که حجم تراکنش‌های شبکه بی‌نهایت بالا باشد، ممکن است انجام تراکنش بیشتر از ۷ یا ۸ روز طول بکشد. بااین‌حال، تأیید تراکنش‌های بیشتر ارزهای دیجیتال، در ۹۹% مواقع، نهایتاً چند ساعت زمان خواهد برد.

به تصویر زیر نگاه کنید:

زمان تقریبی انجام تراکنش‌ها
زمان تقریبی انجام تراکنش‌ها

 

در مثال بالا، می‌توانید تراکنشی را ملاحظه کنید که هنوز تکمیل نشده است.

 • فلش قرمز، هش کد (Hash code) تراکنش را نشان می‌دهد.
 • فلش آبی، آدرس ارسال‌کننده را نشان می‌دهد.
 • فلش مشکی، آدرس کیف مقصد و دریافت‌کننده را نمایش می‌دهد.
سایت‌هایی که هر تریدر ارز دیجیتال باید بشناسد

روش دوم انتقال ارزهای دیجیتال (سرویس‌های پرداخت آنلاین)

اگر از سیستم‌های پرداخت اینترنتی مانند پی پال (Paypal) یا اسکریل (Skrill) استفاده می‌کنید، بهترین روش برای تبدیل ارزهای دیجیتال و انتقال آنها به‌حساب پی پال یا دیگر حساب‌های اینترنتی شما، استفاده از صرافی‌ها است.

در صرافی‌های ارز دیجیتال، تنها چیزی که برای تبدیل رمزارز خود به ارز رایج نیاز دارید، ۴ مورد زیر خواهد بود:

 • آدرس کیف پولتان
 • ایمیل حساب پی پال (ممکن است برای انتقال به دیگر حساب‌های اینترنتی، اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشید.)
 • اطلاعات تماس با شما
 • مبلغ موردنظر برای انتقال به‌حساب

چنین سرویس‌هایی خیلی به شکل سیستماتیک فعالیت نمی‌کنند؛ بنابراین، ممکن است انتقال پول در آن‌ها زمان‌بر باشد.

جمع‌بندی

داشتن دانش کافی نسبت به تحولات مثبت و منفی دنیای اطرافمان، می‌تواند تأثیر زیادی در آینده مالی ما و حتی نسل‌های بعدی‌مان، داشته باشد. به‌سادگی عبور کردن از کنار تحولات چشمگیر مالی که در حال حاضر تمام کشورهای جهان را در برگرفته است، امری عاقلانه نخواهد بود. چراکه امروز، با آغاز انقلابی روبه‌رو هستیم و برای آنکه سهمی از آینده این انقلاب داشته باشیم، لازم است خودمان را با مفاهیم آن آشنا کرده و با سرمایه‌گذاری صحیح و منطقی، آینده مالی خود را به خطر نیندازیم.

صرافی ارز دیجیتال وزین

 

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها