وزین
صرافی وزین

انواع کیف پول های ارز دیجیتال را بشناسید

2 7

دنیای رمزارزها، روزبه‌روز در حال گسترش است. سرمایه‌گذاران برای نگهداری دارایی‌های دیجیتال خود، به کیف پول‌هایی از همین نوع نیاز دارند.

قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، باید کیف پول امنی داشته باشید.

تنوع بالای این کیف‌ها، ممکن است شما را در انتخاب گزینه‌ای مناسب سردرگم کند. آشنایی با انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال، به شما کمک می‌کند بهترین گزینه را برای نگهداری و مدیریت رمز‌ارز‌های خود انتخاب کنید.

در این مقاله، انواع کیف پول سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و تحت وب را معرفی خواهیم کرد. همچنین درباره ویژگی‌ها، مزایا و معایب آن‌ها توضیح خواهیم داد.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال، سخت‌افزار یا نرم‌افزاری است که به شما در مدیریت دارایی‌های دیجیتالتان کمک می‌کند. ارزهای دیجیتال را نمی‌توان مانند دارایی‌های قدیمی رایج مثل پول‌های کاغذی یا طلا در بانک ذخیره کرد. برای استفاده از هر رمزارزی، به کیف پول نیاز دارید.

همچنین بدون کیف پول، مالکیت حقیقی که ایده اصلی ارزهای رمزنگاری شده است، معنایی ندارد.

فهرست مطالب

کلید عمومی و کلید خصوصی چیست؟

در هر کیف پول، دو رشته متنی وجود دارد که جدا اما مکمل هم هستند؛ کلید عمومی و کلید خصوصی. بگذارید برای درک بهتر دو مفهوم کلید عمومی و کلید خصوصی، کیف پول ارز دیجیتال را به یک حساب بانکی تشبیه کنیم. کلید خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال، چیزی شبیه به رمز اول و رمز دوم کارت اعتباری شما است. کلید عمومی در ولت ارز دیجیتال، همان شماره‌حساب شماست که دیگران با استفاده از آن می‌توانند مبالغ مختلف را به حسابتان واریز کنند. در ادامه، این دو مفهوم را به‌صورت دقیق‌تر توضیح داده‌ایم.

کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی، یک کد هش ۲۵۶ بیتی است که از حروف و اعداد تشکیل شده است. این کلید با استفاده از توابع رمزنگاری و کد هش، بر اساس پسورد کیف پول شما ساخته می‌شود. در شبکه بلاکچین، اطلاعات هویتی ثبت نمی‌شود؛ بنابراین، شبکه مالکیت شما را با استفاده از کلید خصوصی تشخیص می‌دهد. شما باید در حفظ و نگهداری کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال خود، بسیار دقت داشته باشید. اگر به هر شکل کلید خصوصی شما گم شود، از بین برود یا شخص دیگری به آن دسترسی پیدا کند، تمام دارایی ذخیره‌شده شما غیرقابل‌دسترسی خواهد شد.

 در واقع، داشتن کلید خصوصی به منزله داشتن دارایی‌ها است.

بسیاری از کیف پول‌ها برای امنیت بیشتر،‌کلید خصوصی را مستقیم به کاربر نمی‌دهند؛ بلکه ۱۲ یا ۲۴ کلمه بازیابی به کاربران می‌دهند که با کلید خصوصی پیوند دارد. در صورت پاک شدن ولت ‌می‌توان با این کد، دارایی‌ها را بازیابی کرد.

کلید عمومی چیست؟

کلید عمومی نیز مانند کلید خصوصی، ترکیبی از حروف و اعداد است. همان‌طور که گفتیم، کاربرد کلید عمومی چیزی شبیه شماره‌حساب بانکی است. در‌واقع اگر کسی بخواهد مقداری دارایی دیجیتال به کیف پول شما انتقال دهد، باید کلید عمومی شما را در اختیار داشته باشد. همچنین اگر شما بخواهید دارایی خود را به کیف پول دیگری انتقال دهید، باید کلید عمومی آن کیف پول را داشته باشید.

معمولاً فرمت کلید‌های عمومی در انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال، متفاوت است.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ انواع و نحوه ساخت

یک کیف پول چگونه کار می‌کند؟

اکنون که با مفهوم کلید خصوصی و عمومی آشنا شدیم، نحوه کار کیف پول‌های ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم. از نظر فنی، کیف پول‌های ارزهای دیجیتال به معنای واقعی آن‌ها را در خود ذخیره نمی‌کنند؛ بلکه کلیدهای خصوصی و عمومی در آن‌ها ذخیره می‌شود. این کلیدها، برای ارسال و دریافت داده‌های دیجیتال در شبکه بلاکچین و دیدن مانده‌حساب استفاده می‌شوند. وقتی فردی برای شما رمزارزی را می‌فرستد، در واقع مالکیت آن را به ولت شما انتقال داده است.

هیچگاه آدرس هیچ دو کیف پولی، مشابه هم نخواهد بود. این آدرس‌ها، مجموعه‌ای از حروف کوچک و بزرگ و ارقام هستند. نیازی به حفظ کردن این آدرس نیست. در هنگام نیاز، می‌توانید آن را کپی کنید یا با استفاده از تلفن همراه آدرس را با اسکن یک کیو آر کد (QR code) وارد کنید.

برخی ارزهای دیجیتال مانند ریپل (XRP) یا ایاس (Eos) علاوه بر آدرس کیف پول، ممو (Memo) یا تگ (Tag) دارند. کاربرد تگ و ممو، ایجاد نوعی دسته‌بندی برای دارایی‌های یک آدرس است. درصورتی‌که با چنین ارزهایی سروکار دارید، حتماً علاوه بر آدرس کیف پول خود، تگ یا ممویی را که صرافی به شما داده است، وارد کنید.

آشنایی با انواع کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول‌های ارز‌های دیجیتال، انواع مختلفی دارند. در ادامه، با آن‌ها آشنا می‌شویم:

کیف پول‌های سرد (Cold Wallet)

  • کیف پول‌های سخت‌افزاری
  • کیف پول‌های کاغذی

کیف پول‌های گرم (Hot Wallet)

  • کیف پول نرم‌افزاری
   • کیف پول‌های موبایل
   • کیف پول‌های دسکتاپ
  • کیف پول‌های تحت وب

کیف پول سرد (Cold wallet) چیست؟

کیف پول سرد، به کیف پول‌هایی گفته می‌شود که خدمات آن‌ها آفلاین است. در این کیف پول‌ها کلید خصوصی به‌صورت فیزیکی، در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. به همین دلیل هک کردن آن‌ها، تقریباً غیر‌ممکن است.

انواع کیف پول سرد

 • کیف پول‌های کاغذی

کیف پول گرم (Warm wallet) چیست؟

کیف پول گرم، به کیف پول‌هایی گفته می‌شود که خدمات خود را آنلاین عرضه می‌کنند. معمولاً کیف پول‌های گرم، رایگان یا کم‌هزینه هستند. استفاده از آن‌ها، برای تمامی افراد به‌راحتی امکان‌پذیر است. به‌صورت کلی، دسترسی به کیف پول‌های گرم بسیار راحت‌تر است.

انواع کیف پول گرم

 • کیف پول‌های نرم‌افزاری
  • کیف پول‌های موبایل
  • کیف پول‌های دسکتاپ
 • کیف پول‌های تحت وب

کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول‌های سخت‌‌افزاری، امن‌ترین نوع برای نگهداری رمز‌ارز‌ها، خصوصاً بیت‌کوین، هستند. اگر شما مقدار زیادی ارز دیجیتال دارید و می‌خواهید آن را برای مدت طولانی نگهدارید، بهترین گزینه کیف پول‌های سخت‌افزاری است. این ولت‌ها، رایگان نیستند و باید خریداری شوند.

کیف پول سخت‌افزاری (Hardware wallet) ، دستگاه فیزیکی طراحی شده به‌منظور نگهداری ارز‌های دیجیتال در فضایی امن است. آن‌ها کلید خصوصی را، به‌صورت آفلاین در خود ذخیره می‌کنند. احتمال حمله هکر‌ها، ازدست‌دادن دارایی ذخیره شده و آسیب‌پذیری در این کیف پول‌ها بسیار پایین است.

کیف پول سخت‌ افزاری، مزایا، معایب و انواع آن

آشنایی با انواع کیف پول سخت‌افزاری

امروزه کیف پول‌های بسیاری برای نگهداری و انتقال ارز‌های دیجیتال، وجود دارند. هر‌یک از این کیف پول‌ها، امکانات و ویژگی‌های خاصی را در اختیار شما قرار می‌دهند. در ادامه، چند کیف پول‌های سخت‌افزاری ارز دیجیتال محبوب و پر‌استفاده را معرفی خواهیم کرد.

۱.کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger)

کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر، محبوب‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری برای نگهداری و انتقال امن ارز‌های دیجیتال هستند. لجر، شرکتی فرانسوی است که به‌صورت تخصصی کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌سازد. طراحی کیف‌های این شرکت، بسیار ساده و رابط کاربری آن راحت است. شما به‌سادگی می‌توانید از آن استفاده کنید. انواع کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر با استفاده از نمایشگر روی آن‌ها و نرم‌افزار Ledger Live قابل‌استفاده هستند. همچنین استفاده از کیف پول‌های نرم‌افزاری مای اتر ولت، الکتروم و مای‌سیلیوم به‌جای نرم‌افزار Ledger Live نیز امکان‌پذیر است. کیف‌های لجر از تعداد بسیاری توکن و کوین، پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger)
کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger)

انواع کیف پول سخت‌افزاری لجر موارد زیر است:

 1. لجر نانو اس (Ledger Nano S)

این کیف پول، اولین محصول شرکت لجر بوده و یکی از پرفروش‌ترین‌ها در دنیا است. کیف پول لجر نانو اس، گواهینامه امنیتی   CC EAL5+ را دارد و از فناوری عنصر امن (Secure Element) برای نگهداری کلیدهای خصوصی استفاده می‌کند. این فناوری، تضمین می‌کند اطلاعات به‌هیچ‌وجه از دستگاه خارج نخواهند شد.

این ولت ۲۴ عبارت اختصاصی (SEED) را برای هر کاربر، به‌صورت شخصی‌سازی‌شده ایجاد می‌کند. این ۲۴ عبارت، کلید اصلی دسترسی به دارایی‌ها است. درصورتی‌که برای کیف پول Ledger Nano S مشکلی پیش بیاید، این ۲۴ عبارت به شما برای بازیابی موجودیتان کمک خواهد کرد. این ولت، بیش از ۵۰ نوع ارز دیجیتال و هزاران توکن مثل توکن‌های شبکه ERC-20 را مدیریت و پشتیبانی می‌کند.

لجر نانو اس (Ledger Nano S)
لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 1. لجر نانو ایکس

لجر نانو ایکس، مدل ارتقاء یافته Nano S   است و سال ۲۰۱۹ ساخته شد. این دستگاه بسیار شبیه به فلش مموری است. اتصال نوآورانه در این کیف پول، از طریق بلوتوث است. در حال حاضر هیچ‌کدام از کیف پول‌های سخت‌افزاری دیگر، از این روش استفاده نمی‌کنند. برای امنیت این روش، دکمه‌هایی روی کیف پول قرار دارد که کار اعتبارسنجی را انجام می‌دهند و امکان انجام این کار از راه دور را ناممکن می‌کنند؛ در نتیجه، هکرها باید دسترسی فیزیکی به آن داشته باشند.

 

لیست دارایی‌های پشتیبانی شده توسط کیف پول لجر را می‌توانید در لینک زیر، مشاهده کنید:

https://www.ledger.com/supported-crypto-assets

کیف پول‌های سخت‌افزاری ترزور (Trezor)
کیف پول‌های سخت‌افزاری ترزور (Trezor)

۲. کیف پول‌های سخت‌افزاری ترزور (Trezor)

 

کیف پول‌های ترزور، یکی دیگر از انواع کیف پول‌های سخت‌افزاری معتبر هستند که توسط شرکت ساتوشی لیز ساخته می‌شوند. این شرکت، تجربه زیادی در ساخت کیف پول‌های سخت‌افزاری دارد. ولت‌هایی که توسط این شرکت ساخته می‌شوند، جزو بهترین و امن‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری موجود هستند.

انواع کیف پول سخت‌افزاری ترزور:

 1. کیف پول ترزور وان (Trezor One)

این کیف پول، اولین کیف پول سخت‌افزاری بیت‌کوین است. شرکت ساتوشی‌لبز (SatoshiLabs) سال ۲۰۱۴، این ولت را عرضه کرد. کاربران آن، می‌توانند بیش از ۱۲۰۰ دارایی دیجیتال مختلف را توسط آن با امنیت کامل ارسال یا دریافت کنند. در این کیف پول، برای تأیید تراکنش‌ها از دو دکمه فیزیکی استفاده می‌شود؛ به همین دلیل، انجام تراکنش بدون اطلاع صاحب ولت ناممکن است.

 1. کیف پول ترزور مدل تی (Trezor Model T)

ظاهر این کیف پول، مانند ترزور وان (Trezor One) است. تنها تفاوت اضافه‌شدن نمایشگر لمسی رنگی و حذف کلیدهای فیزیکی است. این کیف پول، قابلیت پشتیبانی بیش از ۱۰۰۰ ارز دیجیتال را دارد. سیستم‌عامل این ولت که عامل ترزور کور (Trezor Core) نام دارد، برای بهینه‌سازی امنیت از ابتدا نوشته شده است.

لیست کوین‌های پشتیبانی شده توسط ترزور را، می‌توانید در لینک زیر ببینید:

https://trezor.io/coins/

کیف پول سخت‌افزاری کول ولت (CoolWallet)
کیف پول سخت‌افزاری کول ولت (CoolWallet)

کیف پول سخت‌افزاری کول ولت (CoolWallet)

شرکت تایوانی CoolBitXT ، سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را آغاز کرد. مؤسس و مدیرعامل آن، مایکل او (Michael Ou)، پس از هک شدن صرافی مت گاگس (Mt. Gox) ،به فکر ساختن کیف پول سخت‌افزاری امنی با کاربری آسان افتاد.

این شرکت سال ۲۰۱۹ ، اولین محصول خود را با نام «Cool Wallet S» عرضه کرد. تا کنون دو کیف پول سخت‌افزاری کول ولت، روانه بازار شده است:

 1. کول ولت اس (Cool Wallet S)

این کیف پول، شبیه به کارت اعتباری طراحی شده است و برای مدیریت دارایی‌ها با بلوتوث به اپلیکیشن موبایل متصل می‌شود. اطلاعاتی مانند موجودی حساب، وضعیت باطری و غیره روی صفحه‌نمایش کوچکی بر سطح کیف پول نمایش داده می‌شود. برای تأیید هرگونه عملیاتی با این کیف پول، باید دکمه روی ولت را فشار داد.

 

کول ولت اس با داشتن یک تراشه امنیتی داخل خود، ایمنی بسیار بالایی دارد. این ولت، گواهینامه امنیتی  CC EAL5|+ را دارد. همچنین داده‌های مخابره شده از طریق بلوتوث، با فناوری AES256 رمزنگاری می‌شوند.

 1. کول ولت پرو (CoolWallet Pro)

این محصول جدیدتر شرکت CoolBitXT، امنیت و قابلیت‌های بیشتری نسبت به مدل قبلی دارد. مهم‌ترین ویژگی امنیتی در کیف ول کول ولت پرو، استفاده از چیپ امنیتی جدید است که باعث شده گواهینامه CCEAL6+ بگیرد. از قابلیت‌های دیگر اضافه‌شده به این ولت، امکان استیکینگ (staking)، اتصال به برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و پروژه‌های دیفای (DeFi) و امکان تبادل توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) می‌باشد. نرم‌افزار این کیف پول با نام «CoolBitX Crypto» همچنان درحال‌توسعه است.

برای مشاهده کوین‌ها و توکن‌هایی که کول ولت اس (Cool Wallet S) و کول ولت پرو (CoolWallet Pro) پشتیبانی می‌کنند، لینک زیر را ببینید:

https://help.coolwallet.io/article/163-list-of-coins-tokens-supported-by-coolwallet

کیف پول سخت‌افزاری کیپ کی (Keepkey)

این کیف پول در حاضر متعلق به شرکت شیپ‌شیفت (ShapeShift) است؛ اما در واقع، سال ۲۰۱۵ شرکتی به همین نام آن را تولید کرد. شرکت کیپ‌کی را، شیپ‌شیفت خریداری کرد. این کیف پول از نوع HD است؛ یعنی تمام آدرس‌های عمومی و کلیدهای خصوصی ازروی عبارت بازیابی (seed) به روش سلسله‌مراتبی و یک‌طرفه ساخته می‌شوند.

کیف پول سخت‌افزاری کیپ کی (KeepKey) متن‌باز (Open Source) و سازگار با صرافی داخلی شیپ‌شیفت (ShapeShift) است.

این ولت، از ویژگی‌های چندلایه امنیتی استفاده می‌کند؛ عبارت پشتیبانی ۲۴ حرفی آن، در صورت ازبین‌رفتن، دزدیده شدن یا آسیب‌دیدن دستگاه امکان بازیابی دارایی‌های را فراهم می‌کند.

این کیف پول در حال حاضر، از تعداد کمی کوین پشتیبانی می‌کند. برای اطلاع از این کوین‌ها، به نشانی زیر مراجعه کنید:

https://shapeshift.com/keepkey

 

کیف پول دی سنت (D’CENT)
کیف پول دی سنت (D’CENT)

کیف پول دی سنت (D’CENT)

این کیف پول سخت‌افزاری، محصول سال ۲۰۱۸ کمپانی کره‌ای (IoTrust) است. دی سنت (D’CENT)،‌اولین کیف پولی است که با اثر انگشت کار می‌کند. ظاهر این ولت مانند ریموت کنترل است و از طریق کابل یواس‌بی (USB) و بلوتوث به دستگاه‌های دیگر متصل می‌شود.

کیف پول D’CENT، با رمز عبور ۴ و کلمه بازیابی ۲۴ رقمی کار می‌کند و برای تأیید تراکنش‌ها، به اثر انگشت تأییدشده نیاز است.

این ولت با استفاده از فناوری عنصر امن ساخته شده است و گواهینامه امنیتی EAL 5+ را دارد.

برای اطلاع از کوین‌های پشتیبانی شده توسط کیف پول دی سنت (D’CENT) ، به نشانی زیر مراجعه کنید:

https://dcentwallet.com/SupportedCoin

استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری برای چه کسانی مناسب است؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره داشتیم، کیف پول‌های سخت‌افزاری برای افرادی مناسب است که مقدار زیادی ارز دیجیتال دارند و می‌خواهند آن را برای مدت طولانی نگهداری کنند. اگر شما به‌تازگی با سرمایه کم وارد بازار ارز‌های دیجیتال شده‌اید، استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری برای شما توصیه نمی‌شود؛ زیرا این کیف پول‌ها، هزینه نسبتاً زیادی دارند.

همچنین، کیف پول‌های سخت‌افزاری برای افرادی که روزانه معاملات زیادی انجام می‌دهند یا به‌اصطلاح ترید می‌کنند، مناسب نیست.

اما اگر مسئله امنیت برای شما بسیار اهمیت دارد، بهترین گزینه استفاده از این کیف‌ها است.

کیف پول‌های سخت‌افزاری، از تعداد بسیار زیادی ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. ازاین‌رو اگر شما نیز جزء سرمایه‌گذارانی هستید که ارز‌های دیجیتال مختلفی را نگهداری می‌کنید، کیف پول‌های سخت‌افزاری، گزینه مناسبی برای شما هستند.

کیف پول کاغذی ارز دیجیتال چیست؟
کیف پول کاغذی ارز دیجیتال

کیف پول کاغذی ارز دیجیتال چیست؟

گفتیم که انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال سرد (Cold Wallet)، شامل کیف پول‌های سخت‌افزاری و کاغذی می‌شوند.

در‌واقع کیف پول‌های کاغذی ارز دیجیتال، همان کلید خصوصی، کلید عمومی و آدرس ارز دیجیتال است که به‌صورت QR کد روی کاغذ چاپ می‌شوند. شما با استفاده از این کیف پول‌های کاغذی، می‌توانید به دریافت یا انتقال ارز دیجیتال اقدام کنید.

نکته‌ای که باید بگوییم این است، شما باید در نگهداری کیف پول‌های کاغذی بسیار دقت داشته باشید؛ درصورتی‌که این تکه کاغذ به هر دلیلی گم شود یا از بین برود، دسترسی شما به حسابتان غیر‌ممکن خواهد شد.

استفاده از والت‌های کاغذی برای افرادی که با دنیای تکنولوژی و اینترنت به‌خوبی آشنایی ندارند، بسیار راحت‌تر است. ازاین‌رو اگر به‌دنبال‌داشتن یک کیف پول ارز دیجیتال هستید که بتوانید با استفاده از آن به‌راحتی دارایی خود را مدیریت و نگهداری کنید، کیف پول‌های کاغذی گزینه‌ای مناسب برای شما هستند.

 

برای ساخت کیف پول کاغذی هر رمزارز، باید به سایت آن مراجعه کنید. پس از ساخت کیف پول کاغذی، شما یک آدرس و یک کلید خصوصی دریافت می‌کنید. از آدرس برای دریافت و از کلید خصوصی برای خرج کردن دارایی‌های خود استفاده کنید. کلید خصوصی، در حکم تمام مبلغ ولت شما است؛ بنابراین، هیچ‌گاه آن را در اختیار کسی قرار ندهید.

برای ارسال ارزهای دیجیتال در یک کیف پول کاغذی، باید از نرم‌افزارهای کیفی استفاده کنید که از واردکردن کلید خصوصی پشتیبانی می‌کند. برای مثال، دارایی‌های بیت‌کوین خود را با استفاده از نرم‌افزار موبایل مای سلیوم (MyCelium) به‌راحتی می‌توانید به کیف پول دیگری منتقل کنید.

 • مزایای کیف پول‌های کاغذی
 • امنیت بالا
 • کلیدهای خصوصی روی کامپیوتر، تلفن همراه یا هر سرور دیگری ذخیره نمی‌شوند و در دستان شما قرار دارند.
 • معایب کیف پول‌های کاغذی
 • برای پرداخت‌های روزانه مناسب نیستند.
 • همه ارزهای دیجیتال، کیف پول کاغذی ندارند.
 • خطر کلاهبردار بودن سایت سازنده کیف پول وجود دارد.

در‌نهایت باید بگوییم کیف پول‌های کاغذی ارز دیجیتال، برای افرادی که قصد دارند دارایی خود را برای دراز‌مدت نگهداری کنند، گزینه مناسبی است. درصورتی‌که قصد استفاده از این نوع کیف پول را دارید، سعی کنید آن را در جایی امن و مطمئن نگهداری کنید. همچنین از نشان‌دادن اطلاعات درج شده روی کیف پول به اشخاص دیگر، خودداری کنید.

 

آشنایی با انواع کیف پول‌های نرم‌افزاری ارز دیجیتال

کیف پول‌‌های نرم‌افزاری ارز دیجیتال، کیف پول‌هایی هستند که به‌صورت برنامه‌هایی برای نصب روی تلفن همراه، کامپیوتر، لپ‌تاپ و…

طراحی شده‌اند. کیف پول‌های نرم‌افزاری دودسته هستند: کیف پول‌های موبایل و کیف پول‌های دسکتاپ.

کیف پول بلاک چین سامسونگ یا والت samsung چیست؟

مزایای استفاده از انواع کیف پول ارز دیجیتال نرم‌افزاری

این نوع کیف پول‌ها نسبت به سایر کیف‌ها، مزایایی دارند که موارد زیر است:

 • استفاده از کیف پول‌های نرم‌افزاری ساده‌تر است: استفاده از این کیف پول‌ها، بسیار راحت و قابل‌دسترس هستند. شما می‌توانید کیف پول‌های نرم‌افزاری را، روی تلفن همراه یا سیستم شخصی خود نصب و از آن برای نگهداری و انتقال ارز‌های دیجیتال استفاده کنید.
 • کیف پول‌های ارز دیجیتال نرم‌افزاری، هزینه کم‌تری دارند: معمولاً کیف پول‌های نرم‌افزاری رایگان هستند. شما برای ساخت حساب کاربری، استفاده برای نگهداری و انتقال امن ارز‌های دیجیتال خود، لازم نیست هزینه‌ای پرداخت کنید. البته باید بدانید برخی از انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال نرم‌افزاری، رایگان نیستند؛ اما هزینه آن‌ها، بسیار کم‌تر از کیف پول‌های سخت‌افزاری است.

معایب استفاده از انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال نرم‌افزاری

استفاده از کیف پول‌های نرم‌افزاری، معایبی نیز دارد. شما پیش از انتخاب برای نگهداری و انتقال ارز‌های دیجیتال خود، باید راجع‌به ضعف‌ها و معایب این کیف پول‌ها اطلاع داشته باشید. در ادامه، مهم‌ترین معایب آن‌ها را می‌گوییم:

 • کیف پول‌های نرم‌افزاری، امنیت کم‌تری نسبت به نوع سخت‌افزاری دارند: کیف پول‌های نرم‌افزاری ارز دیجیتال، نسبت به انواع کیف پول سخت‌افزاری و کاغذی، امنیت کم‌تری دارند. البته این موضوع، به این معنی نیست که این کیف‌ها قابل‌اطمینان نیستند. درصورتی‌که شما یک کیف پول نرم‌افزاری معتبر انتخاب و موارد امنیتی را رعایت کنید، می‌توانید با خیال راحت از این کیف پول‌ها برای نگهداری و مدیریت ارز‌های دیجیتال خود، استفاده کنید.
 • اگر دستگاهی که کیف پول ارز دیجیتال شما روی آن نصب است، دچار مشکل شود؛ ممکن است دارایی خود را از دست بدهید: نکته مهم درباره کیف پول‌های ارز دیجیتال نرم‌افزاری این است که اگر به هر شکلی، دستگاهی که نرم‌افزار کیف پول شما روی آن نصب است، دچار مشکل شود؛ احتمال ازدست‌رفتن تمام دارایی شما وجود دارد. توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از چنین اتفاقی، هنگام بررسی انواع کیف‌های ارز دیجیتال نرم‌افزاری، گزینه‌ای را انتخاب کنید که قابلیت پشتیبان‌گیری داشته باشد.

کیف پول‌های موبایلی ارز دیجیتال

در بین انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال، کیف پول‌های نرم‌افزاری مخصوص موبایل، بسیار رایج و محبوب هستند. علت محبوبیت کیف پول‌های موبایلی، دردسترس‌بودن و سهولت استفاده از آن‌ها است. یکی دیگر از دلایل این‌که کیف پول‌های موبایل ارز دیجیتال بیش‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرند، این است که معمولاً رایگان‌اند.

شما می‌توانید کیف پول موبایل را، روی تلفن شخصی خود نصب و دارایی خود را در آن نگهداری کنید. کیف پول‌های نرم‌افزاری موبایل، این امکان را به شما می‌دهند که فرایند انتقال ارز‌های دیجیتال را به‌راحتی و در کمتر از چند دقیقه انجام دهید.

معرفی انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال اندروید و IOS

در حال حاضر، کیف پول‌های نرم‌افزاری موبایلی بسیاری طراحی و عرضه شده‌اند. تقریباً تمامی آن‌ها، به‌صورت رایگان در دسترسی هستند. در ادامه چند مورد از بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال برای نسخه‌های اندروید و IOS را معرفی کرده‌ایم.

کیف پول ارز دیجیتال جکس (Jaxx)
کیف پول ارز دیجیتال جکس (Jaxx)

کیف پول ارز دیجیتال جکس (Jaxx)

کیف پول موبایل جکس، یکی از بهترین و پرطرف‌دارترین کیف پول‌های موبایلی است. این ولت برای هر دو سیستم‌عامل اندروید و IOS، در دسترس است و بیش از ۸۰ ارز دیجیتال مختلف را پشتیبانی می‌کند. استفاده از آن برای نگهداری و انتقال ارز‌های دیجیتال، بسیار ساده است. مزایا و معایب این کیف پول را، ببینیم:

مزایای کیف پول ارز دیجیتال جکس

  • امکان استفاده روی تمام سیستم‌عامل‌ها
  • طراحی بسیار ساده و کاربر‌پسندی
  • داشتن قابلیت پشتیبان‌گیری

معایب کیف پول ارز دیجیتال جکس

فعال‌کردن تأیید دو‌مرحله‌ای، روی کیف آن امکان‌پذیر نیست.

برای دانلود نسخه‌های این کیف پول به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.jaxx.io/downloads

کیف پول ارز دیجیتال کوینومی (Coinomi)

از بین انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال برای موبایل، کیف پول کوینومی (Coinomi) یکی از بهترین و معروف‌ترین‌ها است. این کیف پول، امنیت بالایی دارد و رایگان، است. در این کیف پول، امکان بک‌آپ گرفتن (پشتیبان‌گیری) وجود دارد. همچنین، شما می‌توانید تأیید دومرحله‌ای را نیز در این کیف پول فعال کنید، و خیالتان بابت ذخیره امن راحت باشد. این ولت از بیت کوین، اتریوم و ۱۷۷۰ کوین و توکن پشتیبانی می‌کند.

مزایای کیف پول کوینومی

  • امکان فعال‌کردن تأیید دومرحله‌ای
  • امکان پشتیبان‌گیری
  •  داشتن نسخه دسکتاپ

برای مشاهده کوین‌ها و توکن‌هایی که پشتیبانی می‌شود و دانلود ولت کوینومی، به آدرس زیر بروید:

https://www.coinomi.com/en/

کیف پول ارز دیجیتال مای‌سیلیوم (Mycelium)

مای‌سیلیوم (Mycelium)، یکی از قدیمی‌ترین و بهترین کیف پول‌ها است. نقطه قوت اصلی این کیف پول، امنیت بالای آن است. البته باید بگوییم متأسفانه، کیف پول مای‌سیلیوم ویژگی تأیید دو‌مرحله‌ای را ندارد. این کیف پول علاوه بر بیت کوین، ارز دیجیتال اتریوم و توکن‌های  ERC-20 را نیز پشتیبانی می‌کند. در ادامه برای بررسی راحت‌تر، لیست مزایا و معایب این کیف پول ارز دیجیتال را می‌گوییم:

مزایای کیف پول ارز دیجیتال مای‌سیلیوم

  • امنیت بالا
  • رابط کاربری ساده و جذاب
  • امکان درست‌کردن چندین حساب کاربری
  • امکان سینک شدن با انواع کیف پول‌های سخت‌افزاری
  • داشتن امکان بک‌آپ‌گیری
  • قابلیت چند امضایی

معایب کیف پول ارز دیجیتال مای‌سیلیوم

  • نداشتن تأیید دو‌مرحله‌ای
  •  نسخه دسکتاپ ندارد
  •   تنها از سیستم‌عامل‌های اندروید و IOS پشتیبانی می‌کند.

برای دانلود و مشاهده توکن‌های پشتیبانی شده توسط این ولت، لینک زیر را ببینید:

https://wallet.mycelium.com/

کیف پول ارز دیجیتال تراست ولت (Trust Wallet)

می‌توان گفت که یکی از معروف‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال، کیف پول تراست (Trust) است. تراست ولت ساخت کمپانی Six Days LLC است.

این کیف پول تحت‌نظر صرافی بایننس، از ارز‌های دیجیتال زیادی پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید در کیف پول تراست ولت به‌وسیله صرافی بایننس، فعالیت‌هایی همچون خریدوفروش ارز‌های دیجیتال را نیز انجام دهید.

معرفی و بررسی کیف پول تراست والت (Trust Wallet)

در ادامه مهم‌ترین مزایا و معایب این ارز دیجیتال را می‌گوییم:

مزایای کیف پول ارز دیجیتال تراست

  • استفاده کاملاً رایگان از تمامی امکانات
  • قابل‌استفاده برای نگهداری ارز‌های دیجیتال، خریدوفروش و مبادله
  • دارای قابلیت پشتیبان‌گیری
  • رابط کاربری بسیار راحت
  • امنیت بسیار بالا

معایب کیف پول ارز دیجیتال تراست

  • فقط برای مو

برای دیدن لیست کوین‌ها و توکن‌های تراست ولت به لینک زیر بروید:

https://trustwallet.com/assets/

کیف پول ارز دیجیتال اکسودوس (Exodus)
کیف پول ارز دیجیتال اکسودوس (Exodus)

کیف پول ارز دیجیتال اکسودوس (Exodus)

آخرین مورد از انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال موبایل، کیف پول اکسودوس (Exodus) است. این کیف پول با رابط کاربری ساده‌ای که دارد؛ گزینه مناسبی برای تمامی افراد، از مبتدی تا حرفه‌ای، است. این ولت، چند ارزی است. کیف پول چند ارزی یعنی برای ذخیره چند ارز مختلف، چند کیف پول نیاز نیست.

نکته مهمی که درباره کیف پول اکسودوس باید اشاره کنیم، تحریم کاربران ایرانی است. برای استفاده از آن، باید از فیلترشکن (vpn) استفاده کنید.

مزایای کیف پول ارز دیجیتال اکسودوس

  • رابط کاربری ساده و جذاب
  • خدمات پشتیبانی ۲۴ ساعته از طریق سایت
  • داشتن صرافی داخلی

معایب کیف پول ارز دیجیتال اکسودوس

  • کارمزد بالا
  • تحریم بودن ایران

لیست رمزارزهایی موجود در این ولت را از لینک زیر، ببینید:

https://www.exodus.io/assets/

انواع کیف پول های ارز دیجیتال برای دسکتاپ

علاوه بر کیف پول‌های ارز دیجیتال که به‌صورت نرم‌افزار‌های موبایل قابل‌استفاده هستند؛ نرم‌افزار‌هایی برای دسکتاپ نیز طراحی و ارائه شده‌اند. برخی از کیف پول‌ها، هر دو نسخه موبایل و دسکتاپ را دارند. کیف پول‌های معتبری که نسخه موبایل و دسکتاپ دارند، موارد زیر هستند:

 • اکسودوس (Exodus)
 • کوینومی (Coinomi)
 • جکس (Jaxx)

انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال دسکتاپ را معرفی خواهیم کرد.

کیف پول ارز دیجیتال الکتروم (Electrum)

در بین انواع کیف پول بیت کوین، کیف پول الکتروم (Electrum)، یکی از بهترین گزینه‌ها است. این کیف پول، تنها از ارز دیجیتال بیت‌کوین پشتیبانی می‌کند. اگر دارایی شما تنها بیت کوین است و قصد دارید آن را در یک کیف پول معتبر و امن نگهداری کنید؛ کیف پول الکتروم، گزینه خوبی برای شما است. شما می‌توانید کیف پول‌های سخت‌افزاری ترزور و لجر نانو اس را، با کیف پول نرم‌افزاری الکتروم ست و برای مدیریت و انتقال دارایی خود در این کیف پول‌های سخت‌افزاری، از آن استفاده کنید. در ادامه مزایا و معایب این کیف پول را خواهیم گفت:

 • مزایای کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال الکتروم (Electrum)

  • دارای قابلیت بک‌آپ‌گیری
  • امنیت بالا
  • کارمزد تراکنش کم
  • امکان همگام‌سازی با کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر نانو اس و ترزور
  • رابط کاربری ساده و جذاب
 • معایب کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال الکتروم (Electrum)

  • این کیف پول تنها از بیت کوین پشتیبانی می‌کند.

کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال اتمیک (Atomic Wallet)

کیف پول ارز دیجیتال اتمیک (Atomic Wallet) ، برای دسکتاپ است. این ولت، تمامی امکانات خود را رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کیف پول ارز دیجیتال اتمیک، رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد؛ به‌‌طوری‌که تمامی افراد، از مبتدی تا حرفه‌ای می‌توانند به‌راحتی از آن استفاده کنند.

اتمیک ولت atomic wallet چیست؟

این کیف پول نرم‌افزاری، از بیش از ۵۰۰ ارز دیجیتال مختلف پشتیبانی می‌کند. همچنین باید بگوییم، این ولت با داشتن امنیت بسیار بالا گزینه مناسبی برای نگهداری و انتقال دارایی‌های شما است. ویژگی‌های این کیف پول را مرور کنیم:

ویژگی‌های کیف پول ارز دیجیتال اتمیک (Atomic Wallet)

 •  امنیت بسیار بالا
 • پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های مختلف
 • رابط کاربری بسیار ساده و راحت
 •  داشتن قابلیت پشتیبان‌گیری

برای مشاهده ارزهای دیجیتال این ولت، لینک زیر را ببینید:

https://www.cryptovantage.com/best-crypto-wallets/atomic/

کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال اتمیک (Atomic Wallet)
کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال اتمیک (Atomic Wallet)

کیف پول‌های تحت وب

این نوع کیف‌ها، بر بستر یک سایت اینترنتی در دسترس قرار می‌گیرند و شما با مرورگرهای اینترنت مانند گوگل کروم، فایرفاکس، بریو و … می‌توانید دارایی‌های خود را مدیریت کنید. مزیت اصلی این نوع ولت‌ها، دسترسی آسان است. با هر دستگاهی که به اینترنت متصل شود،‌می‌توانید به دارایی دیجیتال خود در یک کیف پول تخت وب دسترسی داشته باشید.

کلید خصوصی شما در کیف پول‌های تحت وب، روی فضای اینترنت ذخیره می‌شود. اغلب کیف پول‌های تحت وب در وب‌سایت خود اثبات کرده‌اند، هیچ‌گونه دسترسی به دارایی شما ندارند و امنیت سرمایه شما را تضمین می‌کنند. ارزهای دیجیتال بزرگ، معمولاً هرکدام یک کیف پول تحت وب دارند.

مزایای کیف پول تحت وب

 • انجام سریع تراکنش‌ها
 • عدم نیاز به نصب نرم‌افزار اضافی روی کامپیوتر یا گوشی
 • قابلیت دسترسی با استفاده از هر دستگاهی که به اینترنت متصل شود

معایب کیف پول تحت وب

 • خطر کلاهبرداری و هک در کیف پول‌های تحت وب نامعتبر

کیف پول ارز دیجیتال بلاک چین (Block Chain)

مشهورترین کیف پول تحت وب، ولت بلاک‌چین است. این کیف در بین انواع کیف پول‌های بیت کوین و سایر ارز‌های دیجیتال، کم‌ترین کارمزد تراکنش را دارد. همچنین، تمامی امکانات آن کاملاً رایگان است. این کیف پول ارز دیجیتال دارای امکان پشتیبان‌گیری است.

یکی از بهترین مزایای کیف پول ارز دیجیتال بلاک‌چین، داشتن صرافی داخلی است. ازاین‌رو شما با داشتن یک حساب کاربری در این کیف پول، می‌توانید از آن علاوه بر نگهداری ارز‌های دیجیتال، برای مبادله ارز‌ها و تریدینگ نیز استفاده کنید.

مزایای کیف پول ارز دیجیتال بلاک چین

  • عرضه تمام امکانات به‌صورت رایگان
  • دریافت کارمزد تراکنش بسیار کم
  • پشتیبانی از ارز‌های دیجیتال مختلف
  • رابط کاربری جذاب و راحت
  • دارای امکان پشتیبان‌گیری

راه‌هایی برای بالابردن امنیت انواع کیف پول‌های نرم افزاری

امنیت کیف پول‌های نرم‌افزاری، کم‌تر از امنیت کیف پول‌های سخت‌افزاری است. اما نکاتی وجود دارند که اگر آن‌ها را رعایت کنید، امنیت کیف پول نرم‌افزاری شما تا حد زیادی بالا می‌رود. این نکات، موارد زیر است:

 • کلید‌هایی خصوصی کیف پول ارز دیجیتال خود را، آفلاین و در مکانی امن نگهداری کنید.
 • به شبکه اینترنت ایمن وصل شوید.
 • استفاده از آنتی‌ویروس‌های قوی، احتمال هک شدن را بسیار کاهش می‌دهد؛ پس بهتر است روی دستگاهی که کیف پولتان در آن قرار دارد، آنتی‌ویروس قوی نصب کنید.
 • وارد سایت‌های مشکوک نشوید و تبلیغ‌های مشکوک را نیز باز نکنید.
 • اگر معاملات روزانه انجام می‌دهید، بهتر است از کیف پول جداگانه‌ای برای انجام معاملات استفاده کنید.
 • حین بررسی انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال و انتخاب آن‌ها، موردی را انتخاب کنید که ویژگی تأیید دو‌مرحله‌ای داشته باشد. پس از ساخت حساب کاربری، تأیید دو‌مرحله‌ای را فعال کنید.
 • رمز عبور قوی برای کیف پول خود انتخاب کنید.
 • حتماً از کیف پول ارز دیجیتال خود بک‌آپ بگیرید؛ تا در صورت بروز هرگونه مشکل، امکان بازگردانی دارایی‌تان وجود داشته باشد.
کیف پول اچ دی (HD) و تفاوت آن با سایر کیف پول‌های ارز دیجیتال

انتخاب کیف پول ارز دیجیتال

ولت مناسب را، بر اساس ارز دیجیتالی که برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنید و معیارهای خودتان انتخاب کنید؛ ممکن است شما به بیشتر از یک کیف پول نیاز داشته باشید. معمولاً سرمایه گذاران و معامله گران حرفه‌ای، یک کیف پول سخت‌افزاری یا کاغذی برای ذخیره سرمایه اصلی خود دارند؛ و از کیف پول نرم‌افزاری یا کیف پول‌های موجود در صرافی‌ها برای ذخیره قسمت کوچکی از دارایی‌های خود استفاده می‌کنند. انتخاب کیف پول، کاملاً شخصی است. هرکسی بنا بر شرایط خود، نوع به خصوصی از کیف‌ها را مناسب می‌داند. مثلاً کسی که تلفن همراه هوشمند ندارد یا از امنیت موبایل خود مطمئن نیست، احتمالاً کیف پول‌های سخت‌افزاری را ترجیح می‌دهد.

قبل از انتخاب کیف پول، تحقیقات کاملی درباره انواع آن انجام دهید. برخی از معیارهایی که برای انتخاب، باید مدنظر داشته باشید؛ موارد زیر است:

 • امنیت
 • پشتیبانی ولت از ارز دیجیتال موردنظر شما
 • قابلیت بازیابی دارایی‌ها
 • دارابودن اعتبارسنجی دو عاملی (۲FA)
 • پرس‌وجو از سایر کاربران
 • گرفتن نسخه پشتیبان
 • دریافت نرم‌افزارهای کیف پول از منابع معتبر

 

امیدواریم این مقاله، به شما برای انتخاب ولت مناسب کمک کند. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما هستند. در قسمت نظرات، با ما در ارتباط باشید.

صرافی ارز دیجیتال وزین

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
تازه‌ترین قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها
محمد
شهریور ۲۶, ۱۴۰۰ ۷:۴۳ ب٫ظ

بنامخدا
۲ّFA چیست؟

ادمین
شهریور ۲۷, ۱۴۰۰ ۱۲:۱۶ ب٫ظ
پاسخ به  محمد

سلام.
۲fa مخفف Two_Factor Authentication هست. یعنی احراز هویت ۲ مرحله ای. به این شکل که شما به جز رمز عبور از یه لایه امنیتی دیگه هم استفاده می‌کنید تا امنیت حسابتون رو بالا ببرید.
احراز هویت ۲ مرحله‌ای تو سرویس‌های مختلف با هم فرق می‌کنه اما هدف همشون بالا بردن امنیته.