وزین
صرافی وزین

 ایردراپ (Airdrop) چیست؟

0 17

معرفی ایردراپ

با نگاهی به سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، متوجه می‌شوید حدود ۱۲۰۰۰ کوین (Coin) و توکن (Token) مختلف در این سایت لیست شده‌اند. این عدد یعنی اگر شخصی قصد ایجاد کوین یا توکن جدیدی داشته باشد، باید با ۱۲۰۰۰ رقیب قدرتمند مبارزه کند. برای دوام آوردن در این بازار نیاز است تکنیک‌های خلاقانه زیادی، هم در تکنولوژی ساخت آن و هم در روش‌های معرفی به کار برده شود.

مسئله بسیار مهم برای توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال، معرفی پروژه‌های خود از طریق شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها است. اما آیا این روش‌ها، برای رقابت با ۱۲۰۰۰ رقیب قدرتمند کافی است؟

ایردراپ‌ها، به‌عنوان یک روش غیرمتعارف بازاریابی از سال ۲۰۱۷ وارد بازار کریپتوکارنسی شدند. صاحبان پروژه‌های نوپا برای تشویق مردم به استفاده از پلتفرم‌های خود، یا معرفی خود به دیگران، مقداری از کوین‌های خود را به‌صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌دادند. این کوین‌های رایگان، با نام ایردراپ (Airdrop) در دنیای ارزهای دیجیتال رواج پیدا کردند. در بعضی موارد، حتی پلتفرم‌های باسابقه نیز از ایردراپ برای تشویق مشتریان جدید و کسب رضایت مشتریان قدیمی استفاده می‌کنند.

پدیدآمدن هارد فورک (Hardfork) جدید روی یک شبکه نیز، می‌تواند برای افراد حاضر در آن شبکه ایردراپ به همراه داشته باشد. برای مثال سال ۲۰۱۷، زمانی که هارد فورک بیت کوین کش (Bitcoin Cash) روی شبکه بیت کوین (Bitcoin) ایجاد شد، کسانی که یک واحد بیت کوین داشتند یک واحد بیت کوین کش هم دریافت کردند.

صرافی کوینکس

واژه ایردراپ (Airdrop)

این واژه، از زمان جنگ جهانی دوم رواج پیدا کرد. در آن زمان، قحطی در برخی مناطق زیاد شده بود و مردم نمی‌توانستند غذای روزانه خود را تهیه کنند. کشور‌هایی که اوضاع اقتصادی بهتری داشتند، مواد غذایی را با هواپیما و هلیکوپتر به مناطق فقیرتر می‌فرستادند. این هواپیما‌ها، بسته‌های مواد غذایی را از آسمان رها می‌کردند تا به دست مردم برسد.

ایردراپ، به معنای چیزی است که از آسمان می‌افتد؛ درگذشته به بسته‌های مواد غذایی‌ای که هواپیما‌ها برای مردم فقیر می‌انداختند، می‌گفتند.

 

ایردراپ در کریپتو

ایردراپ در کریپتو، به توکن‌های رایگانی گفته می‌شود که صاحبان یک پلتفرم برای معرفی و بازاریابی محصول خود، به‌حساب اشخاص مختلف واریز می‌کنند. بازاریابی، هدف اصلی ایردراپ‌ها است؛ اما آن‌‌ها، اهداف مهم دیگری را هم دنبال می‌کنند. ایردراپ، روشی بسیار مؤثر برای معطوف کردن توجه مردم به استارتاپ‌ها است.

وب‌سایت‌ها و پیج‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی هستند که اخبار مربوط به ایردراپ‌ها را پوشش می‌دهند. اگر علاقه‌مند به پیگیری اخبار ایردراپ‌ها هستید، با یک جستجوی ساده در اینترنت تعداد زیادی از آن‌ها را پیدا خواهید کرد. بخش ایردراپ وب‌سایت کوین مارکت کپ، یکی از معتبرترین منابع در این زمینه است.

ایردراپ‌ها دقیقاً به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

ایردراپ، معمولاً مقدار کمی از یک کوین یا توکن جدید است و هواپیمای آن، فقط بالای سر افرادی خاص پرواز می‌کند! این افراد می‌توانند دارندگان یک کیف پول خاص یا افراد حاضر در یک صرافی باشند که کوین خاصی در حساب آن‌ها وجود دارد. برای مثال، یک پلتفرم نوپا ممکن است تمام افرادی که کیف پول تراست (Trust Wallet) دارند را انتخاب کند و دیگری، توکن‌های خود را برای افرادی که در صرافی بایننس ارز اتریوم خریده‌اند بفرستد.

جنسیس بلاک (Genesis Block) یا بلاک اولیه چیست؟

اینکه ایردراپ به چه افرادی تعلق بگیرد، بستگی به شرایط و سیاست‌های توسعه‌دهندگان پروژه دارد. مثلاً اگر قرار باشد کوین جدیدی هفته آینده در بایننس لیست شود، توسعه‌دهندگان آن کوین، ایردراپ‌ها را برای کاربران بایننس می‌فرستند تا آن‌ها را ترغیب به خرید کوین خود کنند.

گاهی اوقات دریافت ایردراپ، منوط به نگه‌داری (Hold) یک کوین مشخص است. برای مثال هولدرهای ترون (TRX) تا سال ۲۰۲۵ و تا زمانی که آن را در حساب خود داشته باشند، ایردراپ بیت تورنت (BTT) دریافت می‌کنند.

در بعضی موارد، افراد برای دریافت ایردراپ باید یک وظیفه مشخص انجام دهند. برای مثال یک پست در شبکه‌های اجتماعی درباره یک کوین خاص بنویسند و صفحه مربوط به آن ارز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند. معمولاً این دسته از ایردراپ‌ها، خواهان ری توییت کردن یک توییت خاص در توییتر هستند.

توجه داشته باشید که ایردراپ با عرضه اولیه (initial coin offering-ICO) متفاوت است. ایردراپ برای افزایش آگاهی و جلب‌توجه مردم به یک کوین انجام می‌شود. Airdrop رایگان است و اگر قبل از عرضه کوین اتفاق بیفتد، قیمت مشخصی ندارد. اما عرضه اولیه رایگان نیست و خودبه‌خود به‌حساب شما واریز نخواهد شد، بلکه باید آن را خریداری کنید. معمولاً ایردراپ‌ها، قبل از عرضه اولیه کوین انجام می‌شوند تا مردم تشویق به خرید کوین در عرضه اولیه شوند.

ایردراپ
ایردراپ

چرا طرف‌داران کریپتو، به ایردراپ‌ها علاقه‌مندند؟

اکثر فعالان صنعت کریپتو، طرف‌دار ایردراپ‌ها هستند. چه کسی از پولی که از آسمان بیفتد بدش می‌آید؟ علاوه بر این، برخی از این کوین‌ها پتانسیل رشد بالایی دارند و می‌توانند یک سود خالص، بدون هیچ سرمایه‌گذاری اولیه‌ای را نصیب دارندگانشان کنند.

مقایسه ارز فیات با ارز دیجیتال

ازآنجاکه معمولاً میزان این ایردراپ‌ها ناچیز است، به نظر می‌رسد شرکت‌ها بیشتر از کسانی که ایردراپ‌ها را دریافت می‌کنند، سود می‌برند. آن‌ها با صرف هزینه‌ای ناچیز، توکن خود را به تعداد بسیار زیادی از افراد معرفی کرده‌اند. اما با گذشت زمان و رشد قیمت توکن، مردم نیز می‌توانند سود خوبی از ایردراپ‌ها به دست بیاورند. این یک بازی برد – برد است.

پنج کاربرد ایردراپ‌

تبلیغات، تنها هدف و فایده ایردراپ نیست. بلکه فقط یکی از ۵ کاربردی است که ایردراپ می‌تواند داشته باشد. در این قسمت، ۵ کاربرد مهم ایردراپ را بررسی می‌کنیم:

۱- ایجاد آگاهی

ایجاد آگاهی، یکی از مهم‌ترین دلایل استارتاپ‌ها برای توزیع ایردراپ است. در ابتدا، عرضه‌های اولیه برای معرفی و ترغیب مردم به سرمایه‌گذاری استفاده می‌شد اما مشکلات این روش، خیلی زود خودشان را نشان دادند. تعداد بسیار زیادی عرضه اولیه شکل گرفت و توکن‌های بی‌پشتوانه با وایت‌پیپر‌های ضعیف و بعضاً کپی شده شروع به عرضه اولیه توکن خود کردند. هدف تعداد زیادی از پروژه‌ها، فقط کسب سود از عرضه اولیه بود و برنامه‌ای واقعی برای پروژه خود نداشتند.

در این میان، سرمایه‌گذاران با انبوهی از اطلاعات درباره ارزهای مختلف مواجه شدند و نمی‌توانستند بفهمند دقیقاً کدام ارز ارزش سرمایه‌گذاری دارد.

ایردراپ، راه‌حل ساده این مشکل بود. با این روش، سرمایه‌گذاران می‌توانستند تعدادی توکن به‌رایگان در اختیار داشته باشند و هر زمان که توکن را برای سرمایه‌گذاری مناسب دیدند، اقدام به خرید مقادیر بیشتری از آن کنند.

تقریباً تمام کارشناسان ارزهای دیجیتال معتقدند ایردراپ‌ها، بهترین روش برای معرفی و ایجاد آگاهی درباره یک ارز هستند. سرمایه‌گذاران به‌راحتی می‌توانند ارز موردنظر را بشناسند و استارتاپ‌ها نیز فقط با پخش مقدار کمی از توکن خود، می‌توانند خود را به افراد زیادی در سراسر جهان معرفی کنند.

آپدیت تاپروت (Taproot) چیست؟

۲- پاداش به مشتریان

واقعیت انکارناپذیری که در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد، این است که اکثر افراد برای گرفتن بیشترین سود وارد این عرصه می‌شوند. برای اکثر سرمایه‌گذاران، اینکه شرکت در چه وضعیتی است و در چه زمان‌هایی احتیاج به حمایت و پشتیبانی آن‌ها دارد مهم نیست. سرمایه‌گذاران به‌راحتی هر زمان که احساس کنند خطری سود آن‌‌ها را تهدید می‌کند، بدون خلق ارزش واقعی برای پلتفرم از آن خارج می‌شوند.

این رویکرد، مسلماً به پلتفرم آسیب می‌رساند و حتی می‌تواند منجر به ورشکستگی کامل آن شود. فقط تصور کنید چه اتفاقی می‌افتاد اگر با هر سقوط ارزش اتریوم، تمام سرمایه‌گذاران تصمیم به فروش آن می‌گرفتند؟

باید سازوکاری برای پاداش دادن به مشتریان وفادار وجود داشته باشد. برخی از ایردراپ‌ها، فقط به کسانی تعلق می‌گیرند که مدت‌زمان مشخصی در پلتفرم حضور داشته باشند یا یک ارز خاص را در طولانی‌مدت هولد کنند.

۳- جلوگیری از متمرکز شدن دارایی‌ها در دست افراد معدود

وجود تعداد زیادی از توکن‌ها در دست افراد معدود، می‌تواند غیرمتمرکز بودن ارز را به خطر بیندازد. افرادی که مقدار زیادی از یک ارز را دارند، می‌توانند به‌راحتی با خرید یا فروش بخشی از سرمایه‌شان بر قیمت ارز تأثیر بگذارند و بازار را به دست بگیرند. این دقیقاً یکی از نقاط ضعف ارز دوج‌کوین است.

صاحبان پلتفرم‌ها برای جلوگیری از متمرکز شدن دارایی‌ها، مقداری از آن ارز را از طریق ایردراپ بین افراد مختلف پخش می‌کنند. به‌این‌ترتیب، توزیع ارز در بین مردم عادلانه‌تر خواهد بود.

۴- جذب سرمایه‌گذار

همان‌طور که گفته شد، ایردراپ یکی از بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌ها برای معرفی ارز و جذب سرمایه‌گذار است. اگر یک ایردراپ موفقیت‌آمیز باشد، جو ایجاد شده باعث بالارفتن قیمت ارز می‌شود و این موضوع، توجه افراد زیادی را به خود جلب خواهد کرد.

نانس Nonce چیست؟

۵- افزایش آگاهی از مشتریان

بسیاری از ایردراپ‌ها از مشتریان خود می‌خواهند که برای دریافت ایردراپ، اطلاعاتشان را در یک فرم وارد کنند. این اطلاعات معمولاً شامل آدرس ایمیل و اکانت شبکه‌های اجتماعی است. به‌این‌ترتیب، یک شرکت می‌تواند دید بهتری از مشتریان خود پیدا کند و از علایق آن‌ها آگاه شود.

از این اطلاعات، بعدها برای تبلیغات استفاده خواهد شد؛ بنابراین، پیش از واردکردن اطلاعات خود بهتر است ارزش ایردراپ را از این نظر نیز بررسی کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله، توضیح جامعی درباره ایردراپ‌ها و اهداف آن‌‌ها داده شد. شرکت‌های ارائه‌دهنده ایردراپ با این کار خود را به مردم معرفی می‌کنند و دایره ارتباطات خود را گسترش می‌دهند. اگر شما نیز تاکنون از ایردراپ‌ها استفاده کرده‌اید، می‌توانید در قسمت نظرات از تجربیات خود برایمان بنویسید.

اگر به دنبال وب‌سایت مطمئنی برای مشاهده انواع ایردراپ‌ها می‌گردید، وب‌سایت کوین مارکت کپ می‌تواند اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار دهد. با کلیک روی لینک زیر، به بخش ایردراپ این وب‌سایت هدایت خواهید شد.

https://coinmarketcap.com/airdrop/

منبع:

https://coinmarketcap.com/alexandria/article/what-are-crypto-airdrops

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها