وزین
صرافی وزین

ایردراپ (Airdrop) یا اسمارت دراپ (smartdrop)

0 13

ایردراپ در رمزارزها

سال ۲۰۱۷، مفهوم عرضه اولیه سکه (ICO (Initial Coin Offering) ) ، در ارزهای دیجیتال (CryptoCurrency) به وجود آمد. عرضه اولیه‌ها، تبلیغاتی برای معرفی یک ارز یا سهام هستند که هنگام برگزاری‌شان، آن ارز یا سهام به فروش می‌رسد. قیمت این ارز به‌گونه‌ای است که خریداران را مطمئن می‌کند پس از خرید آن، سود خواهند کرد (البته در مواردی هم این ادعا درست از آب در نمی‌آید.‌)

ایردراپ (airdrop ) در راستای هدف عرضه اولیه، یعنی معرفی و ارائه رمزارز جدید، به وجود آمد. توسعه‌دهندگان و بازاریابان ارزهای دیجیتال به این نتیجه رسیدند عرضه اولیه، به‌تنهایی برای معرفی و جذب مشتری کافی نیست و باید از روش‌های دیگری نیز استفاده کنند. یکی از این روش‌ها، ایردراپ بود.

در ایردراپ فروش ارزهای دیجیتال مطرح نیست؛ بلکه شرکت‌ها، قسمتی از ارز دیجیتال خود را به‌صورت رایگان بین عده‌ای از مشتریان بالقوه توزیع می‌کنند.

بدیهی است که هر محصول برای ماندن در بازار، باید توسط عده‌ای از افراد استفاده شود. برای مثال اگر هیچ‌کس پراید نخرد، قیمت آن به‌قدری کاهش پیدا می‌کند که کارخانه سازنده ترجیح می‌دهد دیگر آن را تولید نکند. این قضیه، در صنعت ارزهای دیجیتال نیز صدق می‌کند. به عده‌ای از افراد که از پلتفرم یا توکن یک ارز دیجیتال استفاده می‌کنند، انجمن (community)آن ارز گفته می‌شود. هر ارز برای سرپا ماندن در بازار پر رقابت کریپتوکارنسی، احتیاج به انجمنی فعال و بزرگ دارد.

مقایسه ارز فیات با ارز دیجیتال

ایردراپ برای معرفی ارز و جذب افراد به انجمن، بسیار مفید است. این روش بازاریابی با واریزکردن مقداری توکن رایگان به کیف پول افراد، آن‌ها را از وجود توکن موردنظر آگاه می‌کند و برای خرید مقدار بیشتری از آن توکن، انگیزه لازم ایجاد می‌کند.

البته اکثر ایردراپ‌ها، کاملاً هم رایگان نیستند. درست است که شما لازم نیست برای به‌دست‌آوردن آن‌ها پولی پرداخت کنید، ولی باید لیستی از کارهایی مشخص را انجام دهید. برای مثال یک توییت درباره آن ارز در توییتر (Twitter) منتشر کنید یا آن ارز را در فهرست تحت‌نظر (watch list) خود قرار دهید. درباره ایردراپ‌ها، به طور مفصل مقاله‌ای با نام «ایردراپ چیست؟» در وبلاگ وزینکس منتشر شده است.

نکته مهم در مورد ایردراپ‌ها این است که دریافت آن‌ها ربطی به دانش، تخصص یا حوزه موردعلاقه شما ندارد. یعنی لازم نیست شما حتماً یک تریدر یا توسعه‌دهنده ارزهای دیجیتال باشید تا بتوانید ایردراپ دریافت کنید. بلکه هر شخصی می‌تواند با ایجاد یک کیف پول و انجام‌دادن دستورالعمل‌ها، ایردراپ بگیرد.

به همین دلیل، بسیاری از افراد ایردراپ‌ها را نه به‌خاطر آشنا شدن با ارز یا مقدار بیشتری از آن، بلکه صرفاً به‌خاطر کسب سود دریافت می‌کنند. اینجاست که اسمارت دراپ‌ها (smartdrop) وارد بازی می‌شوند.

اسمارت دراپ چیست؟

هدف استارتاپ‌هایی که ارزی جدید به بازار عرضه می‌کنند، ایجاد یک انجمن بزرگ و تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان حقیقی است. آن‌ها، تمایل ندارند توکن‌هایشان به کیف پول کسانی واریز شود که نمی‌توانند هیچ ارزشی به پلتفرمشان اضافه کنند؛ بنابراین، تصمیم گرفتند ایردراپ‌های خود را به‌صورت هوشمندانه، فقط به کیف پول افرادی خاص هدایت کنند.

 ایردراپ (Airdrop) چیست؟

به ایردراپ‌هایی که به‌صورت هدفمند بین افرادی خاص توزیع می‌شوند، اسمارت دراپ گفته می‌شود.

در اسمارت دراپ استارت‌آپ‌ها می‌خواهند افرادی که توکن‌های رایگان دریافت می‌کنند، پتانسیل بالایی برای خلق یک ارزش داشته باشند.

منطق پشت اسمارت دراپ‌ها، دقیقاً مشابه تبلیغاتی است که هنگام استفاده از گوگل یا شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام مشاهده می‌کنید. این پلتفرم‌ها، علایق و دغدغه‌های شما را ضبط می‌کنند و با استفاده از آن‌ها، تبلیغات مرتبط با علاقه یا سبک زندگی‌تان را به شما نشان می‌دهند. برای مثال یک آرایشگر که در اینستاگرام پیج‌های آرایشی را دنبال می‌کند، خیلی بیشتر از یک آشپز ممکن است تبلیغات مربوط به لوازم آرایشی ببیند.

در مورد اسمارت دراپ‌ها نیز، داستان به همین شکل است. آن‌ها با کمک هوش مصنوعی، به کیف پول افرادی هدایت می‌شوند که در زمینه ارزهای دیجیتال فعال هستند یا کار اصلی‌شان در این حوزه است. به همین دلیل است که به آن‌ها هوشمند (Smart)‌ گفته می‌شود.

چه چیزی یک ایردراپ را به یک اسمارت دراپ تبدیل می‌کند؟

همان‌طور که گفته شد، تفاوت اصلی بین ایردراپ و اسمارت دراپ در استراتژی توزیع آن‌ها است. برای مثال، تصور کنید شرکتی با نام «تیناب» پلتفرم بلاک‌چینی ابداع کرده است که در آن تراکنش‌های کوچک می‌توانند بسیار سریع و بدون کارمزد انجام شوند. در این سناریو، شرکت تیناب ممکن است تصمیم بگیرد توکن‌های خود را به‌عنوان ایردراپ، بین افرادی پخش کند که توکن آیوتا (IOTA ) در کیف پول خود دارند؛ چرا که این افراد به‌احتمال زیاد با خرده تراکنش‌های بدون کارمزد آشنا هستند.

آیو تا (IOTA )،  توکن پلتفرم MIOTA است. در این پلتفرم، تراکنش‌های کوچک و بدون هزینه انجام می‌شود و هدف اصلی آن کمک به توسعه اینترنت اشیا است. از آن‌جا که افراد حاضر در انجمن این پلتفرم نیز با تراکنش‌های کوچک سروکار دارند، پس شانس بیشتری برای جذب آن‌ها به انجمن تیناب وجود دارد. علاوه‌براین، این افراد ممکن است در رسانه‌های اجتماعی نیز از توکن تیناب حرف بزنند و آن را بیشتر به دیگران معرفی کنند.

معرفی صرافی کراکن

به همین دلیل است که جامعه طرف‌دار محیط‌زیست، جامعه هدف شرکت فولکس‌واگن (Volkswagen) نیست، اما می‌تواند جامعه هدف شرکت تسلا (Tesla) باشد.

با همه این‌ها، انتخاب جامعه هدف تنها تفاوت بین یک ایردراپ و یک اسمارت دراپ نیست. بلکه اسمارت دراپ‌ها می‌توانند خود را با تغییراتی که در مسیر ارز قرار می‌گیرد، وفق دهند. برای مثال، اگر یک استارت‌آپ در مرحله‌ای از رشد خود تصمیم بگیرد امکان استخراج ارز به‌صورت پاک و با کمترین آلودگی را فراهم کند؛ در این مرحله اسمارت دراپ، باید به کیف پول افرادی سرازیر شود که به مسائل محیط‌زیست اهمیت می‌دهند.

اسمارت دراپ‌ها، می‌توانند افراد را از طریق میزان آگاهی آن‌ها به قوانین بلاک چین نیز شناسایی کنند. برای مثال اگر ارزی برچسب امنیت (Security) داشته باشد، کاربران آگاه متوجه خواهند شد که برای دریافت ایردراپ باید فرایند احراز هویت مشتری (KYC) را انجام دهند.

برای مثال ممکن است یک اسمارت دراپ اعلام کند هر ماه مقداری ارز به کیف پول افراد واریز می‌کند، اما در ماه سوم برچسب امنیت (Security) را به ارز خود اضافه کند. در این صورت، تنها کاربرانی که پیگیر آن ارز باشند می‌توانند باقی ایردراپ‌ها را دریافت کنند.

پس تا اینجا متوجه شدیم شناخت جامعه هدف، توانایی تغییر مسیر در نقاط عطف پلتفرم و آگاه نگه‌داشتن کاربران، ۳ ویژگی مهمی هستند که اسمارت دراپ‌ها را از ایردراپ‌ها جدا می‌کنند.

امنیت در ایردراپ‌ها و اسمارت دراپ‌ها
امنیت در ایردراپ‌ها و اسمارت دراپ‌ها

امنیت در ایردراپ‌ها و اسمارت دراپ‌ها

هرکجا که مسئله پول در میان باشد، کلاهبرداری و دزدی هم وجود دارد. در ایردراپ و اسمارت دراپ‌ها نیز داستان‌های زیادی درباره کلاهبرداری افراد فرصت‌طلب وجود دارد. اگر به ایردراپ‌ها علاقه‌مند شده‌اید، با دانستن چند نکته می‌توانید از سرمایه‌تان در مقابل کلاهبرداران محافظت کنید.

صرافی کوینکس

۱- گوگل نکنید! اگر به دنبال ایردراپ‌ها می‌گردید، جستجوی آن‌ها در گوگل اصلاً ایده خوبی نیست. چرا که به‌احتمال زیاد، شما را به سمت سایت‌های کلاهبرداری هدایت می‌کند. ازآنجاکه ایردراپ‌ها معمولاً توسط شرکت‌های نوپا و کمتر شناخته شده منتشر می‌شوند، اعتماد به آن‌ها کمی دشوار است. چون ما نمی‌توانیم از سابقه شرکت اطلاعاتی به دست بیاوریم. به همین دلیل، بهتر است اخبار مربوط به ایردراپ‌ها را از وب‌سایت‌های معتبری مانند بخش ایردراپ وب‌سایت کوین مارکت کپ به آدرس https://coinmarketcap.com/airdrop/  پیگیری کنید.

۲- افراد زیادی وجود دارند که در ازای ریختن ماهیانه مقداری ارز در قالب ایردراپ، از شما پول درخواست می‌کنند. نام این پروژه‌ها، اصلاً ایردراپ نیست! کمتر ایردراپی وجود دارد که تضمین واریز ماهانه تعدادی توکن بدهد. علاوه بر این، برای دریافت هیچ ایردراپی لازم نیست پول پرداخت کنید. بیشتر این پروژه‌های کلاهبرداری، در چند ماه اول سود خوبی به شما می‌دهند تا اعتمادتان را جلب کنند؛ اما پس از مدتی غیبشان می‌زند.

۳- برای دریافت ایردراپ‌ها، نیاز نیست هیچ‌کدام از رمزهای عبور خود را در اختیار کسی بگذارید. رمز کیف پول، کلید خصوصی، ایمیل و غیره، رمز‌هایی کاملاً محرمانه هستند که باید فقط و فقط خودتان از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

۴- برای دریافت ایردراپ یا اسمارت دراپ‌ها، روی لینک‌های ناشناس کلیک نکنید؛ همچنین از نصب نرم‌افزارهای ناشناخته نیز خودداری کنید. لینک‌ها و اپلیکیشن‌های مخرب، می‌توانند بدافزارهایی وارد سیستمتان کنند و اطلاعاتتان را بدزدند.

جمع‌بندی

در این مقاله، تفاوت میان ایردراپ و اسمارت دراپ توضیح داده شد. اسمارت دراپ‌ها همان ایردراپ‌هایی هستند که در دنیای هوشمند امروزی، هوشمندانه عمل می‌کنند. آن‌ها جامعه هدف را بهتر از ایردراپ‌ها می‌شناسند و می‌توانند در صورت لزوم، این جامعه را تغییر دهند.

نانس Nonce چیست؟

معمولاً اسمارت دراپ‌ها نیز با نام ایردراپ شناخته می‌شوند و اسمارت دراپ نام تخصصی‌تر آن‌هاست. برای دریافت ایردراپ‌ها، لازم است دانش و اطلاعات کافی داشته باشید و از ترفندهای کلاهبرداری موجود در این مسیر مطلع باشید. ما در تیم تولید محتوای وزینکس، باهدف افزایش اطلاعات و آگاهی شما تلاش می‌کنیم ریسک کارکردن در دنیای ارزهای دیجیتال را کاهش دهیم. هرچند که این ریسک هرگز به صفر نمی‌رسد، اما شما می‌توانید با خواندن و کسب آگاهی بیشتر، به شکل مؤثرتری از سرمایه خود محافظت کنید.

ما با مشارکت شما، می‌توانیم محتوایی مفیدتر و متناسب با نیازتان تولید کنیم؛ پس نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را از ما دریغ نکنید.

منبع:

https://blogs.airdropalert.com/smartdrop-an-alternative-airdrop/

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها