وزین
صرافی وزین

بلاک چین چیست؟ انواع، کاربرد و امنیت بلاکچین

0 15

اگر اهل ارز دیجیتال یا علاقه‌مند به یادگیری و سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها باشید، حتماً کلماتی همچون بلاکچین بیت کوین، بلاک‌ چین اتریوم و این قبیل موارد را شنیده‌اید. اما منظور از بلاک‌ چین چیست؟ بیت کوین و اتریوم چطور؟

بلاک‌ چین به‌نوعی، دفتر اطلاعات یا پایگاه‌داده است که برای ذخیره اطلاعات تراکنش‌های ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین یا اتریوم به کار می‌رود.

در این مقاله قصد داریم به طور جامع یاد بگیریم، بلاکچین چیست و کاربرد آن در کجاست. انواع مختلف این پایگاه‌داده از دیگر مواردی است که باید با آن آشنا شوید.

امنیت بلاک‌ چین، آینده آن و نقاط مثبت و منفی این سیستم، برای آگاهی کامل شما نیز درج شده‌اند.

فهرست مطالب

بلاک‌ چین (Blockchain) چیست؟

بلاک‌ چین، سیستمی غیرمتمرکز برای ذخیره داده‌ها است. درواقع یک پایگاه‌داده یا دیتابیس (database) است. اما این دیتابیس با دیگر پایگاه‌ها در نحوه ذخیره داده‌ها تفاوت دارد.

بلاک چین، داده‌های ورودی را به‌صورت یک بلاک یا دسته در می‌آورد. پس از آنکه تعداد مشخصی داده وارد یک بلاک شوند، بسته می‌شود و داده‌ها وارد بلاکی جدید می‌شوند. سپس بلاک جدید به بلاک قبلی به‌صورت یک زنجیره متصل می‌شود.

با گذشت زمان هر بلاک جدید به ترتیب زمانی به‌صورت زنجیره‌ای به بلاک‌های قبلی متصل می‌شود و یک زنجیره یا چین (Chain) از بلاک‌های حاوی داده‌ها را تشکیل می‌دهد که به آن بلاک چین می‌گویند.

این زنجیره، داده‌های متفاوتی را می‌تواند در خود ذخیره کند که رایج‌ترین آن تراکنش‌ها است؛ به‌ویژه در زمینه بیت کوین و اتریوم.

 

بلاک‌ چین رمز ارزها

بلاک‌ چین مربوط به رمزارزها، یک پایگاه‌داده عمومی و غیرمتمرکز است که فرد یا سازمانی خاص به آن دسترسی ندارد. بلکه تمامی افراد از سراسر جهان قادر به ورود و مشاهده داده‌ها در هر لحظه و هر نقطه جغرافیایی هستند.

هدف از این سیستم غیرمتمرکز، ذخیره اطلاعات بدون امکان ایجاد تغییر در آن‌هاست.

معرفی کامل ارز دیجیتال، کاربرد، نحوه استخراج و معامله آن

تفاوت دیتابیس database و اسپرد شیت spreadsheet

همان‌طور که گفتیم بلاک‌ چین نوعی پایگاه‌داده، اما متفاوت از دیگر دیتابیس‌ها است. برای درک بهتر تفاوت بلاک چین با دیگر پایگاه‌های داده‌ای، بهتر است ابتدا تفاوت دیتابیس database و اسپرد شیت (Spreadsheet) را با هم بررسی کنیم.

دیتابیس، شامل گردآوری داده‌ها در یک پایگاه الکترونیکی کامپیوتر است. این داده‌ها به‌صورت جدول دسته‌بندی و جمع‌آوری می‌شوند و امکان دسترسی آسان به آن‌ها وجود دارد. از آن‌جایی که داده‌ها در یک سیستم ذخیره می‌شوند، محدود هستند.

اسپرد شیت، مختص به یک فرد یا سازمان کوچک است. داده‌ها به‌سادگی و بسیار محدود ذخیره می‌شوند.

تفاوت دیتابیس و بلاک‌ چین چیست؟

دیتابیس‌ها، گاهی می‌توانند به‌صورت گسترده‌تری در بیایند. با اتصال چندین کامپیوتر قوی به یکدیگر، یک دیتابیس عظیم به دست می‌آید. حال تصور کنید چندین هزار دیتابیس در هزاران کامپیوتر و در هر نقطه از جهان به هم متصل شوند. این اتصال، جمع‌آوری بی‌نهایت داده و دسترسی تمامی افراد به آن را ممکن می‌سازد و همان بلاک‌ چین است.

در پایگاه‌داده یا اسپرد شیت به دلیل محدودیت، عموماً تنها یک سازمان یا چند فرد امکان دسترسی به آن را دارند. به‌علاوه هر دستگاه جدیدی که افزوده شود تنها اطلاعات بعد از ورود خود را ذخیره می‌کند.

اما بلاک‌ چین، تمامی سرورها را به هم متصل می‌کند. با نصب هر سرور جدید، تمام اطلاعات گذشته وارد سرور جدید می‌شوند. این اتصال منجر می‌شود که هر افزودن یا تغییری در داده‌ها در تمامی سیستم‌ها نمایان شود.

در این پایگاه جهانی، داده‌ها بر یک سرور ذخیره نمی‌شوند و در چندین هزار سرور نگهداری می‌شوند که باعث ایجاد یک پایگاه‌داده غیرمتمرکز می‌شود.

تفاوت بیت کوین با بلاک چین چیست؟

از آن‌جایی که تعداد بی‌شماری سرور و کامپیوتر به هم متصل شده‌اند، کنترل همه آن‌ها توسط یک فرد یا سازمان غیرممکن است. به همین منظور تمامی افراد به این داده‌ها دسترسی دارند و در اختیار عموم قرار است.

این ویژگی‌ها، باعث می‌شوند که دیتابیس سیستم‌های کامپیوتری، زیر یک سقف قرار بگیرند و فرد یا سازمان قابلیت کنترل آن را داشته باشند. اما بلاک چین سرورهای خود را در سراسر جهان پخش کرده است و غیرقابل‌کنترل خواهد بود. به همین منظور دسترسی به آن برای تمامی افراد ممکن است. اما کنترل آن غیرممکن خواهد بود.

امکان کنترل یک فرد، امکان ایجاد تغییر در داده‌ها را فراهم می‌کند، درصورتی‌که امکان هیچ کنترلی بر این داده‌ها وجود نداشته باشد، امکان ایجاد تغییر نیز وجود ندارد.

بنابراین یک بلاک‌ چین قطعاً یک دیتابیس بسیار بزرگ و بی‌نهایت است؛ اما یک دیتابیس لزوماً همیشه یک بلاک‌ چین نیست.

این ویژگی‌ها منجر شده است که در این پایگاه‌داده جهانی، داده‌های تراکنش‌ها طبق زمان و به‌صورت زنجیره‌ای قفل شده در سراسر دنیا ثبت و ذخیره می‌شوند. در نتیجه داده‌ها قابل حذف یا تغییر نیستند.

نتیجه آنکه هک، جعل یا کلاهبرداری در این سیستم غیرمتمرکز وجود ندارد. تمامی داده‌ها به‌صورت رمزنگاری شده، ثبت می‌شوند و در تمام سرورها موجود هستند. در نتیجه امکان پرداخت یک سری بیت‌کوین برای چند تراکنش غیرممکن می‌شود.

بلاک‌ چین چگونه کار می‌کند؟

کارکرد این سیستم جمع‌آوری داده‌های غیرمتمرکز، به این صورت است که با هر تراکنش، تمامی اطلاعات مربوط به آن رمزنگاری می‌شوند. پس از اینکه داده‌ها، رمزنگاری و ثبت می‌شوند به‌صورت دسته یا بلاک درمی‌آیند. در نهایت زنجیره بلاک‌هایی از داده‌های رمزی را ایجاد می‌کنند.

از آن‌جایی که داده‌ها غیرمتمرکز هستند، کنترل آن‌ها غیرممکن است. به‌علاوه داده‌ها به ترتیب زمانی دسته‌بندی، قفل و وارد زنجیر می‌شوند. در نتیجه بازگشت به بلاک‌های پیشین در زنجیر یا تغییر داده‌های موجود در زمان گذشته، غیرممکن خواهد بود.

برای نگاه دقیق‌تر به نحوه عملکرد بلاک چین ابتدا با برخی مفاهیم باید آشنا شویم.

دفتر (Ledger) چیست؟
دفتر (Ledger) چیست؟

دفتر کل (Total Ledger) چیست؟

دفتر کل (Ledger)، سیستمی نرم‌افزاری یا تحت وب است که برای ذخیره اطلاعات مالی و اعتباری در شرکت‌ها به کار می‌رود. تمامی اطلاعات مربوط به هر موسسه، شرکت یا سازمان را از ابتدا تا انتها نگهداری می‌کند و افراد نگرانی‌ای در خصوص آسیب اطلاعات را ندارند.

اوپن لجر چیست؟

اوپن لجر (open Ledger) یک پلتفرم غیرمتمرکز است که به کاربران ارز دیجیتال امکان تبدیل بیت کوین به ارز هوشمند را می‌دهد. این ارزهای هوشمند، قابلیت تبدیل به پول نقد یا ارسال به‌حساب‌های الکترونیکی را دارند.

همه چیز درباره بیت کوین

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

دفتر کل توزیع شده، پایگاه داده‌ها در ارز دیجیتال است که به طور مدام داده‌هایی جدید به آن افزوده می‌شوند.

این دفتر، در دسترس همه‌ی سازمان‌ها و موسسات مختلف سراسر جهان تا مردم قرار می‌گیرد. به همین دلیل به آن غیرمتمرکز (Distributed) می‌گویند.

در واقع محل ذخیره داده‌های ارزهای دیجیتال دفتر کل است با ویژگی غیرمتمرکز بودن که امکان دسترسی تمامی افراد را فراهم می‌کند و هر فرد یک نسخه از اصل آن را دارد.

بلاک‌ چین، نوعی دفتر کل توزیع غیرمتمرکز است که به‌ویژه برای بیت‌کوین و اتریوم به کار می‌رود.

گره یا نود چیست؟

تراکنش‌های ارزهای دیجیتال، در کامپیوترهایی در سراسر جهان ثبت می‌شوند. هر کامپیوتر یا سرور در یک نقطه از زمین قرار دارد که به شبکه جهانی متصل است.

هر یک از این کامپیوترها را، یک نود می‌نامند. هر نود، داده‌های ارز دیجیتال را در یک موقعیت جغرافیایی از سراسر جهان نگه می‌دارد و با اتصال به دیگر نودها، شبکه‌ای غیرمتمرکز و جهانی را تشکیل می‌دهد.

تفاوت نود node و ماینر miner

هش (Hash) چیست؟

هش، نوعی عملکرد ریاضی بر پایه معادلات پیشرفته است که داده‌های ورودی را به‌صورت یک اندازه در می‌آورد. این عملکرد در ارز دیجیتال، برای دسته‌بندی داده‌ها در بلاک‌های زنجیره بلاک‌ چین به کار گرفته می‌شود.

این عملکرد به‌صورت روندی یک‌طرفه است و این مساله موجب شده امکان هک یا دست‌کاری در داده‌های ذخیره شده در بلاک‌ چین وجود نداشته باشد.

کار هش، این‌گونه است که داده‌های دریافتی از تراکنش‌ها با یکسری اعداد و حروف رمزنگاری می‌شوند. در نتیجه تنها داده‌هایی با طول یکسان در سیستم ذخیره خواهند شد. یافتن طول داده‌ها و هک سیستم، غیرممکن است چراکه راهی برای رسیدن به فرمول و طول داده‌های ذخیره شده در بلاک‌ها وجود ندارد.

هش (Hash) چیست؟
هش (Hash) چیست؟

نحوه عملکرد بلاک‌ چین

عملکرد بلاک‌ چین به‌صورت زنجیره‌ای و جهانی آغاز می‌شود.

  1. ورود تراکنش

ابتدا یک تراکنش جدید انجام می‌شود. این تراکنش، قبل از هر چیز به تمام نودهای سراسر جهان ارسال می‌شود.

  1. تأیید صحت و اعتبار تراکنش

این شبکه نودهای متصل، اقدام به رمزگشایی تراکنش‌ها برای تأیید صحت و اعتبار تراکنش جدید می‌کنند. تأیید صحت و اعتبار توسط ماینرها در فارم‌های استخراج ارز انجام می‌شود. اولین ماینری که موفق به تأیید صحت تراکنش شود، مقداری رمزارز پاداش می‌گیرد.

  1. رمزنگاری و دسته‌بندی تراکنش

پس از تأیید اعتبار تراکنش، داده‌ها رمزنگاری و دسته‌بندی شده و به‌صورت یک بلاک درمی‌آیند. تمامی این مراحل در همه سرورها ذخیره می‌شوند.

  1. اتصال بلاک به زنجیره

بلاک پس از بسته شدن، به زنجیره داده‌ها وصل می‌شود و دیگر امکان تغییر یا کنترل آن وجود نخواهد داشت. همان‌طور که گفتیم این اطلاعات به‌صورت رمزنگاری ذخیره می‌شوند. در نتیجه همیشه قابل‌پیگیری هستند.

دسترسی به این شبکه جامع و غیرمتمرکز برای تمامی افراد با نود خصوصی یا عمومی ممکن است. افراد می‌توانند به‌صورت لحظه‌ای تمامی تغییرات را مشاهده کنند. به این صورت هر تراکنشی که انجام می‌شود، فرد قادر به پیگیری رمزارز خواهد بود.

مهم‌ترین مزیت رمزنگاری رمزارزها، این است که روند در هر لحظه قابل‌مشاهده و ردیابی است. به این طریق امکان سرقت یا گم‌شدن رمزارز وجود ندارد.

نکته مهم: اگر فردی اقدام به هک کند، به‌محض دسترسی و تغییر در رمزهای ثبت شده، تمامی سرورها در سراسر جهان موقعیت دقیق تغییر را نشان می‌دهند. به‌علاوه از آن‌جایی که داده‌ها در همه سیستم‌ها ذخیره هستند، امکان تغییر آن وجود ندارد، چراکه قفل و بلوکه است.

برای ایجاد هر تغییر کوچکی در این سیستم باید شمار بسیاری از دستگاه‌ها با هم متحد شوند و به طور هم‌زمان تغییر را ایجاد کنند. این کار برای یک فرد یا گروه عملاً غیرممکن است؛ چراکه باید اکثریت نودها یعنی بیش از هزاران نود در یک‌لحظه دست‌به‌کار شوند. در این حالت بازهم هشدار برای باقی سرورها نمایان می‌شود که هر یک باید تغییرات را اعمال کنند و در صورت رد آن توسط چندین نود، این تغییرات ثبت نخواهند شد.

انواع بلاک‌ چین

بلاک‌ چین، سیستمی منحصر به ارزهای دیجیتال نیست. در موارد بسیاری کاربرد دارد؛ به همین دلیل انواع مختلفی دارد. به‌طورکلی این پایگاه‌داده عظیم، در دو گروه اصلی یافت می‌شود که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم.

بلاک‌ چین عمومی

در بلاکچین عمومی هر نود در یک نقطه از جهان قرار دارد و سیستمی غیرمتمرکز تشکیل می‌دهند. هر سیستم جدید که به بلاک‌ چین بیت‌کوین یا اتریوم افزوده شود، داده‌ها از تمامی تراکنش‌های دنیا از اولین بلاک زنجیره تا آن لحظه وارد سیستم می‌شوند.

این سیستم تنها برای ثبت تراکنش‌های ارزهای دیجیتال به کار می‌رود و امکان ثبت دیگر انواع داده‌ها در آن وجود ندارد.

درصورتی‌که یکی از این نودها آسیب ببیند، به‌راحتی با اتصال دوباره به باقی سرورها در سراسر جهان داده‌های خود را بازمی‌گرداند. به‌این‌ترتیب تمامی نودها در دنیا به تعمیر آن کمک می‌کنند و به این‌گونه هیچ داده‌ای آسیب نمی‌بیند یا از بین نمی‌رود.

نتیجه آنکه، امکان ثبت داده‌های متفاوت یا جداگانه از دیگر نودها نیز وجود ندارد. همچنین امکان تغییر، هک یا جعل داده‌ها وجود نخواهد داشت.

همه چیز درباره اتریوم (آشنایی کامل با دومین ارز دیجیتال برتر جهان)

بلاک‌ چین خصوصی

برای داشتن دیتابیسی بزرگ‌تر، شرکت‌های بزرگ سیستم‌های کامپیوتری هر شعبه یا مرکز را به یک سیستم مرکزی متصل می‌کنند، این سیستم‌ها باید به‌صورت یک بلاکچین در بیایند.

چنین بلاک‌ چینی را که مختص به یک شرکت یا فرد خاص است و امکان دسترسی به آن توسط فرد یا سازمانی خاص وجود دارد، بلاکچین خصوصی می‌گویند.

این بلاک‌ چین‌های خصوصی، متمرکز هستند و تمامی داده‌ها را در یک دستگاه ذخیره می‌کنند. هر سیستمی که نصب می‌شود داده‌ها را از زمان نصب خود جمع‌آوری می‌کند و به داده‌های پیشین دسترسی ندارد.

سپس این داده‌ها به بلاکچین متصل شده و در سرور اصلی ذخیره می‌شوند. این اطلاعات می‌توانند از انواع مختلفی باشند همچون قراردادهای کاری، اطلاعات محصولات، تراکنش‌های شرکت و هر نوع داده دیگری که مربوط به آن کسب‌وکار می‌شود.

از آن‌جایی که این پایگاه‌داده، به‌صورت خصوصی است و تمامی داده‌ها بر یک سرور ذخیره می‌شوند امکان دسترسی افراد یا هک آن وجود دارد. همچنین فرد اصلی قادر به تغییر اطلاعات ذخیره شده است.

بلاک چین (Blockchain) چطور به اهدای خون کمک می‌‌کند؟

بلاک‌ چین هیبرید (Hybrid Blockchain)

بلاک‌ چین هیبرید، ترکیبی از بلاک‌ چین عمومی و خصوصی است. در این سیستم، پایگاه خصوصی میزبان پایگاه عمومی شده و امکان کنترل تا حدودی فراهم می‌شود.

برای مثال اعضای هیبرید، می‌توانند مشخص کنند چه کسانی امکان دسترسی به داده‌ها را دارند. اما این سیستم همچنان امنیت پایگاه عظیم عمومی را دارد.

بلاک‌ چین هیبرید (Hybrid Blockchain)
بلاک‌ چین هیبرید (Hybrid Blockchain)

ساید چین (side chain) چیست؟

ساید چین، سیستمی جدید است که به شما امکان انتقال ارز دیجیتال را بین چند بلاکچین به وجود می‌آورد. علاوه بر این شما در صورت لزوم می‌توانید دوباره رمزارز خود را، به اولین پایگاه برگردانید.

کاربردهای بلاک‌ چین چیست؟

بلاک‌ چین، به دلیل امنیت بالا و سیستم گسترده‌ای که دارد در بسیاری موارد کاربردهای گسترده‌ای یافته است. در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. این سیستم را اولین‌بار استوارت هیبر و اسکات استورنتا سال ۱۹۹۱ ایجاد کردند. سال ۲۰۰۹ با ساخت بیت‌کوین سیستم بلاک‌ چین وارد ارز دیجیتال شد.

 

ارز دیجیتال

در ارز دیجیتال از بلاک چین ، به‌منظور ذخیره داده‌های مربوط به‌تمامی تراکنش‌ها استفاده می‌شود. این اطلاعات در فضای گسترده، غیرمتمرکز و درعین‌حال غیرقابل‌تغییر ذخیره می‌شوند.

این سیستم در رمزارزها، کاملاً یک‌به‌یک بوده و هیچ فرد سومی امکان ورود، کنترل یا دست‌کاری داده‌ها را ندارد.

ارز دیجیتال چیست؟
ارز دیجیتال چیست؟

تمامی تراکنش‌های انجام شده در ارز دیجیتال، در این پایگاه‌داده رمزنگاری و به‌صورت زنجیره‌ای ذخیره شده و امنیت این سرمایه‌گذاری را به بالاترین سطح ممکن می‌رسانند.

در بیت‌کوین این سیستم تنها برای ذخیره تراکنش‌ها به کار می‌رود، حال آنکه در زمینه اتریوم علاوه بر تراکنش‌ها اطلاعات دیگری همچون کدهای کامپیوتری نیز قادر به ثبت و نگهداری هستند.

معرفی کامل ارز دیجیتال، کاربرد، نحوه استخراج و معامله آن

قراردادهای هوشمند

شرکت‌های بزرگ و مهم، از دیگر کاربران این پایگاه‌های داده‌ای عظیم و غیرمتمرکز هستند.

این شرکت‌ها تمامی قراردادهای خود را در بلاکچین ذخیره می‌کنند. در نتیجه امکان ایجاد تغییر، جعل یا هرگونه کلاهبرداری از میان می‌رود.

قراردادها در این سیستم، به‌صورت هوشمند درج می‌شوند؛ به این معنا که به‌صورت یک کد کامپیوتری در دسترس قرار می‌گیرند و تمامی موارد درج شده در آن‌ها به‌راحتی شناسایی، تعیین صلاحیت و تأیید می‌شوند.

هر یک از طرفین، امکان دسترسی به قرارداد برای مباحثه یا مشاهده بندهای مختلف آن را دارد و نگرانی از گم‌شدن یا آسیب‌دیدن آن وجود نخواهد داشت.

این قراردادها، دارای یکسری ضوابط هستند که در صورت اجرا به‌صورت خودکار تأیید می‌شوند و برعکس اگر هر یک از طرفین هرکدام از این موارد را اجرا نکند به‌راحتی قابل‌پیگیری خواهد بود.

این قراردادها برای بسیاری مشاغل و موارد دیگر از قبیل اجاره یا خرید خانه نیز به کار می‌روند. اگر فرد طبق تاریخ مشخص شده هزینه‌ها را پرداخت نکند، یا مالک کلید را در تاریخ معین تحویل ندهد مبلغ به طور خودکار بازگشت می‌خورد و دیگر موارد مربوط به فسخ قرارداد همچون جریمه پیگیری می‌شوند.

استلار (Stellar) چیست؟ هرآنچه که باید در مورد استلار بدانید

اینترنت اشیا

کاربرد بلاک‌ چین در اینترنت اشیا (Internet of Things (IoT))، برای شرکت‌ها یا فروشگاه‌هاست. این مشاغل با کمک بلاکچین راهی سریع و ایمن‌تر برای درگاه‌های پرداخت اینترنتی ایجاد می‌کنند.

به‌این‌ترتیب امکان انجام چندین تراکنش در لحظه وجود خواهد داشت و سرعت کار و امنیت آن بیشتر می‌شود.

همچنین امکان جعل یا کلاهبرداری در خریدهای اینترنتی کاهش می‌یابد.

حوزه سلامت

امروزه مراکز درمانی بسیاری برای پیگیری روند درمان بیماران خود و ذخیره پرونده پزشکی افراد، از سیستم بلاک‌ چین استفاده می‌کنند. این سیستم به پزشکان امکان دسترسی به پرونده بیمار از سراسر جهان در کوتاه‌ترین زمان و بدون هیچ دردسری را می‌دهد.

هیچ‌کدام از این داده‌ها قابل تغییر نخواهند بود و به‌این‌ترتیب هر خطای پزشکی که رخ دهد به‌سرعت شناسایی و پیگیری خواهد شد.

علاوه‌برآن تمامی سوابق حساسیت‌های دارویی، عمل‌های جراحی انجام شده و سابقه‌های داروهای مصرفی و مراحل درمان به‌راحتی ثبت و نگهداری می‌شوند.

چه صنایعی با بلاکچین دستخوش تغییر شدند

بازی‌های رایانه‌ای

در خصوص بازی‌های رایانه‌ای Blockchain کاربردهای متنوعی یافته است.

یکی از این کاربردها استفاده از این پایگاه برای پرداخت‌های بازی‌های مشمول هزینه است. از سوی دیگر برخی بازی‌ها در قبال هر برد به کاربران خود مبلغی ارز دیجیتال هدیه می‌دهند که این نیز با استفاده از Blockchain است.

همچنین گیمرها با کمک ارز دیجیتال قادر به خرید لوازم جانبی در بازی همچون لباس، تفنگ یا تجهیزات متنوع خواهند بود.

این کاربردها در بازی‌های رایانه‌ای، اپلیکیشن‌های تلفن‌های هوشمند و حتی پلی‌استیشن نیز فراهم شده‌اند؛ بنابراین به‌راحتی در بازی خود الماس‌های گردآوری شده را دریافت کنید یا الماس‌های بیشتر برای خرید لوازم جانبی تهیه می‌کنید.

رأی‌گیری

یکی از مهم‌ترین کاربردهای بلاکچین به‌ویژه در کشورهای دموکرات، انجام رأی‌گیری است. به دلیل ساختار این دیتابیس عظیم، امکان جعل و تقلب در رأی‌گیری‌ها تا حد بسیاری کاهش‌یافته و به صفر نزدیک می‌شود.

در این سیستم هر فرد در کشور، یک آدرس اختصاصی یا کلید تخصصی دریافت می‌کند. سپس یک اعتبار مثل یک رمزارز می‌گیرد. برای رأی‌دهی تنها کافی است شخص، رمزارز خود را به کیف پول فرد منتخب خود ارسال کنند.

در این روش رأی‌گیری نتایج آرا به‌سرعت و در لحظه قابل‌مشاهده هستند و سرعت کار بالا می‌رود.

زنجیره تأمین

برخی از شرکت‌ها از سیستم زنجیره غیرمتمرکز برای پیگیری روند خدمات خود استفاده می‌کنند.

برای مثال یکی از شرکت‌های بزرگ مواد غذایی از این سیستم برای ردیابی مسیر محصولات غذایی خود از اولین مرحله تولید تا رسیدن به دست مشتری استفاده می‌کند. به‌این‌ترتیب تمامی مراحل تحت کنترل خواهند بود و جایی برای سرقت یا گم‌شدن محصولات باقی نمی‌ماند.

همچنین تمامی مراحل درست و اصولی در زمان مشخص انجام می‌شوند و هر ضعف یا کم‌کاری به‌ سرعت مشخص و پیگیری خواهد شد.

به‌علاوه اگر هر یک از مواد غذایی باعث مسمومیت شوند، به‌راحتی مرحله آلوده یا دارای مشکل شناسایی و علت را می‌یابند. مهم‌تر از آن پیش از ایجاد مشکل، قادر به یافتن ضعف و خطا و جلوگیری از عوارض حاصل از آن می‌شوند.

همچنین مواد غذایی با کمک این سیستم برچسب‌های مختلف همچون برچسب سلامت یا محصولات ارگانیک را دریافت کرده و اصالت آن‌ها تضمین می‌شود.

تفاوت بیت کوین با بلاک چین چیست؟

مزایا و معایب بلاک‌ چین چیست؟

هر سیستمی چه کوچک یا بزرگ دارای مزایا و معایب مختص به خود است؛ بلاک‌ چین نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه با هم نگاهی به برخی مزایا و معایب این پایگاه عظیم می‌اندازیم.

مزایای بلاک‌ چین

شبکه غیرمتمرکز نودها، مزایای بسیاری دارد. اولین مزیت آن امنیت بسیار بالا است که امکان هرگونه هک، جعل و کلاهبرداری را غیرممکن می‌سازد. از سوی دیگر هر تغییری که در این سیستم ایجاد شود به‌سرعت با هشدار و شناسایی همراه می‌شود.

این امنیت بالا، حاصل سیستمی غیرمتمرکز با دسترسی همگانی در سراسر جهان است.

هزینه تمامی پرداخت‌ها، انتقال ارز، خرید اینترنتی و حتی قراردادها کاهش می‌یابد؛ چراکه نفر سوم معامله‌ها در کار نخواهد بود.

این سیستم با حذف نیروهایی انسانی و جایگزینی کامپیوترهای پیشرفته سرعت کار و دقت را بالا می‌برد.

تمامی تراکنش‌ها در بلاکچین رمزنگاری و صحت آن‌ها باید مورد بررسی قرار بگیرد. سپس به ترتیب زمانی، در یک زنجیره ذخیره می‌شوند که این مساله امکان تغییر، کپی اطلاعات یا تقلب و جعل وجه پرداختی را از بین می‌برد.

از دیگر مزایای مهم این زنجیره داده‌ها، ذخیره داده‌ها بر سرورهای متفاوت است. به‌این‌ترتیب امکان نابودی یا آسیب به داده‌ها وجود ندارد و هرگز نگرانی ازدست‌رفتن یا حتی افشا اطلاعات خود را نخواهید داشت.

بررسی مزایا و معایب بیت کوین

معایب بلاک چین

این پایگاه داده‌ها، علی‌رغم مزایای خود معایبی را به دنبال دارد. به جرات می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین معایب آن، در کاربرد ارزی سیستم است. مصرف بالای برق و گرمای بالای تولیدی دستگاه‌های ماینینگ، باعث افزایش معضل چندساله گرمایش جهانی می‌شود.

این گرما، حاصل از کارکردن هم‌زمان میلیون‌ها سیستم کامپیوتری پیشرفته در تمامی نقاط زمین ایجاد شده که برای جلوگیری از آسیب به این سیستم‌ها باید فن‌های بسیار قدرتمندی به کار گرفت. این مورد خود مصرف برق را چندین برابر افزایش می‌دهد.

از دیگر معایب این پایگاه عظیم، سرعت پایین تراکنش‌هاست. همان‌طور که اشاره کردیم برای انجام هر تراکنش ابتدا باید با استفاده از معاملات ریاضی فرایند رمزگشایی، دسته‌بندی و رمزنگاری انجام شود. این مساله منجر شده گاهی ثبت تراکنش و پرداخت هزینه تا چند روز به طول انجامد.

در نهایت ضعف دیگر بلاک‌ چین، ایجاد راهی برای فرار مالیاتی است. این مساله به‌ویژه در کشورهایی صورت می‌گیرد که ارز دیجیتال پیشرفت آن‌چنانی نداشته و قوانین اظهارنامه‌های مالیاتی به دارایی‌های دیجیتال تعلق نمی‌گیرند.

در خصوص رمزارز، ضعف دیگر این پایگاه‌داده هزینه بسیار بالای آن است. تهیه کردن شمار بسیاری سیستم کامپیوتری پیشرفته، فن‌های قوی، مصرف برق، استهلاک بالای ماینرها، اجاره زمین و بسیاری دیگر از موارد باعث هزینه بالای تجهیزات و زیرساخت‌های این شبکه غیرمتمرکز می‌شوند.

امنیت بلاک چین

امنیت بلاک‌ چین، از چندین جهت فراهم می‌شود. این امنیت، درواقع پشتوانه این سیستم گسترده بوده و باعث جذب میلیون‌ها نفر به تریدینگ با ارز دیجیتال شده است.

* داده‌ها در این سیستم به‌صورت خطی و طبق زمان ذخیره می‌شوند. به این معنا که هر داده جدید، در بلاک‌های جدید گردآوری شده و به انتهای زنجیر افزوده و در همان جا ذخیره می‌شود.

* ایجاد تغییر در این داده‌ها، بسیار مشکل است چراکه برگشت به بلاک‌های گذشته در میان زنجیره یا تغییر آن‌ها دشوار است. علاوه بر این، هر تغییر باعث تغییر هش کد می‌شود که روندی بسیار مشکل و پیچیده خواهد بود.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ انواع و نحوه ساخت

* برای ایجاد تغییر، باید اکثریت نودها با هم به توافق برسند و به طور هم‌زمان برای ایجاد تغییر اقدام کنند. در غیر این صورت هر اقدام برای ایجاد تغییر، منجر به شناسایی موقعیت نود و اخطار به‌تمامی نودها در سراسر جهان می‌شود. یعنی برای ایجاد هر تغییر باید داده‌ها و هش کدها را به طور هم‌زمان در حداقل ۵۱% نودها تغییر داد.

* هر تغییر، نیازمند سرمایه هنگفت و سیستم‌های بسیار پیچیده و معادلات سخت ریاضی است. چراکه با ایجاد تغییر، ترتیب زمانی و هش کدها به‌هم‌ریخته و باید تمامی زمان‌ها و هش کدها از نو بازنویسی، دسته‌بندی و رمزنگاری شوند.

* با ایجاد تغییر در سیستم و عدم همخوانی با دیگر نسخه‌ها، بلافاصله دیگر نودها نسخه‌ای جدید از زنجیره ایجاد می‌کنند و زنجیره پیشین از باقی نسخه‌ها جدا شده و کاملاً بی‌ارزش می‌شود.

در نتیجه تمامی این موارد، سرمایه‌گذاری و تریدینگ در این سیستم غیرمتمرکز بسیار به‌صرفه‌تر از هک یا جعل در آن‌ها خواهد بود.

آینده بلاک‌ چین

باتوجه‌به گسترش ویژه بلاک‌ چین و ارزهای دیجیتال، به نظر می‌آید در آینده شاهد فراگیر بودن این سیستم در تمامی مشاغل باشیم.

جابه‌جایی سریع ارز دیجیتال با کمک سیستم غیرمتمرکز و جهانی، کاهش هزینه‌های انتقال وجه، پرداخت مالیات اندک و بسیاری موارد دیگر باعث توجه عموم به این سیستم شده است.

علاوه بر این با کمک سیستم غیرمتمرکز، مردم دیگر نگرانی ازدست‌دادن داده‌های مهم خود را ندارند و در هر لحظه و هرکجا به‌سادگی به اطلاعات خود دسترسی پیدا می‌کنند.

افزایش قدرت و هوش هکرها، باعث شده مردم روز به روز کمتر به سیستم‌های بانکی اعتماد کنند و بسیاری ارز دیجیتال را جایگزین سیستم بانکی گذشته کنند. چراکه هم امنیت بالاتری دارد و هم کاربردهای گسترده‌ای دارد.

به بیان دیگر، نیازی به تبدیل ارزهای رایج کشورها برای خرید آنلاین نخواهد بود و به‌سادگی در چند دقیقه، از وب‌سایت‌های خارجی لوازم موردنیاز خود را خریداری می‌کنید.

مهم‌تر از همه، تحریم‌ها تأثیری بر خریدوفروش رمزارزها یا خرید آنلاین ندارند.

بستر یا شبکه OMG چیست؟

بلاک‌ چین سیستمی ایمن، برای مشاغل و سرمایه‌گذاری

بلاک‌ چین، سیستمی غیرمتمرکز است که داده‌ها را در سراسر جهان بر سرورهای بی‌شماری ذخیره می‌کند. این ویژگی، امکان هک آن را تا حد بسیاری کاهش می‌دهد. هزینه هنگفت برای این کار، افکار هکرها را از این سیستم دور می‌کند.

 کاربردهای گسترده بلاکچین، در کنار مزایا و معایب آن همواره موردتوجه بسیاری بوده است و روز به روز به محبوبیت این پایگاه داده‌ها افزوده می‌شود.

با کسب آگاهی از بلاکچین ، از این سیستم قدرتمند در مشاغل خود بهره ببرید و دیگر نگران ازدست‌رفتن اطلاعات و داده‌ها نباشید. مهم‌تر از همه، سرمایه‌گذاری ایمن و مطمئنی خواهید داشت و هزینه‌های اضافی را قطع می‌کنید.

به طور جامع با بلاک‌ چین آشنا شدیم. از کاربردها، مزایا و معایب گرفته تا آینده این سیستم غیرمتمرکز عظیم را دیدید. حال با هم مروری بر برخی سوالات رایج در این زمینه می‌کنیم.

پرسش‌وپاسخ درباره بلا کچین

به طور جامع با بلاک‌چین آشنا شدیم. از کاربردها، مزایا و معایب گرفته تا آینده این سیستم غیرمتمرکز عظیم را دیدید. حال با هم مروری بر برخی سوالات رایج در این زمینه می‌کنیم.

۱. آیا کاربرد بلاک‌چین تنها به بیت‌کوین و ارز دیجیتال محدود می‌شود؟

خیر. بلاک‌چین، در تمامی مشاغل و برای نگهداری داده‌ها و اطلاعات به کار می‌رود. برای بازی‌های کامپیوتری، رأی‌گیری‌ها، پرداخت‌ها، تأمین منابع و حتی در حیطه سلامت این سیستم به کمک انسان‌ها می‌آید.

۲. مهم‌ترین مزیت بلاک‌چین چیست؟

از مهم‌ترین مزیت‌های بلاک‌چین، می‌توان به امنیت بالای آن و سیستم غیرمتمرکز اشاره کرد. این ویژگی و ذخیره‌سازی اطلاعات در سراسر جهان، امنیت سیستم را به طور گسترده‌ای فراهم می‌کند و هرگونه امکان جعل، کلاهبرداری یا سرقت مالی از بین می‌رود.

۳. آیا بلاک‌چین کاملاً امن است؟

بلاک‌چین‌های عمومی، امن‌ترین سیستم‌های شناخته شده در تاریخ بشر هستند. این پایگاه‌ها، داده‌ها را به ترتیب زمانی و به‌صورت رمزی ذخیره می‌کنند. علاوه‌برآن، اطلاعات بر هزاران سرور در نقاط مختلف جهان ذخیره می‌شوند که همگی قابل ردیابی هستند.

۴. در صورت هک بلاک‌چین چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورت هرگونه تغییر در سیستم، سرورها بلافاصله سیستم متمایز را شناسایی کرده، آن را بی‌ارزش، حذف و جایگزین با سیستمی جدید می‌کنند. به‌علاوه، هشداری به‌تمامی سیستم‌ها ارسال و موقعیت خطا به‌راحتی ردیابی می‌شود.

۵. چگونه با استفاده از بلاک‌چین می‌توان کسب درآمد کرد؟

با کمک بلاک‌چین، شما می‌توانید اقدام به سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال کنید. به‌این‌ترتیب با یادگیری تحلیل‌های مختلف، راه‌های سرمایه‌گذاری و تریدینگ به‌راحتی می‌توانید به درآمد برسید. همچنین راه‌هایی، برای به‌دست‌آوردن رمزارز رایگان وجود دارد.

۶. آیا برای ذخیره اطلاعات در بلاک‌چین محدودیت وجود دارد؟

شما هر میزان داده‌ای که بخواهید می‌توانید بر بلاک‌چین ذخیره کنید. تنها محدودیت در زمینه نوع داده‌هاست. برای مثال در بلاک‌چین بیت‌کوین تنها امکان ذخیره داده‌های مربوط به تراکنش‌ها وجود دارد. اما در بلاک‌چین خصوصی امکان ثبت قراردادهای کاری یا حتی قرارداد اجاره خانه نیز وجود دارد.

۷. آیا بلاک‌چین پشتوانه دارد؟

پشتوانه بلاک‌چین، امنیت بالا و غیرمتمرکز بودن آن است. هر سیستمی که با مشکل مواجه شود به‌راحتی می‌توان داده‌ها را از دیگر سرورها دریافت و بازگرداند.

۸. بلاک‌چین چه کاربردی در قراردادها دارد؟

در قراردادها تمامی قوانین، ضوابط و شرایط درج می‌شوند. اگر هر یک از طرفین در تاریخ مقرر وظایف مربوط به خود را انجام دهد، سیستم به طور خودکار هزینه ضرر و زیان را به فرد دیگر بازمی‌گرداند. همچنین دیگر نیازی به فرد سوم یا واسطه در قراردادها وجود نخواهد بود.

۹. مهم‌ترین ضعف بلاک‌چین چیست؟

بلاک‌چین، تمامی اطلاعات را در سرورهای مختلف سراسر جهان ذخیره می‌کند. به این معنی که، هزاران کامپیوتر در هر لحظه در حال کار هستند. این مساله علاوه بر هزینه برق بالا باعث افزایش گرمایش جهانی می‌شود.

۱۰. آیا بلاک‌چین همان دیتابیس است؟

بلاک‌چین، قطعاً نوعی دیتابیس است. اما همه دیتابیس‌ها بلاک‌چین نیستند.

۱۱. منظور از بلاک‌چین خصوصی چیست؟

بلاک‌چین خصوصی، یک پایگاه‌داده است که توسط شرکت‌ها یا موسسات برای ذخیره اطلاعات به کار می‌رود. این سیستم، قابلیت کنترل توسط یک فرد را دارد و دسترسی به آن به نسبت بلاک‌چین‌های عمومی آسان‌تر است.

۱۲. آیا امکان انتقال پول از بلاک‌چین به حساب بانکی وجود دارد؟

بله. شما با کمک یک کارگزاری یا صرافی می‌توانید به‌راحتی اقدام به فروش یا دریافت ارز دیجیتال موجود در کیف پول خود کنید.

انتقال ارزهای دیجیتال چگونه است؟

۱۳. اگر اشتباهی بیت‌کوین را به کیف پول اتریوم بفرستیم امکان بازگردانی آن وجود دارد؟

اگر پیش از تأیید نهایی، انتقال و جابه‌جایی ارز باشد، شما امکان کنسل کردن تراکنش را دارید. این فرایند معمولاً به دلیل شلوغی تراکنش‌ها چند دقیقه تا چند روز طول می‌کشد؛ بنابراین درصورتی‌که خوش‌شانس باشید قادر به پیگیری و بازگردانی ارز خود خواهید بود.

۱۴. آیا با کمک بلاک‌چین می‌توان تحریم‌ها را دور زد؟

بله. شما با استفاده از بلاک‌چین و داشتن ارز دیجیتال می‌توانید تا حدودی تحریم‌ها را دور بزنید. اقدام به خرید اینترنتی از فروشگاه‌ها با قابلیت خرید از طریق ارز دیجیتال کنید.

تحریم ایران در صرافی بایننس و روش های دور زدن تحریم

۱۵. آیا استخراج ارز دیجیتال با بلاک‌چین آسان است؟

برای استخراج ارز دیجیتال، وسایل و مکان آن را تهیه کنید. سپس مجوزهای لازم را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کنید.

۱۶. آیا بلاک‌چین عمومی در ایران کاربرد دارد؟

در ایران، از بلاک‌چین عمومی تنها در زمینه خریدوفروش یا ذخیره ارز دیجیتال استفاده می‌شود و هنوز کاربرد گسترده‌تری نیافته است.

۱۷. کاربرد بلاک‌چین در زمینه سلامتی چیست؟

بلاک‌چین، می‌تواند تمامی سوابق پزشکی افراد را نگهداری کند و به‌راحتی در صورت نیاز به آن‌ها دسترسی یافت. همچنین تمامی مراحل روند درمان فرد در این سیستم ثبت می‌شوند و در صورت هرگونه خطای پزشکی یا مسمومیت به‌راحتی علت و زمان آن شناسایی می‌شود. همچنین از خطاهای پزشکی و بسیاری مسمومیت‌ها، می‌توان جلوگیری کرد.

۱۸. آیا امکان شکستن زنجیره‌های اطلاعات در بلاک‌چین وجود دارد؟

خیر. هیچ‌یک از اطلاعات ثبت شده در این پایگاه قابل تغییر نیستند و تمامی آن‌ها با توجه رمزنگاری شده و به ترتیب زمانی قرار گرفته‌اند. تغییر هر اطلاعاتی در این بلاک‌ها، تنها طی روندی بسیار هزینه‌بر و زمان‌بر ممکن است که برای این امر باید بیش از ۵۱% کامپیوترها و سرورها در سراسر جهان به طور هم‌زمان دست‌به‌کار شوند.

صرافی ارز دیجیتال وزینکس

https://www.investopedia.com/terms/b/blockchain.asp

https://www.blockchain-council.org/blockchain/a-comprehensive-guide-on-sidechains-rsk-liquid/

https://www.forbes.com/sites/adrianbridgwater/2019/03/13/how-blockchain-works-in-video-games/?sh=7a03580c5e65

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها