وزین
صرافی وزین

بیت کوین چگونه کار می کند؟

0 2

احتمالاً یکی از سوالاتی است که با شنیدن نام بیت کوین و آشنایی مختصر با آن، به ذهن شما رسیده، این است که بیت کوین، چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله، به این سوال پاسخ خواهیم داد.

خبر خوب، اگر درباره بیت کوین (bitcoin)، هیچ‌چیز نمی‌دانید هم به‌راحتی می‌توانید کار با آن را آغاز کنید. کافی است، یک کیف پول بیت کوین روی گوشی هوشمند یا رایانه خود نصب کنید. به‌محض نصب کیف پول، اولین آدرس بیت کوین شما ساخته می‌شود. می‌توانید این آدرس را، با دوستان و آشنایانتان به اشتراک بگذارید و از آن‌ها بیت کوین بگیرید یا بالعکس. آدرس کیف پول دقیقاً مانند آدرس ایمیل است، با این تفاوت که آدرس‌های بیت کوین، تنها یکبار قابل‌استفاده هستند.

درباره بیت کوین

قبل از شروع توصیف طرز کار بیت کوین، تعریف مختصری از آن را می‌گوییم. بیت کوین، یک ارز دیجیتال است که طی فرایند حل مسئله پیچیده ریاضی ایجاد می‌شود. بیت کوین، یک رمزارز است. این ارز بدون پشتوانه و اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است. منظور از بدون پشتوانه بودن این رمزارز آن است که ارزش‌گذاری آن، متناسب با هیچ فلز گران‌بهایی مانند طلا یا نقره صورت نگرفته است. غیرمتمرکز بودن بیت کوین، به این معنا است که هیچ دولت یا سازمانی روی آن نظارت ندارد و کاملاً مستقل از هر نهاد یا دولتی فعالیت دارد. تمام داده‌ها و اطلاعات موجود درباره بیت کوین، به‌جای ذخیره شدن در یک پایگاه‌داده مرکزی، در سیستم تمام کاربران شبکه ثبت می‌شود.

بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیت کوین

سیستم مالی کنونی، چه ایرادی دارد که بیت کوین ایجاد شده است و مورداستفاده قرار می‌گیرد؟

موسسات مالی در معاملات نقش واسطه را دارند و در ازای عرضه خدمات، کارمزد دریافت می‌کند. هنگام انتقال پول از کشوری به کشور دیگر، فرایند انتقال وجه طولانی است و واسطه‌های زیادی هستند که باعث بالارفتن هزینه کارمزد می‌شوند. به لطف فناوری بلا‌ک چین (Blockchain)، این مشکلات در شبکه بیت کوین رفع شده است. هدف اصلی ایجاد بیت کوین، حذف واسطه در انجام تراکنش‌های مالی و سرعت بخشیدن به انجام آن‌ها است.

در مقاله‌ای که حدود ۱۳ سال پیش، سال ۲۰۰۸، توسط خالق بیت کوین منتشر شد، بیت کوین «نسخه پرداخت الکترونیکی کاملاً همتا به همتا، بدون نیاز به موسسات مالی» معرفی شده است.

تکنولوژی بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین، یک سیستم ثبت اطلاعات است که امکان هک، تغییر یا سرقت اطلاعات در آن وجود ندارد. بلاک چین برای بیت کوین، یک دفتر کل توزیع‌شده (Distributed Ledger) است که تمام تراکنش‌های بیت کوین در آن ثبت می‌شوند. منظور از دفتر کل توزیع‌شده، اجماعی از داده‌های دیجیتال تکراری، به اشتراک گذاشته شده و همگام شده است که از نظر جغرافیایی در چندین سایت، کشور یا موسسه ذخیره می‌شوند. دفتر کل توزیع‌شده، برخلاف پایگاه‌داده متمرکز هیچ مدیر یا ناظر مرکزی ندارد. به بیان ساده‌تر، یک کپی از هر اطلاعاتی که به شبکه بلاک چین وارد و تأیید شود، بدون هیچ محدودیتی، برای همه اعضای شبکه در سراسر دنیا ارسال می‌شود.

تکنولوژی بلاک چین چگونه کار نی کند؟

بلاک چین، یک سیستم ذخیره اطلاعات است. همان‌طور که از نام بلاک چین مشخص است، این تکنولوژی برای ذخیره اطلاعات از زنجیره بلوک‌ها، استفاده می‌کند.

بلاک چین اولین‌بار سال ۱۹۹۱، توسط گروهی از محققین معرفی شد، اولین کاربرد آن در دنیای واقعی، در شبکه سال ۲۰۰۸ بود. به‌عبارت‌دیگر، این بیت کوین بود که کارکرد مفید تکنولوژی بلاک چین را به دنیا معرفی کرد و از آن به بعد در حوزه‌های مختلفی مورداستفاده قرار گرفت؛ بنابراین این تکنولوژی مختص بیت کوین نیست اما بستری است که بیت کوین در آن خلق شد.

هر بلوک در بلاک چین، شامل سه المان است؛ هش بلوک، اطلاعات، هش بلوک قبلی.

اطلاعاتی که در بلوک‌های شبکه بیت کوین ذخیره می‌شوند، شامل تمام تراکنش‌های صورت‌گرفته توسط گره‌ها (اعضای شبکه) هستند.

تفاوت بیت کوین با بلاک چین چیست؟

هش (Hash) چیست؟

هش (Hash)، یک تابع ریاضی است که ورودی آن، داده با طول دلخواه و خروجی آن یک عدد تصادفی با طول ثابت است. به‌محض این که گره‌ای، داده‌ای حاوی تراکنش را به شبکه بیت کوین ارسال کند، هش آن محاسبه و در بلوک مربوطه ثبت می‌شود. هش هر بلوک، مانند اثر انگشت آن بلوک عمل می‌کند و کاملاً یکتا و منحصربه‌فرد است. اگر اطلاعات بلوک تغییر کند، هش آن بلوک هم تغییر خواهد کرد. اما در حالت کلی تغییر اطلاعات در شبکه بلاک چین، تقریباً غیرممکن است.

هش بلوک قبلی، همان چیزی است که زنجیره بلوک‌ها را به وجود می‌آورد و موجب اتصال بلوک‌ها می‌شود.

تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین

تا اینجا فهمیدیم، اطلاعات تراکنش‌های بیت کوین به چه صورت ذخیره می‌شوند. حال به مسئله انجام تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین برگردیم. صحت اطلاعات و تراکنش‌هایی که در این شبکه انجام می‌شوند را، چه کسی بررسی می‌کند؟ به بیان دیگر، چه کسی نقش موسسات مالی یا بانک‌ها را ایفا می‌کند؟

در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که هر شخصی که عضوی از شبکه بیت کوین است می‌تواند نقش بانک را داشته باشد. هر گره شبکه بیت کوین، یک کپی از تمام اطلاعات موجود در این شبکه را دارد و می‌داند هر گره، چه میزان بیت کوین دارد و از میزان تراکنش‌ها مطلع است. به‌این‌ترتیب، می‌تواند در اعتبارسنجی تراکنش‌ها شرکت کند.

به عمل اعتبارسنجی تراکنش‌ها، ماینینگ (Mining) یا استخراج می‌گوییم و هر گره که این کار را انجام می‌دهد، ماینر (Miner) نام دارد.

سریع ترین تأیید تراکنش برای کدام ارز دیجیتال است؟

ماینینگ (Mining) چیست؟

ماینینگ به چه صورت انجام می‌شود؟

به‌محض این که بلوکی شامل داده تراکنش، در شبکه منتشر می‌شود، رقابتی بین ماینرها صورت می‌گیرد تا بتوانند عدد تصادفی تولید شده توسط تابع هش را بیابند. هر ماینر که زودتر این کار را انجام دهد، برنده است و برای پاداش، بیت کوین دریافت می‌کند. البته این اعداد تصادفی را، کامپیوترها می‌یابند نه اشخاص!

برای انجام ماینینگ، چه چیزهایی نیاز دارید؟

برای انجام ماینینگ، به تجهیزات به‌خصوصی مانند کامپیوترهایی با توان محاسباتی بسیار بالا (ریگ‌ها)، برق با هزینه کم، نرم‌افزار ماینینگ و سایر مواردی که انجام این کار را تسهیل کنند، نیاز دارید. توجه داشته باشید که در هر ۱۰ دقیقه، تنها یک بلوک استخراج می‌شود و با افزایش تعداد ماینرها، حدس عدد تصادفی دشوارتر خواهد شد. در حال حاضر به دلیل افزایش تعداد ماینرها، رقابت سخت‌تر شده است و برای ماینینگ، کامپیوترهایی با توان محاسباتی بسیار بالا نیاز است که استفاده از آن‌ها برق زیادی مصرف و گرمای زیادی تولید می‌کند؛ بنابراین، برای انجام این کار زیاد عجله نکنید؛ اول هزینه‌ها و میزان سودآوری را، بررسی و پس از آن اقدام کنید.

در ازای ماینینگ، چه میزان بیت کوین دریافت می‌کنید؟

در سال‌های اول شروع کار شبکه بیت کوین، یعنی سال ۲۰۰۸، پاداش استخراج هر بلوک، ۵۰ بیت کوین بود و برای جلوگیری از تورم و کاهش ارزش بیت کوین، به طور میانگین پس از هر ۴ سال (پس از استخراج ۲۱۰ هزار بلوک)، این پاداش نصف می‌شود که به این رویداد، هاوینگ (Halving) گفته می‌شود. در حال حاضر، پاداش ماینینگ هر بلوک، ۶٫۲۵ بیت کوین است.

هاوینگ چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

اولین بلوک در هر بلاک چین، بلاک جنسیس (Genesis block) نام دارد و این بلوک، فقط ۲ المان دارد:

  1. اطلاعات
  2. هش

بلاک جنسیس بیت کوین، ۳ ژانویه ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد و در ازای آن ۵۰ بیت کوین پاداش گرفت.

چطور می‌توانید بیت کوین دریافت کنید؟

حال که دانستید بیت کوین چه‌طور کار می‌کند، شاید به سرمایه‌گذاری روی آن علاقه‌مند شده باشید. از سه روش، می‌توانید بیت کوین کسب کنید. اولین روش، خرید از فروشنده‌ها است. برای خرید، بهتر است از طریق صرافی‌های معتبر اقدام کنید تا دچار دام کلاهبرداران نشوید. روش دوم، استخراج آن است که برای این کار، قبل از هر چیز میزان سودآوری آن را بررسی کنید. روش سوم، در ازای عرضه خدمات یا فروش کالا، به‌جای دریافت پول‌های رایج، بیت کوین دریافت کنید.

چطور از مرورگر Brave پول دربیاوریم؟

نتیجه‌گیری

به طور خلاصه می‌توان گفت، هر بیت کوین در اصل یک فایل کامپیوتری است که در یک اپلیکیشن «کیف پول دیجیتال» روی کامپیوتر یا گوشی موبایل شما ذخیره می‌شود. از هر فردی در هر جای دنیا، می‌توانید به‌راحتی بیت کوین دریافت کنید یا این که برای او بیت کوین ارسال کنید. هر تراکنش، در سیستمی عمومی با نام بلاک چین ذخیره می‌شود. این کار، مانع از دزدی و کلاهبرداری در شبکه بیت کوین خواهد شد.

صرافی ارز دیجیتال وزین

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها