وزین
صرافی وزین

بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیت کوین

0 4

 دنیای رمزارزها، با بیت کوین آغاز شد. بیت کوین، اولین پول مجازی دنیاست و تاکنون هیچ ارزی نتوانسته از نظر حجم بازار به گردپای این کوین محبوب برسد.

احتمالاً تا به امروز درباره بیت کوین زیاد شنیده باشید، ارزی مرموز که تحولی بزرگ در دنیا به وجود آورده است. بیت کوین، اولین و بزرگ‌ترین ارز مجازی دنیاست و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی جهان را از آن خود کرده است. اما این کوین از کجا آمده؟ هدفش چیست و چه کسی آن را به وجود آورده است؟

در میان تمام ارزهای دیجیتال موجود، رمزارز بیت کوین جالب‌ترین و رازآلود‌ترین داستان را دارد. تاریخچه این کوین، حاکی از فراز و نشیب‌های بسیاری است که این ارز برای رسیدن به نقطه‌ای که اکنون در آن قرار گرفته، پشت سر گذاشته است. در این مقاله درباره مفهوم بیت کوین، خالق مرموز، سازوکار و هدف آن صحبت می‌کنیم. برخی از اتفاقات جالبی که درباره بیت کوین رخ‌داده است را نیز، مرور خواهیم کرد.

قبل از هرچیز باید بگوییم، فریب تصاویر سکه‌های براق و زیبا، با نماد ฿، که در تمام اینترنت موجود هستند را نخورید. بیت‌کوین یک رمزارز است، در بستر اینترنت و توسط الگوریتم‌های رمزگذاری تولید و کنترل می‌شود و کالای فیزیکی نیست. بیت‌کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز و بدون پشتوانه است که توسط شخص یا گروهی از اشخاص با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» در سال ۲۰۰۹ به دنیا معرفی شد. در یک مقاله تحقیقاتی که با هدف معرفی بیت‌کوین، توسط ساتوشی نوشته شده، از این ارز دیجیتال به عنوان «سیستم مالی الکترونیکی جدید، کاملا همتا به همتا و بدون واسطه» نام برده شده است. دلیل اصلی روی کار آمدن بیت‌کوین حذف هرگونه نیاز به قدرت مرکزی، در زمینه مالی و درنتیجه کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و افزایش ثبات مالی است.

فهرست مطالب

بیت کوین چیست؟

بیت‌کوین (Bitcoin) چیست و به چه دلیل به‌وجود آمده است؟ مزیت‌های استفاده از بیت‌کوین چیست و آیا به عنوان پولی معتبر برای انجام معاملات می‌توان از آن استفاده کرد؟ آیا این ارز دیجیتال ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟ آیا ارزش آن قابل پیش‌بینی است؟ از چه طریقی می‌توان بیت‌کوین تهیه کرد؟ اگر شما هم سوالاتی مشابه با این‌ها دارید، این مقاله راهنمای شما برای تصمیم‌گیری بهتر و ورود به دنیای ارزهای دیجیتال خواهد بود.

چند سالی است که رمزارزها مورد توجه بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است و اشخاص مختلف در تلاشند تا با کسب اطلاعات در این زمینه، بخشی از دارایی خود را در این بازار، سرمایه‌گذاری کنند و از رقابت‌های موجود در آن، جا نمانند. در این میان بیت‌کوین، محبوب‌ترین ارز دیجیتال و گزینه اول بسیاری از فعالان بازار رمزارزها، برای سرمایه‌گذاری است. برای آغاز آشنایی با صفر تا صد مفاهیم مربوط به بیت‌کوین و شیوه کار و مزایای آن بهتر است به‌طور مختصر نگاهی به مفهوم پول و تاریخ آن، داشته باشیم.

فاست ارز دیجیتال چیست؟

کمی بیشتر با پول آشنا شویم

هر وسیله، شی‌ یا چیزی که برای تسهیل در دادوستد بتوان از آن استفاده کرد، پول محسوب می‌شود. از گذشته‌های دور تا به امروز پول‌ها، شکل‌های متفاوتی داشتند. از مبادله‌ی کالا با کالا، در گذشته‌های دور تا ارزهای دیجیتال که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، همگی شکل‌های مختلفی از پول هستند که در طول زمان برای رفع کاستی‌ها و مشکلات موجود در هنگام دادوستد تغییر یافتند و شکل تازه‌ای به خود گرفتند. با گذشت زمان، کالاها، سکه‌ها و اسکناس‌ها جای خود را به پول‌های دیجیتال دادند که حمل آن‌ها و انجام معاملات با آن‌ها بسیار آسان‌تر است.

در حالت کلی، برای پول، سه کارکرد می‌توانیم در نظر بگیریم؛

 • وسیله مبادله
 • وسیله ارزش‌دهی
 • وسیله ذخیره‌سازی ارزش

در پول‌های فیزیکی سنتی، این سه‌ کارکرد، با کمک نظام سیاسی و اقتصادی حاکم بر کشور، ممکن می‌شود. به این نوع از پول‌ها، پول‌های متمرکز می‌گوییم. در استفاده از ارزهای متمرکز، خطر از بین رفتن سرمایه وجود دارد، زیرا ارزش این ارزها به ثبات و قدرت نظام حاکم بستگی دارد. به‌خصوص در کشورهایی که ارزها و زیرساخت‌های مالی نامناسب دارند، خطر از بین رفتن سرمایه بسیار بالاست. علاوه بر این، زمانی که اطلاعات در جایی به‌خصوص و توسط سازمان یا نهادی مشخص ذخیره می‌شود، یعنی تمام قدرت موجود، در اختیار آن سازمان یا نهاد است. اگر شخصی در این سازمان فاسد باشد و بخواهد به نفع خود، تغییری در اطلاعات ایجاد کند، به‌راحتی می‌تواند این کار را انجام دهد.

این ضعف ارزهای متمرکز، باعث شد تا دسته‌ای دیگر از ارزها روی کار بیایند. یکی از این ارزها بیت کوین است. کنترل حجم و معاملات بیت کوین توسط هیچ سازمان، نهاد، دولت یا شخص به‌خصوصی انجام نمی‌شود و هر شخصی که از آن استفاده می‌کند می‌تواند روی آن نظارت داشته باشد. از این‌رو واضح است که ارزهای غیرمتمرکز امنیت بالاتری دارند و دزدی از آن‌ها یا دستکاری در میزان آن‌ها تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

از طرف دیگر، همانند سایر ارزهای موجود در دنیای امروز مانند دلار، یورو و غیره، بیت کوین هم یک ارز بدون پشتوانه است. در حالت کلی، منظور از پول بدون پشتوانه، پولی است که ارزش آن وابسته به فلزات گران‌بها مانند طلا و نقره نیست و ارزش آن‌ها تنها، تابع میزان عرضه و تقاضا و همچنین ثبات دولت صادر کننده آن‌ها است. اولین مشکل این نوع از پول‌ها، تورم سرسام‌آور آن‌ها است زیرا هر دولت با توجه به صلاح‌دید خود می‌تواند اسکناس چاپ و روانه بازار کند. دوم مشکل این نوع ارزها، این است که با نابودی دولت‌ها از بین خواهند رفت.

بیت کوین، پول بدون پشتوانه‌ای است که هیچ دولتی ارزش آن را تعیین نمی‌کند و مستقل از هر سازمان و نهادی است.

حال این سوال پیش می‌آید که چه چیزی به بیت کوین ارزش و اعتبار می‌بخشد؟

چرا بیت کوین با ارزش است؟

برای پاسخ، کمی‌ دقیق‌تر بیت‌کوین را تعریف می‌کنیم.

مفهوم بلاک چین و بیت کوین

هنوز ماهیت بیت کوین، برای خیلی از افراد مشخص نیست. بیت کوین، ارز دیجیتال بلاک چینی به همین نام است. برای درک ماهیت بیت کوین، باید ابتدا به سراغ تعریف بلاک چین برویم.

فناوری بلاک چین، بستری است که می‌توان روی آن یک ارز دیجیتال به وجود بیاید. بدون بلاک چین، بیت کوین نیز بی‌معنی می‌شود.

فرض کنید یک کتاب بسیار با ارزش در اختیار دارید که می‌خواهید آن را از هرگونه تحریفی درامان نگه دارید. بهترین کار این است، چندین نسخه از آن کپی کنید و به افراد مختلف در سرتاسر دنیا بدهید. به این شکل اگر افرادی تصمیم بگیرند هرگونه تغییری در قسمتی از کتاب ایجاد کنند، به‌راحتی با مقایسه کردن کتاب تحریف شده با کتابی که در دست اکثریت افراد است؛ متخلفان شناسایی شده و از جمع دارندگان کتاب کنار گذاشته می‌شوند.

حال تصور کنید که نویسنده کتاب، هر روز چند برگه به کتاب خود اضافه می‌کند و آن را برای افرادی که کتاب‌ها را در اختیار دارند، ارسال می‌کند. اما اگر در راه کسی اطلاعات درون برگه‌ها را عوض کرد چه؟ برای این حالت، برگه‌ها را در جعبه رمزداری مخفی می‌کند و رمز آن جعبه را طوری تعیین می‌کند که مطابق با اطلاعات درون برگه‌ها باشد.

مفهوم بلاک چین و بیت کوین
مفهوم بلاک چین و بیت کوین

پس برگه‌ها، با یک اسم رمز قفل شده‌اند. یعنی شما تنها در صورتی می‌توانید محتویات آن‌ها را بخوانید که اسم رمز را بلد باشید. رمز، به‌گونه‌ای طراحی شده که فقط با حدس و خطا و حل معادله‌های پیچیده می‌توانید به آن برسید. (رمز هش شده است). پس شروع به محاسبه می‌کنید. اگر موفق به حدس زدن رمز جعبه شوید، جعبه گشوده شود و محتویات آن مطابق با رمزی باشد که بر روی آن گذاشته شده؛ شما می‌توانید جعبه را تأیید کرده و برگه‌های داخل آن را به کتاب اضافه کنید.

این مثال ساده، نحوه کارکرد شبکه بلاک چین را به‌خوبی توضیح می‌دهد.

در مثال قبلی کتاب، مجموعه کل اطلاعات تراکنش‌ها از زمان پیدایش بیت کوین تاکنون است و هر بلاک مانند جعبه‌ای است که اطلاعات تراکنش‌های جدید را در اختیار دارد. اشخاصی که با حدس و خطا و حل معادله‌های پیچیده سعی می‌کنند رمز بلاک را کشف کنند، ماینر‌هایی هستند که بلاک‌ها را تأیید و آن‌ها را به بلاک چین اضافه می‌کنند.

ماینرها در ازای حل معادله هر بلاک و اضافه‌کردن آن به بلاک چین، پاداش دریافت می‌کنند؛ بنابراین با این سازوکار هوشمندانه علاوه بر حفظ امنیت اطلاعات، بیت کوین بیشتری نیز وارد بازار می‌شود.

تفاوت بیت کوین با بلاک چین چیست؟

داستان پیدایش بیت کوین

رکود‌های مالی که هرچند سال یک‌بار اتفاق می‌افتد، کاهش دائمی ارزش پول، قوانین و مقررات سخت‌گیرانه و میزان قابل‌توجه کارمزد بانک‌ها همگی نشان‌دهنده ضعف نظام مالی حاکم بر دنیا است. ما انسان‌ها پول را به‌منظور رفاه و برقراری عدالت در مبادلات خود به وجود آوردیم؛ اما دیگر وقت آن رسیده تا با کمک تکنولوژی در مفهوم آن تجدیدنظر کنیم.

بیت کوین، تمام تعاریف پذیرفته شده درباره پول را تغییر داد. چیزی که بیت کوین را از ارزهای فیات جدا می‌کند، غیرمتمرکز بودن آن است. هیچ بانک مرکزی یا شخص خاصی کنترل آن را در دست ندارد. این ارز توسط نهادهای دولتی ارزش‌گذاری نمی‌شود و ارزش آن صرفاً باتوجه‌به میزان عرضه و تقاضای مردم در بازار رمزارزها، تعیین می‌شود. این پول می‌تواند از شخصی به شخص دیگر منتقل شود، بدون اینکه به بانک یا شخص دیگری نیاز داشته باشد.

۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸، زمانی که بحران‌های مالی در آمریکا به اوج خود رسیده بود؛ فردی با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» در یک مقاله سازوکار نوعی پول الکترونیکی به نام «بیت کوین» را تشریح کرد. او در این مقاله توضیح داد، چطور می‌توان نظام مالی غیرمتمرکزی به وجود آورد که به بانک‌ها، دولت‌ها و مؤسسات مالی وابسته نباشد. این مقاله زمینه‌ساز انقلابی شد که چند سال بعد با قدرت گرفتن بیت کوین، نظام اقتصادی دنیا را تحت تأثیر قرارداد و منجر به نشان‌دادن واکنش از سمت دولت‌ها شد.

از قرارداد هوشمند (Smart Contract) چه می‌دانید؟

آن روز، یک ایمیل رمزنگاری شده با عنوان «Bitcoin P2P e-cash paper» فرستاده شد که در آن لینک به مقاله‌ای با عنوان «بیت کوین: سیستم مالی نظیر به نظیر» وجود داشت. مقاله دوم، به وایت پیپر (white paper) معروف شد. متن آن ایمیل و وایت پیپر بیت کوین در اینترنت، برای علاقه‌مندان موجود است.

۱۸ آگوست ۲۰۰۸، سایت Bitcoin.org به ثبت رسید. این سایت در anonymousspeech.com ثبت شد و به کاربران امکان پذیرش بیت کوین، به‌صورت ناشناس را می‌داد. ۹ نوامبر ۲۰۰۸، بیت کوین در سایت SourceForget.net ثبت شد. این سایت به‌منظور معرفی و توسعه نرم‌افزارهای متن‌باز (open source) به وجود آمده بود.

چند ماه بعد در ۳ ژانویه،۲۰۰۹ اولین بلاک که به جنسیس بلاک (Genesis block) یا بلاک پیدایش مشهور شد، در بلاک چین بیت کوین استخراج شده. در یک هفته بعد از آن، اولین تراکنش بیت کوین به‌صورت آزمایشی انجام شد. در این تراکنش ساتوشی چند بیت کوین به هال فینی (Hal Finney)، فعال و توسعه‌دهنده رمزارزها، منتقل کرد.

در چند ماه اول بیت کوین فقط برای ماینرها قابل‌دسترس بود و ماینرهای بیت کوین که در آن زمان کامپیوترهای معمولی بودند، به‌ازای تأیید تراکنش‌های بیت کوین پاداش دریافت می‌کردند. در آن زمان، بیت کوین هیچ ارزشی نداشت و تعداد محدودی از افراد که با آن آشنایی داشتند، صرفاً برای سرگرمی به آن را مبادله می‌کردند. اما چگونه این ارز توانست ارزش خود را از صفر به چنین مرحله‌ای برساند؟

کوین چیست و چه تفاوتی با توکن ارز دیجیتال دارد؟

ماجرای پیتزای معروف بیت کوین

تقریباً یک سال طول کشید تا اولین معامله واقعی با بیت کوین انجام شود. ۲۲ می سال ۲۰۱۰، یک برنامه‌نویس فلوریدایی با یک پیتزافروش مذاکره کرد تا بتواند ۲ عدد پیتزای پاپا جونز (papa johns) به ارزش ۲۵ دلار را به‌ازای ۱۰.۰۰۰ بیت کوین از او بخرد! این معامله به‌عنوان اولین معامله با بیت کوین، در تاریخ ثبت شد و قیمت اولیه بیت کوین را مشخص کرد. ۱ پنی برای ۴ بیت کوین! اگر آن مرد پیتزافروش تاکنون بیت کوین‌های خودش را نگه‌داشته باشد، پرسودترین معامله قرن را انجام داده است! چراکه باارزش فعلی بیت کوین (در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ میلادی)، چیزی حدود ۳۶۰ میلیون دلار دریافت کرده است.

روز پیتزای بیت کوین (ماجرای کامل روز پیتزا)

با گذشت سال‌ها و افزایش قیمت بیت کوین، دوستداران این ارز دیجیتال روز ۲۲ می را روز پیتزا نام‌گذاری کردند.

پس از این اتفاق، چندین معامله دیگر نیز با بیت کوین انجام شد. مردم از طریق اینترنت، با یکدیگر بر سر مبادله بیت کوین با کالا یا خدمات، مذاکره می‌کردند. در آن زمان ارزش دلاری بیت کوین در واقع اختیاری بود و هرکس می‌توانست بنا به خواست خود آن را ارزش‌گذاری کند.

پیتزای معروف بیت کوین
پیتزای معروف بیت کوین

ازآنجایی‌که بیت کوین قیمت‌گذاری نمی‌شد و ارزش آن تنها به انتخاب معامله‌کنندگان بستگی داشت؛ توسعه دهندگان، باید آن را ارتقا می‌دادند تا معامله با بیت کوین راحت‌تر باشد؛ معامله‌های بیشتری انجام شود و در نتیجه ارزش آن افزایش پیدا کند. یک سال بعد یعنی سال ۲۰۱۱، استخراج‌کنندگان و توسعه‌دهندگان بیت کوین شروع به ساخت شبکه‌های دیگری مانند اتریوم (Ethereum) و لایت کوین (Litecoin) کرده و سعی کردند کد بیت کوین را بهبود ببخشند. آن‌ها تلاش می‌کردند، فناوری رمزارزها را برای استفاده‌های بیشتر ارتقا داده و ارزش آن را بالا ببرند.

لایت کوین چیست؟

این توسعه، افراد زیادی را جذب دنیای ارزهای دیجیتال کرد؛ باعث شد مشاغل مختلف، بیت کوین را در کنار ارزهای فیات بپذیرند. همین مسئله باعث افزایش ارزش بیت کوین شد.

هنگامی‌که بیت کوین سال ۲۰۱۰، در برخی از صرافی‌ها، عرضه شد؛ خرید، فروش، تجارت و ذخیره آن آسان‌تر شد. به لطف این صرافی‌ها، بیت کوین در برابر دلار آمریکا نیز قیمت‌گذاری شد. ارزش بیت کوین از پایین‌ترین قیمت، یعنی حدود چند سنت سال ۲۰۱۰، تا بالاترین قیمت در سال ۲۰۲۰ که هر بیت کوین به حدود ۶۰.۰۰۰ دلار آمریکا رسید، راهی طولانی را طی کرد و همچنان بر بازار رمزارزها تسلط دارد.

اما سازنده این تکنولوژی هوشمندانه کیست؟

خرید با ارز دیجیتال در کجا امکان‌پذیر است؟

خالق بیت کوین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، بیت کوین را به دنیا معرفی کرد و خود کنار ایستاد تا تحولات دنیا را نظاره‌گر باشد. او از زندگی در شهرتی که بیت کوین می‌توانست برایش به ارمغان بیاورد، چشم‌پوشی کرد و تصمیم گرفت بدون فاش کردن هویتش، به‌عنوان یک فرد عادی زندگی کند.

اما پیش‌تر، به فردی به نام هال فینی (Hal Finney) اشاره کردیم که به‌نوعی با ساتوشی همکاری داشت. این فرد کسی بود که ایمیل ساتوشی را در لیست ایمیل‌ها پیدا کرد و به آن توجه نشان داد. این دو شخص، هرگز یکدیگر را ملاقات نکردند و تمام مراوده آن‌ها از طریق اینترنت بود. فینی باتوجه‌به ایمیل‌های ساتوشی، عنوان می‌کند که «به نظر می‌رسید با یک جوان ژاپنی روبرو هستم، بسیار باهوش و صمیمی بود. من در طول زندگی‌ام، شانس این را داشته‌ام که افراد درخشان بسیاری را بشناسم، بنابراین نشانه‌های هوش سرشار ساتوشی را تشخیص دادم».

فینی، هرگز ادعا نکرد که خود ساتوشی است و همواره به نقش ثانوی خودش در ایجاد بیت کوین، تأکید می‌کرد. متأسفانه او در سال ۲۰۱۴ به دلیل نوعی بیماری ژنتیکی (ALS) از دنیا رفت.

آیا ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو است؟

ساتوشی در ابتدای کار با فینی و دیگر افرادی که به بیت کوین علاقه نشان می‌دادند، ارتباط داشت و با جمعی از افراد بر روی بهبود و ارتقا کد بیت کوین کار می‌کرد. اما پس از مدتی، به‌طورکلی غیب شد و دیگر هیچ ایمیلی از طرف او برای کسی فرستاده نشد.

تا‌کنون افراد زیادی خود را ساتوشی معرفی کرده‌اند، اما نتوانسته‌اند ادعای خود را ثابت کنند. گمانه‌زنی‌های زیادی بر سر هویت ناکاموتو وجود دارد. برخی معتقدند که ساتوشی نمی‌تواند یک فرد باشد و نوشتن کد بیت کوین، کار یک تیم حرفه‌ای برنامه‌نویسی است.

برخی دیگر معتقدند بیت کوین را سازمان اطلاعاتی آمریکا به وجود آورده و یک پروژه کاملاً دولتی است. اما برخی دیگر بر این باور هستند که، بیت کوین ساخته‌وپرداخته هوش مصنوعی است و انسان‌ها در ساخت آن سهیم نبوده‌اند.

تمام این‌ها، صرفاً حدس و گمان است. حقیقت این است که، هیچ‌کس نمی‌داند چه کسی بیت کوین را به وجود آورده و هویت ساتوشی ناکاموتو، هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اما دلیل این پنهان‌کاری چیست؟ چرا ساتوشی تصمیم گرفت هویت خود را مخفی نگه دارد؟

خالق بیت‌کوین
خالق بیت‌کوین

باتوجه‌به اینکه نمی‌توان به طور دقیق گفت ساتوشی کیست، انگیزه او برای این کار نیز مبهم است. برخی معتقدند ساتوشی به‌خاطر امنیت خود، هویتش را فاش نکرده است. همان‌طور که گفته شد، بیت کوین آمده است تا نظام مالی دنیا را عوض کند و این هدف برای بسیاری از بانک‌ها و دولت‌ها خوشایند نیست. درصورتی‌که ساتوشی شناسایی می‌شد، ممکن بود سیاستمداران و قدرتمندان به دنبال ازبین‌بردن او و دستاوردش باشند. از طرفی ساتوشی می‌دانست لازمه گسترش ایده‌اش، ازمیان‌رفتن سازنده آن است. اگر ساتوشی هنوز می‌توانست درباره بیت کوین اظهارنظر کند؛ ممکن بود تأثیراتی که بر روی آن می‌گذارد، روند رشد طبیعی بیت کوین را مختل کند.

ساتوشی، مانند والدی که به استقلال فرزندش احترام می‌گذارد او را تنها گذاشت و مطمئن بود که این فرزند، آن‌قدر قدرتمند هست که بتواند خود را حفظ کرده و رشد دهد. بیت کوین نیز ساتوشی را ناامید نکرد و با رشد روزافزون خود، به دنیا نشان داد که هوش و تکنولوژی همواره بر قدرت پیروز می‌شود.

رابرت کیوساکی و بیت کوین

استفاده بیت‌کوین از بلاک چین برای رفع مشکلات پول‌های رایج

یادآوری می‌کنیم که بیت‌کوین و بلاک چین دو مفهوم مجزا هستند که در کنار هم به دنیای واقعی راه یافتند. تکنولوژی بلاک چین مدت‌ها قبل از به‌وجود آمدن بیت‌کوین معرفی شد. این تکنولوژی برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط دو محقق با نام‌های استوارت هابر (Stuart Haber) و اسکات استورنتا (W. Scott Stornetta) شکل گرفت اما تا سال ۲۰۰۹ و زمان خلق بیت‌کوین بدون استفاده باقی ماند. به عبارت دیگر، بیت‌کوین، اولین کاربرد بلاک چین در دنیای واقعی بود و بعدها این تکنولوژی در حوزه‌های دیگر مورد استفاده قرار گرفت.

در حالت عادی و در نظام سنتی دادوستد و نقل‌وانتقالات پول، تمام پول‌هایی که چاپ می‌شوند دارای شماره سریالی هستند که توسط بانک مرکزی ثبت می‌شوند. همچنین اطلاعات تمام افرادی که نزد بانک‌ها حساب باز می‌کنند و در این حساب‌ها پس‌انداز دارند یا از طریق آن‌ها معامله‌ای انجام می‌دهند، در یک پایگاه داده متمرکز، تحت نظارت بانک مرکزی ثبت می‌شوند. در این حالت، بانک به عنوان واسطه عمل می‌کند و به ازای هر خدمتی که ارائه می‌دهد، مبلغی را به عنوان کارمزد دریافت خواهد کرد. همچنین ثبت داده‌ها به‌صورت متمرکز، خطر هک شدن و دستکاری را به‌همراه دارد.

بررسی مزایا و معایب بیت کوین

از طرف دیگر، بانک‌ها تحت نظارت دولت‌های حاکم هستند و اگر تحریم یا محدودیت خاصی در دادوستد بین دولت‌ها ایجاد شود، مشکلی بزرگ در معاملات خارج از مرزها، به‌وجود خواهد آمد.

به عنوان مثال قرار است مبلغ ۱۰۰ دلار را از طریق بانک برای خواهر خود در کشور برزیل واریز کنید. پس از تکمیل فرم با چندین فیلد مربوط به فرم انتقال، متصدی بانک مبلغ مورد نظر را از حساب شما کسر می‌کند و به یک حساب بانکی واحد برای انتقال بین‌المللی واریز می‌کند. سپس کارمندی دیگر، این مبلغ را جهت انتقال به برزیل، به حساب بانک عامل واریز می‌کند، جایی که خواهر شما در آن حساب دارد. در نهایت پس از گذشت ۳ روز کاری، ۹۷ دلار (پس از کسب کارمزد) به حساب خواهر شما واریز خواهد شد. در این ۳ روز قادر به ردیابی پول نخواهید بود و اگر سرور ناگهان خراب شود یا بانکدار فاسد باشد یا بانک هک شود، تحقیقات طولانی و زمان‌بری صورت می‌گیرد تا پول به حساب شما برگردد.

به لطف بلاک چین و پروتکل‌های بیت‌کوین مشکل عدم امنیت، کارمزد بالا، وجود قدرت متمرکز و فرآیند زمان‌بر نقل‌وانتقالات پول، رفع شده است. همچنین با استفاده از بیت‌کوین دیگر نگران محدودیت‌های مرزی نباشید، در هر کشوری که باشید می‌توانید برای هر شخصی در هر جای دنیا بیت‌کوین انتقال دهید یا از او بیت‌کوین دریافت کنید.

هر عضو شبکه بیت‌کوین را یک «گره» یا Node می‌نامیم. در شبکه بیت‌کوین، یک کپی از تمام اطلاعات موجود، در سیستم هر گره ثبت می‌شود. به این ترتیب دسترسی به تمام اطلاعات و تغییر ‌آن‌ها بسیار دشوار است. زیرا با هک اطلاعات هر گره دلخواه از شبکه و از بین رفتن یا دستکاری آن، همچنان کپی‌های دیگر از آن اطلاعات، در شبکه وجود خواهند داشت. از آنجایی که همه اطلاعات (مانند میزان دارایی اولیه و تمام تراکنش‌های انجام شده) در اختیار تمام گره‌های شبکه است، دیگر به یک واسطه برای بررسی اعتبار تراکنش‌ها، نیاز نیست.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

همچنین هر فردی در هر جای دنیا بدون محدودیت می‌تواند در شبکه بیت‌کوین عضو شود و محدودیت مرزی برای انجام معاملات وجود ندارد. به این‌ترتیب، از هر جای دنیا، برای هر شخصی در هر کشوری، در کمترین زمان و با پایین‌ترین کارمزد،‌ می‌توانید بیت‌کوین ارسال کنید.

حال که توضیح کلی درباره بیت‌کوین و شیوه استفاده آن از تکنولوژی بلاک چین را بیان کردیم، بهتر است کمی تخصصی‌تر در این زمینه صحبت و اصطلاحات مربوط به آن را معرفی کنیم.

بلاک چین، دفتر کل توزیع‌شده بیت‌کوین است

«دفتر کل» یا Ledger مربوط به یک ارز دیجیتال، سیستمی برای ثبت اطلاعات است. دفتر کل، شامل هویت مستعار کاربران، میزان ارزهای دیجیتال پس‌انداز شده و سابقه‌ تمام معاملات انجام شده هر کاربر با سایر کاربران شبکه است. اگر تمام کاربران شبکه، یک کپی از تمام این اطلاعات را داشته باشند، در این‌صورت یک دفتر کل توزیع‌شده (Distributed Ledger) خواهیم داشت.

به این ترتیب، بلاک‌چین، یک دفتر کل توزیع‌شده است که بین تمام کاربران شبکه بیت‌کوین، به اشتراک گذاشته شده است. تمام معاملات تایید شده، در بلاک چین ثبت می‌شوند و در آن باقی می‌مانند. این کار به کیف پول‌های بیت‌کوین این اجازه را می‌دهد تا موجودی قابل انتقال را محاسبه و اعتبار معاملات جدید را تایید کنند.

فناوری بلاک چین، راه‌حلی برای از بین بردن قدرت مالی مرکزی

طبق آن‌چه که قبلا گفتیم، ذخیره اطلاعات در یک جای خاص، خطر از بین رفتن یا دستکاری اطلاعات را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل ایجاد پایگاه داده غیر متمرکز، اهمیت یافت و تکنولوژی با نام بلاک چین (Blockchain) شکل گرفت. تکنولوژی بلاک‌چین، سیستمی برای ثبت اطلاعات و داده‌ها به‌شیوه‌ای غیرمتمرکز است. این داده‌ها ممکن است تراکنش‌های بانکی و اطلاعات حساب باشند یا حتی پیام‌های شخصی یا اطلاعاتی دیگر. در این سیستم هیچ ناظر یکتا و به‌خصوصی وجود ندارد و تمام افراد حاضر در شبکه به یک اندازه می‌توانند روی اطلاعات موجود، نظارت داشته باشند. همچنین از آن‌جایی که ذخیره اطلاعات، متمرکز نیست، تغییر یا از بین بردن اطلاعات بسیار دشوار خواهد بود.

بلاک چین (Blockchain) چطور به اهدای خون کمک می‌‌کند؟

همانطور که از نام این تکنولوژی پیداست، بلاک چین، زنجیره‌ای از بلوک‌ها است که شامل اطلاعات خاصی هستند. ویژگی اصلی بلاک چین این است که به محض ثبت اطلاعات در یک بلوک، تغییر آن، تقریبا غیرممکن خواهد بود. هر بلوک موجود در زنجیره بلاک چین، شامل ۳ المان است:

 1. اطلاعات ذخیره شده: همانطور که قبلا گفته شد، اطلاعات ذخیره شده در هر بلوک می‌توانند هر چیزی باشند، به عنوان مثال در بلاک چین مربوط به بیت‌کوین، این اطلاعات می‌توانند شامل تراکنش‌های بیت‌کوین (فرستنده، گیرنده و مبلغی که قرار است منتقل شود)، بین دو عضو شبکه باشند.
 2. هش بلوک: هش هر بلوک، یک کد دیجیتالی منحصربه‌فرد است که با ایجاد آن بلوک، محاسبه و به آن اختصاص داده می‌شود. به عبارت دیگر هش بلوک، به عنوان اثر انگشت آن بلوک خواهد بود. چیزی که اهمیت دارد آن است که هر تغییر جزئی در بلوک، موجب تغییر هش آن خواهد شد.
 3. هش بلوک قبلی: سومین المانی که در هر بلوک ذخیره می‌شود، هش بلوک قبلی است، این همان چیزی است که بلوک‌ها را به هم متصل می‌کند و موجب ایجاد زنجیره بلوکی می‌شود.

حال که با بلاک‌چین آشنا شدیم بهتر است ببینیم بیت‌کوین چگونه از این تکنولوژی برای از بین بردن مشکلات معامله با پول‌های رایج قبلی، استفاده می‌کند؟

در شبکه بیت‌کوین، چه کسی نقش بانک را بازی می‌کند؟

گفتیم که تمام معاملات بعد از تایید شدن در بلاک‌چین ثبت می‌شوند، اما چه کسی این تراکنش‌ها را تایید می‌کند یا به عبارت دیگر، در شبکه بیت‌کوین، چه کسی نقش بانک را بازی خواهد کرد؟ به لطف بلاک چین، در حالت کلی، تمام کاربران بیت‌کوین قدرت کامل در نظارت بر اعتبار تراکنش‌ها را دارند،‌ اما باید تجهیزات مورد نیاز برای این کار را تهیه کنند. به گره‌هایی که این تجهیزات را دارند، در اصطلاح،‌ ماینر (Miner) می‌گوییم.

نظر بیل گیتس در مورد بیت کوین

به محض این‌که داده‌ای حاوی تراکنش جدید وارد شبکه شود، رقابتی بین ماینرها صورت می‌گیرد. تمام کاری که یک ماینر باید انجام دهد، حدس زدن عددی تصادفی است که در معادله‌ی ایجاد شده توسط سیستم صدق کند. به نظر آسان می‌آید! البته تمام حدس‌ زدن‌ها توسط رایانه انجام می‌شود. هر چه قدرت پردازش رایانه بیشتر باشد، تعداد حدس‌هایی که در هر ثانیه می‌زند بیشتر خواهد بود که شانس شما را برای بردن در این بازی بیشتر خواهد کرد. اولین شخصی که بتواند عدد تصادفی را بیاید و تراکنش‌های موجود در بلاک‌چین را به‌روز کند، به عنوان پاداش، بیت‌کوین دریافت خواهد کرد. به‌عبارتی، هر ماینر که در این رقابت پیروز شود، در ازای استفاده از تجهیزات و صرف زمان و برق، بیت‌کوین دریافت می‌کند. بلوکی که در نتیجه حل معادله، به زنجیره اضافه شده است به تمام گره‌های شبکه ارسال می‌شود و تمام کامپیوتر‌های موجود در شبکه آن را تایید خواهند کرد. کامپیوترهایی که جواب را تایید کرده‌اند، کپی دفتر کل تراکنش‌های بیت‌کوین خود را آپدیت خواهند کرد.

به عمل تایید تراکنش‌ها، ماینینگ (Mining) گفته می‌شود. برای ماینینگ به تجهیزاتی مانند دستگاه استخراج بیت‌کوین، کیف پول بیت‌کوین، اینترنت، برق مناسب و دستگاه تهویه مناسب نیاز است. دلیل آن‌که این عمل ماینینگ نام گرفته، آن است که بیت‌کوین هم مانند منابع طبیعی، محدود است. حداکثر ۲۱ میلیون بیت‌کوین وجود دارد که تا امروز حدود ۱۸٫۵ میلیون از آن استخراج شده است.

هاوینگ، روش برای جلوگیری از تورم و کاهش ارزش بیت‌کوین

گفتیم که مشکل اصلی پول‌های رایج بدون پشتوانه آن است که ممکن است بانک‌ها برای کنترل بازار، به چاپ بی‌رویه اسکناس اقدام کنند. این امر موجب کاهش ارزش پول و ایجاد تورم خواهد شد. خالق بیت‌کوین برای جلوگیری از این مشکل از هاوینگ (Halving) استفاده کرده است.

به‌طور میانگین، هر چهار سال یک‌بار یا پس از استخراج ۲۱۰ هزار بوک بیت‌کوین، پاداش اهدایی به ماینرها نصف خواهد شد. در چهار سال اول پیدایش بیت‌کوین پاداش هر ماینینگ در هر ۱۰ دقیقه ۵۰ بیت‌کوین بوده، در سال ۲۰۱۲ این پاداش ۲۵ بیت‌کوین، در سال ۲۰۱۶، میزان آن ۱۲٫۵ بیت‌کوین و در ماه می ۲۰۲۰ این پاداش به ۶٫۲۳ بیت‌کوین رسیده است. در هاوینگ سال ۲۰۲۴، این پاداش ۳.۱۲۵ بیت‌کوین خواهد شد.

تاریخچه هاوینگ بیت کوین از پیدایش تاکنون

پیام‌های مخفی در بلاک چین بیت کوین

 شاید یکی از جالب‌ترین امکانات بلاک چین، توانایی ثبت پیام در بلاک‌ها باشد. تراکنش‌های بیت کوین می‌توانند با یک پیام، امضا شده باشند. این پیام به شکل رمزنگاری شده در تراکنش قرار می‌گیرد و ماینرها با حل معادله بلاک، پیام را رمزگشایی کرده و آن را در بلاک قرار می‌دهند. ازآنجایی‌که اطلاعات بلاک چین بیت کوین، بر روی تعداد زیادی از نود‌های بیت کوین وجود دارد، این اطلاعات هرگز از بین نخواهد رفت. پیام‌ها همراه با بلاک‌های خود در بلاک چین بیت کوین، جاودانه خواهند شد.

تاکنون پیام‌های زیادی روی بلاک چین ثبت شده است. از تبریک‌ها و تسلیت گفتن‌ها گرفته تا اخبار مهم روز، و حتی متون مذهبی یا ضد مذهبی. اما مشهورترین آنان اولین پیامی است که در بلاک چین، توسط شخص ساتوشی ناکاموتو، و در اولین بلوک استخراج شده توسط ماینرها (بلوک پیدایش) ثبت شد. ناکاموتو، یکی از تیترهای خبری مجله تایمز را برای ثبت در بلاک چین انتخاب کرد:

هدف ساتوشی از انتخاب این عنوان برای ثبت در بلاک چین، جلب‌توجه مردم به ناکارآمدی سیستم مالی و به بن‌بست رسیدن آن است. او می‌خواست نشان دهد که سیستم مالی موجود، بدون کمک دولت‌ها و چاپ پول، نمی‌تواند دوام بیاورد. درحالی‌که بیت کوین برای حفظ بقای خود به هیچ‌کس وابسته نیست.

در همان دوران ساتوشی درباره پول فیات این‌گونه می‌نویسد:

«مشکل اصلی ارز رایج (دلار)، اعتماد تمام و کمالی است که برای کارایی آن لازم است. مردم باید به بانک مرکزی اعتماد کنند که پولشان را بی‌ارزش نکند، اما تاریخچه ارزهای فیات، پر از نقض این اعتماد است. باید به بانک‌ها اعتماد کرد تا پول ما را نگه دارند و آن را به‌صورت الکترونیکی منتقل کنند. اما آن‌ها، آن را به موج حباب‌های اعتباری تبدیل کرده و برای رفع کسری‌های بودجه قرض می‌دهند. ما باید به بانک‌ها اعتماد کنیم که امنیت حساب‌هایمان را حفظ می‌کنند و به سارقین، اجازه دسترسی به محتوای محرمانه حساب‌هایمان را نمی‌دهند.»

دومین پیام مشهور قبل از هاوینگ، سال ۲۰۲۰، در بلاک چین ثبت شد. طبق پروتکل بیت کوین، هر ۴ سال یک‌بار، میزان پاداش ماینرها نصف شده و سختی شبکه افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه پس از هاوینگ، به طور معمول قیمت بیت کوین افزایش پیدا می‌کند.

 

در بلاک شماره ۶۲۹۹۹۹، یعنی یک بلاک مانده به هاوینگ، پیام ثبت شده در بلاک، یک‌بار دیگر تیتر روزنامه نیویورک‌تایمز بود:

پشتوانه بیت کوین چیست و قیمت آن چگونه تغییر می‌کند؟

 اگر بخواهم خلاصه بگویم، بیت کوین هیچ پشتوانه‌ای ندارد! اما این به معنی بی‌ارزش بودن بیت کوین نیست. پولی که امروزه در دستان ماست و با آن مایحتاج زندگی‌مان را می‌خریم، آن‌طور که به نظر می‌رسد پشتوانه‌ای ندارد! طلایی که گفته می‌شود پشتوانه پول است، صرفاً ۲۰ درصد از ارزش پولی که امروزه در بازارها در گردش است را شامل می‌شود.

به‌طورکلی پول، اوراق قرضه یا هر دارایی ارزشمند دیگری که با آن بتوان معامله کرد، ارزشش را از یک نوع توافق دسته‌جمعی میان خریداران و فروشندگان در بازار به دست می‌آورد. برای مثال: تصور کنید یک سکه طلا دارید و می‌خواهید آن را به مبلغ ۱۰ میلیون تومان بفروشید. اگر کسی حاضر نشود آن را از شما بخرد، شما قیمت را پایین‌تر می‌آورید و قیمت ۹ میلیون و پانصد هزار تومان را پیشنهاد می‌کنید. خریداران همچنان فکر می‌کنند که قیمت شما بالاست، پس شما قیمت ۹ میلیون تومان را پیشنهاد می‌کنید و سکه شما به فروش می‌رود.

پس در لحظه‌ای که شما سکه خود را فروختید ارزش آن ۹ میلیون تومان ثبت می‌شود. اگر شما و اکثریت فروشنده‌های دیگر، احساس می‌کردید که قیمت ۹ میلیون تومان، برای سکه بسیار کم است و حاضر به فروش آن نمی‌شدید، سکه در بازار کمیاب می‌شد و تقاضا برای آن بالا می‌رفت. بالارفتن تقاضا، مساوی است با بالارفتن ارزش. خریداران، قیمت‌های پیشنهادی خود را، آن‌قدر بالا می‌برند تا بالاخره شما و اکثر فروشنده‌های دیگر، راضی به فروش سکه‌های خود شوید.

پشتوانه بیت کوین چیست

در هر بازار مالی، قیمت به همین شکل تعیین می‌شود. ملک، طلا، ماشین، ارزهای فیات و هر چیز دیگری که قابل معامله باشد ارزش خود را، از میزان عرضه و تقاضایی که در بازار برای آن وجود دارد، می‌گیرد. در این میان بعضی از قانون‌گذاری‌ها، برای تعیین نرخ وارد بازار می‌شوند تا بازار را کنترل کنند. اما چندان موفق عمل نخواهند کرد. کنترل بازار در بیشتر مواقع، به تزریق بی‌رویه پول می‌انجامد که در نهایت موجب افزایش بی‌رویه قیمت‌ها می‌شود.

قیمت بیت کوین نیز، از این قاعده مستثنی نیست. با این تفاوت که هیچ نهاد دولتی، نمی‌تواند مستقیماً قیمت بیت کوین را مشخص کند. اما اخبار ممنوعیت‌ها یا اظهارنظرهایی که برخی سیاست‌مداران در مورد بیت کوین اعلام می‌کنند، بر بازار رمزارزها تأثیر می‌گذارد و ممکن است باعث افزایش یا کاهش قیمت بیت کوین شود.

 

به‌طورکلی، می‌توان مواردی که بر قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارند را، این‌گونه معرفی کرد:

سیستم عرضه و تقاضا

همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده شد؛ عرضه زیاد برای هر ارزی، ارزش آن ارز را کاهش می‌دهد و تقاضای زیاد برای هر ارز، موجب افزایش ارزش آن خواهد شد. این سیستم، مهم‌ترین عامل برای تعیین ارزش بیت کوین و دیگر رمزارزهاست.

محدودیت‌های قانونی

قانون‌گذاری‌هایی که در حوزه رمزارزها صورت می‌گیرد، بر روی قیمت آن‌ها تأثیر زیادی می‌گذارد.

هاوینگ

قیمت بیت کوین علاوه بر این مسائل به هزینه‌ای که صرف ماینرها برای ماین هر بلاک می‌شود، مرتبط است. هرچه سختی شبکه بیشتر و پاداش ماینر‌ها کمتر شود، یک ماینر باید زمان و انرژی بیشتری برای استخراج یک بیت کوین بگذارد، طبیعی است که، آن بیت کوین را باید با قیمت بالاتری بفروشد؛ تا فعالیتش توجیه اقتصادی داشته باشد.

هر ۴ سال یک‌بار، سختی شبکه بیت کوین افزایش‌یافته و پاداشی که به ماینرها تعلق می‌گیرد، نصف می‌شود. این رویداد که با نام هاوینگ شناخته می‌شود؛ تأثیر زیادی بر قیمت بیت کوین گذاشته و موجب افزایش آن می‌شود.

افکارعمومی، رسانه‌ها، تبلیغات، افزایش استفاده از بیت کوین و دیگر رمزارزها موارد دیگری هستند که می‌توانند بر قیمت این کوین، تأثیرگذار باشند.

چگونه بیت کوین بخریم و بفروشیم؟

صرافی‌های زیادی در داخل و خارج ایران برای خریدوفروش بیت کوین وجود دارد. متأسفانه به دلیل تحریم‌های مالی، ایرانیان نمی‌توانند در اکثر صرافی‌های بین‌المللی به طور مستقیم بیت کوین خریداری کنند، اما صرافی‌های داخلی به‌خوبی پاسخ‌گوی نیاز ایرانی‌ها برای ورود به این بازار هستند.

اولین مرحله در خرید بیت کوین، انتخاب صرافی ارز دیجیتال است. انتخاب یک صرافی نامعتبر، می‌تواند تمام سرمایه شما را به خطر بیندازد. شما می‌توانید با مراجعه به مقاله «نقاط مشترک صرافی‌های کلاهبردار را بشناسید» درباره انواع صرافی‌ها، اطلاعات خوبی کسب کنید.

چگونه بیت‌کوین بخریم و بفروشیم؟
چگونه بیت‌کوین بخریم و بفروشیم؟

پس از انتخاب یک صرافی معتبر و احراز هویت در آن، شما می‌توانید کیف پول خود را ایجاد کرده و نسبت به شارژ ریالی کیف پول خود، اقدام کنید. در اکثر صرافی‌ها، شما به‌راحتی می‌توانید همان‌طور که خرید اینترنتی انجام می‌دهید، کیف پول خود را نیز شارژ کنید. مبلغ ریالی واریز شده به‌حساب شما، قابل تبدیل به تمام رمزارزهایی است که در آن صرافی عرضه می‌شود. می‌توانید با پول خود، بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را خریداری کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که برخلاف تبلیغات فریب‌دهنده‌ای که درباره ارزهای مجازی انجام می‌شود؛ این بازار بسیار پرریسک است. به‌خصوص برای کسانی که به‌تازگی با آن آشنا شده‌اند. پس قبل از سرمایه‌گذاری مطمئن شوید، به پولی که سرمایه‌گذاری می‌کنید برای مدت طولانی احتیاج نخواهید داشت یا در صورت از دست‌دادن سرمایه‌تان، ضرری جدی به زندگی شما وارد نخواهد شد.

کاربرد‌های بیت کوین

این‌که بیت کوین را در کدام دسته از دارایی‌ها قرار دهیم، جای بحث دارد.

 • یک ارز؟
 • یک روش پرداخت؟
 • یک دارایی باارزش مانند طلا؟
 • یا نوعی ذخیره ارزش؟

تعریف بیت کوین، بسیار ساده‌تر از این‌ها است. بیت کوین صرفاً یک نرم‌افزار است! تصاویر سکه‌های درخشان، خانه‌ها و ماشین‌های گران‌قیمت نمی‌توانند بازگوکننده مفهوم بیت کوین باشند. بیت کوین، یک پدیده کاملاً دیجیتال شامل مجموعه‌ای از پروتکل‌ها و فرایندهاست که برای کامپیوتر کدنویسی شده‌اند.

همچنین بیت کوین، موفق‌ترین پروژه از میان صدها پروژه‌ای است که برای ایجاد پول مجازی انجام شده‌اند. این پول مجازی، بهترین الگوریتم را برای ساختن و شکستن رمز ایجاد کرده و الهام‌بخش بسیاری از برنامه‌نویسان برای ایجاد نرم‌افزارهای مشابه دیگر شده است. باوجوداینکه افراد زیادی از بیت کوین تقلید کرده و پول‌های مجازی دیگری به وجود آورده‌اند؛ بیت کوین، همچنان تسلط کامل خود بر بازار ارزهای دیجیتال را حفظ کرده است.

چه صنایعی با بلاک چین دستخوش تغییر شدند

نرم‌افزار قدرتمند و هوشمندانه بیت کوین، امکان برخورداری از یک دارایی غیرمتمرکز را برای مردم فراهم کرده است. ماینر‌های بیت کوین، امکان انتقال این دارایی را فراهم می‌کنند؛ پس بیت کوین تبدیل به پولی مجازی شده و می‌توان با آن معاملات را بدون نیاز به‌واسطه انجام داد. این خدمتی است که بیت کوین به دنیا کرده است. یک سیستم مالی منحصربه‌فرد و بدون وابستگی به هیچ شخص یا سازمان خاصی.

در واقع بیت کوین به دنبال دگرگون کردن نظام مالی، مفهوم بانک‌ها و سیستم سرمایه‌داری که امروزه رواج دارد، است. مسلم است که این دگرگونی یک‌شبه اتفاق نخواهد افتاد، اما با گذشت زمان و با پذیرش عمومی بیت کوین این امر اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

کیف پول بیت کوین
کیف پول بیت کوین

کیف پول بیت کوین

ذخیره، دریافت و ارسال بیت کوین، مانند سایر رمزارزها احتیاج به کیف پول (Wallet) دارد. کیف پول، شامل یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی است. هر صرافی به شما یک کیف پول نیز اختصاص می‌دهد. اما برای امنیت بیشتر، بهتر است که دارایی‌های خود را، درون پلتفرمی نگه‌داری کنید که فقط کیف پول باشد و نه صرافی.

کیف پول‌های متعدد، باتوجه‌به امکاناتی که در اختیار کاربر قرار می‌دهند، تقسیم‌بندی می‌شوند. در این قسمت، چند نمونه از کیف پول‌های بیت کوین را معرفی و بررسی می‌کنیم.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ انواع و نحوه ساخت

کیف پول اکسودوس (exodus)

نوع: کیف پول گرم (ذخیره‌سازی کوین‌ها به‌صورت آنلاین انجام می‌شود.)

قیمت: رایگان

مزایا:

 • بهترین کیف پول برای تازه‌کارها! کیف پول اکسودوس، با رابط کاربری بسیار آسان، کار را برای کسانی که به‌تازگی شروع به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای مجازی کرده‌اند، راحت کرده است.
 • نسخه دسکتاپ و موبایل این کیف پول در دسترس است.
 • تیم پشتیبانی بسیار حرفه‌ای و در دسترسی دارد. وجود یک تیم پشتیبان همیشگی کنار کاربر، این کیف را به کیف ایده‌آل برای تازه‌واردها تبدیل کرده است.
 • به‌غیراز بیت کوین، می‌توان تعداد بسیار زیادی از رمزارزهای موجود در بازار را، در این کیف پول نگه‌داری کرد.

معایب:

کیف پول اکسودوس متن‌باز نیست و هر‌کسی نمی‌تواند به منبع آن دسترسی داشته باشد. این موضوع با ذات متن‌باز بودن، در دنیای رمزارزها متناقض است و ممکن است نگرانی‌هایی درباره امنیت دارایی‌ها، برای کاربران فراهم کند.

کیف پول الکتروم (Electrum)
کیف پول الکتروم (Electrum)

کیف پول الکتروم (Electrum)

مناسب برای کاربرانی که باتجربه‌تر هستند و امنیت برای آن‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

نوع: کیف پول گرم، با قابلیت ذخیره‌سازی سرد دارایی‌ها، در صورت تمایل.

قیمت: رایگان

مزایا:

 • این کیف پول، دارای آپشن‌های پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر از اکسودوس است.
 • امنیت آن از کیف پول اکسودوس بیشتر است.
 • کارمزد تراکنش‌ها در این کیف پول، قابل‌کنترل است. در واقع شما می‌توانید با افزایش زمان انتظار خود برای انجام یک تراکنش، کارمزد تراکنش را کاهش دهید.
 • امکان شخصی‌سازی کلید خصوصی اصلی (seed) را به کاربر می‌دهد.

معایب:

کیف پول الکتروم، به طور اختصاصی فقط برای بیت کوین طراحی شده و قابلیت ذخیره ارزهای دیگر را در خود ندارد.

کیف پول سخت‌ افزاری، مزایا، معایب و انواع آن

کیف پول مای سلیوم (Mycelium)

این کیف پول، بهترین نوع برای کسانی است که مایل هستند در موبایل خود کیف پول داشته باشند.

نوع: کیف پول گرم با قابلیت ذخیره‌سازی سرد دارایی‌ها، در صورت تمایل

قیمت: رایگان

مزایا کیف پول مای سلیوم

 • مانند کیف پول الکتروم، قابلیت کنترل کارمزد و زمان تراکنش را دارد. از بسیاری جهات، این کیف پول مانند الکتروم است؛ فقط با این تفاوت که کار با نسخه موبایلی کیف پول مای‌سلیوم، آسان‌تر است و گزینه‌های پیشرفته‌تری نسبت به الکتروم دارد.
 • این کیف پول دارای چندین ویژگی جالب دیگر مانند: پشتیبانی از کیف پول‌های سخت‌افزاری است که به کاربران امکان می‌دهد بیت کوین خود را، در یک دستگاه ذخیره‌سازی آفلاین نگه دارند و با استفاده از رابط کاربری مای سلیوم (Mycelium)، دارایی‌های خود را تحت‌نظر داشته باشند.

معایب کیف پول مای سلیوم

این کیف پول، فقط بر روی موبایل قابل‌استفاده است.

برای تازه‌واردها و کسانی که به‌تازگی تصمیم به کار با این کیف پول گرفته‌اند؛ رابط کاربری کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسد.

کیف پول لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)

برای کسانی که به کیف پول‌های سخت‌افزاری علاقه‌مندند.

نوع: کیف پول سرد

قیمت: ۱۱۹ دلار (به‌روزرسانی در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ میلادی)

مزایا کیف پول لجر

 • لجر نانو ایکس، دارای یک رابط کاربری بصری و راحت است.
 • قابلیت ذخیره‌سازی حداقل ۱۰۰ برنامه مختلف را دارد.
 • متن‌باز است و تیم پشتیبانی قابل قبولی دارد.
 • سهولت اتصال با بلوتوث
 • امنیت فوق‌العاده بالا

معایب کیف پول لجر

 • استفاده از بلوتوث، احتمال در معرض خطر قرارگرفتن دارایی شما را افزایش می‌دهد. البته کیف پول لجر، گزینه اتصال با یواس‌بی (USB)را نیز دارد.
 • اگرچه تعداد بسیار زیادی بیت کوین را می‌شود در این کیف ذخیره‌سازی کرد، اما امکان ذخیره‌سازی نامحدود دارایی‌ها وجود ندارد.
کیف پول اچ دی (HD) و تفاوت آن با سایر کیف پول‌های ارز دیجیتال

آیا بیت کوین قانونی است؟

واضح است که بیت کوین، موردعلاقه سیاست‌مداران و دولت‌ها نیست. اما نمی‌توان آن را غیرقانونی دانست. تا‌کنون هیچ کشوری به طور رسمی، بیت کوین را غیرقانونی اعلام نکرده است. دولت‌ها می‌توانند جلوی صرافی‌ها را بگیرند و مانع از مبادله بیت کوین شوند یا جلوی استخراج آن را بگیرند؛ اما بیت کوین، یک تکنولوژی رمزنگاری درخشان است که به‌سختی می‌توان با آن مبارزه کرد. دولت‌ها با قانون‌گذاری درست قادر خواهند بود، مانع انجام فعالیت‌های پول‌شویی توسط بیت کوین شوند و اجازه سوءاستفاده از این پول مجازی را به کلاهبرداران ندهند.

آیا خرید و فروش بیت کوین قانونی است؟

از آن‌جایی که ارزهای دیجیتال، فضایی جدید در دنیای مالی هستند و هنوز بسیاری از کشورها زیرساخت‌های لازم برای مواجهه با این فضا را ندارند، می‌توان گفت قانون مشخصی در ایران برای نگهداری و دادوستد بیت‌کوین و سایر رمزارزها وضع نشده است. با این‌حال، نمی‌توان پاسخ صریح بله یا خیر ، به این سوال داد. زیرا به این بستگی دارد که از این رمزارز برای چه منظوری می‌خواهید استفاده کنید.

در حالت کلی، از آن‌جایی که قوانین خاصی در این زمینه وجود ندارد، خرید، فروش و نگهداری رمزارزها، مانند بیت‌کوین، تا زمانی که به عنوان ابزاری برای ارتکاب سایر جرائم، استفاده نشود، جرم نیست.

به عنوان مثال، اگر شخصی از این پول برای مقاصد مجرمانه مانند پولشویی و سایر موارد این‌چنینی استفاده کند، جرم است و پیگرد قانونی و مجازات دارد. همچنین اگر در این فضا، کلاهبرداری، دزدی و عدم وفای به عهد صورت گیرد امکان شکایت و پیگرد قانونی وجود دارد و قوه قضاییه به آن رسیدگی خواهد کرد.

در خصوص ماینینگ بیت‌کوین و سایر رمزارزها، باید بگوییم که این کار کاملا قانونی است. کافی است از وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) مجوز لازم را دریافت کنید. همچنین نیاز است از وزارت نیرو، برق مخصوص این‌کار و با نرخ صادراتی دریافت شود. واردات تجهیزات مورد نیاز ماینینگ هم قانونی است. توجه داشته باشید که برای ترخیص این دستگاه‌ها از گمرک هم، به مجوز صمت نیاز خواهید داشت.

چرا بیت کوین دیگر برای خلاف کاران جذاب نیست؟

آیا بیت‌کوین بخرم؟

حالا که با ویژگی‌ها، ساختار و مزایای بیت‌کوین آشنا شدید احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که آیا خرید بیت‌کوین و سرمایه‌گذاری روی آن کار درستی است؟

بیت‌کوین، اولین، قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال در تمام دنیا است. قیمت این ارز دیجیتال نوسانات شدیدی داشته و طی این نوسانات بسیاری از افراد یک شبه ثروت زیادی کسب کردند و بسیاری دیگر هم که در زمان نامناسب و غیر اصولی سرمایه‌گذاری کرده‌اند بخش زیادی از سرمایه خود را از دست داده‌اند.

بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و حتی کمپانی‌های بزرگی نظیر مایکروسافت، از بیت‌کوین در انجام معاملات خود استفاده می‌کنند و در آینده تعداد کسب‌وکارهایی که رمزارزها را خواهند پذیرفت، بیشتر خواهد شد.

چیزی که در سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین اهمیت دارد آن است که مانند هر بازار دیگری، قبل از سرمایه‌گذاری، بهتر است به درستی تحقیق کنید، بازار را به‌درستی بشناسید و از افرادی که دانش کافی در این زمینه را دارند مشاوره بگیرید. همچنین جهت اطمینان، بخشی از دارایی خود را در این بازار سرمایه‌گذاری کنید که از بین رفتن یا کاهش آن، تاثیر زیادی در زندگی شما نداشته باشد.

مقایسه بیت کوین و اتریوم، کدام را بخریم؟

آیا ماینینگ بیت‌کوین به‌صرفه است؟

حتما فکر می‌کنید که با تهیه تجهیزات مورد نیاز ماینینگ، دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای خرید بیت‌کوین نخواهید داشت و با روشن کردن سیستم، به‌راحتی می‌توانید بیت‌کوین دریافت کنید. بهتر است کمی صبر داشته باشید و هزینه‌ها را برآورد کنید و بعد  اقدام به چنین کاری کنید.

قبل از هر چیزی خوب است بدانید که در هر ۱۰ دقیقه، تنها یک بیت‌کوین استخراج می‌شود. برای حفظ این بازه زمانی ۱۰ دقیقه‌ای، دشواری مسائل ریاضی که برای استخراج بیت‌کوین باید حل شوند، به‌صورت خودکار تنظیم خواهد شد. وقتی تعداد ماینرها و قدرت پردازش سیستم آن‌ها بیشتر شود، به‌طور خودکار درجه سختی این مسائل هم بالاتر می‌رود.

در سال‌های اول پیدایش بیت‌کوین، هر فرد می‌توانست با رایانه شخصی خود، بیت‌کوین استخراج کند. با گذشت زمان و افزایش تعداد ماینرها، استخراج بیت‌کوین‌ سخت‌تر شد و رایانه‌های شخصی معمولی توان انجام این کار را نداشتند. به همین دلیل ماینرها از کامپیوترهای مخصوص بازی که قدرت پردازش بالاتری داشتند، برای این منظور استفاده کردند. با گذشت زمان این رویه تکرار شد و دیگر قدرت پردازش رایانه‌های مخصوص بازی هم، توان استخراج بیت‌کوین را نداشت. امروزه تراشه‌ها و سخت‌افزارهای مخصوص برای انجام ماینینگ ساخته شده‌اند که توان محاسباتی و بازده بسیار بالایی دارند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

هزینه استخراج بیت کوین چقدر است و آیا انجام ماینینگ به‌صرفه است؟

چه چیزی در قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارد؟

همانطور که گفته شد، بیت‌کوین یک ارز دیجیتال بدون پشتوانه است که توسط دولت یا بانک مرکزی خاصی کنترل ‌و ارزش‌گذاری نمی‌شود. به همین دلیل سیاست‌های مالی، نرخ تورم و شاخص رشد اقتصادی هیچ دولتی، روی قیمت آن تاثیر نخواهد. در مقابل، قیمت بیت‌کوین تحت تاثیر عوامل زیر تغییر خواهد کرد.

 • میزان عرضه و تقاضای بیت‌کوین
 • هزینه تولید بیت‌کوین طی فرآیند استخراج
 • پاداشی که به ماینرها برای اعتبارسنجی تراکنش‌های بلاک‌چین داده می‌شود
 • تعداد رمزارزهایی که با آن‌ها رقابت دارد
 • صرافی‌هایی که در آن‌ها دادوستد می‌شود
 • آیین‌نامه‌هایی که دولت‌ها برای خرید و فروش آن‌ها تعیین می‌کنند
 • قواعد و‌ پروتکل‌های شبکه بیت‌کوین
چرا بیت کوین با ارزش است؟

برای خرید بیت‌کوین چقدر پول نیاز دارم؟

اگر به فکر خرید بیت‌کوین هستید، حتما نگاهی به قیمت آن هم داشته‌اید. اگر بخواهید یک واحد بیت‌کوین بخرید و در ازای آن ریال پرداخت کنید، باید رقم بسیار بالایی هزینه کنید. از آنجایی که بسیاری از افراد جامعه توانایی پرداخت چنین پولی را ندارند، شاید فکر کنید این بازار مخصوص قشر خاصی از جامعه است که توان مالی بالایی دارند و می‌توانند چنین پولی را پرداخت کنند. خبر خوب آن است که کاملا در اشتباه هستید! همانند سایر ارزهای رایج، بیت‌کوین هم به واحدهای کوچک‌تر تقسیم می‌شود تا بتواند در هر معامله‌ای و‌ با هر مبلغی قابل استفاده باشد. اگر یک واحد پولی، توانایی تقسیم شدن به واحدهای کوچک‌تر برای پرداخت‌های کمتر را نداشته باشد، عملا ارزش خود را از دست خواهد داد. به همین دلیل است که رمزارزی مانند بیت‌کوین که قیمت بالایی دارد به واحدهای کوچک‌تر قابل تقسیم است تا استفاده از آن در هر معامله‌ای امکان‌پذیر باشد.

کوچک‌ترین واحد بیت‌کوین، «ساتوشی» است. هر بیت‌کوین به ۱۰۰ میلیون واحد کوچک‌تر تقسیم می‌شود که به هر کدام از آن‌ها یک ساتوشی می‌گوییم. به عبارت دیگر هر ساتوشی ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت‌کوین است.

به عنوان مثال اگر هر واحد بیت‌کوین ۱۰۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد، قیمت هر ساتوشی، ۱ تومن خواهد بود. به این‌ترتیب با توجه به میزان بودجه‌تان می‌توانید هر تعداد ساتوشی که مایلید خریداری کنید.

از کجا می‌توانم بیت‌کوین بخرم؟

قبل از خرید بیت‌کوین به محلی برای ذخیره آن نیاز دارید. برای این کار کافی است یک کیف پول بیت‌کوین تهیه کنید. هر کیف پول بیت‌کوین یک برنامه نرم‌افزاری است که بیت‌کوین‌ها در آن ذخیره می‌شوند. البته از نظر فنی، بیت‌کوین‌ها هیچ‌جایی ذخیره نمی‌شوند. برای هر شخصی که در کیف‌ پول بیت‌کوین، موجودی دارد، یک کلید خصوصی، مرتبط با آدرس بیت‌کوین آن کیف پول، وجود دارد. کیف پول‌های بیت‌کوین، ارسال و دریافت بیت‌کوین را آسان‌تر می‌کنند. این کیف پول‌ها، به شکل‌های مختلفی وجود دارند. چهار نوع اصلی این کیف پول‌ها شامل دسکتاپ، موبایل، وب و سخت‌افزار هستند.

حال که بستری برای ذخیره بیت‌کوین دارید می‌توانید به‌صورت آنلاین و از طریق صرافی‌های معتبر بیت‌کوین بخرید. صرافی‌های معتبر بسیاری در دنیا وجود دارند که به دلیل تحریم‌ها، انجام معاملات در آن‌ها، توسط افراد ایرانی امکان‌پذیر نیست. با این‌حال شما می‌توانید در صرافی‌های معتبر داخلی، اقدام به خرید یا فروش بیت‌کوین کنید. این صرافی‌ها یا به عنوان واسطه برای معرفی خریداران و فروشندگان به یکدیگر عمل می‌کنند یا این که به‌طور مستقیم بیت‌کوین و سایر رمزارزها را می‌فروشند.

همچنین می‌توانید به‌طور مستقیم و بدون مراجعه به صرافی‌ها، با پرداخت مبلغ به فروشنده، بیت‌کوین خریداری کنید. این روش ارزان‌تر است اما ریسک کلاهبرداری در آن بسیار بالا است.

 

استخراج بیت کوین به چه شکل است؟

درگذشته، سختی شبکه بیت کوین به‌قدری کم بود که حتی کامپیوترهای کوچک خانگی نیز می‌توانستند عملیات ماینینگ را انجام دهند. اما امروز، اگر کسی به شما گفت که می‌توانید با کامپیوتر شخصی‌تان بیت کوین ماین کنید و به سودهای کلان برسید، مطمئن باشید که دروغ می‌گوید! ماین بیت کوین، بدون ریگ‌های ماینینگ و یا کامپیوترهای ایسیک (ASIC) به‌طور‌قطع سودآور نیست.

ایسیک‌ها (ASIC)، ابرکامپیوترهایی هستند که قدرت پردازش بیشتری نسبت به کامپیوترهای معمولی دارند. این کامپیوترها، قادرند محاسبات پیچیده‌ای که برای اضافه‌کردن یک بلاک به بلاک چین نیاز است را، انجام دهند و در ازای آن پاداش دریافت کنند.

ماینر بیت کوین چگونه کار می کند؟

ماین بیت کوین، چه از طریق ریگ ماینرها و چه از طریق کامپیوترهای ایسیک (ASIC)، لزوماً سودده نیست. علاوه بر هزینه برق، هزینه تعمیر و نگه‌داری، هزینه خنک‌سازی ماینرها نیز باید با دقت محاسبه شود. قدرت پردازش هر ماینر، برحسب تراهش بر ثانیه بیان می‌شود. ماشین‌حساب‌های زیادی در اینترنت وجود دارند که می‌توانند به شما در میزان سوددهی دستگاه ماینرتان، کمک کنند. کافی است توان پردازش ماینر، برق مصرفی و میزان هزینه به‌ازای هر کیلووات برق را وارد کنید و سود تقریبی خود را مشاهده کنید.

در محاسبه میزان سود ماینرها با استفاده از ماشین‌حساب‌ها، فرض بر این است که سختی شبکه و قیمت بیت کوین تغییر نمی‌کند. آن‌ها با این پیش‌فرض که قیمت و سختی شبکه ثابت می‌ماند، سود شما را محاسبه می‌کنند؛ درصورتی‌که هر دوی آن‌ها به شدت متغیر هستند.

برای شروع ماینینگ سودآور موارد زیر را نیاز دارید:

 • کامپیوترهای رقابتی ماینینگ (rigs): ریگ‌ها سخت‌افزارهایی هستند که به‌طور خاص، با هدف استخراج به‌صرفه رمزارزها ساخته شده‌اند.
 • برق با قیمت پایین: قیمت برق، فاکتور اصلی تعیین کننده سودآوری فرآیند استخراج است. باید تخمینی از میزان سوددهی استخراج بیت‌کوین با تعرفه برق مصرفی داشته باشید و پس از آن درباره انجام این کار تصمیم بگیرید. بر اساس مصوبه وزارت نیرو، در ماه‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریور که مصرف برق بالاتر از سایر ماه‌های سال است، تعرفه برق مراکز استخراج رمزارزها، سه برابر سایر واحدهای صنعتی خواهد بود.
 • نرم‌افزار ماینینگ: نرم‌افزارهای بسیاری مانند سی‌جی ماینر (CGMiner)، بی‌اف‌جی ماینر (BFGMiner)، مولتی‌ماینر (MultiMiner) و غیره، برای انجام ماینینگ وجود دارند که با تحقیق، می‌توانید مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب و از آن استفاده کنید.
 • عضویت در استخر ماینینگ: برای حل مشکل افزایش پیچیدگی مسائل ریاضی، استخر‌های ماینینگ (Mining pool) شکل گرفتند. استخرهای ماینیگ فضای مجازی هستند که ماینرها، توان محاسباتی سیستم خود را برای ماینینگ به اشتراک می‌گذارند و بیت‌کوین استخراج شده در این استخرها، به نسبت توان محاسباتی هر ماینر تقسیم و به آن‌ها داده می‌شود. با توجه به این که در حال حاضر استخراج بیت‌کوین دشوارتر شده است. عضویت در استخرها می‌تواند شانس شما را برای دریافت بیت‌کوین افزایش دهد.

اگر تهیه و استفاده از چهار مورد عنوان شده جهت استخراج بیت کوین برای شما سود‌آور است، دست به کار شوید؛ اما اگر استخراج بیت‌کوین برای شما به‌صرفه نیست و در عین حال دوست دارید در این بازار سرمایه‌ای داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم این رمزارز را بخرید.

استخراج رمزارز چیست؟

حباب بیت کوین

بیت کوین از زمان پیدایش تاکنون، نوسانات قیمتی زیادی را تجربه کرده است. نخستین پرش قیمتی بیت کوین، زمانی بود که این ارز از ۰.۰۰۰۸ به قیمت ۰.۰۸ رسید.

زمانی که یک ارز دیجیتال یا یک کالا، با قیمتی بیشتر از ارزش واقعی خود معامله می‌شود و پس از مدتی ریزشی شدید را تجربه می‌کند، اصطلاح «حباب» برای آن استفاده می‌شود. بیت کوین در طول تاریخ خود، بسیاری از این حباب‌ها را تجربه کرده است.

 سال ۲۰۱۱، قیمت بیت کوین از ۱ دلار به ۳۲ دلار افزایش یافت. اما اوایل سال ۲۰۱۳، این قیمت به ۱۳ دلار رسید. در همان سال، بیت کوین از ۱۳ دلار به حدود ۲۲۰ دلار رسید و اواسط آوریل ۲۰۱۳، تا ۷۰ دلار سقوط کرد.

اما این پایان کار نبود. اواخر سال ۲۰۱۳، بیت کوین دوباره رشد خود را شروع کرد و از قیمت ۱۲۳ دلار در دسامبر سال ۲۰۱۳، به قیمت ۱۱۵۶ دلار رسید! و به طور طبیعی بعدازاین صعود، دوباره تا قیمت ۷۶۰ دلار سقوط کرد.

پس از افت‌وخیزهای بسیار، حباب بعدی بیت کوین سال ۲۰۱۷، شکل گرفت. این ارز از قیمت حدود ۱۰۰۰ دلار در اوایل سال ۲۰۱۷، تا ۲۰۰۰۰ دلار در اواخر سال، صعود کرد و دو سال بعد، یعنی اواخر سال ۲۰۱۹، قیمت آن تا ۱۰.۰۰۰ دلار کاهش یافت.

حباب بیت کوین
حباب بیت کوین

زمانی که تاریخچه قیمت بیت کوین نگاه می‌کنیم، این‌طور به نظر می‌رسد که این ارز همواره در حال تشکیل حباب و شکستن آن‌ها بوده است. اما با نگاهی جامع‌تر می‌توان به این آگاهی رسید که ارزش این ارز علی‌رغم وجود افت‌وخیزهای بسیار، روندی صعودی در طول تاریخ داشته و برایند حرکت قیمت آن، همواره مثبت بوده است. به همین علت است که بیت کوین، دارایی امنی به شمار می‌رود و سرمایه‌گذاران در سرتاسر دنیا ترجیح می‌دهند دلار خود را به آن تبدیل کنند. چراکه کم شدن ارزش ارزهای فیات، چه از نوع ریال و چه از نوع دلار، در طی زمان مسلم است. اما بیت کوین از زمان پیدایش تاکنون، حرکتی صعودی را طی کرده است.

حباب دات کام در برابر حباب بیت کوین

آینده بیت کوین

تحلیل‌گران مختلف، نظرات متفاوتی درباره آینده بیت کوین دارند. چیزی که مسلم است؛ بیت کوین قبل از اینکه یک دارایی باشد، یک تکنولوژی است. اگر این تکنولوژی، مانند سایر تکنولوژی‌هایی که مقبول مردم قرار گرفته و رشد کردند، مورد قبول عامه مردم قرار بگیرد، ادامه روند صعودی آن حتمی است. بیت کوین با بیش از یک دهه حضور در بین مردم، هنوز محبوبیت خود را از دست نداده و هر روز بر تعداد کسانی که شیفته تکنولوژی آن می‌شوند، افزوده می‌شود.

بااین‌وجود، هنوز نگرانی‌هایی درباره بیت کوین وجود دارد. منتقدان این ارز دیجیتال می‌گویند: «این ارز برخلاف ادعایی که دارد، چندان هم غیرمتمرکز نیست.» تعداد بسیار زیادی از ماینرهای بیت کوین در کشور چین قرار دارد و این کشور با ایجاد جو منفی بر علیه بیت کوین، می‌تواند به شدت در قیمت آن اثر بگذارد یا برعکس با حمایت از آن، قیمت را چندین برابر کند.

تحلیل‌گران زیادی، بیت کوین را بررسی کرده‌اند. اکثر آن‌ها معتقدند، این ارز رشد خواهد کرد. برخی از تحلیل‌گران بزرگ جهان، قیمت این ارز را تا پایان سال ۲۰۲۱، بیش از ۱۰۰.۰۰۰ دلار پیش‌بینی کرده‌اند و معتقدند این ارز تا پایان سال ۲۰۳۰، می‌تواند به ۵۰۰.۰۰۰ دلار نیز برسد! اگرچه این اعداد، برای قیمت کنونی بیت کوین (حدود ۳۰.۰۰۰) دلار بسیار دور از دسترس به نظر می‌رسد، اما نباید فراموش کنیم که این ارز ده سال پیش، کار خود را ۰.۰۰۰۸ دلار شروع کرد!

دیدگاه شما درباره آینده بیت کوین چیست؟ آیا تا‌کنون در بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟ لطفاً نظرات، تجارب و یا سوال‌های خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

آیا امکان کاهش ارزش یا نابودی بیت کوین وجود دارد؟

اگر یک ارزدیجیتال بهتر یا کارآمدتر از بیت‌کوین روی کار بیاید، هزینه برق مصرفی بالاتر رود، دولت‌های تمام دنیا، با هماهنگی کامل مانع از استفاده از بیت‌کوین شوند، برق و اینترنت به‌طور همزمان در تمام دنیا قطع شود یا این که به دلایل نامعلوم فورک‌های زیادی در شبکه بیت‌کوین رخ دهد، ممکن است این رمزارز را به نابودی بکشاند.

 

بیت‌کوین و سایر ارزهای دییجتال به منظور رفع مشکلات سیستم‌های مالی موجود و بهبود کیفیت زندگی بشر روی کار آمدند. با گذشت زمان افراد بسیاری به این بازار روی می‌آورند و صنایع بزرگ زیادی در سراسر جهان از رمزارزها حمایت می‌کنند. با توجه به آینده روشن بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاری اصولی در این بازار به‌ نظر کاری عقلانی است.

سؤالات متداول درباره بیت کوین

آیا سرمایه‌گذاری در بیت کوین امن است؟

هیچ سرمایه‌گذاری‌ای، خالی از ریسک نیست و ممکن است با کاهش قیمت بیت کوین شما ضرر کنید. اما به‌هیچ‌عنوان نگران ازبین‌رفتن بیت کوین یا حمله به آن و صفر شدن ارزش آن نباشید. اگر صرافی معتبری را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید، خیلی بعید است که شبکه بیت کوین توسط هکرها هک شود.

آیا بیت کوین قانونی است؟

در حال حاضر بله. اما نمی‌توان آینده سیاست‌گذاری ایران یا سایر کشورها را، در مورد آن پیش‌بینی کرد.

سیگنال خرید و فروش بیت کوین معتبرند؟

هیچ‌کس نمی‌تواند آینده ارزهای مجازی را پیش‌بینی کند و تمام سیگنال‌ها صرفاً بیان احتمالات هستند. بهتر است قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، وضعیت ارز موردنظرتان را خودتان بررسی کنید و با مدیریت سرمایه صحیح وارد بازار رمزارز ها شوید.

هزینه تراکنش بیت کوین چقدر است؟

بیت کوین نسبت به سایر رمزارزها، هزینه تراکنش بالایی دارد و این از نواقص آن به شمار می‌رود. هزینه هر تراکنش، برای بیت کوین حدود ۱۲ دلار است. بهتر است برای انتقال پول، دارایی خود را تبدیل به ارزهایی کنید که هزینه تراکنش پایینی دارند. بیت کوین کش و رمزارز دش، برای این کار مناسب‌ترند.

 صرافی ارز دیجیتال وزینکس

 

منابع

https: //economics. rabobank. com/publications/2021/april/the-future-of-bitcoin/

https: //www. guru99. com/best-bitcoin-cryptocurrency-wallets. html

https: //www. investopedia. com/best-bitcoin-wallets-5070283

https: //www. coindesk. com/price/bitcoin

https://www.buybitcoinworldwide.com/bitcoin-clock/

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها