وزین
صرافی وزین

بیت کوین کش چیست؟ از تاریخچه تا مزایا، معایب، انواع کیف پول و نحوه استخراج آن

0 6

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، یکی از محبوب‌ترین رمزارزهای دنیاست. این ارز دیجیتال نسبتاً جوان با نماد اختصاری BCH، یکی از هارد فورک‌ها (Hardfork) یا انشعابات بیت کوین است. این هارد فورک با هدف افزایش حجم تراکنش‌های بیت کوین (Bitcoin) به وجود آمد.

هدف بیت کوین در ابتدا، جایگزینی به‌جای ارزهای رایج دنیا بود. اما تاکنون به دلیل مشکلات مختلف، به آن نرسیده است. بیت کوین کش، اندازه بلاک‌ها در بلاک چین بیت کوین را وسعت داد. به‌این‌ترتیب امکان انجام تراکنش‌های بیشتر در هر بلاک با سرعت بالاتر فراهم شد.

آیا بیت کوین کش برای همیشه بیت کوین را کنار می‌زند و جایگاه اول را از آن خود می‌کند؟ آیا بیت کوین کش جایگزین ارزهای فیات در سراسر جهان می‌شود؟ آیا BCH، منبعی تمام‌نشدنی برای استخراج با مصرف برق کمتر خواهد بود؟ آیا با سرمایه‌گذاری بر BCH، رؤیای داشتن خانه‌ای لوکس و خودرویی لاکچری به واقعیت می‌پیوندد؟

در این مقاله، گروه وزینکس پاسخ تمامی این پرسش‌ها را جامع و دقیق می‌دهند.

فهرست مطالب

نگاهی مختصر بر تاریخچه بیت کوین کش

بیت کوین، در ابتدا با هدف جایگزینی ارزهای رایج دنیا پا به عرصه گذاشت. سازنده این رمزارز قصد داشت، پولی رایج بین تمام کشورها بسازد که مشکلات فعلی پول در جهان را حل کند.

طی سال‌ها با افزایش کاربران بیت کوین تعداد تراکنش‌ها افزایش یافت، اما بلاک چین بیت کوین دست‌نخورده باقی ماند. در این شبکه، به‌ازای هر ۱۰ دقیقه یک بلاک با حجم ۱MB ساخته می‌شد. به‌این‌ترتیب بیت کوین در هر بلاک، تنها ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تراکنش را می‌توانست جای دهد.

افزایش کاربران، منجر به ایجاد صف‌های طولانی برای تأیید تراکنش‌ها شد. چراکه سیستم، قادر به افزایش سرعت خود یا گسترش حجم بلاک‌ها نبود. از سوی دیگر با شهرت این رمزارز و افزایش تراکنش‌ها، کارمزدها افزایش پیدا کردند. کارمزد تراکنش‌ها، باتوجه‌به مبلغ هر تراکنش و زمان انجام آن متغیر است. کاهش سرعت تأیید تراکنش‌ها از یک سو و افزایش قیمت از سوی دیگر، بیت کوین را از هدف اولیه دور کرد.

ظهور بیت کوین کش

با نمایان شدن صف‌های طولانی تراکنش‌ها برای تأیید و به دنبال آن افزایش قیمت کارمزدها، توسعه‌دهندگان بیت کوین به دنبال راه‌حلی مناسبی گشتند. آن‌ها برای حل این مشکل، دو راهکار پیشنهاد دادند:

  1.  اول: افزایش حجم بلاک‌ها برای بالابردن سرعت
  2.  دوم: حذف بخشی از اطلاعات تراکنش‌ها، برای جای‌گیری تراکنش‌های بیشتر در هر بلاک.

تیم مرکزی بیت کوین، با هر دو ایده مخالفت کرد. در نهایت پس از دو سال مجادله سال ۲۰۱۷ بیت کوین، فورک شد. یعنی بیت کوین، به دو بخش تقسیم شد و انشعابی جدید از آن با نام بیت کوین کش ایجاد کرد.

این هارد فورک جدید با هدف پایبندی و ادامه هدف آغازین بیت کوین، یعنی جایگزینی رمزارزها با ارزهای رایج دنیا، به میان آمد.

بیت کوین کش، حجم بلاک‌ها را به ۸MB، سپس به ۳۲MB افزایش داد. به‌این‌ترتیب هر بلاک در بیت کوین کش (BCH)، ۲۵.۰۰۰ تراکنش را در خود جای می‌داد. بااین‌حال، زمان ساخت هر بلاک مانند بیت کوین ۱۰ دقیقه باقی ماند.

بیت مین (Bitmain)، یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های ماینینگ ارزهای دیجیتال در دنیا به شمار می‌رود، از این انشعاب جدید حمایت کرد و با فراهم شدن بستر استخراج، این ارز دیجیتال جایگاه خود را مستحکم کرد.

همه چیز درباره بیت کوین

خالق بیت کوین کش (BCH) کیست؟

ایده فورک بیت کوین را، ابتدا گروهی از موافقان افزایش اندازه بلاک‌ها بیان کردند. در این میان، دو نفر بیش از دیگران پیگیر شدند و از این نظر حمایت کردند. نفر اول راجر کیت ور (Roger Keith Ver) آمریکایی و نفر دوم جیهان وو (Jihan Wu) چینی بود.

راجر کیت ور، از اولین سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان آمریکایی بیت کوین بود. او از سال ۲۰۱۱، کار با این ارز دیجیتال را آغاز کرد و روی استارتاپ‌های بسیاری سرمایه‌گذاری کرد.

اولین شرکتی که بیت کوین را به‌عنوان یکی از راه‌های پرداخت خود برگزید، شرکت راجر تحت عنوان «Memory dealers»، بود. او این رمزارز را، راهی برای افزایش آزادی اقتصادی می‌دید.

جی‌هان وو، یکی از مؤسسان میلیاردر بیت کوین بود که با همکاری فردی به نام میکری ژان (Micree Zhan)، سال ۲۰۱۳ بیت مین (Bitmain) را ایجاد کرد. این شرکت، به بزرگ‌ترین شرکت تراشه کامپیوتری برای استخراج بیت کوین تبدیل شد.

پس از آن جی‌هان، به یکی از اصلی‌ترین و اولین پیروان افزایش حجم بلاک‌ها تبدیل شد. او با کمک راجر ور، تبدیل به دو تا از بزرگ‌ترین حمایت‌کننده‌های بیت کوین کش شدند.

دقت داشته باشید که بیت کوین کش، خالقی ندارد! اگر هم بخواهیم خالقی برای آن در نظر بگیریم، می‌توانیم به ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) اشاره کنیم.

خالق بیت کوین کش کیست
خالق بیت کوین کش کیست

بیت کوین کش (BCH)، چه مزایا و معایبی دارد؟

بیت کوین کش (BCH)، از بیت کوین منشعب شده و نسبت به والد خود مزیت‌هایی دارد. اما هر رمزارزی مشکلاتی هم دارد. در ادامه به بررسی نقاط مثبت و منفی ارز دیجیتال بیت کوین کش، می‌پردازیم.

مزیت‌های بیت کوین کش (BCH)

بیت کوین کش با بالابردن حجم بلاک‌ها، باعث افزایش سرعت شبکه شده است. به‌این‌ترتیب در هر دقیقه تراکنش‌های بیشتری تأیید شده، صف انتظار کوتاه‌تر و هزینه انتقال کمتر می‌شود.

معایب بیت کوین کش (BCH)

یکی از بزرگ‌ترین معایب بیت کوین کش، پیچیدگی محاسبات آن است. گاهی بنا بر دلایلی، ماینرها بلاک‌های کافی دریافت نمی‌کنند و این پیچیدگی کاهش می‌یابد. در این مواقع، بعضی از ماینرها به سمت استخراج بیت کوین می‌روند.

خلاف این روند نیز در جریان است. در زمان‌هایی که بلاک‌های بسیاری به ماینرها داده می‌شود، این افراد دوباره به بیت کوین کش روی آورده و به‌سرعت به استخراج ادامه می‌دهند. به این صورت، مقدار بالایی رمزارز پاداش می‌گیرند. این موضوع باعث بی‌ثباتی شبکه و افزایش نوسان می‌شود. به همین دلیل، توسعه‌دهندگان شبکه در حال تلاش برای رفع این مشکل هستند.

ضعف دیگری که می‌توان برای این ارز دیجیتال در نظر گرفت، آینده آن است. بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت کوین کش (BCH) را برای سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت مناسب نمی‌دانند، زیرا معتقدند خوب جا نیفتاده و آینده‌ای مبهم دارد.

معرفی کامل ارز دیجیتال، کاربرد، نحوه استخراج و معامله آن

فروش بیت کوین کش به‌ازای رمزارز دیگر

علی‌رغم آنکه بیت کوین کش از سال ۲۰۱۷، وارد بازار شد؛ افزایش قیمت چشمگیری داشته است و در حال حاضر، یکی از گران‌ترین رمزارزها به شمار می‌رود.

شما می‌توانید این ارز دیجیتال را، با کوین‌های دیگری مثل بیت کوین، اتریوم یا تتر معامله کنید. در این روش، نیازی به اتصال حساب بانکی خود ندارید و تنها از طریق کیف پول اقدام به خرید یا فروش می‌کنید.

فروش به فردی دیگر

یکی دیگر از راه‌های فروش بیت کوین کش، فروختن آن به فردی دیگر است. این کار مستقیم، بین دو شخص صورت می‌گیرد.

برای این نوع فروش، تنها یک گام پیشرو دارید و آن هم درخواست از فرد دیگری است. پس از آن، شخص باید درخواست (Offer) شما را قبول کند. در این روش، درصورتی‌که هر دو طرف به میزان کافی ارز دیجیتال داشته باشند، تمامی تراکنش‌ها بلافاصله و بدون معطلی انجام خواهد شد.

فروش بیت کوین کش
فروش بیت کوین کش

خرید کالا یا خدمات

راه آخر، خرید کالا یا خدمات است. بسیاری از شرکت‌های اینترنتی، راه پرداخت آنلاین از طریق ارز دیجیتال را ایجاد کرده‌اند. در این شرکت‌ها، به‌ازای دریافت خدماتی همچون ترجمه، وب نویسی، خدمات گرافیکی و این قبیل کارها مبلغ از درگاه‌های اینترنتی و با رمزارزهایی همچون بیت کوین کش، پرداخت می‌شود.

به‌علاوه بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین، امکان پرداخت با رمزارزهای مطرح مثل بیت‌کوین یا بیت کوین کش را دارند. شما می‌توانید از فروشگاه‌های سراسر جهان، کالای خود را خریداری کنید.

در این روش، نیازی به تبادل ارزهای رایج بین‌بانکی یا کارمزدهای بالا نیست و تنها از کیف پول خود، وجه موردنظر را پرداخت می‌کنید.

بررسی قیمت بیت کوین کش

باوجودآنکه بیت کوین کش تنها چند سال است به بازار آمده، شهرت خوبی کسب کرده و به قیمت بالایی رسیده است. این ارز دیجیتال، در حال حاضر قیمت نسبتاً بالایی داشته و مارکت بزرگی دارد.

بااین‌حال بسیاری از سرمایه‌گذاران، نسبت به آینده این ارز دیجیتال مطمئن نیستند و به همین دلیل از سرمایه‌گذاری با مبالغ هنگفت واهمه دارند.

هاوینگ چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

انواع کیف پول بیت کوین کش

کیف پول‌ها، در حالت کلی به چهار دسته تقسیم می‌شوند که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. در ادامه نگاهی مختصر بر انواع کیف پول‌های بیت کوین کش (BCash Wallet)، می‌اندازیم.

کیف پول سخت‌افزاری (hardware wallet)

کیف پول سخت‌افزاری، ایمن‌ترین راه ذخیره دارایی است. این نوع کیف پول، دستگاهی جداگانه است که تمامی دارایی‌ها، کلید خصوصی و اطلاعات شما را در خود حفظ می‌کند.

این کیف پول‌ها، در قالب فلش یا هارد اکسترنال و به‌صورت آفلاین هستند. عدم دسترسی به اینترنت، دلیل امنیت بالای آن‌ها به شمار می‌رود.

متأسفانه برای تهیه ولت (Wallet) سخت‌افزاری باید مبلغی بپردازید. هرچند که این مبلغ، در برابر امنیت آن بسیار ناچیز است.

کیف پول بیت کوین کش
کیف پول بیت کوین کش

کیف پول نرم‌افزاری (Software Wallet)

دسته دوم کیف پول‌ها، نرم‌افزاری هستند. این دسته، به‌صورت برنامه یا اپلیکیشن مختص به گوشی‌های هوشمند، کامپیوتر و تبلت عرضه می‌شوند.

برخی از کیف پول‌های نرم‌افزاری، رایگان هستند و شماری دیگر مبلغی را در ابتدا دریافت می‌کنند.

برترین کیف پول نرم‌افزاری، کوین بیس (Coinbase wallet) نام دارد. اطلاعات در این ولت آنلاین ذخیره می‌شود. امکان دسترسی به برخی امکانات، بدون اتصال به اینترنت وجود دارد.

کیف پول نرم‌افزاری، برای گوشی و یا کامپیوتر قابل‌استفاده است. همچنین گاهی امکان نصب آن، روی چند دستگاه را وجود دارد.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ انواع و نحوه ساخت

کیف پول تحت وب (Web Wallet)

دسته سوم کیف پول‌ها، تحت وب هستند. همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، تمام داده‌ها و دارایی‌های شما را در سرورهای خود ذخیره می‌کنند.

از مزایای این دسته کیف پول‌ها، رایگان بودن و قابلیت دسترسی آن در مکان و زمان‌های مختلف است. برای ورود به این کیف پول‌ها، حتماً نباید از یک دستگاه استفاده کنید. با دردست‌داشتن کلید اختصاصی و رمز عبور، به‌راحتی با هر دستگاهی به اطلاعات خود دست می‌یابید.

باتوجه‌به ماهیت کیف پول‌های تحت وب، این ولت‌ها امنیت پایین‌تری در مقایسه با سخت‌افزارها و نرم‌افزارها دارند.

کیف پول کاغذی

دسته آخر، کیف پول‌های کاغذی هستند. این کیف‌ها آفلاین هستند و داده‌ها به‌صورت کاملاً دستی، بر روی کاغذ ثبت می‌شوند.

امنیت این کیف پول‌ها مانند کیف‌های سخت‌افزاری بالاست؛ اما به دلیل واردکردن دستی داده‌ها، احتمال خطا وجود دارد. به‌علاوه، نگهداری از آن‌ها گاهی می‌تواند مشکل یا دردسرساز باشد.

نکات ایمنی هنگام خرید و فروش یا نگهداری بیت کوین کش

پس از انتخاب کیف پول موردنظر، برای تریدینگ در بازار سرمایه نکاتی را باید همیشه به یاد داشته باشید:

پیش از هر چیز کیف پول‌ها سخت‌افزاری، در مقایسه با دیگر انواع کیف‌ها امنیت بالاتری دارند، چراکه به اینترنت متصل نمی‌شوند.

مسئله حائز اهمیت دیگر، داشتن چند کیف پول (wallet) است. هرگز مقدار بالایی ارز را در کیف پول مختص به ترید نگهداری نکنید. دلیل ساده است! برای ورود به صفحه خود، شما باید کلید اختصاصی خود را وارد کنید. به‌این‌ترتیب، احتمال هک را باید در نظر داشته باشید.

همیشه دارایی خود را در کیف پول‌هایی نگه دارید که کلید اختصاصی شما را به‌صورت آفلاین ذخیره می‌کنند. همچنین هرگز کلید اختصاصی ولت خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

نگهداری بیت کوین کش
نگهداری بیت کوین کش

هرگز ایجاد حساب در کیف پول را به دیگری نسپارید. با کمک راهنماهای موجود، خودتان برای این کار اقدام کنید. به‌این‌ترتیب، کلید اختصاصی و رمز شما ایمن می‌ماند.

از رمزهای آسان مانند شماره ملی، نام و تاریخ تولد و این قبیل موارد هرگز استفاده نکنید. می‌توانید در وب‌سایت‌ها یا برنامه‌های مربوط به ارز دیجیتال، از پسوردهای متفاوت استفاده کنید که در صورت هک یکی از آن‌ها، دیگر حساب‌های شما در دسترس قرار نگیرد.

نکته مهم بعدی اینکه، پیش از تأیید هر تراکنش مبلغ را دقیق چک کنید. زیرا امکان برگشت یا کنسل کردن عملیات در بلاک چین وجود ندارد.

هنگام ترید رودررو، هرگز در مکان‌های خلوت یا خصوصی قرار نگذارید؛ زیرا کلاهبرداران در کمین هستند. بهترین مکان برای چنین ملاقات‌هایی، رستوران‌های بزرگ هستند. به‌خصوص اگر مبلغ قابل معامله بالا باشد.

با رعایت این نکات، همیشه سرمایه خود را حفظ می‌کنید و راه‌های دسترسی به آن را تا حد بالایی کاهش می‌دهید.

استخراج بیت کوین کش

استخراج بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، مانند بیت کوین غیرمتمرکز است. بدین معنا که هیچ فرد یا سازمانی، کنترلی بر آن ندارد. امنیت این سیستم بالا بوده و به‌سادگی هک نمی‌شود.

برای شروع فرایند ماینینگ، ابتدا به نود (node) یا کامپیوترهایی با کارت گرافیکی (GPU) قدرتمند نیاز دارید. وظیفه این نودها، شناسایی و تأیید تراکنش‌های انجام شده در شبکه با حل معاملات پیچیده ریاضی است.

درصورتی‌که شما اولین ماینر موفق در حل معادله تراکنش باشید، مقداری بیت کوین کش (BCH) به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنید.

این کار، به همین سادگی‌ها هم نیست. به دلیل افزایش مزارع استخراج برای دریافت پاداش، باید معادلات بسیاری را حل کنید.

به‌علاوه، رقبای شما به‌سرعت رو به افزایش هستند. پس باید هزینه بالایی، صرف بهبود ریگ ماینینگ یا تجهیزات استخراج خود کنید. مشارکت در استخرهای استخراج یا ملحق شدن به استخراج ابری (Cloud Mining)، می‌تواند به سود بیشتر شما کمک کند.

درصورتی‌که هزینه موردنیاز برای ساخت یک مزرعه بزرگ و پرداخت برق مصرفی آن را ندارید؛ بهتر است برای دریافت سود بیشتر، به سرمایه‌گذاری در بازار رمزارز یا ترید فکر کنید.

استخراج رمزارز چیست؟

مقایسه بیت کوین کش و بیت کوین

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، بیت کوین کش (BCH) در تلاش برای رفع مشکلات بیت‌کوین (BTC) را به وجود آمد. حال باید دید آیا این رمزارز و شبکه آن موفق عمل کرده‌اند؟

برای پاسخ به این پرسش، بهتر است این دو ارز دیجیتال و شبکه هر یک را، از جهات مختلف با هم مقایسه کنیم.

بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH)

پیش از هر چیز اولین شباهت این دو رمزارز، در حداکثر مقدار عرضه است. بیت کوین و بیت کوین کش، در این زمینه میزانی معادل ۲۱ میلیون را با هم به اشتراک گذاشته‌اند.

بیت کوین (Bitcoin)، ارزشی بالاتر دارد. اولین، گران‌ترین و برترین رمزارز دنیا به شمار می‌رود. بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، قیمتی پایین‌تر دارد و تلاش می‌کند به‌عنوان رمزارز رایج بین تمامی کشورها قرار بگیرد.

در انجام تراکنش‌ها، بیت کوین کارمزدی بالا دارد. اما بیت کوین کش، مبلغ کارمزد اندکی دریافت می‌کند.

در بیت کوین، گاهی بین ۷ تا ۱۰ هزار تراکنش در صف تأیید منتظر می‌ماند، اما در بیت کوین کش (BCH)، اوج شلوغی صف ۲۰۰ تا ۲۵۰ تراکنش خواهد بود.

مقایسه بیت کوین کش و بیت کوین
مقایسه بیت کوین کش و بیت کوین

بلاک چین بیت کوین و بیت کوین کش

شبکه بلاک چین بیت کوین، توانایی محدودتری در انجام تراکنش‌های سنگین دارد. به دلیل این محدودیت، تراکنش‌ها باید مدت طولانی در صف انتظار برای تأیید باقی می‌ماندند. بیت کوین کش، با افزایش حجم بلاک‌ها این مشکل را حل کرده است و تراکنش‌ها با سرعتی بیشتر تأیید می‌شوند.

حجم هر بلاک در بلاک چین بیت کوین، تنها MB 1 بوده اما در بیت کوین کش، این مقدار به MB 8 و MB 32 افزایش‌یافته است.

این اختلاف حجم دو چیز را تحت تأثیر قرارداد. اول، مدت تأیید هر تراکنش و دوم، هزینه انتقال.

همان‌طور که گفتیم با افزایش حجم، تراکنش‌های بیشتری در هر لحظه انجام می‌شود. این مسئله باعث سرعت بیشتر، کمتر شدن مصرف برق و در نتیجه کاهش هزینه انتقال‌ها خواهد بود.

تفاوت بیت کوین با بلاک چین چیست؟

ماینینگ بلاک چین بیت کوین و بیت کوین کش

یکی دیگر از شباهت‌های بلاک چین بیت کوین و بیت کوین کش، در نوع فعالیت آن‌ها است. این دو برای رمزنگاری و رمزگشایی داده‌ها، از عملکردی یکسان استفاده می‌کنند؛ بنابراین برای استخراج رمزارزهای خود، مکانیسمی مشابه دارند.

بیت مین (Bitmain) سال ۲۰۱۸، بزرگ‌ترین شرکت طراحی تجهیزات استخراج دنیا شناخته شد. بیت کوین و بیت کوین کش، از خدمات این سرویس قدرتمند برای استخراج بهره می‌برند.

ریگ ماینینگ، انواع، نحوه ساخت و میزان مصرف برق آن

آینده بیت کوین کش

بیت کوین کش (BCH)، در ابتدا برای دنبال‌کردن هدف آغازین بیت کوین، یعنی جایگزینی ارزهای رایج، به میان آمد. بااین‌حال برخی معتقدند، تناقض‌هایی بین هدف و عملکرد این رمزارز وجود دارد.

به نظر می‌آید این رمزارز، در تلاش برای سرنگون کردن بیت‌کوین باشد. چراکه وارد رقابت با این غول دنیای دیجیتال شده و ضعف‌های آن را پررنگ می‌کند.

علاوه‌برآن قیمت این کوین، رو به افزایش است. اما جایگزین مناسبی برای پول‌های رایج بین کشورها نیست، بلکه ممکن است راهی برای سرمایه‌گذاری و دریافت سودهای بالا محسوب شود.

با وجود همه این‌ها، بیشتر متخصصان معتقدند آینده خوبی برای سرمایه‌گذاران بیت کوین کش رقم خواهد خورد. این رمزارز با کارمزد پایین و سرعت تراکنش‌های بالا، به شهرت خوبی رسیده و توجه‌ها را به خود جلب کرده است.

آینده بیت کوین کش
آینده بیت کوین کش

شناخت جامع بیت کوین کش

بیت کوین از آغاز ساخت، هارد فورک‌های داشته که بسیاری از آن‌ها به شکست رسیده‌اند اما در این میان هارد فورک بیت کوین کش، با موفقیت روبه‌رو شد و در میان ۲۰ ارز دیجیتال برتر قرار گرفت.

هدف این هارد فورک، ایجاد جایگزینی برای ارزهای رایج بین کشورها بود که با افزایش قیمت آن با شکست مواجه شد.

سیستم غیرمتمرکز، بلاک‌هایی با حجم بالا، تراکنش‌های سریع و کارمزد اندک همگی بیت کوین کش (BCH) را به این جایگاه مناسب رساندند. بااین‌حال از نظر برخی کارشناسان، آینده‌ای مبهم در انتظار این ارز دیجیتال است.

خریدوفروش بیت کوین کش (BCH)، کیف پول‌های آن، استخراج و کاربردهای این ارز دیجیتال از موارد مهم دیگری است که با آن‌ها آشنا شدید.

سوالات متداول درباره بیت کوین کش

پس از آشنایی با بیت کوین کش، ممکن است سوالاتی باقی‌مانده باشد. به همین منظور، در این بخش به پرسش‌های متداول در زمینه بیت کوین کش پاسخ می‌دهیم.

فورک بیت کوین کش
فورک بیت کوین کش

۱. منظور از فورک بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین سال ۲۰۱۷، با مشکل سرعت پایین تراکنش‌ها، صف‌های طولانی و افزایش کارمزدها روبه‌رو شد. این مسئله منجر به ایجاد انشعابی جدید با حجم بلاک‌های بیشتر و در نتیجه سرعت تأیید تراکنش بالاتر، کارمزد کمتر و صف‌های کوتاه‌تر شد. این تقسیم بیت کوین، هارد فورک نامیده شده و آن فورک جدید بیت کوین کش نام گرفت.

تفاوت هارد فورک و سافت فورک

۲. مهم‌ترین تفاوت بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH) چیست؟

تفاوت اصلی بیت کوین و انشعاب جدید آن، در مقدار حجم بلاک‌هاست. در بیت کوین کش، هر بلاک ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تراکنش را در خود جای می‌دهد، اما بیت کوین، در هر بلاک تا ۲۵۰۰۰ تراکنش را قرار می‌دهد. به‌این‌ترتیب، سرعت انجام تراکنش‌ها افزایش و کارمزدها کاهش می‌یابند.

۳. آیا در صورت خرابی کیف پول سخت‌افزاری، امکان دسترسی به سرمایه و حساب خود داریم؟

بله. شما به کمک کد اختصاصی و رمز عبور خود، می‌توانید داده‌های خود را وارد هر کیف پول دیگری کنید.

۴. کدام نوع کیف پول، برای ذخیره بیت کوین کش بهتر است؟

برای تمام ارزهای دیجیتال، کیف پول‌های سخت‌افزاری بهترین انتخاب هستند. زیرا دسترسی به اینترنت نداشته و تمامی داده‌ها را در دستگاهی به‌صورت جداگانه، ذخیره می‌کنند.

۵. آیا با سیستم‌های کامپیوتری خانگی، می‌توان بیت کوین کش استخراج کرد؟

بله. شما با هر کامپیوتری، قادر به استخراج بیشتر رمزارزها هستید. اما در حال حاضر، استخراج با کامپیوترهای خانگی، صرفه اقتصادی ندارد. در صورت داشتن نودهای حرفه‌ای و عضویت در استخرها یا کلود ماینینگ‌ها، سود بیشتری کسب خواهید کرد.

بزرگ ترین فارم های استخراج ارز دیجیتال دنیا کجاست؟

۶. آیا استخراج بیت کوین کش (BCH) همچون بیت‌کوین (BTC)، نیازمند دریافت مجوز است؟

برای استخراج تمامی ارزهای دیجیتال، باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت کنید. مجوز این کار در دو مرحله داده می‌شود. مرحله اول برای ساخت فارم و مرحله دوم برای بهره‌برداری است.

۷. آیا مصرف برق ماینرهای بیت کوین کش، بالاست؟

روند استخراج به دلیل ماینرهای قوی و فن‌های بزرگ برای خنک‌کردن این دستگاه‌ها، بسیار هزینه‌بر است. این دستگاه‌ها، فعالیت مداوم با قدرت بالا و مصرف برق زیاد دارند.

۸. آیا امکان کنسل یا تغییر تراکنش‌های انجام شده در بیت کوین کش، وجود دارد؟

خیر. تمامی تراکنش‌ها یک‌طرفه هستند. دلیل آن، ساختار زنجیره‌ای بلاک چین است. زمانی که یک بلاک تشکیل می‌شود، امکان برگشت یا دست‌کاری داده‌های آن وجود ندارد. شما تنها تا زمانی امکان کنسل کردن تراکنش را دارید که تأیید نشده باشد. در بیت کوین کش، سرعت تأیید بالاست؛ بنابراین برگشت تراکنش تقریباً غیرممکن خواهد بود.

۹. آیا امکان مشاهده تراکنش بیت کوین کش در بلاک چین وجود دارد؟

شما با مراجعه به بخش جستجوی بلاک چین، می‌توانید مشخصات تراکنش خود را وارد کنید و از تأیید یا روند آن مطلع شوید. به‌این‌ترتیب، مشاهده لحظه‌ای مراحل پرداخت ممکن خواهد بود.

۱۰. چرا بیت کوین کش (BCH) به وجود آمد؟

حجم پایین بلاک‌ها در بلاک چین بیت‌کوین، باعث طولانی‌مدت شدن تأیید تراکنش‌ها بود. این مسئله به‌ویژه در پرداخت‌های اینترنتی، مشکلی بزرگ به‌حساب می‌آمد و باعث افزایش کارمزدها شده بود. بیت کوین کش، با افزایش حجم بلاک‌ها برای حل این مشکل شروع به کارکرد.

چرا بیت کوین کش (BCH) به وجود آمد؟
چرا بیت کوین کش (BCH) به وجود آمد؟

۱۱. از بیت کوین کش، برای چه کاری می‌توان استفاده کرد؟

شما برای خرید از فروشگاه‌های اینترنتی مختلف یا دریافت خدمات از مراکز آنلاین، می‌توانید از این رمزارز استفاده کنید. به‌علاوه امکان معامله آن با دیگر ارزهای دیجیتال یا ارزهای رایج، وجود دارد.

۱۲. آیا امکان ارسال بیت کوین به بیت کوین کش وجود دارد؟

خیر. آدرس این دو ارز دیجیتال کاملاً متفاوت است. به همین دلیل تنها راه ارسال بیت کوین به بیت کوین کش، تبدیل کردن این دو رمزارز است.

۱۳. آیا امکان استفاده از کیف پول بیت کوین برای بیت کوین کش، وجود دارد؟

بستگی به کیف پول شما دارد. برخی از کیف پول‌ها، امکان ذخیره تنها یک نوع رمزارز را دارند و در برخی دیگر می‌توانند، چندین ارز دیجیتال را ذخیره کنند. همچنین پیش از نصب کیف پول، باید بررسی کنید که چه رمزارزهایی را می‌توان در آن نگه داشت.

۱۴. آیا بیت کوین کش، آینده خوبی دارد؟

بسیاری از متخصصان بر این باورند که سرعت بالای تراکنش‌ها، در کنار کارمزد پایین منجر به آینده‌ای روشن برای بیت کوین کش می‌شود. درعین‌حال، شمار اندکی از سرمایه‌گذاران باور دارند که آینده این ارز دیجیتال، مبهم بوده و ترید با آن به معنای پذیرش ریسک است.

۱۵. کدام‌یک بهتر است؟ بیت کوین یا بیت کوین کش؟

بیت‌کوین، ارزش بالاتر و ثبات قیمت بیشتری دارد. بیت کوین کش، سرعت تراکنش بالا و کارمزد کمتری دارد. بااین‌حال، انتخاب با شماست. از نظر کارشناسان بهترین راه سرمایه‌گذاری، معامله چند رمزارز است. با این کار در صورت ریزش یک ارز دیجیتال، تمام سرمایه شما از بین نمی‌رود.

۱۶. آیا وب‌سایت‌هایی همچون آمازون، درگاه پرداخت بیت کوین کش دارند؟

این وب‌سایت بزرگ، هنوز قابلیت پرداخت از طریق بیت کوین کش، را فراهم نکرده است. اما شما می‌توانید با رمزارز خود، کارت هدیه (Gift card) بخرید و از این طریق، کالای موردنظر خود را از آمازون خریداری کنید.

۱۸. آیا برای خریدوفروش بیت کوین کش، باید با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال آشنا شد؟

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال ، راه درست و اصولی برای ترید است. با کمک این روش‌ها شما قادر به پیش‌بینی قیمت بازار، ریزش‌ها و صعودها خواهید بود. به‌این‌ترتیب، در مناسب‌ترین زمان اقدام به خریدوفروش رمزارز می‌کنید. در نتیجه بیشترین سود و کمترین ضرر، در انتظار شما خواهد بود.

 

۱۹. آیا امکان خریدوفروش مستقیم بیت کوین کش از ایران وجود دارد؟

اگر حساب ارزی دارید، می‌توانید از ایران بیت کوین کش و دیگر ارزهای دیجیتال را خریدوفروش کنید. اما اگر حساب ارزی ندارید، باید از صرافی‌هایی مثل وزینکس کمک بگیرید.

۲۰. چگونه می‌توان بیت کوین کش خرید؟

با مراجعه به صرافی‌های ارز دیجیتال، به‌سادگی می‌توانید خریدوفروش بیت کوین کش را شروع کنید. پیش از آن، آشنایی با سرمایه‌گذاری درست و تهیه کیف پول در اولویت قرار دارد.

 صرافی ارز دیجیتال وزینکس

منابع

https: //www. investopedia. com/terms/b/bitcoin-cash. asp

https: //www. bitdegree. org/crypto/what-is-bitcoin-cash

https: //thecoinshark. net/reviews/bitcoin-cash-overview-advantages-and-disadvantages-details-of-the-hard-forks

https: //trading-education. com/pros-and-cons-of-investing-in-bitcoin-cash

https: //cointelegraph. com/bitcoin-cash-for-beginners/how-to-sell-bitcoin-cash

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها