وزین
صرافی وزین

بیت گلد bitgold چیست؟

0 22

تلاش‌های ناموفق

ایده ارزهای مجازی، مانند هر اندیشه نو، دوران تکامل خود را پشت سر گذاشته است. ما معمولاً، یک نفر را صاحب ایده یا مخترع می‌دانیم؛ اما همه چیز به یک نفر محدود نمی‌شود. شاید برادران رایت موفق به اختراع هواپیما شده باشند، اما این موفقیت را مدیون تلاش‌های ناموفقی هستند که دیگران پیش از آن‌ها انجام داده بودند.

ساتوشی ناکاموتو (satoshi nakamoto)، کسی است که جهانیان او را به‌وجودآورنده ارزهای دیجیتال (CryptoCurrency) می‌دانند؛ اما بد نیست بدانید قبل از او نیز، کسانی ایده ارز دیجیتال را مطرح کرده بودند. نیک سابو (Nick Szabo) یکی از این افراد بود. سابو، متخصص علوم کامپیوتر، حقوق‌دان و فعال در زمینه رمزنگاری بود. شهرت او، بیشتر به‌خاطر ایده ارز دیجیتال بیت گلد (Bitgold) است. ایده‌ای که هرگز عملی نشد!

نیک سابو کیست؟

نیک سابو، فارغ‌التحصیل دانشگاه واشنگتن در رشته‌های علوم کامپیوتر و حقوق است. افراد زیادی احتمال می‌دهند سابو همان ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، باشد. سابو، کسی است که به دلیل ایده خلاقانه خود برای ساخت ارز دیجیتال بیت گلد به شهرت رسید. البته ایده‌های سابو به همین‌جا ختم نشد. ایده قراردادهای هوشمند نیز از تفکرات آقای سابو نشئت گرفت! به نظر می‌رسد آقای نیک سابو، فرد خلاقی باشد!

بیت کوین، پیاده سازی ایده بی‌مانی (b-money) از آقای وی دای (Wei Dai) و ایده بیت گلد از آقای نیک سابو است.

ساتوشی ناکاموتو

برای این‌که اهمیت این مرد و تأثیر عمیق ایده‌های او در ظهور فناوری بلاکچین را درک کنید، بهترین راه خواندن نقل‌قول زیر از خود ساتوشی ناکاموتو است:

اغراق نیست اگر بگوییم بدون وجود او و ایده ارز بیت گلد، بیت کوین به وجود نمی‌آمد یا ظهورش خیلی عقب می‌افتاد.

چرا سابو به فکر ایجاد ارز دیجیتال افتاد؟

سابو، سیستم مالی رایج در دنیا را ناکارآمد می‌داند. او مسئله اعتماد در سیستم بانکی را مطرح کرده است و می‌گوید برای کار با چنین سیستمی، باید شما به بانک و بانک به شما اعتماد کند. در چنین سیستم‌هایی، کلاهبرداران قدرت نفوذ بالایی دارند. هرساله، افراد زیادی سرمایه خودشان را به دلیل کلاهبرداری از کارت‌های اعتباری از دست می‌دهند.

نانس Nonce چیست؟

علاوه بر این، نامحدود بودن چاپ پول منجر به ایجاد تورم می‌شود. دولت‌ها می‌توانند هرچقدر که دوست دارند پول چاپ کنند. این موضوع، تورم را افزایش و قدرت خرید مردم را کاهش می‌دهد. تورم، یکی از عوامل اصلی بحران‌های اقتصادی است.

از طرفی نظام ارزش‌گذاری سنتی مبتنی بر طلا نیز، امنیت لازم را نداشت. سرقت فیزیکی طلا در طول تاریخ، یک اتفاق بسیار رایج به‌حساب می‌آید. در بعضی موارد، حکام با زور و تهدید می‌توانستند طلای مردم را از چنگشان در بیاورند. سال ۱۹۳۳ تئودور روزولت، فرمانی را امضا کرد که طی آن، مردم ملزم به تسلیم بخشی از طلاهای خود به دولت می‌شدند.

سابو برای حل این مشکلات، بیت گلد را به وجود آورد.

من درنظر داشتم طلا را، با تمام ویژگی‌های امنیتی و کارکردهای اقتصادی‌اش در کامپیوتر شبیه‌سازی کنم. با این تفاوت که بیت گلد برای اعتمادسازی به یک قدرت مرکزی نیاز نداشته باشد.

هدف سابو از ایجاد بیت گلد، شبیه‌سازی کردن طلا در کامپیوتر بود. او می‌گوید:

این، همان تعریف بیت کوین است که بعدها توسط ساتوشی ناکاموتو اجرایی شد.

بیت گلد چیست؟

بیت گلد، اولین جرقه برای ایجاد پول مجازی بود. سال ۱۹۹۸ نیک سابو، دانشمند برجسته کامپیوتر و مخترع مفهوم قراردادهای هوشمند، ایده یک سیستم پرداخت آنلاین غیرمتمرکز را مطرح کرد و آن را بیت گلد نامید.

سابو، وایت پیپر (Whitepaper) این ارز دیجیتال غیرمتمرکز را نیز نوشت؛ اما هرگز آن را به‌صورت رسمی منتشر نکرد. طبق این وایت پیپر، سابو بیت گلد را نه‌تنها یک روش پرداخت، بلکه یک ذخیره بلندمدت ارزش می‌دانست که مستقل از هر مقام یا سازمان معتمدی کار می‌کند.

هارد فورک لندن اتریوم چیست؟

از نظر تکنیکی، بیت گلد با پردازش بیت‌ها به کمک توابع مختلف و ذخیره آن‌ها در یک‌رشته عمل می‌کند. به بیان ساده‌تر، بیت گلد با الگوریتم اثبات کار (Proof of work) تأیید تراکنش‌ها را انجام می‌دهد. در این الگوریتم، رشته‌ای از تراکنش‌های تأیید شده ایجاد می‌شوند و کامپیوترها با تأیید بلاک‌های جدید، بر طول این رشته اضافه می‌کنند.

بیت گلد ترکیبی از عناصر مختلف رمزنگاری و استخراج (Mining) است که برای دستیابی به تمرکززدایی طراحی شده‌اند. این عناصر، شامل بلوک‌های time-stamped ذخیره شده در Title registry هستند و با استفاده از الگوریتم اثبات کار (PoW) تولید شده‌اند.

سابو، یک پروتکل اثبات کار غیرمتمرکز را پیشنهاد کرد که می‌تواند با خیال راحت ذخیره، منتقل و مورد آزمایش قرار گیرد.

عملکرد بیت گلد، شباهت بسیار زیادی به بیت کوین دارد؛ با این تفاوت که بیت کوین برخی از مشکلات چالش‌برانگیز بیت گلد را حل کرده است. برای مثال در وایت پیپر بیت گلد، راهکاری برای جلوگیری از دو بار خرج‌کردن وجود نداشت. اما بیت کوین، این مشکل را با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری پیشرفته‌تر حل کرد.

مقایسه بیت کوین و بیت گلد

بیت گلد، از مکانیسم اثبات کار (PoW) و عملیات ماینینگ برای ایجاد بیت گلد جدید استفاده می‌کند. سابو تصور می‌کرد بیت گلد، می‌تواند پناهگاهی امن برای حفظ ارزش در برابر اعتبارات و ریسک‌های سیاسی باشد. او در اظهاراتش عنوان کرده بود بیت گلد مانند سدی در برابر سلطه‌جویی‌های سیاسی و تورم عمل می‌کند.

هرچند بیت گلد به این اهداف دست پیدا نکرد؛ اما بیت کوین به‌خوبی از عهده آن برآمد. امروزه، بیت کوین دقیقاً همان عملکردی را دارد که بیت گلد برای آن طراحی شده بود. بااین‌حال، تفاوت‌هایی در ساختار این دو ارز وجود دارد.

معرفی صرافی جمینی (Gemini)

سختی شبکه بیت گلد، در طول زمان متغیر بود. این تغییر، لزوماً به معنی کاهش یا افزایش سختی شبکه باگذشت زمان نیست. سابو شبکه بیت گلد را طوری طراحی کرده بود که هر لحظه به نسبت حجم تراکنش‌ها، سختی شبکه متغیر باشد.

این در حالی است که در شبکه بیت کوین، سختی شبکه با زمان افزایش پیدا می‌کند؛ چرا که مقدار محدودی بیت کوین برای استخراج وجود دارد. هرچه تعداد کوین‌ها کمتر شود، ماینرها باید برای به‌دست‌آوردن آن‎ها بیشتر تلاش کنند. بیت کوین هر ۴ سال یک‌بار سختی شبکه خود را دوبرابر می‌کند. افزایش سختی شبکه، به هاوینگ (halving) بیت کوین مشهور است.

تفاوت مهم دیگر بین بیت گلد و بیت کوین، هدف این دو رمزارز است. گرچه بسیاری از اهداف بیت گلد و بیت کوین مشابه است؛ اما بیت گلد نمی‌توانست خودش به‌تنهایی یک ارز دیجیتال مستقل باشد. این ارز، بیشتر باهدف ذخیره ارزش و ایجاد پشتوانه برای دیگر ارزهای دیجیتال طراحی شده بود. به‌عبارت‌دیگر، بیت گلد قرار بود مشابه ذخایر طلا در دوران قبل از پول‌های فیات (پول‌های رایج کشورها مثل ریال و دلار) عمل کند.

علاوه بر این، بیت کوین در برخی زمینه‌ها بهتر از بیت گلد است. ناکاموتو با بیت کوین، توانست نواقص بیت گلد را برطرف کند. با ایجاد مکانیسم تأیید بلاک، جلوی حملات سیبیل (Sybil) را گرفت و شبکه را در برابر دو بار خرج کردن (Double Spending) ایمن کرد.

آیا نیک سابو همان ساتوشی ناکاموتو است؟

 

نیک سابو، صاحب ایده بیت گلد و ایده قرارداد هوشمند (Smart Contract) است. باتوجه‌به همکاری او با هال فینی (Hal Finney) (کسی که اولین تراکنش بیت کوین را دریافت کرد)، بسیاری از مردم حدس می‌زنند نیک سابو، همان ساتوشی ناکاموتو باشد.

پرایس اکشن price action چیست؟

علاوه بر این، دکتر جک گریو، محقق دانشگاه استون، تحقیقی گسترده روی وایت پیپر بیت کوین انجام داد و اعلام کرد که باتوجه‌به شباهت‌های وایت پیپر بیت کوین و بیت گلد، احتمالاً مغز متفکر پشت هر دو تکنولوژی، یک نفر است.

در مصاحبه با echCrunch، اسکای گری (Sky gray)، یکی از اعضای تیم Grieve، دلایل بسیاری آورد که نیک سابو همان ساتوشی ناکاموتو است. او دلایل خود را این‌گونه بیان می‌کند:

متن سابو از لحاظ ساختاری بسیار به متن‌های ناکاموتو نزدیک است. علاوه بر این، سابو هیچ واکنشی به ایجاد ارزی دیجیتالی که طی ده سال روی آن کارکرده بود نشان نداد! بنابراین، احتمالاً او خود ناکاموتو یا یکی از اعضای تیم بیت کوین است.

سابو، بارها این ادعاها را رد کرد و اعلام کرده است که هیچ نقشی در پروژه بیت کوین نداشته است. متأسفانه راهی برای فهمیدن حقیقت وجود ندارد. درحالی‌که شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد سابو بنیان‌گذار انقلاب ارزهای دیجیتال است. اما هنوز نمی‌توان با اطمینان درباره آن نظر داد.

جمع‌بندی

شاید ما هرگز نفهمیم ساتوشی ناکاموتو واقعاً کیست؛ اما مطمئناً سابو را می‌توان یکی از پایه‌گذاران اصلی ارزهای دیجیتال دانست. حتی اگر سابو همان ساتوشی نباشد، بازهم نمی‌توان تأثیر عمیق ایده و نظریات او بر پیشرفت ارزهای دیجیتال را نادیده گرفت.

سابو با ایده بیت گلد، دری به روی امکانات جدید دنیای تکنولوژی گشود و اثرات آن را امروزه با فراگیر شدن بیت کوین مشاهده می‌کنیم. اما آیا بیت کوین به همان هدف‌هایی که سابو و ناکاموتو می‌خواستند می‌رسد؟ دنیایی آزاد، بدون واسطه‌گری، بدون تورم، بدون مرز و احتمالاً، بدون قدرت‌های سیاسی تأثیرگذار در اقتصاد. نظر شما چیست؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ارز دیجیتال نیم کوین Namecoin چیست؟

صرافی ارز دیجیتال وزین

منابع:

https://btcmanager.com/the-history-of-bitcoin-part-2-bit-gold/

https://www.investopedia.com/terms/b/bit-gold.asp

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها