وزین
صرافی وزین

تاریخچه هاوینگ بیت کوین از پیدایش تاکنون

0 612

اگر بازار ارزهای دیجیتال را بشناسید، احتمالاً درباره هاوینگ بیت کوین (Halving) شنیده‌اید. ساتوشی ناکاموتو، مخترع ناشناس بیت کوین، تصمیم گرفت فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود داشته باشد. او، می‌خواست این کوین‌ها به‌تدریج وارد بازار شوند. در شبکه بیت کوین، مدیریت، بر عهده ماینرها است. ماینرها یا استخراج‌کنندگان، افراد داوطلبی هستند که قدرت پردازش دستگاه‌‎های استخراج خود را، در اختیار شبکه یک ارز دیجیتال برای تأیید تراکنش‌های شبکه می‌گذارند. آن‌ها برای این کار، پاداش دریافت می‌کنند. نام علمی ماینینگ، اثبات کار (proof of work) است. در واقع، ماینرها کاری را انجام می‌دهند که به‌وسیله آن می‌توانند بلوک تراکنش بسازند و در ازای آن، ارز دیجیتال بگیرند.

با ماینینگ سه نیاز شبکه بیت کوین حل می‌شود:

تأیید تراکنش‌های شبکه، حفظ امنیت شبکه و تولید سکه‌های جدید به‌صورت غیرمتمرکز. وقتی تراکنشی به شبکه وارد می‌شود، ماینرها و نودها با مشارکت یکدیگر، تراکنش را اعتبارسنجی می‌کنند؛ سپس، نودهای ماینر که قدرت پردازش بالایی دارند، تراکنش‌ها را در یک بلوک جمع‌آوری و آن‌ها را به هم متصل می‌کنند و بلاک‌چین (Blockchain) تشکیل می‌شود. اضافه‌کردن بلوک به بلاکچین با حل یک معادله پیچیده ریاضی امکان‌پذیر است. ماینرها با حل این معادله دشوار، مقدار مشخصی از بیت کوین که کد بیت کوین تعیین می‌کند را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش از تئوری خاصی پیروی می‌کند که به آن «هاوینگ یا نصف شدن بیت کوین» گفته می‌شود.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

حداکثر تعداد بیت کوینی که ماینرها یا استخراج‌کنندگان با اضافه‌کردن بلوک جدید به زنجیره بلاک چین می‌توانند به دست آورند، محدود است. ساتوشی ناکاموتو، برای حل این مشکل راه‌حل منحصربه‌فردی پیشنهاد داده است. با استفاده از این راهکار، می‌توان طول عمر ارز بیت کوین را در بازار همواره در حال تورم امروز، افزایش داد.

طراحی بیت کوین به صورتی است که در ازای هر ۲۱۰.۰۰۰ بلوک، پاداش ماینرها نصف شود. به این فرایند «نصف شدن یا هاوینگ» گفته می‌شود و به طور معمول، هر ۴ سال یک‌بار رخ می‌دهد.

این موضوع، باعث می‌شود هاوینگ بیت کوین جزئی جدایی‌ناپذیر از تاریخچه موفقیت و رشد آن باشد. هاوینگ‌ها، تاریخچه بیت کوین را به دوره‌های مشخص و کوچک‌تری تقسیم می‌کنند و باعث حفظ جایگاه آن در بازار می‌شوند.

هاوینگ چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

هاوینگ بیت کوین چگونه قیمت‌ها را تغییر می‌دهد؟

از نظر تئوری، با فرض نبود تورم و ثبات، هنگامی‌که عرضه نصف می‌شود، قیمت باید دوبرابر قبل شود تا جوابگوی تقاضا باشد. پس از اولین هاوینگ در سال ۲۰۱۲، قیمت بیت کوین تغییر زیادی نکرد؛ سال ۲۰۱۶ نیز، قیمت تغییر چندانی نکرد. سال ۲۰۲۱، در روز هاوینگ قیمت بیت کوین ۸۸۲۱.۴۲ دلار بود؛ ۱۵۰ روز پس از این اتفاق قیمت به ۱۰.۹۴۳.۰۰ رسید.

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند، جامعه بیت کوین رویداد هاوینگ را می‌شناسد و به همین دلیل باعث ایجاد تغییر چشمگیری در قیمت بیت کوین، نخواهد شد؛ همچنین، هیچ‌کس اعتقاد ندارد که هاوینگ قیمت بیت کوین را کاهش خواهد داد.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

آنچه در مورد هاوینگ بیت کوین باید بدانید

سیستم هاوینگ بیت‌کوین، تا کنون فوق‌العاده خوب کارکرده است. ساتوشی ناکاموتو، می‌دانست با محبوبیت بیشتر بیت کوین و افزایش قیمت آن، تعداد بیشتری استخراج‌کننده برای دریافت مزایا، به این رمزارز هجوم می‌آورند؛ بنابراین، چندین ویژگی افزایش ایمنی برای جلوگیری از استخراج سریع بیت کوین ایجاد کرد.

افزایش سختی استخراج

یکی از ویژگی­های افزایش ایمنی، سختی استخراج است. میانگین زمان ایجاد بلوک در بیت کوین، ۱۰ دقیقه است. امکان دارد یک کامپیوتر بسیار قدرتمند، جواب معادله را در زمان کوتاه‌تری حدس بزند. این کار باعث اختلال در کار شبکه خواهد شد. به همین منظور، راهکاری به نام «سختی شبکه» در نظر گرفته شده است. شبکه نسبت به قدرت پردازش موجود، به‌صورت خودکار سختی محاسبات را کم یا زیاد می‌کند. با این کار، ماینرها در همان ۱۰ دقیقه به جواب می‌رسند؛ نه کمتر، نه بیشتر.

بیت کوین چگونه استخراج می‌شود؟

هاوینگ بیت کوین (bitcoin halving)

یکی دیگر از ویژگی­های افزایش ایمنی، هاوینگ یا نصف شدن پاداش است. اصطلاح «نصف شدن بیت کوین» مربوط به تعداد بیت کوین‌هایی است که در یک بلوک تازه ایجاد شده، وجود دارد. سال ۲۰۰۹، هنگام راه‌اندازی بیت کوین، هر بلوک ۵۰ BTC داشت؛ اما قرار بود این مقدار، تقریباً هر ۴ سال ۵۰٪ کاهش یابد. از زمان پیدایش تاریخچه هاوینگ بیت کوین تا به امروز، سه رویداد نصف شدن اتفاق افتاده است. اکنون، یک بلوک فقط شامل ۶.۲۵ BTC است. هنگامی‌که هاوینگ بعدی رخ دهد (احتمالاً سال ۲۰۲۴)، یک بلوک فقط شامل ۳.۱۲۵ BTC خواهد بود.

پس از استخراج ۲۱۰،۰۰۰ بلوک یا تقریباً هر چهار سال یک‌بار، پاداش بلوکی که برای پردازش معاملات به ماینرهای بیت کوین اعطا می‌شود، نصف خواهد شد. این روش هاوینگ بیت کوین، برای استفاده از یک‌شکل تورمی ترکیبی است که هر چهار سال یک‌بار کاهش می‌یابد و تا زمانی که بیت کوین آزاد شود، در گردش است. این سیستم، حدوداً تا سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت.

در هر مرحله، مطابق با هزینه پردازش تراکنش‌هایی که کاربران شبکه پرداخت می‌کنند، به استخراج‌کنندگان پاداش داده می‌شود. این هزینه‌ها، اطمینان می‌دهند که ماینرها همچنان انگیزه استخراج و ادامه شبکه را دارند. ایده اصلی این است: رقابت برای دریافت این هزینه‌ها، سبب شود پس از پایان تاریخچه هاوینگ بیت کوین، تعداد کمی از ماینرها باقی بمانند.

نصف شدن بیت کوین، فرآیندی قابل‌توجه است؛ زیرا افت دیگری در کاهش عرضه محدود بیت کوین را، نشان می‌دهد. به‌طورکلی، حداکثر عرضه بیت کوین ۲۱ میلیون عدد برآورده شده است؛ بنابراین، به نصف رساندن و افزایش سختی استخراج، تأمین بیت کوین را به‌خوبی کنترل می‌کند.

شرایط بیت کوین، بسیار تغییر کرده است. قیمت بیت کوین از چند دلار در سال ۲۰۱۲، به نزدیک ده‌هزار دلار در سال ۲۰۲۰، افزایش یافت. امروزه ماینینگ، به یک تجارت عظیم و چند میلیارد دلاری تبدیل شده است. رقبای زیادی در بازار رمزارزها وجود دارند که در صورت تزلزل بیت کوین، آمادگی لازم برای جایگزین شدن را دارند.

آخرین هاوینگ بیت کوین می ۲۰۲۰، پس از تکمیل ۶۳۰.۰۰۰ بلوک (سومین مجموعه بلوک‌های ۲۱۰.۰۰۰ تایی) اتفاق افتاد. پاداش بیت کوین در حال حاضر ۲۵/۶ در ازای هر بلوک است. همان‌طور که گفتیم، تقریباً چهار سال طول می‌کشد که استخراج ۲۱۰.۰۰۰ بلوک صورت گیرد؛ بنابراین، می‌توان گفت که اکنون در دوره چهارم بیت کوین قرار داریم. دوره‌ای که تا حوالی سال ۲۰۲۴، طول می‌کشد.

 با نگاهی به هاوینگ سال ۲۰۱۶ که در آن پاداش بلوک از ۲۵ بیت کوین تولیدی به ۵/۱۲ بیت کوین کاهش یافت، انتظار می‌رود قیمت این رمزارز، در معرض نوسانات جدی و سریع قرار گیرد.

یکی از بهترین روش‌های درک اثر هاوینگ‌های تازه بر قیمت نگاه به نمودار قیمت‌ها در طی هاوینگ‌های رخ‌داده در گذشته است. تاریخچه هاوینگ بیت کوین را، می‌توان به چند بازه مختلف تقسیم‌بندی کرد. آخرین دوره از می ۲۰۲۰، شروع می‌شود و به طور تقریبی تا چهار سال بعد از آن (سال ۲۰۲۴) طول می‌کشد.

هاوینگ بیت کوین
هاوینگ بیت کوین

تاریخچه هاوینگ بیت کوین

تا کنون، سه هاوینگ اتفاق افتاده است. بیایید نگاهی دقیق‌تر، به جزئیات تاریخ‌های نصف شدن بیت کوین بیندازیم:

دوره پیش از هاوینگ

محدوده زمانی: ۹ ژانویه ۲۰۰۹ تا ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲

محدوده بلوک: ۰ تا ۲۱۰.۰۰۰

پاداش بلوک: ۵۰ بیت کوین به‌ازای هر بلوک استخراج‌شده

ساتوشی ۳ ژانویه ۲۰۰۹ ، اولین بلوک بلاک چین بیت کوین را استخراج کرد. این بلوک با نام «بلوک جنسیس» یا «بلوک ۰» شناخته می‌شود. خالق بیت کوین، پاداش اولیه را ۵۰ BTC تعیین کرد. ازآنجایی‌که بیت کوین در آن روزها ارزش پولی نداشت، هیچ انگیزه‌ای برای استخراج آن وجود نداشت و ساتوشی تنها ماینر بود. اوایل ۱۷ مارس ۲۰۱۰، با انجام اولین مبادله بیت کوین در سایت BitcoinMarket.com ، علاقه به این ارز جدید افزایش پیدا کرد. بهار ۲۰۱۱، قیمت بیت کوین از ۱ دلار فراتر رفت.

اگرچه ۵۰٪ بیت کوین‌های موجود در آن دوره کوتاه‌مدت، قبل از هاوینگ اول استخراج شده بودند و عرضه بیت کوین با سرعتی نسبتاً سریع رشد کرد، اما قیمت بیت کوین در آن مرحله، از ۰ به ۱۲ دلار افزایش یافت.

در نمودار قیمت‌ها، بلوکی که در سمت چپ بقیه بلوک‌ها قرار می‌گیرد، نماینده اولین دوره در تاریخچه هاوینگ بیت کوین است. در این زمان، مردم هنوز از فرایند هاوینگ اطلاع نداشتند. ساتوشی، پاداش اولیه بلوک را ۵۰ بیت کوین تعیین کرد. نتیجه این پاداش بالا، تأیید تراکنش‌های سریع این ارز دیجیتال بود. به‌طوری که، ۵۰ درصد تأیید تراکنش‌های بیت کوین (عبارت از ۲۱ میلیون واحد BTC)، در این دوره اولیه صورت گرفت.

ساتوشی، خود یکی از سرمایه‌گذاران اصلی استخراج بیت کوین بود. در واقع، می‌توان گفت که تمام طول سال ۲۰۰۹، او عملاً تنها کسی بود که بیت کوین استخراج می‌کرد. البته، او از این کار بیش از مقاصد مالی، اهداف تکنیکال و ماجراجویی‌های شخصی را در نظر داشت. در آن زمان، اساساً بیت کوین ارزش حقیقی نداشت.

تا اواخر سال ۲۰۱۰ که تبادلات اولیه روی کار آمدند، ارزش اصلی این ارز کمتر از ۱ دلار بود. به‌مرورزمان، افراد بیشتری به کار استخراج بیت کوین روی آوردند و کسب‌وکار ارزهای دیجیتال رونق تازه‌ای گرفت. در همین زمان، رقابت میان ماینرها برای استخراج هرچه بیشتر بیت کوین با استفاده از سخت‌افزارهای پیچیده و صرف انرژی ارزان، بالا گرفت.

با گسترش اطلاعات و آگاهی افراد در خصوص پتانسیل‌های بالقوه این تکنولوژی، ارزش این کسب‌و‌کار به‌مرور افزایش یافت. مصرف‌کنندگان اولیه این تکنولوژی، دریافتند که می‌توانند از بیت کوین برای برداشتن قدم‌های بزرگ در اقتصاد آینده استفاده کنند.

نخستین هاوینگ اواخر سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. عرضه فراوان اولیه برای بیت کوین از سوی ماینرها، مورد بهره‌برداری قرار گرفت و منجر شد که قیمت اولیه بیت کوین به بالای ۱۰ دلار برسد. این افزایش قیمت به این دلیل بود که فروشندگان با متوجه شدن نیاز بازار، قیمت ارزهای دیجیتال خود را افزایش دادند. پایان سال ۲۰۱۲ فرایند هاوینگ باهدف حفظ قیمت‌ها پیشنهاد شد.

ساتوشی ناکاموتو واقعا کیست؟

دوره نخست هاوینگ

محدوده زمانی: ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ تا ۹ جولای ۲۰۱۶

محدوده بلوک: ۲۱۰۰۰۰ تا ۴۲۰۰۰۰

پاداش بلوک: ۲۵ بیت کوین به‌ازای هر بلوک استخراج شده

اولین هاوینگ، ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ انجام شد و در ابتدا تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت بیت کوین نداشت. باوجود این در آغاز سال ۲۰۱۳، ارزش سکه به طور مداوم شروع به رشد کرد و به بالاتر از ۱۱۰۰ دلار رسید. ۱۴ ژانویه ۲۰۱۵، یک سقوط طولانی‌مدت در قیمت‌ها باعث کاهش قیمت بیت کوین به ۱۵۲ دلار شد. سرانجام اکتبر ۲۰۱۵ یعنی ۹ ماه قبل از هاوینگ بعدی، رشد ثابت قیمت بیت کوین دوباره آغاز شد.

ازآنجایی‌که ۵۰ درصد عرضه بیت کوین در اولین دوره صورت‌گرفته است، منطقی به نظر می‌رسد که در این دوره عرضه ۷۵ درصد داشته باشیم. مدل اقتصادی عرضه و تقاضا بیانگر آن است که به دنبال ثبات یا افزایش تقاضا و کاهش هم‌زمان عرضه، قیمت‌ها خواه‌ناخواه افزایش می‌یابند. این موضوع به‌خوبی در دوره دوم بیت کوین، به اثبات رسید.

مطابق با آنچه انتظار می‌رفت، کاهش عرضه (در کنار بالارفتن آگاهی جمعی)، منجر به افزایش قیمت بیت کوین در این دوره شد. اواخر سال ۲۰۱۳، قیمت‌ها به طور ناگهانی، تا بیش از ۱۰۰۰ دلار رشد پیدا کرد. در این زمان، قیمت‌ها عمدتاً بالاتر از قله ثبت شده برای این دوره نگه‌داشته شدند. در درازمدت نیز در نمودار قیمت‌ها، روند صعودی مشاهده شد.

دوره دوم هاوینگ در تاریخچه هاوینگ بیت کوین

محدوده زمانی: ۹ جولای ۲۰۱۶ تا میانه سال ۲۰۲۰

محدوده بلوک: ۴۲۰.۰۰۰ تا ۶۳۰.۰۰۰

پاداش بلوک: ۵/۱۲ بیت کوین به‌ازای هر بلوک استخراج شده

دومین هاوینگ بیت کوین، ۹ جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد. این تاریخ را جامعه رمزنگاری از قبل پیش‌بینی کرده بودند. افزایش شدید شهرت و مقبولیت بیت کوین، از اواخر ماه مه یعنی یک ماه و نیم قبل از هاوینگ، منجر به افزایش محسوس قیمت شد. بااین‌حال اواسط ماه ژوئن، اصلاح قیمت انجام شد و پس از هاوینگ بیت کوین با رسیدن به حداقل سطح قیمتی ماه می، قیمت مجدداً کاهش یافت.

همان‌طور که بعداً مشخص شد، این فقط یک اصلاح کوتاه‌مدت بود. روند صعودی سریعاً ادامه یافت و به رشد تبدیل شد. این رشد ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷، یعنی زمانی که بیت کوین به بالاترین قیمت خود یعنی ۱۹،۷۰۰ دلار رسیده بود، به اوج خود رسید. پس ‌از آن، یک‌روند نزولی طولانی‌مدت شروع شد.

دلایل مختلفی برای این افزایش قیمت وجود داشت. سال ۲۰۱۷، محبوبیت و استقبال از بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده به‌سرعت رشد کرد و تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران جدید را به بازار رمزارزها جذب کرد. این امر به نوبه خود منجر به ظهور «حباب عرضه اولیه سکه (ICO)» شد و تقاضا برای بیت کوین افزایش پیدا کرد.

یکی از تفاوت‌های این دوره با دوره‌های قبل، تأخیر در افزایش مداوم قیمت‌ها تا زمان هاوینگ است. یکی از دلایلی که برای این امر گفته می‌شود، مربوط به کلاهبرداری بزرگ پونزی به نام پلاس توکن (PlusToken)، در چین است. تحلیل کارشناسان بلاک چین، این کلاهبرداری حدود ۲ میلیارد از ارزش بیت کوین را به خود اختصاص داد و منجر به کاهش قابل‌توجه قیمت بیت کوین شد.

چرا بیت کوین با ارزش است؟

هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰

هاوینگ سوم ۱۱ می ۲۰۲۰، اتفاق افتاد. این هاوینگ، باعث افزایش فوری قیمت بیت کوین نشد. درست است که رشد در اوایل سال آغاز شد، اما بحران ویروس کرونا از ماه مارس باعث سقوط قیمت بیت کوین شد. در نظر بگیرید که نصف شدن پاداش بیت کوین، کار را دشوارتر می‌کند. درعین‌حال، باید توجه داشت که مقدار فعلی استخراج بیت کوین در مقایسه با کل بیت کوین معامله‌شده بسیار ناچیز است و بعید به نظر می‌رسد که افت نسبتاً کم‌عرضه، بتواند باعث افزایش چشمگیر قیمت شود؛ بنابراین افزایش احتمالی قیمت بیت کوین، بیشتر از کاهش عرضه تحت تأثیر رشد تقاضا خواهد بود.

هاوینگ بیت کوین در سال 2020
هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰

هاوینگ بعدی بیت کوین

پیش‌بینی می‌شود هاوینگ بعدی، حدود سال ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد. این هاوینگ، پاداش بلوک را به ۳.۱۲۵ BTC کاهش خواهد داد.

هاوینگ بیت کوین در آینده

همان‌طور که گفتیم، هاوینگ بیت کوین تقریباً هر ۴ سال یک‌بار تا زمانی که پاداش بلوک برابر با صفر شود، تکرار خواهد شد. پس از آن تنها پاداش ماینرها، کمیسیون معاملات در بلوک خواهد بود. اگرچه این موضوع می‌تواند عواقب منفی جدی برای شبکه بیت کوین به همراه داشته باشد، اما استخراج‌کنندگان آن به دنبال ایجاد هر فرصتی برای یافتن راه‌حل این مشکل هستند.

جمع‌بندی تاریخچه هاوینگ بیت کوین

بیت کوین، اولین ارز رمزنگاری شده در جهان است. یک ویژگی مهم این کوین، برنامه از پیش تعیین شده‌ای است که خالق آن تعیین کرده است. این ویژگی نشان می‌دهد، پاداش دریافتی استخراج‌کنندگان برای درج معاملات در یک بلوک دائمی نخواهد بود. بعد از هر ۲۱۰.۰۰۰ بلوک استخراج شده، پاداش بلوک نصف می‌شود. این رویداد تقریباً هر ۴ سال یک‌بار اتفاق می‌افتد و «هاوینگ بیت کوین» نامیده می‌شود. در این مقاله، تاریخچه هاوینگ بیت کوین و ارتباط آن با قیمت را بررسی کردیم و درعین‌حال نگاهی گذرا به آینده هاوینگ‌ها و هرآنچه ممکن است در اطراف این پدیده اتفاق بیفتد، شرح دادیم.

نصف شدن بیت کوین، رویدادی است که میزان تأمین بیت کوین از استخراج را تغییر می‌دهد. اگرچه نباید از آن به‌عنوان شاخصی در تجارت انفرادی استفاده شود، اما می‌تواند در کنار سایر عوامل تجزیه‌وتحلیل فنی یا بنیادی مورداستفاده قرار گیرد تا به تعیین قیمت آینده بیت کوین کمک کند.

مدل انباشت به جریان بیت کوین (S2F)

علاوه بر مدل عرضه و تقاضا، مدل اقتصادی مشهور دیگری با نام «مدل انباشت به جریان بیت کوین» برای بررسی هاوینگ به کار می‌رود. مدل انباشت به جریان بیت کوین، اخیراً طرف‌داران زیادی را به خود جلب کرده است. این مدل نسبت میان عرضه کنونی (انباشت) و نرخ صدور مجوز (جریان) را در طول زمان مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در واقع این مدل، روش دیگری برای اندازه‌گیری کمیابی به وجود می‌آورد. کمیابی به معنی موقعیتی است که در آن پیداکردن و به‌دست‌آوردن چیزی آسان نیست.

مطابق با این مدل، تا پیش از سال ۲۰۲۵، بیت کوین جای طلا را از‌‌نظر کمیابی خواهد گرفت؛ به‌این‌ترتیب، بیت کوین منبع بهتری از ارزش مادی را فراهم خواهد آورد. این نسبت روزافزون میان انباشت و جریان به طور مستقیم تحت تأثیر کاهش جریان در طی فرایند هاوینگ قرار می‌گیرد.

هاوینگ چه تأثیری روی بیت کوین خواهد گذاشت؟

پاسخ این سؤال، کاملاً پیچیده است. احتمالاً هاوینگ، هیچ تغییر عمده‌ای در نحوه کار شبکه بیت کوین ایجاد نخواهد کرد. بااین‌حال، به‌طورقطعی نمی‌توان نظر داد. همان‌طور که متوجه شدید، هاوینگ بیت کوین به طور ناگهانی سود استخراج را کاهش می‌دهد. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، ماینرها به استخراج ارزهای رمز پایه سودآور دیگری مثل اتریوم، ریپل و… می‌پردازند و این منجر به کاهش انعطاف­پذیری شبکه بیت کوین می‌شود. اگر تعداد زیادی ماینر یک‌باره استخراج بیت کوین را ترک کنند، احتمال دارد که پردازش معاملات ناپایدار شود، هزینه‌ها افزایش یابد و در نتیجه معاملات کندتر انجام شوند.

چه رمزارزهایی که هاوینگ (Halving) دارند؟

هاوینگ روی قیمت بیت کوین چه تأثیری می‌گذارد؟

تاریخچه هاوینگ بیت کوین نشان می‌دهد، شبکه بیت کوین بلافاصله پس از نصف شدن، تقریباً تثبیت خواهد شد و همه چیز به روال عادی پیش خواهد رفت. در این صورت از نظر تئوری کاهش پاداش به نصف، باید در طولانی‌مدت روی قیمت بیت کوین تأثیر مثبت بگذارد؛ زیرا باعث کاهش میزان بیت کوین عرضه شده به بازار می‌شود. به طور معمول، استخراج‌کنندگان برای تأمین هزینه‌های عملیاتی و خرید تجهیزات جدیدشان، بخشی از پاداش ماینینگ خود را در بازار می‌فروشند. اکنون، آن‌ها به طور متوسط ۵۰٪ بیت کوین برای فروش دریافت می‌کنند که باید فشار فروش بیت کوین بر بازار را کاهش دهد. برخی از کارشناسان فکر می‌کنند، این اثر منجر به افزایش گسترده قیمت خواهد شد و پیش‌بینی‌های بسیار جسورانه‌ای را داده‌اند.

سخن آخر

تاریخچه هاوینگ بیت کوین، اطلاعات ارزشمندی در رابطه با تغییرات قیمت این ارز دیجیتال در طول زمان به ما می‌دهد. فرایند هاوینگ باعث می‌شود، بیت کوین در درازمدت به‌عنوان یک منبع ماندگار ارز دیجیتال باقی‌مانده و جایگاه خود را در بازار پر‌تورم امروز حفظ کند. هاوینگ بعدی احتمالاً سال ۲۰۲۴، اتفاق خواهد افتاد. در حال حاضر از جزئیات این هاوینگ و زمان دقیق آن اطلاع نداریم. اما هر‌چه به زمان آن نزدیک‌تر شویم، بهتر می‌توانیم درباره این اتفاق مهم صحبت کنیم.

۵ ۱ رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها