وزین
صرافی وزین

تفاوت اتریوم با اتر چیست؟

0 19

حتماً بارها، نام اتریوم (Ethereum) و اتر (ETH) به گوشتان خورده است. برخلاف تصور عموم مردم، این دو اصطلاح یکی نیستند. اتریوم، بستری غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است و اتر، ارز بومی این شبکه است که از آن به‌عنوان سوخت این پلتفرم یاد می‌شود. اکنون این سوال پیش می‌آید: اگر اتریوم فقط به پلتفرم اطلاق می‌شود و رمزارز نیست، چرا در صرافی‌ها توکن اتریوم عرضه می‌شود؟ حتی در سایت CoinMarketCap، دقیقاً واژه اتریوم برای توکن شبکه اتریوم استفاده شده است.

بله! درست است. در صرافی‌ها و سایت‌ها، نام‌های اتر و اتریوم به‌جای یکدیگر استفاده می‌شوند. این موضوع، می‌تواند باعث سردرگمی بعضی از کاربران شود. کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسد. در ادامه این مقاله، تفاوت این دو را کاملاً توضیح خواهیم داد.

اتریوم چیست؟

برای درک بهتر تفاوت اتر و اتریوم، بهتر است هرکدام را جداگانه تعریف کنیم.

ویتالیک بوترین (Vitalik buterin)، برنامه‌نویس روسی – کانادایی، اواسط سال ۲۰۱۳ اتریوم را اختراع کرد. او وایت پیپر (white paper) اتریوم را، سال ۲۰۱۴ در کنفرانس بیت کوین در آمریکای شمالی شهر میامی معرفی کرد و توانست توجه عده زیادی را، به این پروژه خلاقانه جلب کند.

خلاقیت پلتفرم اتریوم، در راه‌اندازی قراردادهای هوشمند روی شبکه‌ای مبتنی بر بلاک چین است. تمام مردم می‌توانند با استفاده از این پلتفرم، قراردادهای هوشمند را اجرا کنند و بدون نیاز به واسطه‌ها، کارهای معاملاتی خود را انجام دهند.

قراردادهای هوشمند، اتریوم را تبدیل به چیزی بیش از یک ارز دیجیتال ساده کرده‌اند. بوترین تلاش کرد در پلتفرم اتریوم، نواقص بیت کوین را رفع کند و پتانسیل واقعی شبکه بلاک چین را به جهان نشان دهد.

همه چیز درباره اتریوم (آشنایی کامل با دومین ارز دیجیتال برتر جهان)

برای درک بهتر نحوه عملکرد پلتفرم اتریوم، مثال زیر را در نظر بگیرید:

تصور کنید علی، می‌خواهد کار طراحی وب‌سایتش را به یک طراح سایت بسپارد. او سارا را، برای طراحی سایت انتخاب می‌کند و با او قراردادی به ارزش ۱۰ اتر می‌بندد. علی تمام انتظارات خود (مانند زمان لود شدن سایت، تم سایت، هاستینگ آن و غیره) را به صورت کد، در قرارداد هوشمندی که روی شبکه اتریوم ایجاد کرده است، وارد می‌کند. او همچنین موظف است، میزان دستمزد سارا یعنی ۱۰ اتر را در اختیار قرارداد هوشمند قرار دهد.

این قرارداد هوشمند، مانند یک ارزیاب برای کار سارا و تضمینی برای پرداخت دستمزد او عمل می‌کند. زمانی که کار سارا به پایان برسد، در صورتی‌که تمام بندهای قرارداد اجرا شده باشند، به طور خودکار ۱۰ اتر به کیف پول سارا منتقل خواهد شد.

اگر انتظارات برآورده شوند، علی نمی‌تواند از انتقال ۱۰ اتر به کیف پول سارا جلوگیری کند. همچنین اگر حتی یکی از شروط قرارداد برآورده نشده باشد، اترها به کیف پول سارا منتقل نخواهند شد.

مشاهده کردید در این مثال، نقش شبکه اتریوم خیلی بیشتر از یک ارز دیجیتال ساده بود. درواقع این شبکه، با استفاده از کدهایی که در قراردادهای هوشمند نوشته می‌شوند، احتیاج به اعتماد بین طرفین معامله را از بین می‌برد. هر دو طرف می‌دانند کدها، همیشه اجرا خواهند شد و هیچ خطایی از آن‌ها سر نخواهد زد. در چنین شرایطی، حضور واسطه‌ها برای انجام معاملات بی‌معنی می‌شود.

کدهایی که روی شبکه بلاک چین اتریوم نوشته می‌شوند، امنیت بسیار بالایی دارند و قابل‌دسترسی نخواهند بود. این ویژگی، باعث شده است افراد زیادی از این نوع قراردادها برای انجام مبادلات خود استفاده کنند.

آپدیت و هارد فورک برلین (Berlin) اتریوم چیست؟

اتر چیست؟

حال که با پلتفرم و سازوکار اتریوم آشنا شدیم، می‌توانیم مفهوم اتر را به‌راحتی درک کنیم. همان‌طور که گفته شد، اتر درواقع سوخت شبکه اتریوم است. اما این حرف، به چه معنا است؟

اگر مثال قبل را در نظر بگیریم، شبکه اتریوم باید برای مقایسه آنچه سارا انجام داده با انتظاراتی که علی داشته است، انرژی مصرف کند. شبکه، باید تمام شروط علی را پردازش و آن‌ها را تک‌به‌تک با کارهای سارا مقایسه کند. این کار، احتیاج به توان پردازشی دارد و شبکه اتریوم، این توان پردازشی را به‌رایگان در اختیار علی و سارا قرار نمی‌دهد.

در واقع علی باید علاوه بر ۱۰ اتری که دستمزد سارا است، دستمزد شبکه را نیز پرداخت کند. میزان دستمزد پرداختی به شبکه، با واحدی به نام گس (Gas) تعیین می‌شود. شبکه باتوجه‌به حجم پردازشی که یک قرارداد هوشمند نیاز دارد، مشخص می‌کند چه مقدار گس برای انجام کار نیاز است. هر واحد گس، قیمتی دارد که باید به صورت اتر پرداخت شود.

درست مانند زمانی که بنزین می‌زنید؛ میزان بنزین موردنیاز ماشین، همان میزان گس موردنیاز شبکه اتریوم است. هزینه این بنزین را باید با پول رایج کشور، برای مثال ریال، پرداخت کنید. اتر، ریال دنیای اتریوم است.

پلتفرم اتریوم، تنها محدود به قراردادهای هوشمند نیست؛ بلکه این پلتفرم، امکانات دیگری مانند ساخت توکن‌ها یا برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) را روی شبکه خود فراهم کرده است. اتر نیز، فقط به‌منظور پرداخت کارمزد قراردادهای هوشمند مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. اتر (ETH)، قابلیت برنامه‌ریزی برای بسیاری از موارد کاربردی مانند اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز، ایجاد قراردادهای هوشمند، تولید توکن در عرضه‌های اولیه سکه و همچنین پرداخت‌های استاندارد همتا به همتا (P2P) را دارد. به همین دلیل، به اتر پول قابل برنامه‌ریزی نیز می‌گویند.

پس به طور خلاصه می‌توان گفت، اتریوم پلتفرمی غیرمتمرکز و قابل برنامه‌ریزی مبتنی بر بلاک چین است و اتر، رمزارزی است که می‌توان به کمک آن، این پلتفرم را به حرکت درآورد.

آپدیت بیکن چین (Beacon Chain) چیست؟

جمع‌بندی

باتوجه‌به آنچه تاکنون گفته شد، می‌توان تفاوت بین اتر و اتریوم را در موارد زیر خلاصه کرد:

  1. اتریوم، پلتفرم است و اتر، ارز رمزنگاری شده این پلتفرم که می‌توان به کمک آن، هزینه کارهای انجام‌شده در پلتفرم را پرداخت کرد. این هزینه، برای توسعه پلتفرم و پرداخت سود به سرمایه‌گذاران در آن اختصاص داده می‌شود.
  2. اتر می‌تواند خریدوفروش شود، اما اتریوم نه.
  3. اتریوم، می‌تواند کارهای مختلفی انجام دهد. این پلتفرم، قراردادهای هوشمند را پیش می‌برد، توکن‌های جدید ایجاد می‌کند و از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) پشتیبانی می‌کند. درحالی‌که کاربرد اتر، فقط پرداخت هزینه تمام‌کارهایی است که اتریوم انجام می‌دهد.

باتوجه‌به توضیحاتی که تا اینجا داده شد، خوانندگان وبلاگ وزینکس دیگر هنگام شنیدن واژه‌های اتر و اتریوم سردرگم نخواهند شد. اگر کسی از شما بخواهد مقداری اتریوم بخرید، می‌دانید که منظور او همان اتر است.

واژه‌های ناآشنای بسیاری، در حوزه ارزهای دیجیتال وجود دارد. اگر فقط اتریوم را در نظر بگیریم، ممکن است با واژه‌های دیگری مانند گس لیمیت (Gas Limit) و گس پرایس (Gas Price) نیز برخورد کنیم.

آگاهی از این اصطلاحات، به سرمایه گذاران کمک می‌کند متون تخصصی را متوجه شوند و به‌راحتی بتوانند آگاهی خود در زمینه ارزهای دیجیتال افزایش دهند. افزایش آگاهی، کمک می‌کند حضوری لذت‌بخش و پرسود در دنیای شگفت‌انگیز ارزهای دیجیتال داشته باشید.

مقایسه بیت کوین و اتریوم، کدام را بخریم؟

نوبت شنیدن از شما است. برای ما بنویسید، نظرتان درباره پروژه اتریوم چیست؟ آیا تابه‌حال، موفق به کار با قراردادهای هوشمند اتریوم شده‌اید؟ در قسمت نظرات، می‌توانید دیدگاه‌ها و سوالاتتان را با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید این مقاله را، برای آن دسته از دوستانتان که اتر و اتریوم را جا‌به‌جا استفاده می‌کنند، بفرستید.

صرافی ارز دیجیتال وزین

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها