وزین
صرافی وزین

تفاوت بیت کوین با بلاک چین چیست؟

0 1

امروزه بسیاری از افراد، به سرمایه‌گذاری‌های کلان در بازار رمزارزها روی آورده‌اند. با وجود تنوع زیاد ارزهای دیجیتال، کاربردها و نحوه کارکرد متفاوت هر یک، انتخاب از میان آن‌ها کاری دشوار بوده و بحث بر سر اینکه کدام‌ یک بیشترین میزان سوددهی را دارند، همچنان ادامه خواهد داشت. از مهم‌ترین این مباحث، مقایسه بین بیت کوین و بلاک چین در بازار ارزهای دیجیتال است. در این مقاله، به بررسی تفاوت بیت کوین با بلاک چین می‌پردازیم.

نکته جالب‌توجه این است که بسیاری از افراد سرمایه‌گذار در بازار ارزهای دیجیتال، به طور دقیق از سازوکار و ویژگی‌های منحصربه‌فرد هر یک از رمزارزها اطلاع نداشته و بدون مقایسه تمام گزینه‌های موجود و مطالعه کافی قدم در این راه گذاشته‌اند. ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم، ابهاماتتان در خصوص ارزهای رمز پایه را رفع‌ و رجوع کنید و با دیدی بازتر به سرمایه‌گذاری در بیت کوین یا بلاک چین بپردازید.

برای شروع بحث، ابتدا باید هر یک از این دو (بیت کوین و بلاک چین) را به طور مجزا بررسی کنیم و سپس به مقایسه ویژگی‌های متمایزکننده آن‌ها بپردازیم:

بلاک چین (BlockChain) چیست؟

بلاک چین، یک درگاه پرداخت دیجیتال است که امکان ثبت لحظه‌ای و دقیق تراکنش‌ها بین دو طرف معامله را برای کاربران خود فراهم می‌آورد. به عبارت بهتر، بلاک‌چین یک فناوری دفتر کل توزیع شده است و به بیت کوین یا هر دارایی دیجیتال دیگری اختصاص می‌یابد. با کمک این فناوری، طرفین می‌توانند به معامله، اشتراک‌گذاری داده‌های باارزش و جمع‌کردن منابع در فضایی ایمن و غیر قابل تحریف اقدام کنند.

بلاک‌چین (BlockChain) چیست؟
بلاک‌چین (BlockChain) چیست؟

بسیاری بلاک چین را، جدیدترین تکنولوژی موجود در بازار رمزارزها می‌دانند. این موضوع صحت ندارد. در واقع تکنولوژی بلاک چین، از سال ۱۹۹۱ وجود داشته؛ اما با ظهور رمزارزها محبوبیت تازه‌ای پیدا کرده است.

برای فهم بهتر بلاک چین و تفاوت آن با بیت کوین، بایستی اجزای مهم این فناوری غیرمتمرکز را معرفی کنیم. این اجزا عبارت‌اند از:

  • بلوک ها
  • معدنچیان (Miner)
  • گره‌ها (Node)

بلوک‌ها

هر زنجیره بلاکچین، از چندین بلوک ساخته شده است. این بلوک‌ها، اساس فناوری بلاک چین را تشکیل می‌دهند. در این بلوک‌ها، اطلاعات مرتبط با یک تراکنش ذخیره شده است. هر بلوک از نانس (Nonce) و هش (Hash) منحصر‌به‌فردی برخوردار بوده و ذخیره آن نه به‌صورت خطی که برطبق تقدم‌وتأخر زمانی در آخر زنجیره بلاک چین صورت می‌گیرد. هرچه زنجیره بلوک‌های بیشتری را شامل گردد، امکان ایجاد تغییر و یا گسستن آن کمتر خواهد بود.

بلوک‌ بلاک چین
بلوک‌ بلاک چین

ماینرها

معدنچیان (Miner)، کسانی هستند که بلوک‌ها را ایجاد می‌کنند. این کار در بلاک چین به دلیل وجود بلوک‌های همسایه بسیار دشوار است.

گره‌ها

درک مفهوم گره‌ها (Node)، در فهم سیستم غیر‌متمرکز بلاک چین اهمیت بالایی دارد. وجود این نودها، باعث می‌شود که هیچ سازمانی نتواند مالکیت بلاک چین را غصب نماید. این امر به‌خودی‌خود، موجب حفظ یکپارچگی و امنیت تبادل اطلاعات به‌صورت سیستماتیک یا غیر‌سیستماتیک در بلاک‌چین می‌گردد.

چه صنایعی با بلاک چین دستخوش تغییر شدند

بیت کوین چیست؟

بیت کوین، یکی از نخستین رمزارزهای شناخته شده است که از فناوری بلاک چین در تسهیل پرداخت‌های همتا به همتای خود استفاده می‌کند. در واقع مهم‌ترین تفاوت بیت کوین با بلاک چین در این است که، بلاک چین فناوری و بیت کوین مثال کاربردی این فناوری است. بیت کوین، به علت به‌کارگیری یک شبکه غیر‌متمرکز، هزینه تراکنش کمتری را در مقایسه با دیگر درگاه‌های پرداخت شناخته شده، دریافت می‌کند.

برای استفاده از بیت کوین، نخست باید یک کیف پول دیجیتال مناسب تهیه کنید. سپس نرم‌افزار مربوط به آن را برای ارسال، دریافت و ذخیره ایمن سرمایه خود نصب نمایید. شما می‌توانید این نرم‌افزار را بر روی گوشی موبایل، کامپیوتر شخصی یا هر دستگاه الکترونیکی دیگر نصب کنید. در مرحله بعد شما بیت کوین (BTC) را از طریق خرید و فروش، شرکت در بازی‌های آنلاین یا دریافت به‌جای پول نقد به دست می‌آورید.

بیت کوین چیست؟
بیت کوین چیست؟

بیت کوین، به هیچ‌ یک از ارزهای دیگر موجود در سیستم بانکداری مرکزی شباهت ندارد. نحوه ذخیره این رمزارز با استفاده از الگوریتم‌های کامپیوتری و از طریق تبدیل اطلاعات به یک‌رشته از اعداد و حروف صورت می‌گیرد. در واقع سرمایه شما به‌جای آنکه به‌صورت فیزیکی در بانک یا پلتفرم‌های دیگر ذخیره شود، در کلیدهای عمومی و خصوصی جای می‌گیرد. کلید عمومی، در واقع معادل شماره‌حساب شما در بانک است و کلید خصوصی مشابه با کد دستگاه کارت‌خوان عمل می‌کند.

اگرچه فرایند فوق ممکن است در نگاه اول پیچیده به نظر برسد، اما درک سازوکار بیت کوین عموماً در مقایسه با دیگر رمزارزها آسان‌تر است. هر فردی می‌تواند به ارسال یا دریافت بیت کوین پرداخته و به‌راحتی پرداخت‌های خود را با آن انجام دهد. تنها کاری که باید برای استفاده از بیت‌کوین انجام دهید این است که، یک کیف پول دیجیتال برای آن بسازید و آدرس آن را در پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال قرار دهید.

بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیت کوین

تفاوت بیت کوین با بلاک چین در چیست؟

برای افرادی که تازه به بازار رمزارزها قدم گذاشته‌اند، کاملاً طبیعی است که در ابتدای راه، بیت کوین و بلاک چین را با یکدیگر اشتباه بگیرند. با وجود این، نمی‌توان از تفاوت‌های قابل‌توجه میان این دو چشم پوشید. این تفاوت‌ها را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • بلاک چین، یک فناوری است که بسیاری از ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین از آن برای مبادلات ایمن و ناشناس استفاده می‌کنند.
  • بلاک چین یک سازوکار با شفافیت بالاست؛ درحالی‌که بیت کوین عمدتاً نقل و انتقالات خود را به‌صورت ناشناس انجام می‌دهد.
  • موارد کاربرد بلاک چین بسیار گسترده‌تر از بیت کوین است؛ این در حالی است که کاربرد بیت‌کوین تنها به خرید و فروش و انتقال محدود می‌شود.
  • بیت کوین تنها در انتقال ارزهای دیجیتال به کار می‌رود؛ اما با استفاده از بلاک چین می‌توان اطلاعات مالکیت، دارایی‌های دیجیتال، حقوق قضایی، سهام و هرگونه کالای باارزش دیگر را نیز انتقال داد.

اگر شما هم از درگاه‌های پرداخت آنلاین برای ارسال، دریافت یا ذخیره ارز استفاده می‌کنید، درک تفاوت بیت کوین با بلاک چین به شما کمک شایانی در سرمایه‌گذاری‌ها و پرداخت‌هایتان خواهد نمود. بااین‌حال، همان‌طور که گفتیم کاربرد بلاک چین تنها به مدیریت بیت کوین محدود نمی‌شود و این پلتفرم به‌عنوان یک فناوری دیجیتال، موارد کاربرد متعددی در زمینه ذخیره و انتقال اطلاعات در برمی‌گیرد.

با استفاده از بلاک چین، می‌توانید قراردادهای هوشمند را امضا و به تأیید برسانید؛ بلاک چین به طور خودکار پرداخت‌های مورد توافق در این قراردادها را صورت می‌دهد. این پلتفرم همچنین به شما در حفظ شفافیت ثبت تراکنش‌ها و مدیریت زنجیره عرضه کمک بسزایی می‌کند.

آینده بلاک چین و بیت کوین به کدام سمت‌وسو خواهد رفت؟

در سال‌های آتی، دوران حاکمیت بلاک چین در فضای اینترنت و شبکه وب ادامه خواهد داشت. علی‌رغم پیچیدگی‌های موجود در سازوکار این فناوری، بسیاری از پلتفرم‌ها پرداخت‌های بیت کوین را همانند حواله‌های ارزهای معمول می‌پذیرند. به‌زودی روزی فرا خواهد رسید که بلاک چین و رمزارزهای مبتنی بر آن، جایگزین درگاه‌های پرداخت سنتی شوند.

بااین‌حال، باید دقت داشته باشید که این پیچیدگی‌ها معایبی را نیز به دنبال خواهد داشت. برای انجام معاملات با ارزهای دیجیتال، بایستی احتیاط کافی به خرج دهید. عرضه‌کنندگان سرویس‌های گوناگون مرتبط با این رمزارزها، بایستی مورد تأیید مراجع رسمی بوده و از امنیت مطلوب برخوردار باشند.

برخی از سایت‌های شرط‌بندی و پلتفرم‌هایی که برای تبدیل بیت کوین به ارزهای دیجیتال دیگر به کار می‌روند، از کاربران خود سوء‌استفاده کرده و سرمایه آن‌ها را برای خود ضبط می‌نمایند. به‌علاوه همواره باید مراقب حمله هکرها به کیف پول دیجیتال و ذخیره دارایی خود باشید. بیشترین چیزی که به شما در این مسیر یاری می‌رساند، مطالعه هر چه بیشتر در مورد رمزارزها، درک تفاوت بیت کوین با بلاک چین و نیز سایر رمزارزهای مبتنی بر فناوری بلاک‌چین است.

سخن آخر تفاوت بیت کوین با بلاک چین

مسیری که بلاک چین در طول دهه گذشته طی کرده، مسیری طولانی و پر پیچ‌وخم بوده است؛ از فناوری دیجیتال، که صرفاً به تحقق بخشیدن رؤیای سرمایه‌گذاری در رمزارزها اختصاص داشته تا پلتفرمی که اکنون می‌تواند انقلابی را در صنایع و فرایندهای دولتی ایجاد کند. بلاک چین، شاهد موفقیت‌ها و پیشرفت‌هایی استثنایی بوده است.

در نقطه مقابل بلاکچین، بیت کوین قرار دارد که آن هم فرازوفرودی قابل‌توجه را در طول تاریخچه خود پشت سر گذاشته است. بیتکوین، نخستین رمزارزی بود که معرفی گردید. با وجود روی کار آمدن انواع بی‌شماری از دیگر ارزهای دیجیتال، این رمزارز همچنان توانسته است محبوبیت خود را در میان آن‌ها حفظ نماید.

تفاوت بیت کوین با بلاک چین، بسیاری از جنبه‌های تکنیکال و کاربردی را در برمی‌گیرد. بااین‌حال این دو، همواره اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند. فرقی نمی‌کند که صحبت درباره بیت کوین باشد یا دیگر ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین؛ هدف مشترک تمامی آن‌ها تسهیل و بهبود زندگی کاربران آن‌ها خواهد بود.

 صرافی ارز دیجیتال وزینکس

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها