وزین
صرافی وزین

کوین چیست و چه تفاوتی با توکن ارز دیجیتال دارد؟

0 17

بسیاری از افرادی که به‌تازگی وارد دنیای رمز‌ارزها شده‌‌‌اند، فرق بین کوین و توکن را نمی‌دانند و تصور می‌کنند این کلمات مترادف هم هستند. باید بدانید که کوین و توکن تفاوت‌هایی اساسی با هم دارند. برای فعالیت در بازار ارز‌های دیجیتال، آشنایی با این دو مفهوم و دانستن تفاوت بین آن‌ها بسیار پر‌اهمیت است.

ما در این مقاله این دو مفهوم را کامل و با بیانی ساده، توضیح داده‌ایم. همچنین برای درک بیش‌تر، مثال‌هایی ذکر کرده‌ایم؛ تا شما به‌خوبی تفاوت بین کوین و توکن را متوجه شوید.

کوین، ارز دیجیتال با کاربردی مشابه پول

کوین را می‌توان پول دیجیتال دانست. کوین‌ها، در‌واقع واحد‌های پولی‌ای هستند که با استفاده از سیستم‌های رمزگذاری، ایجاد می‌شوند و عملکردی همانند پول دارند. نخستین، معروف‌ترین و ارزشمند‌ترین کوین در دنیا، بیت‌کوین است. به تمام رمزارزهایی که پس از بیت‌کوین به وجود آمده‌اند «آلت کوین» گفته می‌شود.

توکن، دارایی دیجیتال با کاربردی محدودتر

توکن را می‌توان یک دارایی دیجیتال دانست. توکن‌ها، درواقع دارایی‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها در مواردی مشخص، استفاده کرد. برای درک بهتر این‌که مفهوم توکن چیست، می‌توان آن را به بن خرید از یک فروشگاه خاص تشبیه کرد. این بن خرید تنها زمانی دارای ارزش و قابل‌استفاده است که شما برای خرید، دقیقاً به همان جا بروید. مشخص است که نمی‌توان از بن خرید یک فروشگاه برای موارد دیگر استفاده کرد. توکن‌ها نیز کاربرد و ویژگی‌هایی مشابه مثالی که ذکر کردیم دارند و شما می‌توانید از آن‌ها در یک اپلیکیشن یا پروژه خاص استفاده کنید.

انواع توکن چیست؟

باید بدانید توکن‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توان آن‌ها را به دودسته کلی تقسیم کرد:

  • توکن‌های امنیتی: عملکرد توکن‌های امنیتی تا حدودی شبیه به اوراق قرضه و سهام است. این نوع از توکن‌ها را می‌توان یک دارایی ارزشمند دانست که برای سرمایه‌گذاری هم قابل‌استفاده هستند.
  • توکن‌های کاربردی: این نوع از توکن‌ها دقیقاً کاربردی مشابه مثالی که آوردیم دارند. از آن‌ها می‌توان برای دسترسی ویژه به یک کالا، خدمتی خاص یا نوعی تخفیف استفاده کرد.
نکته: باید بدانید که توکن‌ها از لحاظ کاربرد و نحوه ایجاد، به دسته‌های بسیار مختلفی تقسیم می‌شوند؛ اما ما در این بخش برای فهم راحت‌تر و بهتر، توکن‌ها را به دودسته اصلی تقسیم کرده و راجع‌ به آن توضیح دادیم.

تفاوت کوین و توکن چیست؟

باتوجه‌به توضیحاتی که راجع به کوین و توکن خواندید، کوین‌ها، نوعی ارز هستند که ماهیت دیجیتال دارند و می‌توان از آن‌ها برای خریدوفروش مانند پول استفاده کرد؛ و توکن‌ها، ارزهایی دارای ارزش هستند که می‌توان از آن‌ها تنها برای خرید محصول یا دریافت خدماتی خاص استفاده کرد. همچنین توکن‌ها می‌توانند بیانگر سهام یک شرکت باشند.

اگر بپرسید به زبان ساده، فرق بین کوین و توکن چیست؟ این‌گونه باید پاسخ داد که می‌توان با استفاده از کوین، توکن خریداری کرد، اما تبدیل توکن به کوین ممکن نیست.

تفاوت کاربرد بیت‌کوین و توکن

تا اینجا فرق کوین و توکن را بر اساس مفهوم و تعریف آن‌ها توضیح دادیم. همچنین اشاره کردیم که کوین‌ها و توکن‌ها کاربرد‌های متفاوتی دارند. در این بخش قصد داریم کاربردهای هر یک را به‌صورت جداگانه و کامل بررسی کنیم:

از کوین‌ها در چه مواردی می‌توانیم استفاده کنیم؟

  • از کوین‌ها می‌توان برای انتقال پول استفاده کرد. فرایند انتقال پول با استفاده از کوین‌ها خصوصاً در انتقالات بین‌المللی بسیار راحت‌تر و سریع‌تر است.
  • یکی از کاربردهای مهم کوین‌ها ذخیره‌سازی ارزش است. در‌واقع کوین‌ها گزینه‌ای خوب برای سرمایه‌گذاری هستند.
  • از کوین‌ها می‌توان به‌عنوان یک واحد ارزی برای قیمت‌گذاری کالا یا خدمات، استفاده کرد.
معرفی کامل ارز دیجیتال، کاربرد، نحوه استخراج و معامله آن

توکن‌ها چه کاربرد و مزایایی دارند؟

  • همان‌طور که اشاره داشتیم، از توکن‌ها می‌توان برای دریافت محصول یا خدمتی خاص استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال، رمز‌ارز بایننس کوین (BNB) توکن اختصاصی صرافی بایننس است. کاربرانی که برای انجام تراکنش در این صرافی از این توکن استفاده کنند، کارمزد تراکنش‌های آن‌ها پنجاه‌درصد کاهش پیدا می‌کند.
  • اگر بپرسید اساسی‌ترین فرق کوین با توکن چیست؟ باید به این مورد اشاره داشته باشیم که پروژه‌ها می‌توانند بدون صرف هزینه بسیار بالا و طراحی بلاک چین، ارز دیجیتال خود را به شکل توکن بسازند و از آن برای اهداف خاص پروژه خود استفاده کنند. در‌واقع مزیت و کاربرد بسیار خوب توکن ها این است که برای ساخت آن‌ها، نیاز به طراحی یک بلاک‌چین مستقل نیست؛ و توکن‌ها عموماً روی پلتفرم بلاک‌چین‌های دیگر، قابل ایجاد هستند. لازم به ذکر است که کوین‌ها برخلاف توکن‌ها، دارای بلاک‌چین مستقل هستند.

کوین و توکن چگونه ایجاد می‌شوند؟

کوین و توکن
کوین و توکن

کوین‌‌ها چگونه ایجاد می‌شوند؟

بلاک‌چین یک فناوری است که ارزهای دیجیتال می‌توانند برای ثبت تراکنش‌های خود از آن استفاده کنند. هنگامی‌که از بلاک‌چین یک ارز خاص صحبت می‌کنیم، منظورمان یک پیاده‌سازی در این شبکه است و همان فرایندی است که یک ارز دیجیتال یا کوین را ایجاد می‌کند. البته فراموش نکنید که فرایند ساخت یک کوین جدید به این سادگی‌ها هم نیست و نیاز به دانش فنی بالا و سرمایه بسیار دارد. اولین ارز دیجیتال (بیت‌کوین) در بستر بلاک‌چین خلق شد؛ بسیاری از رمزارزهای معروف دنیا هم این مسیر را ادامه دادند.

صرافی ارز دیجیتال، معرفی انواع و نحوه معاملات

توکن‌ها چگونه ایجاد می‌شوند؟

برخلاف کوین‌ها، ساخت توکن با صرف زمان و هزینه‌ای بسیار کم، به‌راحتی امکان‌پذیر است. جالب است بدانید که امکان ایجاد توکن بر روی تمامی پلتفرم‌های بلاک‌چین که از قرارداد هوشمند و زبان برنامه‌نویسی پیشرفته استفاده می‌کنند، وجود دارد.

در‌واقع برای ایجاد یک توکن، باید بر اساس استاندارد‌هایی که تیم یک بلاک‌چین برای ایجاد توکن مشخص می‌کنند، قرار‌داد هوشمند آن را با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی نوشته و روی پلتفرم بلاک‌چین آن، پیاده‌سازی کرد.

معرفی کامل کیف پول ارز دیجیتال، انواع، نحوه ساخت

فرق کوین و توکن در میزان ارزشمندی

همان‌طور که در بخش قبل توضیح دادیم، ساخت توکن، بسیار راحت‌تر، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر از کوین است؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر توکنی، دارای ارزش نیست! در‌واقع یک توکن زمانی ارزشمند است که در پروژه‌ای هدفمند، کاربرد داشته باشد. مشخص است که ارزش هر توکن، بر اساس پروژه‌ای که در آن دخیل است و کاربردی که در آن دارد، مشخص می‌شود. نکته دیگر برای تشخیص اعتبار و ارزش یک توکن وجود آن در صرافی‌های معتبر است.

تفاوت بین کوین و توکن در یک نگاه

در این مقاله، به طور مفصل درباره تفاوت کوین و توکن صحبت کردیم. در ادامه، جمع‌بندی مطالب را به‌صورت خلاصه بیان کرده‌ایم:

  • فرق اصلی کوین و توکن این است که کوین، بلاک‌چین اختصاصی خود را دارد؛ اما توکن، بر روی پلتفرم بلاک‌چین‌های دیگر ایجاد می‌شود.
  • کوین‌ها کاربردی شبیه به پول دارند و می‌توان از آن‌ها برای خریدوفروش و ذخیره ارزش استفاده کرد؛ اما توکن‌ها برای اهدافی خاص تولید می‌شوند و دقیقاً برای همان هدف کاربرد دارند.
  • ایجادکردن توکن، بسیار راحت‌تر، کم‌هزینه‌تر و سریع‌تر از ساخت کوین است.

صرافی ارز دیجیتال وزینکس

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها