وزین
صرافی وزین

جنسیس بلاک (Genesis Block) یا بلاک اولیه چیست؟

0 36

ارزهای دیجیتال با انقلابی که در سیستم مالی جهان به وجود آوردند، تحولی گسترده را ایجاد کردند. ظهور بیت کوین، اولین ارز دیجیتال، برای رسیدن به یک هدف است؛ حذف اعتماد متمرکز. این کوین، با کمک یک پایگاه‌داده و دفتر کل توزیع شده به نام «بلاکچین» کار می‌کند. همه ارزهای دیجیتال پس از بیت کوین (آلت کوین‌ها) نیز، بر پایه شبکه بلاکچین کار می‌کنند. به‌صورت کلی، بلاکچین نوعی سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این شبکه، میان تمامی اعضای آن به اشتراک گذاشته می‌شود و امکان حذف و دست‌کاری اطلاعات ثبت شده روی بلاکچین عمومی ناممکن است. این مفهوم برای اولین‌بار، با پیدایش بیت کوین به وجود آمد. در واقع، در شبکه بلاکچین ما با «بلوک» سروکار داریم. داده‌ها درون جعبه‌هایی مجازی به نام بلوک ذخیره می‌شوند و به مجموعه این بلوک‌ها، بلاک چین گفته می‌شود. اولین بلوکی که در شبکه بیت کوین به وجود آمد، جنسیس بلاک، بلاک پیدایش یا بلاک اولیه نام دارد. برای آشنایی با جنسیس بلاک، همراه ما باشید.

آشنایی با جنسیس بلاک

بلاک چین، نوعی دفتر کل توزیع شده است. این شبکه باعث می‌شود دفتر کل ضمن غیرمتمرکز و توزیع شده بودن، بسیار غیرقابل‌تغییر باشد. همان‌طور که گفتیم در شبکه بلاک چین، اطلاعات درون بلوک‌ها ثبت می‌شوند. هر بلوک شامل سه جزو اساسی است:

  • داده: تاریخچه تراکنش‌ها است. این تاریخچه شامل اطلاعات آدرس گیرنده، فرستنده، تعداد کوین‌های ارسال شده و مواردی این‌چنینی است.
  • هش: هش در بلاکچین مانند امضای منحصربه‌فرد یا اثر انگشت است. هش به‌تنهایی نماینده تمام محتویات بلوک است. با کوچک‌ترین تغییری در آن، بلوک غیرمعتبر می‌شود.
  •  هش بلوک قبلی: این بخش باعث تشکیل یک زنجیره می‌شود و بلوک‌ها را به هم مرتبط می‌کند. هش قبلی، داده‌های قبل را به داده‌های فعلی ربط می‌دهد. وجود هش بلاک قبلی باعث می‌شود در صورت تغییر یک بلوک، بلوک‌های دیگر هم نامعتبر شوند.
قدرت هش (Hash Rate) چیست؟

پس هر بلاک شامل هش خود و هش بلاک قبلی است. اینجا باید بگوییم، اولین بلوک بیت کوین، به دلیل اینکه به هیچ بلاک قبلی‎‌ای متصل نیست، ویژه است.

اولین بلاک شبکه بلاکچین بیت کوین را، جنسیس بلاک یا بلوک پیدایش می‌نامند. آن را گاهی بلاک ۰ یا ۱ نیز می‌نامند.

کلمه « Genesis» به معنی پیدایش، آفرینش و منشا است. در متون دینی مسیحی، از این واژه برای اشاره به آغاز خلقت و جهان هستی استفاده‌شده‌است؛ علت نام‌گذاری اولین بلوک بیت کوین نیز همین است. پیش از جنسیس بلاک، بلاک دیگری وجود ندارد؛ به همین دلیل ساتوشی ناکاموتو بلاک پیدایش را با هارد کد (Hardcode) به وجود آورد.این بلوک ۳ ژانویه ۲۰۰۹ ایجاد شد. پاداش استخراج آن ۵۰ بیت کوین بود. این مقدار به آدرس ۱A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa فرستاده‌شد. این کوین‌ها، برای همیشه خرج نشدنی هستند و به همین دلیل این بلاک، هیچ تراکنشی در خود ندارد. هش جنسیس بلاک نیز، منحصر به فرد است و دو صفر هگزا دسیمال اضافی در ابتدای خود دارد. هش بلوک پیدایش « ۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱۹d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f» است.

نکته جالب این است که دومین بلاک (بلاک شماره ۱) در شبکه بلاکچین بیت کوین، دقیقاً شش روز بعد از جنسیس بلاک ثبت شد.

  •  بلاک صفر : ۰۳-۰۱-۲۰۰۹
  • بلاک یک: ۰۹-۰۱-۲۰۰۹

درمورد این تأخیر، دو نظریه وجود دارد. برخی معتقدند ساتوشی شش روز را صرف آزمایش سیستم بیت کوین برای استخراج بلوک اصلی کرد تا از پایداری آن مطمئن شود؛ تعدادی نیز معتقدند ساتوشی به‌نوعی از داستان استراحت خدا پس از ایجاد جهان، کپی‌برداری کرده است. دلیل اصلی این وقفه، همچنان ناشناخته است.

برای آشنایی کامل با شبکه بلاک چین به لینک زیر مراجعه کنید:

چرا بلوک پیدایش غیر قابل معامله است؟

یکی از سؤالاتی که برای بسیاری از طرف‌داران و منتقدان بیت کوین مطرح شد، این سوال است:

«آیا کدی که جنسیس بلاک را عملاً غیر قابل معامله کرد، غیرقابل‌ردیابی طراحی شد یا اشتباهی از طرف ناکاموتو بود؟»

در کد Genesis Block به یک آدرس وب اشاره شده است. هنگام فعال‌شدن لینک آن، پیام خطا نمایش داده می‌شود. سیستم، نمی‌تواند اولین تراکنش بیت کوین (BTC) را در پایگاه‌داده خود پیدا کند و تراکنش هزینه رد می‌شد. این تراکنش را بیت کوین به‌عنوان «معامله واقعی از طرف مشتری حقیقی» به‌حساب نمی‌آورد. آیا نیت ناکاموتو این بود که اولین بیت کوین غیر قابل ردگیری باشد یا این یک اشتباه بود؟ این موضوع مورد بحث و جدل بسیاری از منتقدان و طرف‌داران بیت کوین است. به دلیل دقت توسعه‌دهنده این کوین، ساتوشی ناکاموتو، بسیاری معتقدند این یک خطا بوده است. ناکاموتو احتمالاً کد جنسیس بلاک را دقیقاً همان‌طور که مد نظرش بوده، نوشته است. درهرصورت پاسخ درستی به این سوال نمی‌توان داد زیرا فقط خالق حقیقی بیت کوین، این راز را می‌داند.

طرف‌داران بیت کوین گاهی برای ادای احترام به ساتوشی، مقادیر کمی از کوین‌های خود را به بلوک پیدایش اهدا می‌کنند. هنگامی‌که یک سکه به بلوک پیدایش منتقل می‌شود، امکان خرج کردن آن دیگر وجود ندارد.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

پیام پنهان ساتوشی

جنسیس بلاک بیت کوین، پیامی از ساتوشی ناکاموتو را در خود دارد. این پیام به یکی از سر تیترهای نشریه تایمز در سال ۲۰۱۹ اشاره دارد:

«The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.»

«رئیس خزانه (انگلستان) در آستانه اهدای دومین کمک مالی به بانک‌ها است.»

این پیام در واقع برچسب زمان (timestamp) برای اثبات اینکه بلوک قبل از ۳ ژانویه ایجاد نشده‌، بوده است. انتخاب این سر تیتر باهدف اولیه و علت خلق بیت کوین ارتباط محکمی دارد. ایده اولیه بیت کوین این بود که مردم بدون نیاز به اعتماد به نهادهای متمرکز و بانک‌ها، مستقیم تبادل مالی خود را انجام دهند. در واقع ساتوشی با این پیام قصد داشته ضعف سیستم بانکداری را نشان دهد.

ناکاموتو هیچ‌گاه دلیل خود را از انتخاب این عنوان، بیان نکرد. اما بسیاری از کارشناسان عقیده دارند این نقل‌قول، شرح مأموریت بیت کوین است؛ زیرا این تیتر به عدم موفقیت دولت انگلیس، برای حل مشکلات اقتصادی پس از بحران مالی سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ اشاره دارد.

جمع‌بندی

بیت کوین، اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که بر بستر شبکه بلاکچین فعالیت می‌کند. خالق این رمزارز به نام ساتوشی ناکاموتو، اولین بلوک بلاک چین بیت کوین را با نام جنسیس بلاک، بلاک پیدایش یا بلوک ۰  در ژانویه سال ۲۰۰۹ ایجاد کرد. داستان پیدایش این بلوک و پیامی که ناکاموتو در آن قرارداد، برای بسیاری جذاب و محل بحث است. طرف‌داران بیت کوین، با دانستن اینکه کوین فرستاده شده به آدرس بلاک پیدایش غیر قابل خرج شدنی است، برای ادای احترام به خالق آن گاهی تعدادی BTC به آدرس جنسیس بلاک می‌فرستند.

نظر شما درباره پیام فرستاده‌شده ناکاموتو، در اولین بلاک چیست؟

آیا به نظر شما خالق اولین ارز دیجیتال دنیا، از داستان آفرینش کپی‌برداری کرده است؟

ما در وبلاگ وزینکس، تلاش داریم کاربرانمان با خواندن مقالاتی به زبان آسان با حوزه پیچیده رمزارزها آشنا شوند. برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، آشنایی با اصطلاحات و مفاهیم آن به شما در تصمیم‌گیری‌ها کمک خواهد کرد. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

صرافی ارز دیجیتال وزین

۱ ۱ رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها