وزین
صرافی وزین

همه چیز درباره ارز دیجیتال دش (DASH)

0 20

ارزهای دیجیتال، به‌ویژه آلت کوین‌ ها، تنها یک راه سرمایه‌گذاری نیستند. آن‌ها، تکنولوژی‌های نوینی هستند که نوید آینده‌ای بسیار متفاوت را به ما می‌دهند. هرکدام از رمزارزها، فراز و نشیب‌های خاص خود را دارند. پشت هر کوین، پروژه‌ای فناورانه وجود دارد که مانند یک انسان روزی از یک ایده متولد شده و در طول حیات خود، اتفاقات متفاوتی را تجربه کرده است. رمزارز دش (DASH)، یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال است.

دش، یکی از آلت کوین هایی است که برای رفع نواقص بیت کوین به وجود آمد. رمزارز دش، هارد فورکی بر شبکه بیت کوین است.

فورک، یک انشعاب از نرم‌افزاری دیگر است. برای مثال، زمانی که شخصی نرم‌افزار بیت کوین را آپدیت کند و تغییراتی در آن به وجود بیاورد، سپس نرم‌افزار تغییریافته را با نام دیگری منتشر کند؛ در اصطلاح یک فورک از بیت‌کوین عرضه کرده است.

بیت کوین، به‌منظور تمرکززدایی از پول به وجود آمد. هدف از ساخت بیت کوین، عرضه ارزی بود که مردم بتوانند با آن در هرکجای دنیا معامله کنند. ارزی که کنترل آن در اختیار یک گروه خاص نباشد. پس از به‌وجودآمدن بیت کوین، افراد زیادی مجذوب ایده آن شدند و به فکر رفع نواقص این رمزارز، گسترش و بهبود آن افتادند و به‌این‌ترتیب فورک های بسیاری از بیت کوین عرضه شد. هرکدام فورک‌ها با هدفی خاص، مسیر و تاریخچه خود را رقم زدند.

تاریخچه دش، داستان ماجراجویی با اسم‌های متفاوت

رمزارز دش (Dash)، یکی از پروژه‌هایی بود که در دادن خدمات نوین به علاقه‌مندان حوزه کریپتو بسیار موفق عمل کرد. دش کوین (Dashcoin) علی‌رغم سن کم، ماجراهای زیادی را پشت سر گذاشته است. این ارز ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴، با نام ایکس کوین (XCoin‌) متولد شد و از همان ابتدا، توجه زیادی را به خود جلب کرد. زیرا ماینینگ این کوین بسیار ساده بود و حتی با پردازنده‌های گرافیکی ساده، سوددهی خوبی داشت. این در حالی بود که ماینینگ ارزهایی مثل بیت کوین و لایت کوین (Lightcoin)، مدت زیادی بود که دیگر سوددهی چندانی نداشتند. البته ارزهای زیادی چه در آن زمان و چه در حال حاضر وجود دارند که می‌توان آن‌ها را با پردازنده مرکزی (CPU) یا کارت گرافیک (GPU) ماین کرد. اما ایکس کوین، تفاوت محسوسی با آن‌ها داشت.

معرفی بهترین کارت گرافیک برای استخراج

دوران ایکس کوین (XCoin)

 الگوریتم پایه ایکس کوین، از مجموع ۱۱ الگوریتم رمزنگاری گرافیکی ایجاد شده است. الگوریتم‌های (blake, bmw, groestl, jh, keccak, skein, luffa, cubehash, shavite, simd, echo) که در مجموع، آن‌ها را با نام X11 می‌شناسند. قدرت ایکس کوین در الگوریتم پایه آن بود. اگر هکری، قصد نفوذ به شبکه را داشت، باید برای به دست گرفتن قدرت، تمام ۱۱ الگوریتم را شکست می‌داد! این اجماع الگوریتم‌ها باعث شد ایکس کوین، نسبت به کوین‌هایی که تنها از یک الگوریتم استفاده می‌کنند. (مانند بیت کوین که از الگوریتم sha-256 استفاده می‌کند یا لایت‌کوین با الگوریتم اسکریپت) ایمن‌تر باشد.

علاوه بر این، ایکس کوین سرعت مطلوبی در تأیید تراکنش‌ها داشت. این کوین مشابه لایت کوین، برای تایید هر تراکنش، حدود ۲. ۵ دقیقه وقت لازم داشت که در مقایسه با بیت کوین، ۴ برابر کم‌تر است.

استخراج‌کنندگان نیز ایکس کوین را دوست داشتند، چراکه الگوریتم خاص آن، کارایی بالایی در کاهش مصرف برق داشت و باعث صرفه‌جویی در هزینه ماینرها می‌شد.

علی‌رغم تمام فناوری‌های نوینی که در طراحی ایکس کوین به‌کاررفته بود؛ این ارز مورد انتقاد بسیاری از فعالان حوزه کریپتو قرار گرفت. به‌خصوص زمانی که به‌خاطر وجود یک باگ در کد آن، ماینرهای ایکس کوین پاداشی بسیار بیشتر از آنچه برایشان معین شده بود، دریافت کردند. یک ماینر توانست تنها در عرض ۴۸ ساعت، ۱. ۹ میلیون کوین پاداش دریافت کند؛ این مقدار، حدود ۳۰ درصد از کل ایکس کوین‌های موجود بود‌!

لایت کوین چیست؟

دوران دارک کوین (DarkCoin)

تنها ۱۰ روز پس از شروع پروژه در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۴، ایکس کوین به دارک کوین تغییر نام داد. تمام اخبار منفی در مورد ناهمگونی توزیع ایکس کوین و باگ‌های نرم‌افزاری‌اش فراموش شد و به لطف عملکرد منحصربه‌فرد دارک سند (DarkSend) ارز رمزنگاری دارک کوین، به‌زودی محبوبیت قابل‌توجهی پیدا کرد.

بیت کوین، اگرچه به‌منظور ایجاد محیطی امن، برای معاملات به وجود آمده بود. اما به‌هیچ‌عنوان، تراکنش تحت شبکه آن نمی‌توانست ناشناس باقی بماند. دارک کوین، این مشکل را حل کرد. عملکرد دارک کوین به معامله‌گران اجازه می‌داد، تراکنش‌ها و آدرس‌های آی‌پی (IP) آن‌ها مخفی بماند. دارک کوین، این قابلیت را به‌خاطر وجود الگوریتم دارک‌سند، به‌عنوان الگوریتم پایه آن به‌دست‌آوردن و به‌سرعت طرف‌داران زیادی پیدا کرد.

سال ۲۰۱۴، قیمت دارک کوین به‌شدت افزایش یافت و این ارز در لیست ۵ ارز محبوب جهان قرار گرفت.

معامله دارک کوین اواخر فوریه ۲۰۱۴، با قیمت ۰.۶ دلار شروع شد و تا مدتی، از ۱ دلار تجاوز نکرد. اما پس از مدتی این کوین، توانست ارزش خود را به ۲ دلار برساند و پس از یک اصلاح کوچک، ارزش آن تا ۱۴ دلار در اواخر ماه می افزایش یافت. اما دارک کوین، نتوانست برای مدت زیادی بالای ۱۰ دلار دوام بیاورد و در ماه آگوست به‌سرعت، به سمت ۱. ۶ دلار سقوط کرده و تا پایان سال ۲۰۱۴، بین ۱. ۶ دلار تا ۳. ۲ دلار در نوسان بود. دارک کوین، سال ۲۰۱۵ را با قیمت ۱. ۶ دلار آغاز کرد.

دوران دش

۲۵ مارس ۲۰۱۵، توسعه‌دهندگان دارک کوین، یک‌بار دیگر تصمیم به تغییر نام آن گرفتند. آن‌ها نام دش (DASH) که مخفف کلمات (Digital Cash)، است را انتخاب کردند. هدف این تغییر نام، جداکردن این کوین از معاملات غیرقانونی در دارک وب و سوءاستفاده کلاهبرداران از این کوین بود. همچنین توسعه‌دهندگان با این کار، یک‌بار دیگر توجه جامعه جهانی را به این رمزارز جلب کردند.

نقشه آن‌ها جواب داد و دش یک‌بار دیگر، صعود خود را آغاز کرد. امروزه بسیاری از طرف‌داران دش، آن را جایگزینی مناسب برای بیت کوین می‌دانند.

فناوری instantX که پاییز ۲۰۱۴، یعنی در دوران دارک کوین مورداستفاده قرار گرفته بود؛ در ازای دریافت هزینه‌ای ناچیز، قادر بود تراکنش‌ها را در لحظه انجام دهد و این یعنی استفاده از دش، سرعتی بسیار بیشتر از سرعت بیت کوین و یا حتی لایت‌کوین را، در اختیار معامله‌گران قرار می‌داد و همچنین هزینه استفاده از دش، حتی با وجود کمیسیون اضافی که instansX می‌گرفت؛ بازهم ۱۰ برابر از هزینه تراکنش بیت کوین، کمتر بود!

محبوب شدن مونرو در دارک وب به جای بیت کوین با کارمزد کمتر

خالق دش (DASH)

ایوان دافیلد (Evan Duffield)، توسعه‌دهنده نرم‌افزار مشهور آمریکایی است. دافیلد، خالق فناوری‌های الگوریتم استخراج X11 و Dash است. او در آریزونا متولد شد و زمانی که تنها ۱۵ سال داشت، فهمید که علاقه شدیدی به برنامه‌نویسی کامپیوتر دارد و مسیر آینده خود را مشخص کرد.

دافیلد، در سن ۲۰ سالگی کار خود را به‌عنوان توسعه‌دهنده آغاز کرد. در میان شرکت‌هایی که وی با آنها همکاری داشت، شرکت‌های Warped AI، iAcquire، Wells Fargo y Verizon Wireless، برجسته هستند. او در تمام این شرکت‌ها، در جایگاه توسعه‌دهنده نرم‌افزار فعالیت می‌کرد و در این مدت، توجه او به توسعه فنون تجزیه‌وتحلیل اطلاعات جلب شد. او همچنین به توسعه الگوریتم‌های هوش مصنوعی نیز علاقه نشان می‌داد.

دافیلد، باتوجه‌به این حوزه‌ها، چشم‌انداز جدیدی برای فرصت‌های موجود اواخر سال ۲۰۰۰ به دست آورد و تصمیم گرفت برای شرکت‌هایی که خدمات شبکه‌های اجتماعی را به مشتریان خود می‌دهند، کار کند. تخصص اصلی وی در این شرکت‌ها، بهبود فناوری بود. او پروتکل‌هایی را طراحی می‌کرد که به شرکت‌ها کمک کند، حجم زیادی از داده‌ها را برای دادن خدمات شبکه اجتماعی بهتر کنترل کنند.

دافیلد
دافیلد

ورود دافیلد به دنیای کریپتو

دافیلد، به‌عنوان یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار و متخصص بلاک چین، سال ۲۰۱۰ وارد دنیای کریپتو شد. او با خواندن وایت‌پیپر بیت کوین، به‌شدت مجذوب نوآوری و خلاقیتی که در آن وجود داشت، شد و تصمیم گرفت بیشتر درباره بیت کوین مطالعه کند. در نتیجه، پس از مدتی دافیلد اطلاعات گسترده‌ای از بیت کوین به دست آورد که به او این امکان را می‌داد از تمام پتانسیل‌ها و نقاط ضعف و قوت بیت کوین آگاه شود.

دافیلد، می‌توانست آینده درخشان رمزارزها و پتانسیل بالای آن‌ها را، از ورای جو تردیدآمیزی که در آن زمان، بر دنیای کریپتو سایه انداخته بود، مشاهده کند. به همین علت، او به توسعه ایده بیت کوین و رفع نواقص آن پرداخت و موفق شد. ابتدا ایکس کوین  و سپس دارک کوین و در نهایت دش را به مردم عرضه کند.

مزایا و معایب دش‌

رمزارز دش، به‌عنوان ارزی نوپا و آینده‌دار شناخته می‌شود و مزایای زیادی دارد. برخی از این مزایا را با هم مرور کنیم:

  1. تراکنش در شبکه این ارز، بسیار سریع‌تر از بیت کوین صورت می‌گیرد. اگر شما سیستم تراکنش نرمال را انتخاب کنید، حدود ۳ دقیقه و درصورتی‌که از امکان ارسال فوری (instantSend) استفاده کنید؛ تراکنشتان بلافاصله انجام می‌شود. قبل از آپدیت اخیر دش، شبکه به طور پیش‌فرض، تمام تراکنش‌ها را به‌صورت آنی (instant)، انجام می‌داد.
  2. قابلیت ناشناس ماندن (PrivateSend)، به کاربران امکان انتقال کوین به‌صورت کاملاً ناشناس را می‌دهد.
  3. سیستم استخراج دوگانه (ماینرها و مسترنودها) انعطاف‌پذیری و امنیت شبکه را افزایش می‌دهند.
  4. استفاده از الگوریتم X11 شبکه بلاک چین، این کوین را بسیار ایمن کرده است. به‌طوری‌که حتی اگر یکی از ۱۱ الگوریتم کامل هک شود، خطری شبکه را تهدید نخواهد کرد.
  5. در مقایسه با بیت کوین و دیگر رمزارزها، کارمزد تراکنش پرداختی برای این رمزارز، بسیار کم است و در مقابل خدمات خوبی که می‌دهد، این کارمزد برای معامله گران صرفه اقتصادی دارد.
مزایای دش کوین
مزایای دش کوین

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که هیچ‌چیز سفید یا سیاه مطلق نیست! چیز بی‌نقصی وجود ندارد، طبیعتاً کوین دش نیز از این قاعده مستثنا نیست. در کنار تمام نکات مثبتی که برای این رمزارز ذکر شد؛ منتقدان این کوین، به دلایل زیر به عملکرد آن خرده می‌گیرند:

  1. منتقدان، انتقادهای شدیدی نسبت به عملکرد دش در تمرکززدایی دارند. آن‌ها معتقدند با وجود مسترنودها و روشی که برای تأمین مالی آن‌ها در نظر گرفته شده است؛ ارز دش نمی‌تواند به طور کامل، یک ارز غیرمتمرکز باشد.
  2. دش، ثبات قیمت مطلوبی ندارد و شدیداً به جو بازار واکنش نشان می‌دهد. همین امر، سبب می‌شود که سرمایه‌‌گذاران همواره استرس ازدست‌دادن دارایی خود را داشته باشند. اگرچه واکنش شدید به جو موجود، یکی از ویژگی‌های بارز دنیای کریپتو است. اما در مورد دش، این مسئله با شدت بیشتری مشاهده می‌شود.
تفاوت نود node و ماینر miner

ویژگی‌های فنی دش

استخراج (Mining)

برای استخراج این ارز، ترکیبی از مدل‌های اثبات کار (POW) و اثبات خدمات (POSe) استفاده می‌شود. مدل اثبات کار (POW)، مشابه مدلی است که در بیت کوین استفاده می‌شود. در این روش، تمام ماینرها به دنبال حل معمایی هستند که توسط الگوریتم شبکه تعیین شده است. برخلاف بیت‌کوین که از یک الگوریتم واحد استفاده می‌کند، دش با استفاده از ترکیبی از ۱۱ الگوریتم متفاوت و به‌وجودآوردن الگوریتم X11، یکی از ایمن‌ترین الگوریتم‌ها را بین رمزارزهای دیگر دارد.

استخراج دش
استخراج دش

علاوه بر روش ماینینگ سنتی که از بیت کوین به دش ارث رسیده است؛ دش، روش ماینینگ منحصربه‌فرد خود را نیز دارد. اثبات خدمات (proof of service (POSe))، در لایه دوم استخراج قرار دارد و به روشی اطلاق می‌شود که در آن مسترنودها، می‌توانند با دادن خدمات ارسال ناشناس (PrivateSend) و ارسال فوری عملیات ماینینگ را انجام دهند.

ازآنجایی‌که کارکرد مسترنود ها در شبکه بلاک چین، بسیار حائز اهمیت است؛ هنگامی‌که یک بلاک به بلاک چین اضافه می‌شود، پاداشی به مسترنود نیز تعلق می‌گیرد. طبق پروتکل دش، ۴۵ درصد پاداش بلاک برای ماینر، ۴۵ درصد آن برای مسترنود و ۱۰ درصد آن به‌عنوان بودجه برای ارتقا و بهبود شبکه در نظر گرفته می‌شود.

استخراج رمزارز چیست؟

مستر نود، شاهکار دش

ارز دیجیتال دش، اولین رمزارزی بود که مفهوم مسترنود را معرفی کرد. مسترنودها، در واقع سیستم‌هایی هستند که تمام اطلاعات شبکه بلاک چین را در خود ذخیره کرده و وضعیت بلاک‌های تولید شده یا در دست تولید را، به کل شبکه مخابره می‌کنند. علاوه بر این هر مسترنود، باید دارای یک کیف پول با موجودی حداقل ۱۰۰۰ دش باشد. این پول برای تضمین عملکرد صحیح مسترنود، به‌عنوان ودیعه در آن ذخیره می‌شود. در مورد دش، انجام خدمات ارسال ناشناس و ارسال فوری نیز، برعهده مستر نودهاست.

در واقع این مسترنودها هستند که به دش امکان انجام تراکنش‌های ناشناس و تراکنش‌های آنی را می‌دهند. به همین دلیل مقداری از پاداش بلاک را از آن خود می‌کنند. علاوه بر این، مسترنودها در تصمیم‌گیری‌های مربوط به بلاک چین، حق رأی دارند و می‌توانند درباره نحوه اداره و بودجه شبکه، تصمیم‌گیری کنند.

به لطف حضور هم‌زمان دو پروتکل اثبات کار (POW) و اثبات خدمات (POSe)، دش قادر به پیاده‌سازی بسیاری از تکنولوژی‌های جدید، بر روی بلاک چین خود است. در حال حاضر، بیش از ۴۰۰۰ مسترنود فعال، در این شبکه حضور دارند و این خود دلیل واضحی بر غیرمتمرکز بودن رمزارز دش است.

اثبات سهام (Proof of Stake) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تحلیل و بررسی قیمت دش

دش مانند بسیاری دیگر از آلت‌کوین ها از سال ۲۰۱۷ به بعد، روند قیمتی بسیار پرفراز و نشیبی را طی کرده است. سال ۲۰۱۷، قیمت این کوین ۸۰۰۰ درصد افزایش یافت! این کوین درحالی‌که سال ۲۰۱۶، با قیمت ۱۲ دلار معامله می‌شد، اوایل سال ۲۰۱۷، به قیمت ۱۰۹ دلار رسید، اما این پایان راه نبود. دش در سال ۲۰۱۷، موفق شد ارزش خود را تا ۱۵۰۰ دلار افزایش دهد!

اگرچه دش، نتوانست این قیمت را حفظ کند و طی بازار ریزشی سال ۲۰۱۸، قیمت این کوین تا ۴۰ دلار کاهش یافت! اما پایان سال ۲۰۱۹ و شروع ۲۰۲۰، امید تازه‌ای برای رشد دوباره قیمت این کوین تا ۱۰۰ دلار به وجود آمد. در حال حاضر این ارز با قیمتی حدود ۱۸۸ دلار، معامله می‌شود. در سال جاری (۲۰۲۱)، توانسته قیمت خود را تا بیش از ۴۰۰ دلار افزایش دهد.

رمزارز دش، بسیار پرنوسان است و پیش‌بینی قیمت آن ساده نیست. بسیاری از تحلیل‌گران و تریدرهای ارزهای دیجیتال، بر اساس فاکتورهایی که بر قیمت رمزارزها تأثیر می‌گذارند؛ پیش‌بینی‌های مختلفی برای آن منتشر کرده‌اند.

تحلیل قیمت دش
تحلیل قیمت دش

کوین سوئیچ (Coinswitch)

«دش (DASH)، با داشتن بیش از ۴۵۰۰ سرور در سراسر جهان امنیت بالایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بلافاصله از هرکجای دنیا، معاملاتتان را انجام دهید. این ویژگی، برتری دش را نسبت به رمزارزهای دیگر تضمین می‌کند.»

تحلیل‌گران کوین سوئیچ معتقدند؛ به‌وجودآمدن دش، تحولی بزرگ برای صنعت کریپتو به شمار می‌رود. دش یک نرم‌افزار با پلتفرمی کاربرپسند است که به هرکسی اجازه می‌دهد، با چند کلیک ساده یک حساب کاربری روی بلاک‌چین ایجاد کرده و معاملات خود را به‌راحتی انجام دهد. دش حتی امکان خرید از فروشگاه‌های اینترنتی که از این پلتفرم پشتیبانی کنند را، فراهم می‌کند. آن‌ها دیدگاه مثبت‌تری نسبت به این رمزارز داشته و پیش‌بینی می‌کنند قیمت آن تا پایان سال ۲۰۲۱، به ۹۵۰ دلار می‌رسد.

دش، یکی از کوین‌های شناخته شده و کاملاً تثبیت شده دنیای ارزهای دیجیتال است. تاریخی طولانی و پرجنب‌وجوش دارد و با حفظ ماهیت پویای خود، تغییرات زیادی را تجربه کرده است. این، همان چیزی است که باعث می‌شود یکی از کوین‌های قابل‌اعتماد برای سرمایه‌گذاری باشد.

درگذشته کوین‌هایی مانند بیت‌کوین که بیشتر برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌شدند، توجه عموم را به خود جلب می‌کردند. به همین دلیل دش، معمولاً ارزی در حاشیه بوده است. امروزه با بیشتر شدن نیاز مردم به انجام معاملات با ارزهای مجازی، ارز دیجیتال دش به‌عنوان ارزی کاملاً مناسب و توسعه‌یافته برای انجام مبادلات امن و سریع، موردتوجه بسیاری قرار گرفته است.

با تمام این تفاسیر اگر قصد سرمایه‌گذاری در ارزهای مجازی را دارید؛ به خواندن یک مقاله یا استناد به حرف‌های شخص یا منبعی خاص، اکتفا نکنید. این بازار پر از هیجانات مثبت و منفی بوده و برای سرمایه‌گذاری در آن، باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید و تحقیقات گسترده‌ای راجع به نحوه و میزان سرمایه‌گذاری خود انجام دهید.

پیش‌بینی‌هایی بسیار خوش‌بینانه، برای این ارز مجازی شده است.

این واقعیت که دش، به‌عنوان یک سیستم نقدی دیجیتال می‌تواند مانند بیت کوین و حتی بهتر از آن عمل کند؛ به این معنی است که در پنج تا ۱۰ سال آینده این ارز، شانس زیادی برای تسلط بر امور معاملاتی خواهد داشت.

کیف پول دش
کیف پول دش

کیف پول دش

برای ذخیره و نگه‌داری دش، مانند تمام ارزهای مجازی دیگر به کیف پولی امن و مطمئن نیاز داریم. در ادامه این مقاله، ۵ مورد از بهترین کیف پول‌های دش در سال ۲۰۲۱ را بررسی می‌کنیم:

لجر نانو اس (Ledger Nano S)

کیف پول لجر نانو اس، یک کیف پول سخت‌‌افزاری است که معمولاً برای ذخیره ارزهای مجازی در حجم بالا استفاده می‌شود. این کیف پول، دارایی شما را به‌صورت آفلاین ذخیره می‌کند. همین امر، کیف پول‌های سخت‌افزاری را به مناسب‌ترین گزینه برای ذخیره سرمایه تبدیل کرده است.

این کیف پول، دارای قابلیت احراز هویت دومرحله‌ای است. لجر، تنها مختص کوین دش نیست و می‌توان بسیاری از رمزارزها را در آن نگه‌داری کرد.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ انواع و نحوه ساخت

 ترزور (Trezor)

ترزور (Trezor)، یکی دیگر از کیف پول‌های سخت‌افزاری است که برای تهیه فضای ذخیره‌سازی آفلاین و امن، در برابر سرقت و بدافزار طراحی شده است. این کیف پول، از طریق یواس‌بی (USB) به کامپیوتر شما متصل می‌شود و با استفاده از دکمه‌ها و صفحات داخلی، می‌توانید تمام تراکنش‌ها را به‌صورت دستی کنترل کنید. ترزور به‌صورت انحصاری، برای دش ساخته نشده و قابلیت ذخیره‌سازی بسیاری از کوین‌ها را دارد.

 دش کور ولت (Dash Core Wallet)

این کیف پول برای ذخیره‌سازی، ارسال و دریافت دش طراحی شده و از نوع نرم‌افزاری است. کیف پول دش کور، قابل‌استفاده بر روی موبایل یا لپ‌تاپ است و از هر دو ویژگی ارسال سریع و ارسال خصوصی پشتیبانی می‌کند. نصب و استفاده از این کیف پول، ساده است و به شما اجازه می‌دهد کنترل کلیدهای خصوصی خود را در دست بگیرید. این کیف پول از فضای هارددیسک بیشتری نسبت به سایر کیف پول‌های نرم‌افزاری، استفاده می‌کند.

اکسودوس (Exodus)

اکسودوس (Exodus)، به نسبت کیف پول‌های دیگر جدیدتر است. این کیف پول ژوئیه ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد و رابط کاربری فوق‌العاده‌ای دارد. یکی از بهترین کیف پول‌های دسکتاپ سال ۲۰۱۹، معرفی شده است. اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها در این کیف پول، رمزنگاری می‌شوند و سیستم «ریکاوری با یک کلیک» آن، توانسته است اکسودوس به یکی از بهترین کیف پول‌های دش تبدیل کند.

اکسودوس، دارای پشتیبانی ۲۴ ساعته، هفت روز هفته است و برای سیستم‌عامل‌های Windows، Mac و Linux در دسترس است. ازآنجاکه زمان زیادی از عرضه آن نمی‌گذرد؛ این کیف پول هنوز زمان کافی برای ارتقا شهرت خود در بین علاقه‌مندان کریپتوکارنسی، پیدا نکرده است.

کیف پول سخت‌ افزاری، مزایا، معایب و انواع آن

اتمیک ولت (Atomic Wallet)

اتمیک ولت (Atomic Wallet)، یک کیف پول دسکتاپ است. اهمیت زیادی به غیرمتمرکز بودن نشان می‌دهد و توانسته است، امکان انجام تراکنش‌های ناشناس و امن را به کاربران خود بدهد. شما در این کیف پول، می‌توانید وجوه شخصی خود را کنترل کنید و رمزارزها را با یکدیگر مبادله کنید. این کیف پول، یک کیف با پشتیبانی از چند ارز است که از بیت کوین، بیت‌کوین کش، بیت کوین کش SV و بسیاری از ارزهای دیگر پشتیبانی کرده و با سیستم‌عامل‌های مک، ویندوز، اوبونتو، فدورا و دبیان سازگار است.

از دیگر کیف پول‌های مناسب برای دش، می‌توان به کیف پول‌های  Jaxx Libert، Coinomi، dash cryptocurrency wallet، MyDashWallet، DashCore IOS و Edge Wallet اشاره کرد.

مقایسه بیت کوین و دش

الگوریتم و روش انجام تراکنش‌ها

بارزترین تفاوت بین بیت کوین و دش، تفاوت در الگوریتم آن‌هاست. بیت کوین از الگوریتم Sha-256، استفاده می‌کند، درصورتی‌که الگوریتم دش، مجموعه‌ای از ۱۱ الگوریتم است که به نام X11، شناخته می‌شود.

باتوجه‌به تفاوت در الگوریتم‌های مورداستفاده برای هر شبکه، آن‌ها در انجام تراکنش‌ها متفاوت عمل می‌کنند. تراکنش‌های موجود در بلاک چین بیت کوین، باید توسط همه گره‌های موجود در شبکه تأیید شود. این فرایند به زیرساخت‌های قابل‌توجه، سرمایه‌گذاری و صرف زمان زیاد در فول‌نودها احتیاج دارد.

دش، از سیستم متفاوتی برای مدیریت معاملات استفاده می‌کند. شبکه این کوین، توسط مجموعه‌ای از کاربران خود اجرا می‌شود که مستر نود (masternode) نام دارند. مسترنودها، تأیید و اعتبارسنجی معاملات را ساده کرده و همچنین مشکل مقیاس‌پذیری برای معاملات را حل می‌کنند. چراکه تعداد گره‌های موردنیاز برای تأیید موفقیت‌آمیز یک تراکنش، به تعداد قابل‌کنترل کاهش می‌یابد.

همه چیز درباره بیت کوین

سرعت تراکنش

انجام هر تراکنش در شبکه بیت کوین، حدود ۱۲ دقیقه زمان می‌برد، درصورتی‌که دش با استفاده از قابلیت ارسال سریع، این زمان را به طور محسوسی کاهش داده و قادر است تراکنش‌ها را به‌صورت آنی انجام دهد. اگر از قابلیت ارسال فوری دش استفاده نشود، حداکثر زمان لازم برای انجام یک تراکنش ۵ دقیقه است.

سایز بلاک‌ها

زمانی که ماینرها یک بلاک را به بلاک چین اضافه می‌کنند؛ در واقع تعدادی از تراکنش‌ها را تأیید کرده و آن‌ها را وارد شبکه می‌کنند. در بلاک‌چین دش، سایز بلاک‌ها از بیت کوین بزرگ‌تر است. این بدین معناست که در هر بلاک دش، تعداد بیشتری تراکنش نسبت به بلاک بیت‌کوین وجود دارد. این مزیت باعث می‌شود نرخ تراکنش بر ثانیه برای دش، بیشتر باشد و در انجام تراکنش‌ها سریع‌تر عمل کند.

سیستم پاداش‌دهی

مسترنود در دش، مشابه فول‌نود در بیت کوین است. اما تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد. مسترنودها، وظایف بیشتری نسبت به فول‌نودها برعهده دارند و به‌ازای خدماتی که به شبکه دش می‌کنند، پاداش دریافت می‌کنند درحالی‌که فول نودهای بیت کوین، پاداشی دریافت نمی‌کنند و این قضیه باعث شده است تمایل به ایجاد یک فول نود در شبکه بیت کوین، کاهش پیدا کند.

در پروتکل دش، مقداری از پاداش ماین کردن هر بلاک برای توسعه شبکه ذخیره می‌شود، درحالی‌که این سازوکار در شبکه بیت کوین وجود ندارد.

مقایسه بیت کوین و دش
مقایسه بیت کوین و دش

خرید دش

برای خرید ارزهای مجازی، می‌توانید از طریق صرافی‌ها اقدام کنید. خرید دش نسبت به خرید برخی آلت‌کوین‌های دیگر، ساده‌تر است. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که حسابی در یک صرافی ایجاد کنید. پس از تایید شدن حسابتان توسط صرافی، از طریق درگاه‌های بانکی پول خود را به صرافی منتقل کرده و سپس کوین دش را خریداری کنید.

قبل از خرید دش یا هر ارز مجازی دیگر، باید از پتانسیل‌های آینده آن مطلع باشید. با دیدی باز و ذهنی آگاه به سراغ رمزارزها بروید. چراکه معامله‌گری در این بازار، در صورت داشتن اطلاعات غلط یا ناقص، می‌تواند به ضرر شما تمام شود.

آینده دش

دش سال ۲۰۱۷، عملکرد خیره‌کننده‌ای داشت. اگر اوایل سال ۲۰۱۷، ۱۰ دلار در ارز دش سرمایه‌گذاری می‌کردید، در انتهای سال سرمایه شما تبدیل به ۱۵۰۰ دلار شده بود!

  • کارشناسان زیادی از دش پشتیبانی می‌کنند. حتی راجر ور (Roger Ver) که با لقب مسیح بیت‌کوین شناخته می‌شود، حمایت خود از این ارز را اعلام کرده است.

دو دلیل عمده برای حمایت از دش وجود دارد. دش دو مشکل اساسی بیت کوین را حل کرده است: ضعف در تأمین امنیت و سرعت تراکنش پایین.

کارشناسان، دش را از نظر فاندامنتالی ارزی قوی و آینده‌دار معرفی می‌کنند. آن‌ها دلایل زیادی برای گفته خود دارند:

به‌عنوان یک سرمایه‌گذار، بسیار مهم است که بر روی ارزی سرمایه‌گذاری کنید که به طور پیوسته درحال‌توسعه و رفع نقاط ضعف خود باشد. خوشبختانه دش، ارزی است که خودش می‌تواند خودش را توسعه بدهد و از نظر مالی مدیریت کند. مسترنودهای دش، طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که از طریق رأی‌گیری بهترین برنامه برای توسعه خویش را انتخاب کنند و قدرت مالی لازم برای اجرای آن را داشته باشند.

مزیت رقابتی دیگری که برای ارز دش وجود دارد، کارمزد بسیار پایین آن است. کارمزد ارز دش، حدود یک‌دهم بیت کوین است.

علی‌رغم تمام این نقاط مثبت، دش نقاط ضعفی هم دارد که ممکن است ادامه کار این رمزارز را با مشکل مواجه کند:

منتقدان معتقدند که دش، واقعاً غیرمتمرکز نیست. چراکه مسترنودها، اختیارات زیادی دارند. اگر شخص خاصی وجود داشته باشد که بتواند اکثریت مسترنودها را کنترل کند، پس کنترل کل شبکه دش نیز در دستان او خواهد بود.

امری که سخت به نظر می‌رسد، اما غیرممکن نیست!

ارز دش از نظر تأمین امنیت، با رقیبان سرسختی همچون مونرو و زی‌کش روبه‌روست. میزان امنیتی که از طریق مونرو برقرار می‌شود، بیشتر از امنیت دش است. پس اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید، بهتر است نتیجه رقابت بین این ارزها را دنبال کنید.

دش، قابلیت انجام تراکنش به طور کاملاً ناشناس را فراهم می‌آورد و همین امر ممکن است باعث شود که این ارز، با مخالفت قانون‌گذاران مواجه شود. چراکه بستری بسیار مناسب، برای معاملات کلاهبرداران ایجاد کرده است.

محبوب شدن مونرو در دارک وب به جای بیت کوین با کارمزد کمتر

جمع‌بندی

در این مقاله، تلاش بر این بود تا دید جامع و کلی از ارز دیجیتال دش، به شما داده شود. شما اکنون از تاریخچه دش، نحوه عملکرد آن دررابطه‌با تراکنش‌ها و مزایایی که نسبت به بیت‌کوین دارد، آگاه شدید. همچنین از قیمت و رشد چشمگیر آن در سال ۲۰۱۷، و نزول قیمت آن در سال‌های اخیر مطلع شدید و یک نمونه از تحلیل کارشناسان را درباره این کوین خواندید.

بدون شک دش کوین، دارای یک تکنولوژی بسیار قوی است که آن را از بسیاری رمزارزهای دیگر متمایز می‌سازد. در روی دیگر سکه، نقاط ضعفی است که نیاز به توجه و احتیاط بیشتر شما دارد. یکی از مهم‌ترین خطراتی که این کوین را تهدید می‌کند، خطر قانون‌گذارانی است. ممکن است به‌خاطر خدمات محرمانه‌ای که دش می‌دهد، آن را سرکوب کنند. اگرچه تاکنون موفق نشده‌اند آن را کاملاً از بین ببرند، اما اثرات تصمیم‌گیری آن‌ها روی ارزش این ارز دیجیتال، کاملاً مشهود است.

خب، شما راجع به این ارز مجازی چطور فکر می‌کنید؟ آیا بهتر از بیت کوین است؟ آیا آن را برای سرمایه‌گذاری مناسب می‌دانید؟ در بخش نظرات، می‌توانید نقطه‌نظرها و پیشنهاداتتان را برای ما بنویسید.

سوالات متداول درباره دش

آیا ماینینگ دش سودده است؟

بله. ماینینگ دش به نسبت افزایش ارزش آن، سودده خواهد بود. البته قبل از ماینینگ باید از هزینه برق و قدرت پردازش مناسب دستگاه‌های ماینینگ خود، مطمئن شوید.

آیا سرمایه‌گذاری روی دش در سال ۲۰۲۱، سودده خواهد بود؟

اکثر تحلیل‌گران، معتقدند سرمایه‌گذاری روی دش مطمئن است بااین‌حال قبل از سرمایه‌گذاری از منابع مختلف یا افراد آگاه اطلاعات کسب کنید. هیچ‌کس نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند، پس سرمایه‌گذاری همواره با ریسک همراه است.

سرمایه‌گذاری بر روی دش امن است؟

علی‌رغم وجود باگی که در اوایل انتشار دش در ماینرهای آن وجود داشت، رمزارز دش را می‌توان مکانی مطمئن برای سرمایه‌گذاری ارزیابی کرد. باتوجه‌به ماهیت غیرمتمرکز دش، می‌توان از امنیت دارایی‌ها در بلاک‌چین دش مطمئن بود.

آیا دش از بیت کوین بهتر است؟

اگر خدماتی که بیت کوین و دش می‌دهند را با یکدیگر مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که بله! دش از نظر تکنیکال بهتر از بیت‌کوین عمل می‌کند. در حال حاضر بیت کوین، از دش مشهورتر و گران‌تر است. محبوبیت و قدمت بیت کوین باعث شده تا گاهی اوقات ضعف‌های آن نادیده گرفته شوند.

صرافی ارز دیجیتال وزین

منابع

https: //primexbt. com/blog/dash-price-prediction/

 https: //coinswitch. co/news/dash-wallet

https: //www. genesis-mining. com/dash-bitcoin-difference

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها