وزین
صرافی وزین

سامسونگ بلاک چین چیست؟

0 7

کمتر کسی است که این روزها از دنیای ارزهای دیجیتال و علاقه به سرمایه‌گذاری در آن‌ صحبت نکند. هر شخصی که در این زمینه مطالعه و تحقیق کرده است، یا افرادی که تنها مطالبی  شنیده‌اند، از این بازار و مزایا و معایب آن، سخن می‌گویند. در میان این صحبت‌ها، بیشترین نامی که به گوش می‌رسد، ارز بیت کوین است. می‌توان گفت به همان نسبت، اصطلاح بلاک چین (BlockChain) استفاده می‌شود. بهتر است بدانید، تکنولوژی بلاک چین مختص بیت کوین نیست؛ اما، شبکه بلاک چین  اولین بار با به‌وجود آمدن بیت کوین به کار برده شد و امروزه در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در میان شرکت‌های مختلف، سامسونگ استفاده از فناوری بلاک چین را روزنه‌ای برای ورود به عصر جدید گوشی‌های هوشمند می‌بیند.

قبل از صحبت درباره سامسونگ بلاک چین ، بهتر است کمی بیشتر با فناوری بلاک چین و مزایای آن آشنا شویم.

بلاک چین چیست؟

همانطور که از اسم بلاک چین (Blockchain) یا زنجیره‌بلوکی مشخص است، هر بلاک چین، زنجیره‌ای از بلوک‌هاست که شامل اطلاعات خاصی هستند.  این تکنیک برای اولین بار  سال ۱۹۹۱ توسط گروهی از محققان توصیف شد و تا سال ۲۰۰۹ بدون کاربرد بود. این ایده، برای اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو  سال ۲۰۰۹ به کار گرفته شد و ارز دیجیتال بیت‌ کوین، روی کار آمد.

هر بلاک چین، یک دفتر توزیع (Distributed Ledger) است که دسترسی به آن برای همه امکان‌پذیر است. ویژگی جالب بلاک چین، این است که به محض ذخیره اولین داده در بلاک ، تغییر آن بسیار سخت خواهد بود. برای درک بهتر، خوب است نگاه نزدیکی به یک بلوک داشته باشیم. هر بلوک شامل داده، هش (hash) و هش بلوک قبلی است. داده‌ای که در هر بلوک ذخیره می‌شود، به نوع بلاک چین بستگی دارد.

به عنوان مثال، داده‌ای که در بلاک چین بیت کوین ذخیره می‌شود؛ شامل اطلاعات تراکنش‌ها مانند فرستنده، گیرنده و میزان سکه‌ها است. هش هر بلوک را، می‌توانیم مانند اثر انگشت تصور کنیم. این هش برای هر بلوک، کاملاً یکتا، منحصربه‌فرد و نمایانگر همان بلوک مشخص است. اولین باری که یک بلوک ساخته می‌شود، هش آن هم محاسبه می‌شود. تغییر هر اطلاعاتی در بلوک، باعث تغییر هش آن خواهد شد؛  بنابراین، هش‌ها برای پیدا کردن بلوک‌های تغییر یافته بسیار مفید خواهند بود. اگر هش یک بلوک تغییر کند، دیگر همان بلوک قبلی نخواهد بود.

تفاوت بیت کوین با بلاک چین چیست؟

سومین المانی که در یک بلوک ذخیره می‌شود، هش بلوک قبلی است و این همان چیزی است که یک زنجیره بلوکی را ایجاد می‌کند. نکته مهم این است که بلوک اول بسیار خاص است چون هش بلوک قبلی در آن ذخیره نخواهد شد. به اولین بلوک، بلوک جنسیس (Genesis Block) می‌گوییم. اکنون فرض کنید بلوک دوم شما دستکاری شده باشد، در اینصورت هش آن هم تغییر می‌کند، به این ترتیب بلوک ۳ و بقیه بلوک‌ها نامعتبر خواهند شد. پس تغییر در یک بلوک، باعث نامعتبر شدن تمام زنجیره بلوکی خواهد شد. به این ترتیب، وجود هش یکی از راه‌های ایجاد امنیت در زنجیره بلوکی است.

اما استفاده از هش‌ها به تنهایی، از دستکاری اطلاعات جلوگیری نخواهد کرد. سرعت رایانه‌ها، امروزه آنقدر بالاست که می‌توانند هزارارن هزار، هش را در یک ثانیه محاسبه کنند. شما، به راحتی می‌توانید هش یک بلوک را تغییر دهید و هش بقیه بلوک‌ها را دوباره محاسبه کنید تا بلاک چین شما معتبر شود.

برای جلوگیری از این اتفاق و کاهش ریسک، بلاک چین چیزی دارد که به‌ آن الگوریتم اثبات کار ( proof-of-work (POW)) گفته می‌شود. الگوریتم اثبات کار، مکانیسمی است که ساخت بلوک‌های جدید را کندتر می‌کند. به عنوان مثال، این مکانیسم در بلاک چین بیت کوین ۱۰ دقیقه طول می کشد.

ویژگی دیگری که بلاک چین را ایمن می‌کند، غیر متمرکز بودن آن است. به جای استفاده از یک شبکه متمرکز برای مدیریت زنجیره‌ها، بلاک چین‌ها از شبکه همتابه‌همتا (peer to peer) استفاده می‌کنند که هر کسی می‌تواند به آن متصل شود. هر شخصی که به شبکه وصل شود، یک کپی کامل از زنجیره‌بلوکی دریافت خواهد کرد و برای سنجش اعتبار بلوک‌ها و زنجیره، از آن استفاده می‌کند. حال، ببینم اگر فردی یک بلوک جدید ایجاد کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این بلوک، برای هر شخصی که در این شبکه عضو است ارسال می‌شود. هر گره یا نود( node) بررسی می‌کند که آیا بلوک ارسال شده دستکاری شده است یا خیر؟ اگر همه چیز درست باشد، بلوک جدید توسط هر گره به زنجیره بلوکی آن گره اضافه خواهد شد. به منظور کارکرد درست، تمام نودها از یک پروتکل واحد پیروی می‌کنند. از این‌رو، برای این‌که بتوانید یک بلوک تغییر داده شده را وارد زنجیره کنید باید بیش از ۵۰ درصد نودها را تحت کنترل بگیرید.

به این ترتیب،چیزی که یک بلاک چین را خاص می‌کند غیر متمرکز بودن و امنیت بسیار بالای آن است.

علاقه‌مندی سامسونگ به بلاک چین و دنیای ارزهای دیجیتال

در سال‌های اخیر، صنایع بسیاری از فناوری بلاک چین استفاده کرده‌اند. کره جنوبی، کانون اصلی پذیرش ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین بوده است؛ در نتیجه، مشخص است که چرا سامسونگ، این کمپانی کره‌ای، تلاش کرد تا اولین بازیگری باشد که در فضای بلاک چین و ارزهای دیجیتال نقش ایفا می‌کند. برای این‌منظور سامسونگ، برخلاف رقیب اصلی خود، HTC، به فکر ساخت دستگاهی مجزا و به‌خصوص نبود، بلکه در تلاش بود تا امکانات جدید را به گوشی‌های هوشمند خود بیفزاید.

سال ۲۰۱۹ و با عرضه گوشی‌های Galaxy S10، سامسونگ برای اولین بار به دنیای بلاک چین وارد شد. این دستگاه، به همراه اپلیکیشن Samsung Blockchain Wallet عرضه شد. این اپلیکیشن، به مشتریان امکان می‌داد تراکنش‌های رمز ارز را به آسانی و به‌طور مستقیم روی تلفن هوشمند خود انجام دهند. پس از آن، سامسونگ تلاش کرد  ویژگی‌های بیشتری به اپلیکیشن‌های بلاک چین خود اضافه کند و قابلیت‌های کیف پول بلاک چین خود را گسترش دهد. پشتکار و پافشاری سامسونگ در توسعه این بخش، نشان‌دهنده آن است که این شرکت آینده روشن گوشی‌های هوشمند خود را در گرو ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و استفاده از فناوری بلاک چین می‌بیند.

در ابتدا، اجرای ایده استفاده از بلاک چین، دشوار به نظر می‌آمد؛ زیرا، برنامه‌های مرسوم و کاربردی بلاک چین، مبتنی بر وب و دستگاه‌های رایانه شخصی (PC) بودند. علاوه بر این، نگرانی‌های امنیتی هم وجود داشت. با این‌حال، سامسونگ با استفاده از سامسونگ بلاک چین keystore و کیف پول بلاک چین سامسونگ، تلاش کرد تا ترکیب امنیتی کاملی برای کارکرد ایمن و آسان با رمزارزها در گوشی‌های هوشمند ایجاد کند.

سامسونگ، فروشگاه بلاک چین (Samsung Blockchain Keystore) را معرفی کرد. سامسونگ بلاک چین keystore، اقدامی بلندپروازانه از طرف این شرکت برای رفع شکاف ارتباطی بین بلاک چین و تلفن‌های هوشمند بود. این قابلیت، مکملی است برای کیف پول بلاک چین سامسونگ که یک اپلیکیشن اختصاصی برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال است. علاوه بر این‌ها، سامسونگ بلاک چین، امکان پشتیبانی از اپلیکیشن‌های بلاک چین و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا dApps را بدون نیاز به رایانه و روی خود دستگاه هوشمند فراهم می‌کند.  سامسونگ این قابلیت‌ها را، در گوشی‌های پرچمدار خود نظیر سامسونگ گلکسی S20، S20+ و الترا S20 کامل‌تر کرده و این گوشی‌ها می‌توانند کارآمدتر و بهتر از گذشته عمل کنند.

معرفی کامل ارز دیجیتال، کاربرد، نحوه استخراج و معامله آن

Samsung Blockchain Keystore، در ابتدا تنها از توکن (ERC-20) پشتیبانی می‌کرد. پس از مدتی، بیت کوین هم به آن اضافه شد و  کاربران می‌توانستند به‌راحتی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را روی گوشی خود ذخیره کنند.

در واقع، سامسونگ بلاک چین کی‌استور به عنوان یک فریم‌ورک بلاک چین برای دسترسی به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Decentralized applications-dApps)، امکان مدیریت تراکنش‌های ارز دیجیتال، و یک درگاه واحد و کامل بلاک چین در گوشی هوشمند است.

مانع همیشگی برای پر کردن فاصله بین پشتیبانی از بلاک چین و دستگاه‌های موبایل، جنبه‌های امنیتی آن بوده است. به همین منظور، امکانات سامسونگ بلاک چین keystore کاملا با سیستم امنیتی Knox‌ و همینطور TEE (Trusted Execution Environment) یکپارچه‌سازی شده است.

کلیدهای خصوصی ایجاد شده برای رمزارزها و DApps در Samsung Blockchain Keystore رمز گشایی و ذخیره می‌شوند، که لوکیشنی جدا از سیستم عامل اصلی است. حفاظت از این اطلاعات، توسط پردازشگر امنیتی صورت می‌گیرد که دسترسی به آن تنها از طریق اثر انگشت یا PIN صاحب اموال میسر است.

سامسونگ، امکان کنترل کامل کلیدهای خصوصی ارزهای دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌آورد تا برای کنترل و محافظت از ارزهای دیجیتال خود به دیگر شرکت‌ها وابسته نباشند.

نتیجه‌گیری

برای مدت‌ها، رقابت سازندگان گوشی‌های هوشمند روی ویژگی‌های سخت‌افزاری گوشی‌ها نظیر مشخصات دوربین، اندازه صفحه، وضوح تصویر و دیگر موارد این‌چنینی متمرکز بود. با پیشرفت تکنولوژی و آینده روشن رمز ارزها و همچنین، نیاز به امنیت بالا در حفظ داده، مشخص است که افراد به دنبال قابلیت‌هایی فراتر از قابلیت‌های معمول هستند تا  نیازهای دنیای امروز را پوشش دهند.

در این بین، غول کره‌ای فناوری، سامسونگ (Samsung)، به نیروی محرکی برای استفاده از فناوری بلاک چین و پشتیبانی  رمز ارزها تبدیل شده است. سامسونگ بلاک چین Keystore، کیف پول بلاک چین سامسونگ و نرم‌افزارهای مرتبط، بیانگر تلاش‌های بی‌وقفه‌ این کمپانی برای پذیرش صنعت بلاک چین است.

صرافی ارز دیجیتال وزین

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها