وزین
صرافی وزین

سرمایه گذاری چیست؟ چگونه می‌توانیم سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشیم؟

0 4

بسیاری افراد ترجیح می‌دهند به‌جای اندوختن اموال، پول‌هایشان را در کارهای پرسود سرمایه گذاری کنند. اگر شما هم ‌چنین قصدی دارید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره سرمایه گذاری کسب کنید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. بعد از خواندن این مقاله، دید بهتری نسبت به مفهوم سرمایه گذاری و انواع آن از نظر زمانی (کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت) به دست خواهید آورد.

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری یعنی، دارایی خود را با هدف افزایش آن به چرخه اقتصادی وارد کنید. گاهی افراد، پول روی پول می‌گذارند؛ به این مفهوم که از سود سرمایه های قبلی، برای خرید دارایی‌های جدید استفاده می‌کنند.
در پاسخ به این سؤال که «سرمایه گذاری چیست؟»، می‌توان گفت هرگاه پس‌اندازهای خود را تبدیل به دارایی‌هایی کنید که به مرور زمان ارزش آن‌ها‌ بالاتر برود، دست به سرمایه گذاری زده‌اید. باگذشت زمان، می‌توانید از سرمایه خود انتظار درآمدزایی داشته باشید.
از نقطه ‌نظر مالی، سرمایه گذاری یعنی به گردش انداختن دارایی با هدف افزایش بهای آن در طول زمان. سرمایه گذاری‌ها، از جنبه‌های مختلف به انواع گوناگونی طبقه‌بندی می‌شوند. در این مقاله، به بررسی انواع سرمایه گذاری از نظر زمانی پرداخته و سرمایه گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را تعریف می‌کنیم.

سرمایه گذاری کوتاه مدت به چه معناست؟

سرمایه گذاری های کوتاه مدت یا سرمایه گذاری موقت، شکلی از سرمایه های مالی‌اند که به‌آسانی قابل‌ تبدیل به پول نقد بوده و معمولا در کمتر از ۵ سال می‌توان آن‌ها را به پول نقد تبدیل کرد. بسیاری از سرمایه گذاری های کوتاه مدت، در یک بازه زمانی ۳ تا ۱۲ ماهه ممکن است، نقد شوند.
از مثال‌های رایج این سرمایه گذاری ها، می‌توان گواهی سپرده، حساب سپرده بازار پول، حساب پس‌انداز با بازده بالا، اوراق قرضه دولتی و اسناد خزانه‌داری را نام برد. معمولاً این سرمایه گذاری ها، از کیفیت بالایی برخوردار بوده و دارایی‌هایی با نقدینگی بالا به شمار می‌آیند.

هدف از این نوع سرمایه گذاری چیست؟، سرمایه گذاری کوتاه مدت چگونه عمل می‌کند؟

هدف از سرمایه گذاری کوتاه مدت برای شرکت‌ها، افراد و مؤسسات، حفظ سرمایه اولیه همراه با بازگشت سود است. شرکت‌هایی با موقعیت نقدینگی قوی، در ترازنامه خود یک حساب سرمایه گذاری کوتاه مدت خواهند داشت. شرکت‌ها با داشتن این حساب، می‌توانند پول اضافی را در سهام یا اوراق قرضه سرمایه گذاری کنند و سود بالاتری نسبت به حساب‌های پس‌انداز عادی به دست آورند.
برای این‌که یک سرمایه گذاری را با عنوان کوتاه مدت بشناسیم، لازم است با برخی پیش‌شرط‌ها و ملزومات آن آشنایی داشته باشیم. برای شرکت‌ها، دو شرط اصلی مطرح است:

  1. نخست، سرمایه گذاری باید توانایی نقدینگی بالایی داشته باشد.
  2. دوم، مدیریت شرکت قصد فروش اوراق بهادار را در ‌زمان کوتاهی (معمولاً ۱۲ ماه) داشته باشد.

بدون وجود این پیش‌شرط‌ها، نمی‌توان یک سرمایه گذاری را کوتاه مدت نامید.
اوراق بهادار و سهام قابل‌فروش،از اشکال گوناگون سرمایه گذاری در سهام عادی و ممتاز هستند. اوراق بدهی قابل‌فروش، عبارت‌اند از اوراق مشارکت شرکتی (به عبارتی اوراق قرضه منتشر شده از سوی شرکت دیگر)، اما لازمه آن این است که تاریخ سررسید این اوراق نزدیک بوده و به‌طور فعال در معاملات جریان داشته باشند. در این صورت، از نقدینگی برخوردار خواهند بود.

مکتب اقتصاد اتریش چیست؟

مزایا و معایب این نوع سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری های کوتاه مدت، موجب ایجاد یک سبد اوراق بهادار می‌شوند. اگرچه این سرمایه گذاری ها عمدتاً در مقایسه با سرمایه گذاری در یک صندوق شاخص، نرخ بازگشت سرمایه پایین‌تری در طول زمان دارند؛ با این‌حال میزان نقدینگی در آن‌ها بالا بوده و این امر موجب انعطاف‌پذیری بیشتر در درآمدزایی می‌شود. همچنین نقدینگی، موجب می‌شود سرمایه‌گذاران بتوانند در صورت لزوم سریعاً دارایی خود را از حساب خارج کنند.
در امور مربوط به تجارت و کسب‌وکار، سرمایه گذاری های طولانی مدت تا زمانی که فروخته نشوند، درآمدزایی نخواهند داشت. این یعنی شرکت‌هایی که تصمیم به نگهداری سرمایه خود و یا به کارگیری آن در سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت را دارند، هرگونه نوسانات قیمت را با نرخ بازار محاسبه می‌کنند.
معنی این حرف آن است که، سرمایه گذاری های کوتاه‌ مدتی که دچار سقوط ارزش می‌گردند، به‌عنوان ضرر و زیان شرکت تلقی خواهند شد.

مزایا

• سود سرمایه گذاری های کوتاه مدت، مستقیماً در صورتحساب درآمد منعکس می‌شود.
• سرمایه گذاری های کوتاه مدت، ریسک پایین‌تری دارند و همین آن‌ها را گزینه‌های امنی می‌کند.
• در مواردی که بازار تحت نوسانات شدید قرار می‌گیرد، سرمایه گذاری های کوتاه مدت موجب تنوع بخشیدن به انواع درآمدها می‌شود.

معایب

• سرمایه گذاری های کوتاه مدت، اغلب نرخ بازده کمتری دارند.
• هرگونه کاهش در ارزش سرمایه گذاری های کوتاه مدت، مستقیماً بر درآمد خالص کسب‌وکار می‌گذارد.

سرمایه گذاری میان‌مدت

بازه زمانی تعریف شده برای سرمایه گذاری میان مدت، به شرایط و اولویت‌های سرمایه گذار و نیز کلاس دارایی بستگی دارد. در یک بازار با درآمد ثابت، اوراق قرضه‌ای که مدت سررسید آن‌ها بین ۲ الی ۱۰ سال تعریف شده است، تحت عنوان اوراق قرضه میان مدت محسوب می‌شوند.
یک معامله‌گر روزانه، ممکن است سهامی را که برای چند هفته نگهداری می‌شود به عنوان سهام میان مدت تلقی کند؛ این در حالی است که از زاویه دید فردی که سرمایه گذار بلند مدت است، بازه زمانی برای سرمایه گذاری میان مدت، حدود یک تا سه سال باشد.
نمونه دیگر رابطه بین صاحبان خانه و املاک و مستغلات است. برای این افراد، ممکن است بازه‌های زمانی کوتاه تر از ۱۰ سال میان مدت محسوب شود.
سرمایه گذاری میان مدت را، می‌توان چیزی بین سرمایه گذاری کوتاه مدت (کمتر از یک یا دو سال) و سرمایه گذاری بلند مدت (بیشتر از ۱۰ سال) تعریف کرد.

هدف از سرمایه گذاری میان‌مدت چیست؟

تحمل ریسک مالی، بازگشت سرمایه مورد انتظار و طول مدت سرمایه گذاری
میزان ریسک‌پذیری یک سرمایه گذار، تا حد زیادی وابسته به طول مدت سرمایه گذاری است. این عامل نیز به نوبه خود وابسته به کارکرد پول و زمان مورد استفاده قرار گرفتن آن است. برای مثال، اگر قصد خرید یک اتومبیل را در دو سال آینده دارید ، عاقلانه‌تر آن است که با احتیاط بیشتر روی ابزارهای موجود مانند حساب‌های پس‌انداز عرف یا گواهی سپرده، سرمایه گذاری کنید و در سرمایه گذاری عجله به خرج ندهید.
با این‌حال شما به احتمال زیاد در ظرف زمانی کوتاه به این بودجه نیاز پیدا خواهید کرد. بنابراین نوسانات موجود در بازار ممکن است مانع از رسیدن شما به اهدافتان (در اینجا خرید اتومبیل) شود.
اهداف میان مدت، اغلب موجب ایجاد تعادل میان ریسک و بازگشت سرمایه می‌شوند. این سرمایه گذاری ها نسبت به سرمایه گذاری های بلند مدت محافظه کارانه‌تر بوده و در مقایسه با گزینه‌های کوتاه مدت تحمل ریسک مالی بالاتری دارند.
از مثال‌های سرمایه گذاری های میان مدت، می‌توان اوراق قرضه با تاریخ سر‌رسید ۳ تا ۱۰ سال را نام برد. یک سبد سرمایه گذاری میان مدت ، می‌تواند بخشی از سرمایه را به صندوق‌های درآمد و صندوق‌های رشد اختصاص دهد؛ به‌این‌ترتیب از زمان بیشتری که در مقایسه با سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت در اختیار آن قرار داده شده‌است، نهایت بهره‌ را ببرد.

 سرمایه گذاری بلند مدت
سرمایه گذاری بلند مدت

 سرمایه گذاری بلند مدت چیست؟

سرمایه گذاری بلند مدت، به حسابی در بخش دارایی ترازنامه شرکت‌ها اطلاق می‌شود که بیانگر سرمایه گذاری های شرکت در سهام، اوراق قرضه، املاک و مستغلات و نیز پول نقد است. سرمایه گذاری های بلند مدت، به دارایی‌هایی اختصاص دارد که یک شرکت می‌خواهد به مدت طولانی و بیش از یک سال آن‌ها را نگه‌دارد.
تفاوت میان حساب‌های سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت تا حد زیادی روشن و بدیهی است. سرمایه گذاری های کوتاه مدت احتمال زیادی دارد که در آینده نزدیک فروخته شوند؛ اما سرمایه گذاری های بلند مدت تا سال‌ها و حتی در بعضی موارد هرگز فروخته نمی‌شوند.
اقدام به سرمایه گذاری بلند مدت، به این معناست که فرد حاضر است ریسک مالی نگهداری دارایی خود را در ازای دستیابی به سودهای ناشی از سرمایه گذاری بپذیرد. همچنین این نوع سرمایه گذاری، یک آزمون صبر نیز به شمار می‌آید و نشان می‌دهد که تا چه حد می‌توانید در رسیدن به اهدافتان ایستادگی به خرج دهید.
سرمایه گذاری بلند مدت، مستلزم آن است که برای مدتی طولانی مبلغ ثابتی را از حساب خود بپردازید. چنین کاری، نیازمند داشتن سرمایه‌ای قابل توجه خواهد بود. بنابراین، اغلب سرمایه داران بزرگ با دارایی‌های هنگفت به سراغ این شکل از سرمایه گذاری می‌روند.

کاربردهای سرمایه گذاری بلند مدت کدامند؟

اگر بخواهیم واضح‌تر بگوییم که کاربرد این نوع سرمایه گذاری چیست، باید آن را در قالب یک مثال بیاوریم. فرض کنید شرکت «الف»، دارایی قابل توجهی را در شرکت «ب» سرمایه گذاری کرده‌ و نفوذ فراوانی در این شرکت به‌دست‌آورده‌است. در این حالت، هزینه‌ای که شرکت «الف» برای خرید سهام شرکت «ب» پرداخت کرده است، یک سرمایه گذاری بلند مدت است.
هنگامی که به‌عنوان مثال یک شرکت هلدینگ، اوراق قرضه یا بخشی از سهام عادی یک شرکت دیگر را خریداری می‌کند، تعیین نوع سرمایه گذاری (کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت) در نحوه ارزیابی این دارایی‌ها در ترازنامه مالی شرکت بسیار اهمیت دارد و به‌طور مستقیم بر درآمد خالص ثبت شده شرکت اثرگذار است. این درآمد در صورتحساب درآمد ذکر می‌شود.

صرافی ارز دیجیتال وزین

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها