وزین
صرافی وزین

شبکه لایتنینگ (lightning network) چیست؟

0 11

هنگامی که ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) سال ۲۰۰۸، بیت کوین را به دنیا معرفی کرد؛ جیمز آ. دونالد (James A. Donald) اولین کسی بود که درباره این سیستم پرداخت غیرمتمرکز اظهارنظر کرد.

او گفت: «آن‌طور که من متوجه شده‌ام بیت کوین، نمی‌تواند اندازه شبکه خود را متناسب با میزان درخواست‌های کاربران تغییر دهد.»

در آن زمان، این انتقاد چندان نگران‌کننده به نظر نمی‌رسید. چرا که تعداد کاربران آن محدود بود و به نظر نمی‌رسید عدم مقیاس پذیری بیت کوین مشکل‌آفرین شود. اما اکنون پس از گذشت بیش از ۱۰ سال، مشکل عدم مقیاس‌پذیری بیت کوین بیش‌ازپیش برای کاربران مشکل ایجاد می‌کند.

در تعریفی به زبان ساده مقیاس‌پذیری، توانایی بلاک چین (Blockchain) برای ثابت نگه‌داشتن سرعت تأیید تراکنش‌ها در زمان شلوغی شبکه است. به‌عبارت‌دیگر، شبکه بلاک چین باید بتواند سرعت خود را متناسب با تعداد تراکنش‌هایی که به شبکه ارسال می‌شود، افزایش دهد. این کار به کاربران کمک می‌کند هنگام شلوغی شبکه نیز، بتوانند تراکنش‌های خود را با سرعت بالا انجام دهند.

در حال حاضر شبکه بیت کوین، توانایی انجام فقط ۷ تراکنش در هر ثانیه را دارد. این سرعت برای ارزی که می‌خواهد جایگزین سیستم بانکداری سنتی شود، اصلاً مناسب نیست. اگر شتاب و سرعت بیت کوین را با سایر سیستم‌های پرداخت مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم از رقبایش عقب است. ویزا (Visa) ، قادر است ۲۴۰۰۰ تراکنش را در یک ثانیه انجام دهد.

تاریخچه لایتنینگ

ایده لایتنینگ به زمانی که بیت کوین معرفی شد، برمی‌گردد. در آن زمان برای انجام آسان‌تر تراکنش‌ها، امکان استفاده از کانالی بیرون از این شبکه مطرح شده بود. ابتدا کارشناسان این ایده را برای کسانی که به یکدیگر اعتماد داشتند، مناسب می‌دانستند؛ اما تا سال ۲۰۱۵، این ایده عملی نشد.

جوزف پون (Joseph Poon) و تادئوس دریجا (Thaddeus Dryja)، سال ۲۰۱۵ ایده شبکه لایتنینگ را به مرحله اجرا درآوردند. آنان شبکه‌ای آزمایشی، برای آزمایش قابلیت‌های لایتنینگ ایجاد کردند. خوشبختانه لایتنینگ، توانست انتظارات طراحانش را برآورده کند و تأییدیه‌های لازم برای عرضه عمومی خدمات خود را بگیرد.

لایتنینگ چیست؟

در مقطعی از تاریخ، سریع‌ترین راه برای فرستادن پیام از نقطه‌ای به نقطه دیگر فرستادن تلگراف (Telegraph) بود. برای این کار، باید به نزدیک‌ترین اداره پست مراجعه و فرم تلگراف را پر می‌کردید. سپس باتوجه‌به تعداد کلماتی که در تلگرافتان بود، هزینه‌ای می‌پرداختید. اداره تلگراف، پیام شما را به نزدیک‌ترین اداره تلگراف آدرس موردنظر ارسال می‌کرد. سپس یک مأمور پست، تلگراف را دریافت می‌کرد و آن را به تحویل‌گیرنده می‌رساند.

افراد زیادی باید با یکدیگر همکاری می‌کردند، تا پیام شما منتقل شود. به همین دلیل، باید پول زیادی بابت ارسال یک پیام در این سیستم پرداخت می‌کردید.

مثالی که زده شد، وضعیت کنونی شبکه بیت کوین را نشان می‌دهد! باتوجه‌به این مثال، شبکه لایتنینگ مثل این است که شما برای ارسال پیامتان فقط یک عدد ازروی تلفن همراهتان شماره‌گیری کنید و دوستتان در آن طرف خط، منتظر شنیدن پیام شما باشد.

به بیان ساده، ایده پشت شبکه لایتنینگ می‌تواند چیزی شبیه به این باشد:

ما واقعاً نیازی به ثبت تک تک معاملات، در بلاک چین نداریم.

در عوض، شبکه لایتنینگ یک‌لایه دیگر به بلاک‌چین اضافه می‌کند. با اضافه‌شدن این لایه خارج از بلاک چین، کاربران می‌توانند کانال‌های معاملاتی ایجاد کنند. آن‌ها با استفاده از این کانال‌ها، تراکنش‌های خود را انجام می‌دهند.

این کانال‌ها تا زمانی که به آن‌ها نیاز است، می‌توانند وجود داشته باشند. به دلیل اینکه این کانال‌ها بین دو کاربر ایجاد می‌شوند، بسیار سریع هستند و کارمزدی نزدیک به صفر دارند. در ادامه، نحوه کار شبکه لایتنینگ را با جزئیات بیشتر توضیح خواهیم داد.

شبکه لایتنینگ چطور کار می‌کند؟

برای روشن‌تر شدن چگونگی کارکردن شبکه لایتنینگ، مثالی می‌زنیم. سارا و علی را در نظر بگیرید. این دو با یکدیگر، قرارداد همکاری امضا کرده‌اند. طبق این قرارداد، سارا باید ماهانه مبلغی را در ازای خدمات علی به حساب او واریز کند. آن‌ها نیاز دارند که این پرداخت‌ها سریع، امن و ارزان باشد. به همین دلیل، کانالی را در شبکه لایتنینگ بیت کوین راه‌اندازی می‌کنند.

برای این کار، سارا و علی پیش از هر چیز به یک کیف پول چند امضایی (multi-signature wallet) احتیاج دارند. این کیف پول به‌گونه‌ای است که هر دو برای واریز یا برداشت وجه، می‌توانند از آن استفاده کنند. کافی است هر دو نفر با کلید خصوصی خود، واریز یا برداشت ارز را تأیید کنند.

پس از ایجاد یک کیف پول چند امضایی، هر دو نفر مقداری بیت کوین به‌عنوان ضمانت به آن واریز می‌کنند. درصورتی‌که هرکدام از طرفین بخواهد، در ساختار معامله اختلالی ایجاد کند؛ شبکه کوینی را که به‌عنوان ضمانت در کیف پول وارد کرده‌اند، ضبط می‌‌کند. این مبلغ، به کیف پول طرف مقابل واریز می‌گردد.

شبکه لایتنینگ چطور کار می‌کند؟
شبکه لایتنینگ چطور کار می‌کند؟

در این مثال، فرض می‌کنیم سارا و علی هرکدام ۱ بیت کوین وارد کیف پول می‌کنند. کیف پول، مقدار ۱ بیت کوین برای سارا و یک بیت کوین برای علی در بلاک چین ثبت می‌کند.

از آن به بعد، این دو فرد می‌توانند به طور نامحدود با یکدیگر مبادله انجام دهند. درواقع مبادلاتی که در کیف پول انجام می‌شود، تغییر مالکیت کوین‌هایی است که داخل آن موجود است. در این مثال، اگر سارا بخواهد در آخر هر ماه ۰.۳ بیت‌کوین به علی منتقل کند؛ از ۱ بیت‌کوینی که در کیف پول با مالکیت او وجود دارد کسر و به ۱ بیت‌کوینی که در مالکیت علی است اضافه می‌‌شود. در آخر، هر دو باید تراکنش را با استفاده از کلیدهای خصوصی خود تأیید کنند. وقتی معامله به پایان برسد، سارا ۰.۷ بیت‌کوین و علی ۱.۳ بیت‌‌کوین دارد.

اما تمام این اتفاقات، خارج از زنجیره بلاک چین اتفاق می‌افتد. تراکنش واقعی، زمانی رخ می‌دهد که سارا و علی کانال را ببندند. این الگوریتم، از آخرین تراکنش امضا شده برای تعیین اینکه چه کسی چه مقدار بیت‌کوین دارد، استفاده می‌کند. اگر سارا و علی تصمیم بگیرند کانال را پس از سه ماه ببندند، برای سارا مقدار ۰.۱ بیت‌کوین و برای علی مقدار ۱.۹ بیت‌کوین در بلاک چین ثبت خواهد شد.

این سازوکار، تراکنش‌هایی که بین اولین و آخرین معامله انجام شده‌اند را وارد بلاکچین نمی‌کند. صرفاً اولین و آخرین تراکنش در بلاک چین ثبت خواهد شد. به‌این‌ترتیب، کاربران می‌توانند تعداد نامحدودی تراکنش با یکدیگر انجام دهند.

«چطور می‌توانم با استفاده از بیت کوین، یک فنجان قهوه بخرم؟»

با استفاده از شبکه لایتنینگ، بیت‌کوین بالاخره قادر است به این سوال تاریخی پاسخ دهد.

ویژگی‌های شبکه لایتنینگ

جالب‌ترین چیز در مورد شبکه لایتنینگ، این است که نیازی نیست شما همیشه برای انجام تراکنش‌ها کانال ایجاد کنید. می‌توانید با استفاده از کانال‌هایی که قبلاً ایجاد کرده بودید، به یکدیگر متصل شوید. درواقع، فقط کافی است آدرس کانال را وارد کنید تا سیستم، افراد مشترک بین شما را پیدا کرده و کوتاه‌ترین مسیر را برای ایجاد ارتباط انتخاب کند.

برای مثال، تصور کنید که شما و دوستتان با یکدیگر یک کانال در شبکه لایتنینگ ایجاد کرده‌اید. دوستتان به شما یک کافه معرفی می‌کند. او می‌گوید دیروز در آن کافه قهوه خورده و پولش را با استفاده از شبکه لایتنینگ پرداخت کرده است. زمانی که شما به کافه بروید، لازم نیست کانال خصوصی بین خود و کافه‌دار ایجاد کنید. شبکه لایتنینگ از طریق کانال شما و دوستتان، سپس از طریق کانال دوستتان با کافه‌دار، می‌تواند تراکنش بین شما و کافه‌دار در کسری از ثانیه انجام دهد. با فراگیر شدن لایتنینگ، این کار به‌سادگی قابل انجام است.

یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب شبکه لایتنینگ، ایجاد امکان تبادلات اتمی بین بلاک‌چین‌های مختلف است. با این روش، می‌توان هر ارز دیجیتالی را در شبکه لایتنینگ به ارزی دیگر تبدیل کرد. در نهایت، این فناوری می‌تواند مبادلات غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال و مشکلات مربوط به تجارت با آنها را برای همیشه حل کند.

آیا شبکه لایتنینگ امن است؟

باتوجه‌به اینکه هر دو طرف معامله برای وثیقه مقداری کوین در شبکه لایتنینگ قرار می‌دهند، اعتماد لازم بین دو طرف معامله ایجاد خواهد شد. همچنین، امکان کلاهبرداری کاهش می‌یابد. اما باید به یاد داشته باشیم که شبکه لایتنینگ بیرون از بلاکچین کار می‌کند. این شبکه از امنیتی که درون بلاک‌چین وجود دارد، برخوردار نیست. شبکه لایتنینگ، برای پرداخت‌های کوچک و خرد بسیار مناسب است. تراکنش‌هایی که در آن‌ها مقدار زیادی بیت کوین جا‌به‌جا می‌شود، در خود شبکه بلاک چین بیت کوین انجام خواهند شد.

یکی از ریسک‌هایی که در مورد کار با شبکه لایتنینگ وجود دارد، حملات مخرب هکرها است. آن‌ها می‌توانند با ایجاد ازدحام در شبکه، سرعت شبکه بلاک چین بیت کوین را تا حد زیادی کاهش دهند و اقدام به سرقت ارزهای موجود در کیف پول‌ها کنند. در این مواقع، هکرها تعداد بسیار زیادی کانال در شبکه ایجاد می‌کنند و تمام آن‌ها را هم‌زمان می‌بندند. ازآنجاکه بستن کانال‌ها باید در بلاک چین اصلی بیت کوین اتفاق بیفتد، می‌تواند سرعت شبکه را تا حد زیادی کاهش دهد. این کم شدن سرعت، کاربران واقعی را برای برداشت کوین‌های خود از کیف پول‌هایشان دچار مشکل می‌کند.

آیا شبکه لایتنینگ امن است؟
آیا شبکه لایتنینگ امن است؟

کاربرانی که موفق نمی‌شوند کوین‌هایشان را به‌موقع از کیف پول خارج کنند، ممکن است دارایی خود را از دست بدهند. البته این اتفاق، تا الان برای شبکه لایتنینگ رخ نداده است. پیش‌بینی احتمال حمله هکر‌ها، از سوی منتقدین امنیت شبکه لایتنینگ بیان‌شده است.

مزایای شبکه لایتنینگ

از مهم‌ترین مزایای شبکه لایتنینگ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 سرعت تراکنش‌ها

مادامی که شبکه لایتنینگ فعال باشد، تراکنش‌ها بدون معطلی انجام خواهند شد. مهم نیست چه تعدادی از کاربران هم‌زمان در حال انجام تراکنش هستند و ازدحام شبکه چقدر است؛ تراکنش‌ها در لحظه انجام می‌شوند. با فراگیری شبکه لایتنینگ، ارزهای دیجیتال می‌توانند در آینده جایگزین روش‌های پرداخت سنتی مانند ویزا، مسترکارت (Master Card) و پی پال (PayPal) شوند.

خرید و پرداخت ارزهای دیجیتال در پی پال (PayPal) میسر شد

کارمزد تراکنش‌ها

یکی دیگر از مزایای اصلی لایتنینگ، کارمزد ناچیز آن است. ازآنجاکه همه تراکنش‌ها در کانال‌هایی خارج از زنجیره بلاک چین انجام می‌شوند؛ کاربران فقط ملزم به پرداخت هزینه‌ای ناچیز، برای ثبت تراکنش‌ها هستند.

مقیاس‌پذیری

همان‌طور که گفته شد، سرعت تراکنش‌ها با ازدحام شبکه کاهش پیدا نخواهند کرد؛ این تعریف کامل مقیاس‌پذیری است. شبکه لایتنینگ، می‌تواند بی‌نهایت کاربر را به یکدیگر متصل کند و تراکنش‌های همه را بدون معطلی انجام دهد.

مبادلات اتمی میان شبکه‌ای

شبکه لایتنینگ توانسته است با موفقیت، تست مبادلات میان شبکه‌ای را پشت سر بگذارد. این بدان معناست که این شبکه، فقط مختص مبادله بیت‌کوین نیست. در این شبکه می‌توان بیت‌کوین را به هر کوین دیگری که تابع هش مشابه بیت‌کوین دارد، تبدیل کرد. با این ویژگی لایتنینگ می‌تواند نیاز به صرافی‌ها را، برای تبدیل کوین‌ها به یکدیگر کاهش دهد. کاربران می‌توانند بدون نیاز به اعتماد به واسطه‌ای مانند صرافی‌ها، کوین‌های خود را از شبکه‌ای به شبکه دیگر بفرستند.

ناشناس بودن

این ویژگی، مانند تیغ دو لبه‌ای برای ارزهای دیجیتال عمل می‌کند. هم می‌توان آن را مزیت به شمار آورد و هم عاملی برای سرکوبی لایتنینگ. ازآنجاکه تراکنش‌های لایتنینگ خارج از شبکه بیت کوین انجام می‌شوند، کاملاً ناشناس باقی می‌مانند. رهگیری این تراکنش‌ها، بسیار دشوار است. این ویژگی افراد زیادی را به سمت این شبکه جذب می‌کند. همچنین می‌تواند امنیت افراد را تضمین کند. از طرفی، ناشناس بودن لایتنینگ زمینه خوبی برای معاملات کلاهبرداران فراهم آورده است.

معایب شبکه لایتنینگ

با اینکه شبکه لایتنینگ می‌تواند با سرعت بالای خود، مشکل عدم مقیاس‌پذیری را حل کند؛ اما ایراداتی نیز دارد. در ادامه، برخی از مشکلات لایتنینگ را بررسی می‌کنیم.

شبکه لایتنینگ نتوانسته مشکل عدم مقیاس پذیری بیت کوین را، به صورت اصولی حل کند.

شبکه لایتنینگ، اغلب به‌عنوان راه حلی برای مشکل هزینه‌های تراکنش بیت‌کوین مطرح می‌شود. طرف‌داران آن ادعا می‌کنند، هزینه‌های تراکنش که یکی از پیامدهای مستقیم مسدود شدن شبکه بیت‌کوین است، پس از حذف تراکنش‌های اضافی از بلاکچین اصلی کاهش می‌یابد.

اما منتقدان معتقدند شلوغی شبکه بیت‌کوین، فقط یکی از چندین دلیل زیاد بودن هزینه تراکنش بیت‌کوین است؛ اما دلیل اصلی نیست. دلیل اصلی را باید در روش اجماع پرهزینه‌ای که بیت‌کوین برای تأیید تراکنش‌های خود استفاده می‌کند، جست‌وجو کرد. علاوه بر این کارمزد ایجاد یک کانال برای انجام تراکنش‌های کوچک، می‌تواند همچنان به‌صرفه نباشد.

کارمزدهای شبکه لایتنینگ، شامل کارمزد ایجاد و بستن کانال و کارمزد انجام تراکنش‌ها در کیف پول می‌شود. کارمزد ایجاد و بستن یک کانال، مانند کارمزد یک تراکنش در شبکه بلاکچین بیت کوین محاسبه می‌شود. اما کارمزد انجام تراکنش‌ها در کانال بین دو طرف، بسیار کمتر از کارمزد‌های تراکنش در بلاک‌چین است. ازآنجاکه این کارمزدها تقریباً هیچ هزینه‌ای ندارند؛ نود‌ها نیز انگیزه کمتری برای دادن خدمات لایتنینگ از خود نشان می‌دهند.

نیاز به آنلاین بودن همیشگی نودها، آن‌ها را در مقابل حملات هکرها آسیب‌پذیرتر می‌کند.

شبکه لایتنینگ به کاربرانش اجازه می‌دهد بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای و صرفاً با کیف پو‌ل‌های خود، معامله کنند. نودها یا کانال‌هایی که در شبکه لایتنینگ ایجاد می‌شوند، باید برای ارسال و دریافت کوین‌ها همواره آنلاین باشند و با استفاده از کلید خصوصی خود تراکنش‌ها را تأیید کنند.

درصورتی‌که کامپیوتری با فلش درایو حاوی کلید‌های خصوصی دزدیده یا هک شود؛ دارایی افراد به خطر می‌افتد. اگرچه در شبکه لایتنینگ، امکان ذخیره سرد دارایی‌ها وجود دارد. ذخیره سرد، یکی از امن‌ترین راه‌های نگه‌داری ارزهای دیجیتال است.

ریسک بالای آفلاین بودن

در مکانیسم لایتنینگ، نمی‌توان طولانی‌مدت آفلاین بود. در این شبکه، یکی از طرفین می‌تواند کانال را بدون اطلاع نفر دوم ببندد و باعث برهم‌خوردن نظم معاملات شود. شبکه لایتنینگ برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری‌ها که به کلاهبرداری کانال بسته مشهور شده است؛ دوره زمانی مشخصی را برای اعتراض به بستن کانال مشخص کرده است.

اگر یکی از اعضا بدون اطلاع نفر دوم کانال را ببندد، نفر دوم می‌تواند تا تاریخ مشخصی به این کار اعتراض کند. اگر نفر دوم، به هر دلیلی برای مدتی طولانی آفلاین باشد و متوجه بسته شدن کانال نشود؛ این فرصت را از دست می‌دهد و دیگر امکان اعتراض برای او وجود ندارد.

نوسان قیمت بیت کوین

شبکه لایتنینگ برای ایجاد یک بستر معاملاتی سریع و ارزان، بین شما و کسانی که با آن‌ها مراودات مالی مستمر دارید، طراحی شده است. برای مثال می‌توانید از این شبکه، برای پرداخت اجاره خانه‌تان استفاده کنید یا حقوق خود را هر ماه از این طریق دریافت کنید. اما مشکلی در این میان وجود دارد.

اجاره خانه یا حقوق شما، ممکن است در طول یک سال ثابت باشد؛ درحالی‌که قیمت بیت‌کوین مدام در حال نوسان است. مقدار بیت‌کوینی که این ماه برای اجاره خانه می‌‌پردازید، ممکن است تا ماه بعد ارزش خود را از دست بدهد یا قیمتش چندبرابر شود. این نوسان قیمت، مانعی سر راه تبدیل‌شدن بیت کوین به یک ارز مبادلاتی رایج است. یک کارخانه، نمی‌تواند هر روز قیمت محصولاتش را بر پایه بیت‌کوین به‌روزرسانی کند. به همین دلیل، از بیت‌کوین به‌عنوان ارز اصلی مبادلات خود استفاده نخواهد کرد.

چطور از لایتنینگ استفاده کنیم؟

برای استفاده از لایتنینگ نتورک، دوراه وجود دارد. به یک فول نود بیت‌کوین تبدیل شوید یا از کیف پول‌های لایتنینگ استفاده کنید. ازآنجاکه راه اول کمی پیچیده است، کمتر کسی به آن تمایل دارد. راه دوم، یعنی استفاده از شبکه لایتنینگ با استفاده از کیف پول‌های لایتنینگ، راحت‌تر است. کیف پول‌های زیادی برای استفاده از شبکه لایتنینگ بیت‌کوین معرفی شده است. در اینجا، به معرفی و بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

کیف پول Bitcoin Lightning برای اندروید

می‌توانید برنامه کیف پول Bitcoin Lightning را از لینک https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lightning.walletapp&hl=en  در گوشی Android خود دانلود کنید.

این برنامه، تمام تنظیمات لازم برای متصل شدن شما به شبکه لایتنینگ را انجام می‌دهد. می‌توانید بدون دردسر، در شبکه لایتنینگ کانال ایجاد کنید. از ویژگی‌های این کیف پول، غیر امانی بودن آن است. غیر امانی بودن یعنی شرکت Bitcoin Lightning، مسئولیت حفاظت و نگه‌داری از کلیدهای خصوصی و دارایی‌های شما را برعهده نمی‌گیرد. در این والت، خود کاربر کنترل کاملی روی بیت‌کوین‌هایش دارد.

کیف پول  blue wallet برای ios و اندروید

اگر می‌خواهید در شبکه لایتنینگ فعالیت کنید، اما نگه‌داری و مراقبت از دارایی‌هایتان شما را نگران کرده است؛ blue wallet می‌تواند به شما کمک کند. این کیف پول، یک کیف پول امانی است. می‌توانید با خیال راحت، کنترل بیت‌کوین‌های خود را به آن بسپارید. کیف پول‌های امانی، به شما اجازه می‌دهند تراکنش‌هایتان را با شبکه لایتنینگ انجام دهید اما امکان خارج کردن کوین‌هایی که وارد شبکه لایتنینگ می‌کنید را از شما می‌گیرد. صرفاً می‌توانید بیت‌کوین‌هایتان را در شبکه لایتنینگ خرج کنید.

این کیف پول، محیطی تحت عنوان Lapps marketplace ایجاد کرده است. Lapps برای «برنامه‌های Lightning» است. این ولت، تمام برنامه‌های غیرمتمرکز که با پشتیبانی شبکه لایتنینگ کار می‌کنند را یک جا جمع کرده است. شما می‌توانید از خدمات این برنامه‌ها با استفاده از شبکه لایتنینگ مانند پرداخت قبض‌های تلفن، خرید‌های اینترنتی و غیره استفاده کنید.

 

آینده شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ، موفق شده است هزینه تراکنش‌ها را کاهش و سرعت آن‌ها را افزایش دهد؛ اما همچنان چالش‌هایی سر راه آن وجود دارد. تیم توسعه‌دهنده آن با آگاهی از تمام چالش‌ها، به توسعه لایتنینگ ادامه خواهد داد. آن‌ها در نظر دارند تکنولوژی‌های جدید و ویژگی‌های بیشتری را روی شبکه لایتنینگ راه‌اندازی کنند.

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، شبکه لایتنینگ در ابتدای کار خود قرار دارد و همچنان درحال‌توسعه است. راز موفقیت هر پلتفرمی، گسترش و به‌روزرسانی مداوم توسط تیم توسعه‌دهنده آن است. پیش‌بینی می‌شود شبکه لایتنینگ باتوجه‌به تیم قوی و کارآزموده‌ای که در کنار خود دارد، بتواند از پس چالش‌های موجود بر سر راه خود بربیاید.

جمع‌بندی

امروزه سرعت، امنیت، ارزان بودن و در دسترس بودن مؤلفه‌هایی هستند که میزان موفقیت یک ارز دیجیتال را تعیین می‌کنند. بدون این مؤلفه‌ها و تلاش برای بهبود آن‌ها، ارزهای دیجیتال در بازار پررقابت امروزی شانسی برای دیده‌شدن ندارند.

بیت کوین با اینکه اولین و بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا محسوب می‌شود، از این قاعده مستثنی نیست. نمی‌توان پیش‌کسوت بود، اما به نیازهای کاربران توجهی نشان نداد. شبکه لایتنینگ، برای رفع نقص‌های بیت‌کوین و ایجاد یک بستر مناسب برای انجام تراکنش‌ها به وجود آمد. این شبکه در تلاش است تا اجازه ندهد بیت‌کوین، آرام‌آرام توسط رقیبان سرسختش از میدان به در شود.

نظر شما درباره ایده لایتنینگ چیست؟ آیا این ایده، می‌تواند بیت کوین را در میدان رقابت‌ها نگه دارد یا اینکه بیت‌کوین باید کم‌کم جایگاهش را به رقیبان جوان‌ترش بدهد؟ شما می‌توانید در قسمت نظرات دیدگاه‌ها و سؤالات خود را با در میان بگذارید، تیم وزینکس دراسرع‌وقت به نظرات شما پاسخ خواهد داد.

صرافی ارز دیجیتال وزین

منابع:

https://cointelegraph.com/lightning-network-101/what-is-lightning-network-and-how-it-works

https://www.investopedia.com/tech/bitcoin-lightning-network-problems/

https://www.expressvpn.com/blog/how-to-use-lightning-network/

https://decrypt.co/resources/bitcoin-lightning-network

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها