وزین
صرافی وزین

شت کوین (Shitcoin) چیست؟

0 4

بیت کوین (Bitcoin)، راه را برای سایر ارزهای دیجیتال باز کرد. تمام دارایی‌هایی دیجیتال که بعد از بیت کوین ساخته شدند، آلت کوین (Altcoin) نام دارند. آلت‌کوین‌ها، رمزارزها و توکن‌هایی هستند که هرکدام با اهدافی خاص ساخته شده‌اند. آن‌ها تلاش می‌کنند با حل مشکلات مختلف، سهمی از بازار بزرگ کریپتوکارنسی (CryptoCurrency) را تصاحب کنند. اما سوالی که مطرح می‌شود این است: آیا تمام آلت کوین‌ها با اهداف بلندمدت و حل مشکلی خاص به وجود آمدند؟ اگر بگوییم بعضی از پروژه‌های ارزهای دیجیتال برای سرگرمی و شوخی ساخته شده‌اند، باور می‌کنید؟ باید بدانید تمام آلت‌کوین‌ها خوب نیستند؛ گروهی از آن‌ها خطرناک هستند. در این مقاله با مفهوم شت کوین (ShitCoin) و روش‌های شناسایی آن‌ها آشنا خواهیم شد.

شت کوین چیست؟

شت کوین، اصطلاحی با بار معنایی منفی و تحقیرآمیز است که معمولاً برای توصیف رمزارزهایی با اهداف نامشخص و مشکوک به کار می‌رود. بعضی از شت کوین‌ها، کپی کوین معروف دیگری هستند؛ درحالی‌که بعضی از آن‌ها، کاملاً اختصاصی طراحی و ساخته می‌شوند.

درست است که شت کوین را برای رمزارزهای بی‌ارزش به کار می‌برند؛ اما هر کس با سلیقه شخصی خودش می‌تواند یک دارایی دیجیتال را شت کوین بداند. برای مثال بسیاری یوتا (IOTA) را یک پروژه شکست‌خورده می‌دانند؛ به همین خاطر در نگاه آنها این رمزارز شت کوین است. در واقع، نمی‌توان گروه خاصی از دارایی‌های دیجیتال را شت کوین دانست؛ اما نشانه‌هایی برای تشخیص آن‌ها وجود دارد.

چطور یک شت کوین را تشخیص دهیم؟

 • ادعای حل مشکلی که وجود ندارد
 • تعداد هولدرها و تراکنش‌های آن خیلی کم است
 • توجه به قدمت یک رمز‌ارز بسیار مهم است
 • چه کسانی آن کوین یا توکن را ساخته‌اند؟
 • در دسترس نبودن وایت پیپر (white paper) پروژه

ادعای حل مشکلی که وجود ندارد

بعضی از شت کوین‌ها، وعده حل مشکلی را می‌دهند که اصلاً وجود ندارد. در واقع سازندگان با وعده‌های غیرواقعی، افراد مبتدی و کسانی که اطلاعات کافی درباره رمزارزها ندارند را گول می‌زنند. این ترفند، یکی از روش‌های رایج کلاهبرداری است. قبل از خرید یک دارایی دیجیتال، حتماً بررسی کنید آن کوین یا توکن چه مشکلی را حل می‌کند.

تعداد هولدرها و تراکنش‌های آن خیلی کم است

یکی از نشانه‌های موفقیت دارایی‌های دیجیتال، تعداد فعالان آن حوزه است؛ برای مثال، بیت کوین با صدها هزار کاربر سهم بزرگی از بازار را در اختیار دارد. می‌گویند یک کوین جدید باید حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ هولدر (Holder) داشته باشد. همچنین یک رمزارز سالم، حدوداً هر ۱۰ دقیقه یک تراکنش جدید ثبت می‌کند. اگر با کوینی مواجه شدید که هولدرهای کمی داشت و عملاً معامله‌ای در شبکه آن اتفاق نمی‌افتاد؛ به شت کوین بودن آن دارایی دیجیتال شک کنید.

توجه به قدمت یک رمز‌ارز بسیار مهم است

توجه به اینکه از پیدایش یک رمزارز چند وقت می‌گذرد و بررسی این مورد که سرمایه کنونی خود را طی چند سال به دست آورده است؛ بسیار مهم است. امکان ندارد یک دارایی دیجیتال جدید در چند ماه، بتواند سرمایه‌ای اندازه بیت کوین جمع کند. پس بررسی حجم بازار (market cap) یک دارایی دیجیتال، برای تشخیص شت کوین بودن آن اهمیت زیادی دارد.

چه کسانی آن کوین یا توکن را ساخته‌اند؟

سازندگان یک ارز دیجیتال، بخشی از هویت آن رمزارز  حساب می‌شوند. قبل از خرید هر نوع دارایی دیجیتال، باید نگاهی به رزومه مدیرعامل و تیم سازنده آن پروژه داشته باشید.

 • چه کسانی در ساخت این رمزارز مشارکت داشتند؟
 • آیا این افراد سوابق کاری مرتبطی با دنیای کریپتوکارنسی داشته‌اند؟
 • آیا جامعه رمزارزها به این افراد اعتماد دارد؟

جواب دادن به این سوالات بسیار مهم است.

اگر تیم سازنده یک دارایی دیجیتال گمنام باشند؛ احتمال دارد با یک شت کوین که قصد کلاهبرداری دارد طرف حساب باشید. البته در بعضی از موارد خاص، هویت سازنده رمزارز ممکن است ناشناس باشد. برای مثال ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) خالق بیت کوین، هویت خود را هیچ‌گاه فاش نکرد. هیچ‌کس نمی‌داند، چه کسی اولین ارز دیجیتال دنیا را ساخت. بیت کوین به‌خاطر ماهیت انقلابی خود، ممکن بود برای سازنده‌اش مشکل ایجاد کند. تصمیم ساتوشی برای پنهان کردن هویتش، با عقل جور درمی‌آید.

در دسترس نبودن وایت پیپر (white paper) پروژه

تقریباً تمام اطلاعات مهم یک دارایی دیجیتال، در وایت پیپر آن قرار گرفته است. افراد مختلف برای آشنایی با عملکرد یک کوین یا توکن، اهداف و پروژه آن، مشکلی که حل می‌کند و اطمینان از عملکرد درست آن، سراغ وایت پیپر می‌روند. اگر وایت پیپر یک پروژه وجود نداشت یا در نوشتن آن اغراق شده بود؛ ممکن است آن دارایی دیجیتال، شت کوین باشد.

سرمایه‌گذاری روی شت کوین درست است؟

این کار پرریسک است. وقتی می‌خواهید روی شت کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنید؛ باید دو قانون طلایی را مدنظر داشته باشید؛ دو قانون اصل مدیریت سرمایه:

 1. با پولی که توانایی از دست‌دادنش را ندارید، سرمایه‌گذاری نکنید و وارد معامله نشوید.
 2. احتیاط شرط عقل است. همیشه در کارهایتان محتاط عمل کنید.

بعضی از شت کوین‌ها ممکن است در چند دقیقه یا چند روز سرمایه‌گذار را به سود زیادی برسانند؛ اما در طولانی‌مدت این روند رشد ادامه‌دار نخواهد بود. درباره شت کوین‌ها، داستان‌های زیادی وجود دارد. ممکن است داستان افرادی را شنیده باشید که برای مثال ۱۰ میلیون تومان شت کوین خریداری‌شده انها به ۵۰ میلیون تومان رسیده‌است.

در مقابل، داستان‌های تلخ هم داریم. افرادی که ۱۰ میلیون تومانشان تبدیل به صفر تومان شده است. متأسفانه گاهی  طمع و حرص سرمایه‌گذاران، باعث می‌شود تصمیمات منطقی و درستی نگیرند.

ریسک بالا و سود زیاد در زمان کم

اگر بسیار ریسک‌پذیر هستید و سود زیادی از بازار می‌خواهید، شت کوین‌ها می‌توانند انتخاب خوبی باشند. برای مثال بیت کوین، لایت‌کوین و اتریوم در طولانی‌مدت ارز‌های قابل‌اعتماد و سودده هستند. اما بعضی  افراد نمی‌توانند صبر کنند. آن‌ها می‌خواهند ره صدساله را، یک‌شبه بروند. به همین خاطر، سراغ شت کوین‌ها می‌روند.

اگر تریدر دانش مالی بالا و تجربه کافی داشته باشد، می‌تواند از نوسانات قیمت شت کوین‌ها سود مناسبی کسب کند. فراموش نکنید نقطه مقابل سود، ضرر است. ممکن است به همان مقدار که سود کردید، ضرر هم کنید. حتی بیشتر!

بیت کوین چگونه کار می کند؟

فرایند خرید و نگه‌داری شت کوین

فرایند کلی خرید و نگهداری شت کوین‌ها مانند سایر رمزارز‌ها است. ابتدا باید در یک صرافی معتبر، ثبت‌نام و احراز هویت کنید. سپس شت کوین خریداری‌شده را در یک کیف پول سرد یا گرم نگه دارید.

تعدادی از صرافی‌های پشتیبان کننده شت کوین‌ها :

معایب شت کوین

 • احتمال افت قیمت شدید که گاهی موجب ازبین‌رفتن آن رمزارز می‌شود.
 • کلاهبرداری، خطری است که همیشه وجود دارد.
 • ممکن است بعضی صرافی‌ها، از پشتیبانی شت کوینی به ناگاه صرف‌نظر کنند.

کدام شت کوین ارزش ریسک دارند؟

 • دوج کوین (Dogecoin)
 • الونگیت (ElonGate)
 • شیبا (SHiba)
 • سیف مون (Safemoon)
همه چیز درباره دوج کوین و آشنایی کامل با برترین ارزهای دیجیتال

جمع‌بندی

اصطلاح شت کوین، برای ارزهای دیجیتال کم‌ارزش یا بی‌ارزش به کار می‌رود. دارایی‌هایی که اهداف و پروژه‌های مشخص ندارند. بعضی از شت کوین‌ها کلاهبرداری به‌حساب می‌آیند و هدفشان، خالی‌کردن جیب مشتریان است. به همین خاطر هنگام سرمایه‌گذاری در یک ارز دیجیتال جدید، باید نهایت دقت را داشته باشید. بعضی از شت کوین‌ها با این‌که کلاهبرداری نیستند، اما در طول زمان حجم بازارشان را از دست می‌دهند و سقوط می‌کنند.

آیا این مقاله برایتان مفید بود و به‌خوبی توانستید مفهوم شت کوین را درک کنید؟ کدام دارایی‌های دیجیتال از نظر شما شت کوین هستند؟ به نظرتان کدام شت کوین‌ها در آینده می‌درخشند و می‌توانند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند؟ در بخش نظرات این موضوعات را با ما در میان بگذارید.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها