وزین
صرافی وزین

صرافی متمرکز مانعی برای ارز غیر متمرکز

0 3

یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های اصلی ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز بودن آن‌هاست. غیرمتمرکز بودن یعنی بانکی به نام بانک بیت کوین یا بانک اتریوم، وجود ندارد. مردم نمی‌توانند برای گرفتن ارزهای دیجیتال، به بانک یا مرکز خاصی مراجعه کنند. هیچ مرکزی رمزارزها را چاپ نمی‌کند. هیچ سازمانی، آن‌ها را قیمت‌گذاری نخواهد کرد!

بیت کوین با ادعای غیرمتمرکز بودن، نوعی اعلام استقلال کرد و خود را از تمام نهاد‌های مالی دنیا، بی‌نیاز نشان داد. اما این ادعا تا چه حد محقق شده است؟ اساساً دنیای ما دنیای متمرکزی است. ما، عادت به قدرتی متمرکز برای حکومت و بانک‌هایی متمرکز برای اقتصاد داریم. در دنیای رمزارزها، موانع زیادی سر راه غیرمتمرکز بودن وجود دارد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها صرافی‌های متمرکز برای ارزهای غیرمتمرکز هستند!

صرافی، مکانی است که کاربران می‌توانند بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را از آنجا بخرند و بفروشند. همچنین می‌توانند رمزارزهای خود را با یکدیگر مبادله کنند. این تعریف کمی شبیه به تعریف بانک است؛ این‌طور نیست؟

صرافی‌ها، مقدار قابل‌توجهی ارز دیجیتال را در پلتفرم خود نگه‌داری می‌کنند و می‌توانند با جابه‌جایی یا فروش آن‌ها، روی قیمت تأثیر بگذارند. شخصی که صرافی دارد با سود خوبی که می‌کند، می‌تواند تبدیل به یک نهنگ ارزهای مجازی شده و قیمت را به نفع خود تغییر دهد.

نهنگ‌ها، کسانی هستند که مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال در اختیار دارند. آن‌ها حتی لازم نیست برای کنترل قیمت، ارزهای خود را بفروشند! بلکه با یک انتقال ساده ارزها از کیف پولشان به داخل صرافی، می‌توانند این توهم را ایجاد کنند که قرار است مقدار زیادی از آن ارز، به فروش برسد و قیمت یک‌باره افت خواهد کرد.

صرافی ارز دیجیتال، معرفی انواع و نحوه معاملات

با این حساب، شخص یا سازمانی که مقدار زیادی رمزارز در اختیار دارد و کنترل یک صرافی را نیز به دست گرفته، می‌تواند عملاً مانند بانک رفتار کند و این با روح آزادی‌طلب رمزارزها در تناقض است!

صرافی غیرمتمرکز ((DEX) Decentrilized exchange) چیست؟

احتمالاً، با نحوه کار صرافی‌های متمرکز آشنا هستید. یک صرافی را انتخاب می‌کنید. به سایت آن مراجعه کرده و حساب کاربری خود را باز می‌کنید. در صورت نیاز، احراز هویت می‌شوید، رمزارزتان را به صرافی منتقل کرده و می‌توانید آن را با سایر رمزارزها مبادله کنید.

اما کار در صرافی‌های غیرمتمرکز کمی متفاوت است. لازم نیست رمزارزتان را به صرافی منتقل کنید و در اکثر موارد نیازی به احراز هویت هم نیست.

از نظر تئوری، هر مبادله همتا به همتا یا نظیر به نظیر (peer to peer) که انجام شود را می‌توان یک مبادله غیرمتمرکز نامید. معاملات نظیر به نظیر، یعنی مبادلاتی که فرد فروشنده با فرد خریدار در تعامل است و هیچ واسطی بین آن‌ها نیست. با این حساب، می‌توان گفت حتی مبادلاتی که در صرافی‌های متمرکز انجام می‌شود، به‌نوعی غیرمتمرکزند؛ اما بااین‌حال، بازهم باید به صرافی به‌عنوان یک فرد واسط برای انجام معاملات، اعتماد کرد.

صرافی‌های غیرمتمرکز، این مشکل را حل کرده‌اند. آن‌ها صرافی را روی شبکه بلاک چین اجرا می‌کنند. در این حالت، شخص خاصی مسئول صرافی نیست. درست مانند ارزهای دیجیتال که روی شبکه بلاک چین کار می‌کنند؛ صرافی‌های غیرمتمرکز نیز، مبادلات رمزارزها را با کمک فناوری بلاک چین انجام می‌دهند.

یک صرافی غیرمتمرکز چطور کار می‌کند؟

زمانی که شما با یک صرافی متمرکز کار می‌کنید، باید برای انجام یک معامله، رمزارز یا پول فیات خود را به صرافی منتقل کنید؛ سپس معاملات خود را با دیگر افراد حاضر در صرافی انجام دهید. در مورد صرافی‌های غیرمتمرکز، نیازی به انتقال وجه نیست؛ بلکه کافی است کیف پول خود را به صرافی متصل کنید و سپس سفارش خرید یا فروش خود را ثبت کرده و منتظر بمانید تا صرافی، فرد مقابل شما را پیدا کند. زمانی که این کار انجام شد، صرافی به‌صورت خودکار، مقدار ارزی که در درخواست خود ثبت کردید را از کیف پولتان برداشت می‌کند و به کیف پول طرف مقابل، منتقل می‌کند.

صرافی‌های غیرمتمرکز، برای انجام معاملات از قراردادهای هوشمند (Smart Contract)، استفاده می‌کنند. قراردادهای هوشمند، قراردادهایی هستند که انجام دوطرفه آن‌ها، اجتناب‌ناپذیر است. برای مثال، شما قصد دارید ۱۰۰۰ تتر بدهید و مقداری بیت‌کوین بخرید.

زمانی که شما، درخواست خرید بیت کوین به‌اندازه ۱۰۰۰ تتر را در صرافی غیرمتمرکز ثبت می‌کنید، صرافی بین شما و شخص دیگری که می‌خواهد بیت کوین خود را بفروشد، یک قرارداد هوشمند می‌بندد. به این معنی که با ثبت درخواست شما، یک کد اجرا می‌شود. طبق دستورات این کد، صرافی ۱۰۰۰ تتر شما را می‌گیرد و فقط در صورتی آن‌ها را به کیف پول طرف مقابل واریز می‌کند که او هم معادل همان هزار تتر، بیت‌کوین به صرافی منتقل کرده باشد. سپس بیت‌کوین‌های او را، به کیف پول شما و تترهای شما را، به کیف پول او منتقل می‌کند.

قراردادهای هوشمند، پایه و اساس حذف واسطه‌ها از معاملات هستند. تمام مراحل انعقاد، اجرا و اتمام قراردادهای هوشمند در صرافی‌های غیرمتمرکز، در شبکه بلاک چین و بدون دخالت انسان انجام می‌شوند. این امر، امنیت را در صرافی‌های غیرمتمرکز به‌شدت افزایش داده است.

انواع صرافی‌های غیرمتمرکز

انواع مختلفی از صرافی‌های غیرمتمرکز وجود دارد که بر اساس نحوه کار، دسته‌بندی شده‌اند.

صرافی با سازوکار دفتر سفارش بر روی بلاک چین (order book on chain)

این نوع صرافی‌ها، اولین نسل از صرافی‌های غیرمتمرکز بوده و مشابه صرافی‌های سنتی عمل می‌کنند. آن‌ها تمام سفارش‌های خریدوفروش برای یک ارز را ثبت کرده و بر اساس آن عمق بازار و قیمت ارز را مشخص می‌کنند. این اطلاعات بر روی بلاک چین نگه‌داری می‌شوند، اما اطلاعات مربوط به سرمایه افراد خارج از زنجیره بررسی شده و روی کیف پول‌ها باقی می‌ماند.

در این صرافی‌ها ازآنجاکه هر دستور، اعم از ثبت یا لغو سفارش، روی بلاک چین ثبت می‌شود؛ ممکن است حریم خصوصی کاربران به خطر بیفتد. علاوه بر این، ماینرها باید تمام جزئیات سفارش را پردازش کنند و این موضوع هزینه و زمان انجام تراکنش را افزایش خواهد داد.

یکی از راه‌های سوءاستفاده از این صرافی‌ها، با نام «پیش‌دستی» شناخته می‌شود. در این روش فردی ممکن است اطلاعات ثبت سفارش کاربری را رصد کند و با پرداخت کارمزد بیشتر، ماینرها را وادار کند تا معامله او را انجام دهند. این روش بیشتر بر روی شبکه اتریوم و با افزایش گس اتریوم اتفاق می‌افتد.

صرافی با سازوکار دفتر سفارش خارج از بلاک چین (order book off chain)

این صرافی‌ها، برای حل مشکلات صرافی‌های on-chain، به وجود آمدند. در این نوع از صرافی‌ها، سفارش‌های ثبت شده روی دفتر سفارش خارج از بلاک چین ذخیره می‌شوند. اما دقیقاً در کجا؟

حقیقت این است که سازمانی مرکزی، ثبت و نگه‌داری این سفارش‌ها را برعهده دارد. اما این مسئله خود باعث ایجاد مرکزیت در ساختار صرافی می‌شود! اگر آن سازمان با دست‌کاری سفارش‌ها بر روی قیمت رمزارز تأثیر بگذارد، کدام نهاد یا سازمان امنیتی قادر به کنترل آن خواهد بود؟

در واقع این نگرانی‌ها کاملاً به جا هستند. برای کاهش نگرانی‌ها، پروتکل‌هایی مانند 0x به وجود آمدند. این پروتکل‌ها مفهوم «ریلایر (relayer)» را معرفی کرده‌اند. ریلایرها نمایندگانی هستند که:

 1. دفتر سفارش (order book)، خارج از زنجیره خود را تهیه می‌کنند.
 2. خریداران و فروشندگان رمزارزها را با یکدیگر هماهنگ می‌کنند.

ریلایرها، مانند مدیر اجرایی یک سازمان عمل می‌کنند. برای درک بیشتر سازوکار آن‌ها، مراحل کارشان به ترتیب توضیح داده شده است:

ریلایر‌های مختلف، معاملات موجود را به معامله‌گران نشان می‌دهند.

معامله‌گران، ریلایر موردنظر خود را برای تعامل انتخاب می‌کنند.

معامله‌گر، سفارش فروش رمزارز (در اینجا برای مثال اتریوم) را به ریلایر می‌فرستد که حاوی آدرس کیف پول خود، مقدار و قیمت پیشنهادی برای اتریوم است.

خریداران پیشنهادهای مختلف فروشندگان را جستجو کرده و پیشنهاد موردعلاقه خود را انتخاب می‌کنند.

اگر هر دو طرف از آنچه می‌گیرند راضی باشند؛ می‌توانند از طریق قراردادهای هوشمند، مستقیماً با یکدیگر معامله کنند.

از معایب این صرافی‌ها (order book off chain)، می‌توان به گفت که نگه‌داری دفاتر ثبت سفارش خارج از بلاک چین، غیرمتمرکز بودن صرافی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

صرافی با سازوکار استخر نقدینگی (Liquidity Pool)

این صرافی‌ها، تمام مشکلاتی که صرافی‌های قبلی با آن مواجه بودند را حل کرده‌اند. در این صرافی‌ها، دیگر از دفتر سفارش برای انجام معاملات استفاده نمی‌شود؛ بلکه استخرهای تأمین نقدینگی، این وظیفه را برعهده گرفته‌اند. برای مثال در این صرافی‌ها، استخری شامل جفت رمزارز (ETH/USDT) وجود دارد. کاربران می‌توانند این دو رمزارز خود را در اختیار استخر قرار داده و در ازای آن سود دریافت کنند. سود کاربران، از کارمزد معاملات پرداخت می‌شود.

صرافی غیرمتمرکز با سازوکار تجمیع کننده نقدینگی (Aggregator)

استخرهای نقدینگی در صرافی‌هایی که در قسمت قبل معرفی شد، عمق زیادی ندارند! این یعنی، معامله‌گرانی که می‌خواهند حجم بسیار زیادی از رمزارزها را معامله کنند، نمی‌توانند از این استخرها استفاده کنند.

تجمع‌کننده‌ها، برای رفع این مشکل به وجود آمده‌اند. آن‌ها استخرها و بازارهای معاملاتی بر روی صرافی‌های دیگر را با یکدیگر ادغام کرده و با این کار به استخرهای موجود عمق می‌بخشند.

روش کار با صرافی‌های غیرمتمرکز

ازآنجاکه مدت زیادی از به‌وجودآمدن صرافی‌های غیرمتمرکز نمی‌گذرد، این صرافی‌ها هنوز مسیر طولانی برای ارتقا خود در پیش دارند. یکی از ضعف‌های آن‌ها، پشتیبانی نکردن از تمام ارزهای مجازی است. پس قدم اول برای انجام مبادلات در صرافی‌های غیرمتمرکز این است که بدانید، کدام جفت ارزها در کدام صرافی‌ها عرضه می‌شوند.

قدم بعد، رفتن به وب‌سایت صرافی و پیداکردن گزینه (connect wallet) است. پس از این، احتمالاً یک QR code یا یک عبارت به‌عنوان کد برای شما ظاهر می‌شود. با استفاده از کدی که صرافی به شما می‌دهد و کدی که در کیف پول شما وجود دارد، می‌توانید کیف پول خود را به صرافی متصل کنید.

حال کافی است، سفارش خود را ثبت کرده و از بین خریداران یا فروشندگان در صرافی، شخصی را برای معامله انتخاب کرده و معامله خود را انجام دهید. لازم به ذکر است روش کار با هر صرافی، متناسب با امکاناتی که آن صرافی ارائه می‌دهد، ممکن است با دیگر صرافی‌ها متفاوت باشد. قبل از کار با هر صرافی، می‌توانید آموزش مربوط به آن صرافی را از سایت خود صرافی یا سایت‌های آموزشی دیگر، مطالعه کنید.

معایب صرافی های غیر متمرکز

مزایا و معایب صرافی های غیر متمرکز

مزایای صرافی های غیر متمرکز

 • صرافی‌های غیرمتمرکز، به‌عنوان نسل جدیدی از صرافی‌ها امکانات گسترده‌ای با خود به ارمغان آورده‌اند. آن‌ها باعث شده‌اند که شخص دارنده حساب، کنترل کامل سرمایه خود را در دست بگیرد.
 • هیچ شخصی، توانایی دسترسی به وجوه داخل حساب‌ها را ندارد. هیچ‌کس نمی‌تواند از کاربران بخواهد، کلید خصوصی خود را فاش کنند.
 • زمانی که یک سازمان خاص مسئولیت صرافی را برعهده دارد، ممکن است با هک شدن دارایی‌ها یا کلاهبرداری مدیران صرافی، تمام سرمایه افرادی که اعتماد کرده بودند، از بین برود. در واقع در صرافی‌های متمرکز، لازم است شما به افرادی برای ایمن نگه‌داشتن دارایی‌تان، اعتماد کنید. اما در صرافی‌های غیرمتمرکز، امکان کلاهبرداری و یا هک سیستم‌ها بسیار کاهش‌یافته است. دیگر لازم نیست برای حفظ سرمایه خود به سازمان خاصی اعتماد کنید؛ چراکه اصولاً سازمانی جهت حفظ دارایی شما وجود ندارد و همه چیز روی شبکه‌ای از ماینرها اتفاق می‌افتد.
 • علاوه بر این موارد، صرافی‌های غیرمتمرکز احتیاجی به احراز هویت ندارند. اگر نگران افشای اطلاعات خود به هستید و یا تحریم‌های بین‌المللی به شما اجازه احراز هویت در صرافی‌های متمرکز را نمی‌دهد؛ صرافی‌های غیرمتمرکز، برای شما بهترین گزینه هستند.
 • یک صرافی غیرمتمرکز مانند Coinbase، می‌تواند روزانه تا سقف ۲۵۰.۰۰۰ ثبت‌نام انجام دهد! این توانایی منجر به افزایش چهل درصدی حجم معاملات در روز می‌شود. درحالی‌که اگر صرافی‌های متمرکز با شرایط مشابهی روبرو شوند؛ با مشکل مواجه خواهند شد. زیرا سرورهای مرکزی آن‌ها، قادر به پردازش بیش از حد ظرفیت خود نیستند و در نهایت صرافی را از دسترس خارج می‌کنند.
 • کارمزد معاملات، در صرافی‌های غیرمتمرکز بسیار کمتر از نوع متمرکز آن‌هاست. هرچند، گاهی اوقات به دلیل بالارفتن حجم معاملات در صرافی، ممکن است کارمزد افزایش پیدا کند؛ اما به طور معمول این کارمزد کمتر از کارمزدی است که در صرافی‌های متمرکز، دریافت می‌شود.

این صرافی‌ها، نوعی تکنولوژی نوپا محسوب می‌شوند و هنوز مسیری طولانی برای رسیدن به حالت ایده‌آل خود، در پیش دارند.

معایب صرافی های غیر متمرکز

 • رابط کاربری برای صرافی‌های غیرمتمرکز نسبت به نوع متمرکز، پیچیده‌تر است. در واقع ما استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز را به افرادی که به‌تازگی به حوزه رمزارزها وارده شده و مبتدی محسوب می‌شوند، پیشنهاد نمی‌کنیم. این صرافی‌ها، در لحظه، معامله شما را انجام می‌دهند و یک کلیک اشتباه کافی است تا سرمایه شما برای همیشه در فضای بلاک چین، گم شود. بازیابی رمز عبور در صرافی‌های متمرکز، تقریباً به‌راحتی انجام می‌شود؛ اما ازدست‌دادن رمزها در صرافی‌های غیرمتمرکز، به منزله ازبین‌رفتن تمام دارایی شماست.
 • در صرافی‌های غیرمتمرکز، درصورتی‌که دارایی‌تان به هر نحوی از بین برود، سازمان خاصی پاسخ‌گوی آن نخواهد بود! چراکه باتوجه‌به ماهیت غیرمتمرکز این صرافی‌ها، کسی مسئول اشتباهات یا باگ‌های ایجاد شده نیست. به همین علت خدمات مشتریان، پشتیبانی و دیگر امکاناتی در صرافی‌های متمرکز وجود دارد، در صرافی‌های غیرمتمرکز وجود ندارد یا به‌شدت ضعیف است.
 • اگر یک معامله‌گر کلان باشید، ممکن است در صرافی‌های غیرمتمرکز به مشکل بربخورید. حجم معامله (trade) و نقدشوندگی (liquidity) در این صرافی‌ها کم است و معمولاً معامله‌های کلان در صرافی‌های متمرکز بزرگ، انجام می‌شود.
 • نقدشوندگی، معیاری است که با آن، میزان سادگی انجام یک معامله با قیمت منطقی، مشخص می‌شود. زمانی که افراد کمی در یک صرافی حضور داشته باشند، نمی‌توان انتظار داشت که قیمت‌های منطقی برای خرید یا فروش پیشنهاد بدهند؛ چراکه رقابت در چنین بازاری کم است. اما در صرافی‌های متمرکز، نقدشوندگی بالایی وجود دارد. چراکه حجم معاملات بسیار زیاد است و کاربران، سر پیشنهاد دادن بهترین قیمت با یکدیگر رقابت می‌کنند.

  صرافی بایننس
  صرافی بایننس

معرفی بهترین صرافی‌های غیر‌متمرکز

صرافی بایننس

به‌احتمال زیاد، صرافی بایننس را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های متمرکز می‌شناسید. این صرافی با به‌وجودآوردن صرافی Binance Dex، بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز جهان را نیز به وجود آورده است. این صرافی از انواع کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، پشتیبانی کرده و چون از هسته تکنولوژی صرافی بایننس، استفاده می‌کند؛ مشکلاتی مثل نقدشوندگی یا سرعت پایین را ندارد.

مدیرعامل صرافی بایننس آقای ژائو معروف به CZ، به دلیل عملکرد قابل‌قبول صرافی بایننس، به یکی از افراد مشهور در حوزه رمزارزها تبدیل شده است. در ادامه، برخی از ویژگی‌های بارز این صرافی را مرور می‌کنیم:

 • رابط کاربری این صرافی، دقیقاً مشابه صرافی متمرکز بایننس است. همچنین این صرافی، قابلیت نمایش نمودارهای قیمت از سایت tradingview را دارد و به کاربران اجازه انجام تحلیل‌های تکنیکال روی چارت را می‌دهد.
 • قابلیت ادغام با Trust Walle و Ledger Nano S را دارد.
 • مزایده‌های دوره‌ای برگزار می‌کند. ازآنجاکه این مزایده‌ها برای همه سفارش‌ها، به طور هم‌زمان اجرا می‌شوند، مفهوم Maker-Taker از بین می‌رود.
 • با استفاده ترکیبی از، سازوکار اجماع مبتنی بر تحمل بیزانس (BFT) و اثبات سهام (PoS)، امنیت را افزایش داده است.
 • ارتباط آن با Binance، به کاربران امکان دسترسی به بالاترین سطح پشتیبانی مشتری را می‌دهد. پس مشکل دسترسی نداشتن به پشتیبانی مشتریان، برای صرافی‌های غیرمتمرکز را حل کرده است.

صرافی یونی سواپ Uniswap

طبق گزارش DefPlus، این صرافی در زمان نگارش این مقاله (سال ۱۴۰۰)، بیش از صد میلیون دلار دارایی دارد.

یکی از ویژگی‌هایی که Uniswap را از دیگر صرافی‌ها، متمایز کرده این است که به‌هیچ‌وجه از order bookها استفاده نمی‌کند‌! در عوض، استخرهای نقدینگی را در خود به وجود آورده که از مکانیزم قیمت‌گذاری الگوریتمی، استفاده می‌کنند. این سیستم، نه‌تنها نقدینگی را تأمین می‌کند، بلکه کارمزد‌های تراکنش‌ها را نیز تا حد قابل قبولی، کم نگه می‌دارد.

صرافی Uniswap یونی سواپ
صرافی Uniswap یونی سواپ

کلیه هزینه‌ها (حدود ۰.۳٪ در هر معامله) به مجموعه نقدینگی موجود در استخر اضافه می‌شود. تأمین‌کنندگان نقدینگی، متناسب با سهم نقدینگی استخر خود، این هزینه‌ها را دریافت می‌کنند.

در ادامه برخی ویژگی‌های این صرافی که لازم است هنگام کار با آن مدنظر داشته باشید را ذکر می‌کنیم:

 • کاربرانی که جفت ارزهای خود را برای تأمین نقدینگی در اختیار استخر می‌گذارند، ممکن است با نوسان قیمت‌ها ضرر کنند؛ اما این ضرر زمانی که بازار صعودی شود، جبران خواهد شد. اگر صرافی از حجم معاملات استاندارد برخوردار باشد، این ضرر با کارمزد‌هایی که به تأمین‌کنندگان تعلق می‌گیرد؛ جبران خواهد شد.
 • هر کاربری می‌تواند با ETH و هر توکن ERC 20 دیگری، معاملات خود را انجام دهد.
 • Uniswap با استفاده از مکانیسم «constant product market maker»، نرخ ارزها را تعیین می‌کند.
 • وقتی نقدینگی نیمی از جفت ارزها، نسبت به نیمه دیگر کاهش می‌یابد، قیمت دارایی تغییر می‌کند. این مسئله به کاربران امکان می‌دهد در صورت لزوم، معاملات آربیتراژ را انجام دهند.
یونی سوآپ چیست؟ همه چیز درباره یونی سوآپ (uniswap)

اجزای تشکیل‌دهنده صرافی غیرمتمرکز

برای اینکه یک صرافی غیرمتمرکز ایجاد شود، اجزای زیر باید در کنار هم قرار بگیرند:

امکان انجام سریع تراکنش‌ها

بازار سرعت خود را دارد و گاهی ممکن است در عرض چند ثانیه، قیمت‌ها به‌کلی تغییر کنند. پس برای ایجاد یک صرافی موفق، لازم است معامله گران بتوانند همگام با سرعت بازار، معاملات خود را انجام دهند.

چند جفت ارز قابل معامله

یک صرافی رمزارز پایدار، باید تا جایی که می‌تواند جفت معاملاتی داشته باشد تا بازار به سمت آربیتراژ نرود. زیرا این امر در طولانی‌مدت، مضر خواهد بود.

چند جفت ارز قابل معامله
چند جفت ارز قابل معامله

رابط کاربری آسان

افراد متفاوت، انتظارات متفاوتی از یک صرافی دارند. افراد تازه‌کار ممکن است تمایل به صرافی‌های ساده با گزینه‌های محدود داشته باشند و افراد حرفه‌ای‌تر، محیط کاری با تمام ابزارهای تحلیل تکنیکال را دوست دارند. بااین‌همه؛ محیط یک صرافی باید برای همه افراد، محیطی قابل‌قبول باشد.

مقیاس‌پذیری

صرافی‌ها، باید فناوری در اختیار داشته باشند تا بتوانند حجم زیادی از معاملات را هم‌زمان پیش ببرند، بدون اینکه از سرعت آن‌ها کاسته شود‌.

مقرون‌به‌صرفه بودن

یک صرافی کارآمد، تلاش می‌کند تا برای تمام سرمایه‌گذاران، امکان سرمایه‌گذاری را فراهم کند. برای این کار، ایجاد تعادل بین هزینه‌های معاملاتی و درآمد کافی برای تداوم فعالیت‌‌های صرافی، لازم است.

و در آخر، یک صرافی به تعداد قابل قبولی از کاربران نیاز دارد.

جمع‌بندی

اگر هنوز تصمیم نگرفتید از صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده کنید یا خیر، لازم است یادآوری کنیم که در این صرافی‌ها، کنترل تمام دارایی‌تان با خودتان است. می‌توانید به طور مستقیم با خریداران یا فروشندگان وارد معامله شوید و هیچ نهاد واسطی بین این معامله، قرار نخواهد گرفت. انجام معامله در صرافی غیرمتمرکز تجربه بسیار شیرین و لذت‌بخشی است. نوعی حس آزادی از قیدوبندها، خودمختاری ناشی از حذف واسطه‌ها و اعتماد کردن به تکنولوژی‌های جدید را به وجود می‌آورد. هنگام کار با صرافی‌های غیرمتمرکز، باید جانب احتیاط را رعایت کنید و آموزش‌های لازم برای استفاده از صرافی موردنظرتان را ببینید. سپس از انجام معاملات در محیطی کاملاً امن لذت ببرید.

صرافی ارز دیجیتال وزین

منابع

https: //icoholder. com/blog/decentralized-exchange/

https: //komodoplatform. com/en/academy/decentralized-exchange/

https: //www. gemini. com/cryptopedia/decentralized-exchange-dex-crypto

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها