وزین
صرافی وزین

معرفی صرافی کراکن

0 20

فهرست مطالب

صرافی‌های خارجی، فرصت‌ها و تهدیدها

 

صرافی بایننس با اجرای قوانین محدودکننده، ایرانیان بسیاری را وادار به خروج از این صرافی کرد. بایننس، یکی از بزرگ‌ترین و بهترین صرافی‌های دنیا است؛ اما آیا هدف ارزهای دیجیتال، چیزی غیر از به ارمغان آوردن آزادی برای تمام مردم دنیاست؟

متأسفانه اکثر صرافی‌های بزرگ و معتبر خارجی، ایران را تحریم کرده‌اند. این تحریم‌ها، به دلیل قوانین مبارزه با تأمین مالی تروریسم در دنیا صورت‌گرفته است. می‌توان گفت به‌غیر از صرافی‌های غیرمتمرکز که امکان قانون‌گذاری در آن‌ها وجود ندارد، تمام صرافی‌های متمرکز معتبر از کارکردن با ایرانیان اجتناب می‌کنند. پایبند بودن صرافی‌های خارجی به این قانون را، می‌توان از نقطه‌نظرهای متفاوتی بررسی کرد.

صرافی‌هایی که با ایران کار نمی‌کنند، به قوانین پایبند هستند. این خود نشانه اعتبار این صرافی‌هاست! در واقع، نمی‌توان به صرافی‌های خارجی که قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارند، اعتماد کرد. حتی اگر این قوانین بر علیه ما باشد! در ناعادلانه بودن این قوانین شکی نیست؛ اما صرافی‌های متمرکز، زیر نظر مستقیم دولت‌ها اداره می‌شوند. برای اداره این صرافی‌ها، نمی‌توان از قوانین و مکانیسم بلاکچین استفاده کرد. تنها راه فهمیدن میزان پایبند بودن آن‌ها به قوانین، این است که ببینیم آیا با ایران کار می‌کنند یا نه!

 این مسئله، نقطه‌ضعف پلتفرم‌های متمرکز است‌! آن‌ها باید قوانین دولتی را موبه‌مو اجرا کنند وگرنه اعتبارشان زیر سؤال می‌رود. اما هیچ‌کس بر صرافی‌های غیرمتمرکز که توسط تکنولوژی بلاک‌چین اداره می‌شوند، حکمرانی نمی‌کند.

آیا کراکن (kraken) با ایرانی‌ها کار می‌کند؟

جواب کوتاه، خیر است. کراکن نیز مانند بایننس و بسیاری از صرافی‌های خارجی دیگر، لیستی از کشورها تهیه کرده است که در آن‌ها هیچ‌گونه خدماتی به کاربران داده نمی‌شود. این لیست، شامل کشورهای زیر است:

 • افغانستان
 • کنگو
 • کوبا
 • ایران
 • عراق
 • لیبی
 • کره شمالی
 • سوریه
 • تاجیکستان

بررسی صرافی کراکن (kraken)

ممکن است بسیاری از ایرانیان با استفاده از VPN یا روش‌های دیگر، امکان استفاده از صرافی کراکن را به دست بیاورند. در ادامه این مقاله، بیشتر با خود صرافی کراکن آشنا می‌شویم و نقاط قوت و ضعف آن را بررسی می‌کنیم.

صرافی کراکن چیست؟

صرافی کراکن، یک پلتفرم متمرکز برای خرید، فروش و تبدیل ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات به یکدیگر است. این صرافی، دو سال پس از ظهور بیت کوین به وجود آمد و یکی از قدیمی‌ترین صرافی‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال است. علی‌رغم اینکه «قدیمی‌ترین» نمی‌تواند لزوماً مترادف با «بهترین» باشد، صرافی کراکن با امنیت بالا، پشتیبانی بیشتر از ۶۰ کوین و توکن متفاوت، قابلیت سرمایه‌گذاری از طریق استکینگ (Stacking) و پلتفرم وام‌دهی جزو یکی از برترین صرافی‌های دنیا به‌حساب می‌آید.

ارزش بازار (Market cap) چیست؟

داستان به‌وجودآمدن صرافی کراکن

داستان به‌وجودآمدن صرافی کراکن

شروع به کار کراکن : ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳

کراکن، سال ۲۰۱۱ در ایالات متحده آمریکا به وجود آمد. هم‌اکنون، این صرافی در دسترس ۴۸ ایالت آمریکا و ۱۷۶ کشور است.

جسی پاول (Jesse Powell ) سال ۲۰۱۱  به دلیل مشکلات امنیتی که در صرافی Mt. Gox  به وجود آمده بود، از دفاتر آن بازدید کرد. او به خبرنگاران Bloomberg News گفت در صورت تعطیلی دائمی این شرکت، کار بر روی کراکن را به عنوان جایگزین Mt. Gox  آغاز خواهد کرد. حدود ۳ سال بعد، Mt. Gox کاملاً از بین رفت.

سپتامبر ۲۰۱۳ ، کراکن پس از دو سال آزمایش و توسعه راه‌اندازی شد. در ابتدا در این صرافی فقط معاملات بیت کوین، لایت کوین و یورو قابل انجام بود. اما باگذشت زمان، ارزهای بیشتر و معاملات مارجین (Margin) را هم به پلتفرم خود اضافه کرد.

تأمین سرمایه کراکن : ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶

مارس ۲۰۱۴ صرافی کراکن به‌منظور تأمین سرمایه، ۵ میلیون دلار از شرکت سرمایه‌گذاری Hummingbird Ventures دریافت کرد. این سرمایه، باعث شد صرافی کراکن تا ماه آوریل همان سال به یکی از اولین صرافی‌های ارز دیجیتال لیست شده در ترمینال بلومبرگ تبدیل شود.

ترمینال بلومبرگ، یک نرم‌افزار بزرگ است که داده‌های مختلفی در آن وجود دارد.

جولای ۲۰۱۴ کراکن عضوی از گروهی بود که به مینیوکی فوکودا( یکی از اعضای پارلمان ژاپن) و کمیته فناوری اطلاعات وی در زمینه تشکیل اداره دارایی‌های دیجیتال ژاپن (JADA) مشاوره می‌داد. JADA ، اولین نهاد نظارتی بیت کوین با حمایت دولت بود.

توسعه خدمات صرافی : ۲۰۱۶

سال ۲۰۱۶، جو منفی علیه کراکن در مجامع عمومی حاکم بود. قوانین دولتی، کراکن را از عرضه خدمات به ساکنان نیویورک منع کرد و این قضیه تأثیری منفی بر رشد این صرافی گذاشت. در همان دوران، کراکن از گسترش خدماتش در ۳۷ ایالت دیگر آمریکا و تمام نقاط کشور کانادا خبر داد و همکاری با پلتفرم پرداخت SynapsePay در ایالات متحده و Vogogo در کانادا را آغاز کرد.

پستی و بلندی راه: ۲۰۱۷ تاکنون

مارس ۲۰۱۷، کراکن وب‌سایت محبوب Cryptowatch را راه‌اندازی کرد. این وب‌سایت، ارزش ارزهای دیجیتال را در ساعات مختلف شبانه‌روز با نمودار نشان می‌داد و اغلب توسط معامله‌گران روزانه (Day trader) استفاده می‌شد.

آگوست ۲۰۱۷، کراکن بیت کوین کش را به لیست ارزهای پشتیبانی شده خود اضافه کرد و پلتفرم خود را بسیار گسترش داد. دسامبر ۲۰۱۷، کراکن به رکورد ثبت روزانه ۵۰۰۰۰ کاربر جدید رسید!

اما، همه چیز قرار نبود همیشه عالی باقی بماند! ژانویه ۲۰۱۸، صرافی کراکن برای ۴۸ ساعت از دسترس خارج شد. کراکن قرار بود فقط ۲ ساعت برای به‌روزرسانی پلتفرم خود از دسترس خارج شود، اما تا ۴۸ ساعت نتوانست به حالت قبل برگردد. از سال ۲۰۱۱، این طولانی‌ترین غیبت کراکن محسوب می‌شد و کاربران این صرافی را به‌شدت نگران کرده بود. البته این مشکل رفع شد و بعد از آن، کراکن به شکل سابق به فعالیت خود ادامه داد.

امکانات صرافی کراکن

کراکن، یک صرافی ارزهای دیجیتال است. در این صرافی، می‌توانید بیش از ۶۰  ارز رمزنگاری شده از جمله بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین رمزارزها را خریدوفروش کنید. اما علاوه بر خریدوفروش اولیه، کراکن به شما امکان سرمایه‌گذاری در استکینگ و دیگر پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری خود را می‌دهد. این صرافی، معاملات فیوچر (Futures) و معاملات مارجین (Margin) ارزهای دیجیتال را نیز پشتیبانی می‌کند.

نکته: کراکن هیچ سرویس کیف پولی به کاربران خود نمی‌دهد؛ بنابراین، نگه‌داشتن ارزهای دیجیتالتان در صرافی امنیت لازم را ندارد. توسعه‌دهندگان کراکن، استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری و اتصال آن‌ها به صرافی را بهترین راه برای معامله با خیال آسوده معرفی کرده‌اند.

بیت گلد bitgold چیست؟

استکینگ در صرافی کراکن

استکینگ در صرافی کراکن

استکینگ (Staking)، بسیار شبیه به فرایند ماینینگ ارزهای دیجیتال است. با این تفاوت که شما دیگر نیازی به دستگاه‌های ماینر بزرگ و پردردسر ندارید. در این روش، کافی است میزانی از سرمایه‌تان را در پلتفرم استکینگ سپرده‌گذاری کنید و سود خود را دریافت نمایید.

استکینگ، نوعی مشارکت در تأیید معاملات بر اساس الگوریتم اثبات سهام (PoS) است. اگر مقداری از یک ارز دیجیتال خاص دارید، می‌توانید تراکنش‌ها را تأیید کنید و درست مانند ماینرها، سود به دست آورید.

سازوکار استکینگ کراکن، فقط برای ارزهای دیجیتال نیست. شما حتی می‌توانید ارزهای فیات خود را در این پلتفرم استک کنید و درآمد داشته باشید. سود دارایی‌هایی استک شده در کراکن، دو بار در هفته به‌حساب کاربران واریز می‌شود. در لیست زیر می‌توانید تعدادی از ارزهای قابل استک در کراکن و سود سالانه آن‌ها را مشاهده کنید.

 • بیت کوین: ۰.۲۵ درصد سود سالانه.
 • اتریوم: ۵ تا ۷ درصد سود سالانه.
 • Tezos : 5.5  درصد سود سالانه
 • دلار آمریکا: ۲ درصد سود سالانه.
 • یورو: ۱.۵ درصد سود سالانه.

با مراجعه به پلتفرم کراکن، می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره ارزهای قابل استک و سود سالانه آن‌ها به دست بیاورید. توجه کنید که استکینگ در برخی از ارزهای دیجیتال با ریسک زیادی همراه است. معمولاً این ارزها سود بیشتری نیز می‌دهند، اما بهتر است در انتخاب آن‌ها محتاط باشید.

ترید مارجین در صرافی کراکن

صرافی کراکن، امکان ترید مارجین را به کاربرانش می‌دهد تا آن‌ها بتوانند از اهرم‌ها (Leverage) در تریدهای خود استفاده کنند. لازم به ذکر است که این ویژگی، مناسب تریدرهای حرفه‌ای است؛ چرا که ریسک استفاده از تریدهای مارجین و فیوچر بسیار بیشتر از ریسک ترید بدون اهرم است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند از ترید مارجین در هر دو پوزیشن طولانی‌مدت (Long) و کوتاه‌مدت (Short) ارزهای دیجیتال استفاده کنند. روش مارجین، به سرمایه‌گذاران امکان سرمایه‌گذاری بیشتر از دارایی‌شان را می‌دهد. برای مثال اگر سرمایه شما ۱۰۰۰ دلار است و ترید مارجین با اهرم ۵ را انتخاب کنید، می‌توانید ۵۰۰۰ دلار در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید.

سرمایه‌گذاران می‌توانند تا سقف ۵۰۰۰۰۰ دلار در ترید مارجین سرمایه‌گذاری کنند و هزینه استفاده از این سرویس حدود ۰.۰۲ درصد سرمایه، برای هر ۴ ساعت ترید مارجین است. لازم به ذکر است که این ویژگی، برای تمام ارزهای دیجیتال وجود ندارد و صرفاً تعداد محدودی از این ارزها قابلیت ترید مارجین با اهرم را دارند.

فیوچر در صرافی کراکن

قراردادهای آتی، به معنای استفاده از قراردادهایی است که در آن‌ها شما موافقت می‌کنید دارایی یا اوراق بهادار را در آینده به قیمت توافق شده خرید یا فروش کنید. برای مثال، شما پیش‌بینی می‌کنید که طی هفته آینده قیمت بیت کوین ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت؛ بنابراین، یک بیت‌کوین از صرافی قرض می‌گیرید تا هفته آینده آن را با ۱۰ درصد سود بفروشید، اگر پیش‌بینی شما درست باشد، سود می‌کنید. اما در غیر این صورت، معامله شما با ضرر بسته خواهد شد.

این فرایند کاملاً شبیه به ترید مارجین است، با این تفاوت که میزان اهرم‌ها در ترید فیوچر حدود ۱۰ برابر حداکثر آن در ترید مارجین است. به‌این‌ترتیب شما به‌جای استفاده از اهرم ۵ می‌توانید تا ۵۰ برابر بیش از دارایی خود، سرمایه‌گذاری کنید.

این معاملات فقط برای اتریوم‌، لایت‌کوین، بیت کوین کش، ریپل و بیت کوین قابل‌استفاده هستند. دلار آمریکا یا یورو به‌عنوان جفت دیگر در کنار این ارزها قرار می‌گیرد.

فیوچر در صرافی کراکن
فیوچر در صرافی کراکن

مزایا و معایب کراکن

کراکن نیز مانند تمام پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال، مزایا و معایب خاص خود را دارد. هر سرمایه‌گذار باتوجه‌به مواردی که بیشترین اهمیت را برای او دارند و مقایسه پلتفرم‌های متفاوت، می‌تواند مناسب‌ترین صرافی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کند. ازآنجاکه هنگام کار با ارزهای دیجیتال، مهم‌ترین مسئله، امنیت دارایی‌های شماست؛ اول به بحث امنیت صرافی کراکن می‌پردازیم.

معرفی صرافی جمینی (Gemini)

مزایای صرافی کراکن

امنیت بالا

ازآنجایی‌که در دنیای مجازی و حتی در دنیای واقعی همیشه کسانی هستند که می‌خواهند دارایی دیگران را از آن خود کنند، حفظ امنیت سرمایه شما از هر چیزی مهم‌تر است. کراکن یکی از بهترین صرافی‌ها در زمینه امنیت محسوب می‌شود. اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال، در پیشینه خود سابقه حداقل یک‌بار هک شدن را دارند؛ اما کراکن، هرگز مورد دستبرد قرار نگرفته است. شاید یکی از دلایل این امنیت، روشی است که کراکن برای ذخیره دارایی‌های خود استفاده می‌کند. این صرافی، تمام دارایی‌هایش را در کیف پول‌های سخت‌افزاری و به‌صورت سرد ذخیره می‌کند.

به یاد داشته باشید صرافی کراکن، هیچ کیف پولی به کاربران خود نمی‌دهد و نگه‌داشتن طولانی‌مدت دارایی‌تان در این صرافی ریسک بالایی دارد. بهترین راه این است که از این صرافی فقط برای تبادل ارزهای دیجیتال استفاده کنید یا فقط آن بخشی از سرمایه که برای ترید در نظر گرفته‌اید را در صرافی نگه دارید و بقیه سرمایه را به یک کیف پول امن منتقل کنید.

پشتیبانی بیش از ۶۰ کوین متفاوت

این صرافی، کوین‌های زیادی را تحت پوشش قرار می‌دهد. اما این عدد، در برابر تعداد کوین‌ها و توکن‌های صرافی بایننس که بیش از ۵۰۰ کوین مختلف را پشتیبانی می‌کند ناچیزی است. بااین‌حال صرافی کراکن، اکثر کوین‌های مشهور و خوش آتیه دنیای ارزهای دیجیتال را در خود جای‌داده است.

امکان استفاده از ترید مارجین و فیوچر

این ویژگی، مانند یک شمشیر دو لبه برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال عمل می‌کند. همان‌طور که می‌تواند سود بسیار زیادی را عاید آن‌ها کند، یکی از عوامل اصلی شکست تریدرها نیز محسوب می‌شود.

استکینگ ارزهای فیات

این ویژگی، از منحصربه‌فردترین ویژگی‌های صرافی کراکن است. حتی اگر علاقه‌ای به پذیرش ریسک خرید ارزهای دیجیتال ندارید، می‌توانید با استک کردن سرمایه خود در قالب دلار، سود به دست بیاورید.

دارک پول (Dark pool): در اکثر صرافی‌های بلاک‌چینی، دفتر سفارش‌ها (Order book) برای همه قابل‌مشاهده است. به‌این‌ترتیب، هرکسی می‌تواند از جزئیات معاملات انجام شده مطلع شود. در صرافی کراکن، قسمتی با نام دارک پول وجود دارد. در این قسمت، تمام تراکنش‌ها در دفتر سفارشی ثبت می‌شوند که برای دیگران قابل دیدن نیست. کاربران برای انجام تراکنش‌های ناشناس، می‌توانند از این قسمت استفاده کنند.

معایب صرافی کراکن

عدم عرضه کیف پول

همان‌طور که گفته شد، عدم وجود یک سرویس کیف پول در صرافی کراکن، می‌تواند امنیت دارایی شما را تهدید کند.

خدمات پشتیبانی مشتریان

برخلاف اکثر صرافی‌ها، کراکن خدمات پشتیبانی در ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز ندارد. این خدمات، محدود به زمان‌هایی است که می‌توانید ارتباط چت آنلاین با کارشناسان کراکن برقرار کنید. ممکن است برای برقراری ارتباط، لازم باشد تمام آخر هفته را صبر کنید.

رابط کاربری

کارکردن با پلتفرم کراکن، برای افراد تازه‌وارد در ارزهای دیجیتال چندان ساده نیست. کراکن برای جذب افراد بیشتر، لازم است رابط کاربری خود را ساده‌تر و کاربرپسندتر طراحی کند.

کارمزد‌های متغیر

سیستم تعیین کارمزد کراکن، کمی پیچیده است. کارمزدها مقدار ثابتی ندارند و در طی زمان تغییر می‌کنند. این ویژگی، کاربران کراکن را سردرگم می‌کند و باعث نارضایتی آن‌ها می‌شود.

آیا صرافی کراکن برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

برای پاسخ به این سؤال، باید ویژگی‌های ساختاری صرافی کراکن را بررسی کرد. کراکن، برای افراد متوسط تا حرفه‌ای در زمینه معاملات ارزهای دیجیتال طراحی شده است. این صرافی، نه‌تنها ابزارهای پیشرفته معاملاتی مانند ترید مارجین و فیوچر را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، بلکه هزینه معاملات در حجم‌های بالاتر از ۵۰۰۰۰ دلار کمتر از حجم‌های پایین است. می‌توان گفت برای استفاده از تمام قابلیت‌های صرافی کراکن، باید در زمینه معاملات ارزهای دیجیتال حرفه‌ای و فعال باشید.

پلتفرم کراکن، کمتر به سرمایه‌گذاران جدید یا افراد مبتدی در ارزهای دیجیتال گرایش دارد. خدمات مشتریان بسیار محدودی دارد و هیچ کیف پولی در اختیار کاربر قرار نمی‌گیرد.

هارد فورک لندن اتریوم چیست؟

اما اگر شما تجاربی در زمینه ترید با ارزهای دیجیتال دارید و دنبال یک صرافی خارجی با امکانات فوق‌العاده می‌گردید، کراکن می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

مقایسه کراکن با دیگر صرافی‌ها

در این قسمت، صرافی کراکن را با دیگر صرافی‌های مطرح ارزهای دیجیتال مانند صرافی بایننس و کوین بیس مقایسه خواهیم کرد. با این کار، شما می‌توانید بهترین صرافی خارجی را از بین صرافی‌های موجود انتخاب کنید.

کراکن یا کوین بیس؟

کراکن یا کوین بیس؟

کراکن، کوین بیس و بایننس، هر سه امکانات متعددی در زمینه معاملات ارزهای دیجیتال دارند؛ اما این صرافی‌ها، در زمینه قیمت، کارمزدها، روش‌های سرمایه‌گذاری و خدمات با هم متفاوت هستند.

کراکن و کوین بیس را می‌توان تقریباً مشابه یکدیگر دانست. هر دو، چیزی حدود ۵۰ تا ۸۰ ارز مختلف را پشتیبانی می‌کنند و ابزارهای معاملاتی مشابهی دارند. کراکن، کارمزد کمتری نسبت به کوین بیس دریافت می‌کند؛ اما کوین بیس، برای مبتدیان مناسب‌تر است.

تفاوت‌های این دو صرافی را مشاهده کنید:

کراکن  

کوین بیس

حداقل میزان سرمایه‌گذاری

۱۰ دلار

این میزان می‌تواند باتوجه‌به کوینی که خریداری می‌کنید متغیر باشد.

حداقل میزان سرمایه‌گذاری

 

۲ دلار

کارمزد

۰% – ۰.۲۶%

کارمزد

۰.۵۰% کارمزد برای تراکنش‌های خریدوفروش

کراکن یا بایننس؟

صرافی‌های کراکن و بایننس، هر دو در لیست ۱۰ صرافی بزرگ از نظر حجم معاملات قرار دارند. در هنگام نگارش این مقاله (۱۴۰۰)، کراکن در رتبه چهارم و بایننس در رتبه اول قرار گرفته است.

کارمزد معاملات در صرافی بایننس، کمی کمتر از هزینه‌های کراکن است. کراکن، به رعایت استانداردهای امنیتی بالا شهرت دارد. همچنین این صرافی، اخیراً موفق به دریافت تأییدیه منشور بانکی شده است.

ویژگی Binance                                                                              کراکن
کارمزد‌ها  ۰% – ۰.۲۶% برای هر ترید

, ۳.۷۵% + €۰.۲۵برای خرید از طریق کارت بانکی

, ۰.۵% برای تراکنش‌های بانکی آنلاین

 ۰.۰۲% – ۰.۱۰% هزینه خرید و معامله

۳% to 4.5% خرید کارت اعتباری

کوین‌ها و توکن‌ها حدود ۷۰ بیش از  ۵۰۰
امنیت تأیید ایمیل برداشت ۲FA ، ذخیره‌سازی سرد، نظارت دقیق، کنترل مجوز کلید API دقیق، رمزگذاری SSL تأیید ۲FA ، موجودی USD با بیمه FDIC ، مدیریت دستگاه، ذخیره‌سازی سرد
کیف پول ندارد ندارد
تراکنش‌های پشتیبانی شده Buy, sell, send, receive, exchange, margin trading, limit order, market order, stop-loss limit order, stop-loss market order, futures trading, take profit market order, etc. Limit order, market order, stop-limit order, trailing stop order, post only order, peer-to-peer trading, margin trading, one-cancels-the-other ,etc. order
سقف ترید روزانه $۱۰۰,۰۰۰ محدودیت باتوجه‌به نوع کوین یا توکن معامله شده، متفاوت است
اپلیکیشن موبایلی iOS  و Android iOS و Android

لازم به ذکر است که هر دو صرافی بایننس و کراکن، قوانین محدودکننده‌ای برای ایرانیان در نظر گرفته‌اند و کار در این صرافی‌ها، حتی با وجود VPN یا روش‌های دیگر، ریسک‌های خاص خود را دارد.

کراکن یا بایننس؟

کراکن و حفظ حریم شخصی

علاوه بر امنیت که موضوع بسیاری مهمی در ارزهای دیجیتال است، حفظ حریم شخصی نیز یکی از موضوعات بحث‌برانگیز و حساس این پلتفرم‌ها است. ارزهای دیجیتال، برای گرفتن اقتدار اطلاعاتی دولت‌ها به وجود آمده‌اند و یکی از اهداف آن‌ها، حفظ حریم شخصی کاربرانشان است. امروزه پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین، صرفاً برای حفظ اطلاعات کاربران ایجاد شده‌اند. بی‌اعتمادی مردم به سازمان‌های بزرگی مانند گوگل، باعث بالارفتن حساسیت این موضوع شده است.

هنگام کار با پلتفرم‌های متمرکز ارزهای دیجیتال، یک سوال مهم مطرح می‌شود: آیا ممکن است این پلتفرم‌ها، اطلاعات کاربرانشان را در اختیار سازمان‌های دیگر قرار دهند؟

هنگام ثبت‌نام در کراکن، متوجه می‌شوید این پلتفرم اطلاعات زیادی مانند نام، نام خانوادگی، محل زندگی و هویت اجتماعی شما را می‌پرسد. آن‌ها همچنین اطلاعات مربوط به شما را، از سازمان‌های واسطه مانند بانک‌ها، شرکای تجاری، شبکه‌های تبلیغاتی و غیره دریافت می‌کنند.

اطلاعاتی که کراکن جمع‌آوری می‌کند، بر اساس خط‌مشی رازداری آن‌ها، در موارد مختلفی مانند ارسال نظرسنجی، بهبود خدمات، حل‌وفصل اختلافات، رعایت قوانین و مقررات قابل‌اجرا، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و موارد دیگر استفاده می‌شود.

این خط‌مشی رازداری، کمی گنگ به نظر می‌رسد! به‌هرحال باید در هنگام کار با صرافی‌های متمرکز، این نکته را در ذهن داشته باشیم که تمام آن‌ها از قوانین و مقررات کشور خود تبعیت می‌کنند. بایننس، کراکن و دیگر صرافی‌های فعال در این حوزه، نمی‌توانند از مقررات تعیین شده توسط دولت‌ها سرپیچی کنند. همان‌طور که می‌دانید، این رفتار با ذات ارزهای دیجیتال در تناقض است.

 

آموزش ثبت‌نام و خریدوفروش ارزهای دیجیتال در صرافی کراکن

 

۱- ایجاد و تأیید حساب کاربری

ثبت‌نام در کراکن، بسیار سریع و ساده انجام می‌شود. همه کاربران باید اطلاعاتی مثل نام، ایمیل، شماره‌تلفن، تاریخ تولد، آدرس محل زندگی خود را وارد کنند و تأیید دومرحله‌ای را انجام دهند.

تأیید حساب کاربری: فرایند تأیید حساب کاربری، ممکن است کمی طول بکشد. ایجاد یک حساب کاربری معتبر در کراکن، بسیار شبیه به ایجاد حساب در یک بانک است. برای مراحل مختلف تأیید حساب کاربری‌تان، نیاز به مدارک متفاوتی خواهید داشت.

سطح اولیه تأیید حساب، به‌صورت خودکار انجام می‌شود و حداکثر یک ساعت زمان می‌برد. سطح میانی، باید به‌صورت دستی انجام شود و ممکن است تا ۶ ساعت طول بکشد. سطح پیشرفته، حداکثر ۵ روز طول می‌کشد و این مرحله هم به‌صورت دستی انجام می‌شود. برای سطح حرفه‌ای، باید بیش از ۵ روز منتظر بمانید.

۲- با استفاده از کد تأیید دومرحله‌ای، حساب خود را ایمن کنید

صرافی کراکن، برای تأمین امنیت مشتریانش از کد تأیید دومرحله‌ای (۲FA authentication) استفاده می‌کند. این کد، با استفاده از نرم‌افزارهای Google Authenticator  یا  Yubikey قابل‌دسترس خواهد بود. برای استفاده از کد تأیید دومرحله‌ای، باید حساب کراکن خود را به یکی از این نرم‌افزارها متصل کنید. سپس نرم‌افزار به شما کدی می‌دهد که با واردکردن آن در کراکن، می‌توانید وارد حساب خود شوید. این کد، برای هر بار ورود به‌حساب کاربری از شما خواسته خواهد شد.

۳- یک روش واریز ایجاد کنید

برای شروع معامله در صرافی کراکن، باید مقداری وجه وارد صرافی کنید. این صرافی ارزهای پوند (GBP) ، دلار آمریکا (USD) ، یورو (EUR) و دلار کانادا (CAD) را پشتیبانی می‌کند؛ اما نمی‌توانید از طریق کارت اعتباری، ارزهای فیات را به‌حساب کراکن خود واریز کنید. تنها روش انتقال پول، انتقال از حساب بانکی است. نام دارنده حساب بانکی، باید با نام دارنده حساب کراکن مطابقت داشته باشد. بسته به موقعیت کاربر، روش‌های مختلفی برای انتقال پول مانند SEPA (برای ساکنان اتحادیه اروپا)، FedWire (برای ساکنان ایالات متحده)، SWIFT (برای سراسر جهان) وجود دارد.

روش دیگری نیز برای واریز دارایی به‌حساب کراکن وجود دارد. اگر نمی‌توانید از طریق حساب بانکی اقدام به واریز وجه کنید، با انتقال ارزهای دیجیتال خود به‌حساب کراکن، می‌توانید حسابتان را شارژ کنید. برای این کار، فقط کافی است آدرس کراکن را در کیف پول خود وارد و ارزها را منتقل کنید. به‌خاطر داشته باشید قبل از انتقال، حتماً کارمزد شبکه را چک کنید. در این روش، شما فقط می‌توانید آن ارزهایی را وارد کراکن کنید که در این پلتفرم پشتیبانی می‌شوند.

با تکمیل این مراحل، شما صاحب یک حساب کراکن با تمام امکانات شده‌اید.

خرید ارزهای دیجیتال در کراکن

خرید ارزهای دیجیتال در کراکن

ممکن است خرید ارزهای دیجیتال در کراکن برای کسانی که تازه با این پلتفرم آشنا شده‌اند، کمی پیچیده به نظر برسد. برای اولین خرید در این صرافی، باید چند مرحله را پشت سر بگذارید. پس از اینکه اولین واریز به‌حساب را انجام دادید، یک راهنمای گام‌به‌گام به شما در اولین خریدتان کمک خواهد کرد.

فروش ارزهای دیجیتال در کراکن

برای فروش ارزهای دیجیتال نیز مانند خرید آن‌ها، باید از راهنمای گام‌به‌گام کراکن استفاده کنید.

برای برداشت وجه از کراکن، روش‌های زیادی وجود دارد. همین مسئله، باعث پیچیده شدن فرایند برداشت و سردرگم شدن کاربران می‌شود. این پیچیدگی، یکی از نقطه‌ضعف‌هایی است که پیش‌تر به آن اشاره کردیم. برای برداشت ارز فیات، روش توصیه شده انتقال بانکی (SWIFT) است. زیرا کراکن از سیستم‌های پرداخت نقدی، اعتباری و اوراق قرضه یا شخص ثالث پشتیبانی نمی‌کند.

برای برداشت وجه از کراکن، باید یک آدرس برداشت در حساب کراکن خود ایجاد و تأیید کنید. توجه داشته باشید پس از هر برداشت اولیه ارزهای فیات، حساب شما به مدت ۷۲ ساعت قفل خواهد شد. این مسئله نیز، نارضایتی کاربران کراکن را به همراه داشته است.

کلاهبرداری‌های رایج

خوشبختانه صرافی کراکن، سطح امنیتی بسیار بالایی دارد و تا امروز در معرض هک قرار نگرفته است. اما این به این معنی نیست که دارایی شما در این پلتفرم، کاملاً امن است. هنوز افراد سودجویی هستند که به دنبال دارایی شما هستند و از هیچ تلاشی در این زمینه فروگذار نمی‌کنند.

کراکن، امنیت دارایی‌های شما را در پلتفرم خود تضمین می‌کند؛ اما مسئولیت نگه‌داری از پسوردها، کلیدهای خصوصی و اطلاعات شخصی با خودتان است. متأسفانه افراد زیادی، از قفل شدن حسابشان تا ۷۲ ساعت پس از برداشت پول اطلاعی ندارند. به همین دلیل با این اتفاق، تصور می‌کنند حسابشان هک شده یا مشکلی برای صرافی پیش‌آمده است. در این شرایط، کلاهبرداران وارد صحنه می‌شوند و خودشان را به‌عنوان پشتیبانی حساب کراکن معرفی می‌کنند. با این شیوه، آنان اطلاعات شخصی حساب کاربر را از او می‌گیرند.

به یاد داشته باشید اطلاعات ورود به‌حساب شما، بسیار محرمانه است و نباید آن را در اختیار کسی قرار دهید.

جمع‌بندی

باتوجه‌به تمام مطالبی که در این مقاله ذکر شد، می‌توان گفت کراکن یک صرافی قابل‌قبول با سرویس‌های باکیفیت است. این صرافی، برای معامله‌گران باتجربه مناسب‌تر است و معامله‌گران مبتدی بهتر است با صرافی‌های ساده‌تری کار خود را شروع کنند.

تیم مدیریت کراکن، تیمی با بیش از ۱۰ سال تجربه و دارای دانش فنی بسیار بالا است. علاوه بر این، کراکن حمایت بانک‌ها و دولت‌ها را نیز دارد و می‌تواند برای کسانی که نگران مسائل قانونی ارزهای دیجیتال هستند، مناسب‌ترین گزینه محسوب شود.

تیم تولید محتوای صرافی وزینکس، تلاشی دارد با معرفی و بررسی کامل انواع پلتفرم‌های موجود در ارزهای دیجیتال، به شما در انتخاب بهترین‌ها کمک کن. با همه این‌ها، بهتر است برای کار با این صرافی یا هر صرافی دیگری، به یک مقاله اکتفا نکنید. از افراد باتجربه سؤال کنید و زمینه مطالعاتتان را گسترش دهید تا بتوانید پلتفرمی سازگار با ویژگی‌های شخصیتان انتخاب کنید.

اگر تجربه کار با صرافی کراکن را دارید، می‌توانید آن را زیر همین پست برای ما بنویسید. همچنین کارشناسان وزینکس، دراسرع‌وقت پاسخ‌گوی سؤالات و ابهامات شما درباره این صرافی هستند.

 سؤالات رایج در مورد صرافی ارز دیجیتال کراکن

آیا صرافی کراکن برای ایرانیان مناسب است‌؟

خیر. استفاده از کراکن برای ایرانیان غیرقانونی است.

مقر صرافی کراکن در کجا قرار دارد؟

کراکن در شهر سان‌فرانسیسکو، ایالت کالیفرنیا کشور ایالات متحده، واقع شده است.

چطور پولم را از صرافی کراکن خارج کنم‌؟

هر کاربر می‌تواند وجوه خود را از طریق حواله بانکی برداشت کند. روش دقیق برداشت وجوه، بستگی به کشور مبدأ مشتری دارد.

برداشت وجه از صرافی کراکن چقدر طول می‌کشد؟

کراکن یک روش برداشت نسبتاً پیچیده دارد و متعاقباً حسابتان را برای مدتی قفل می‌کند. دارایی شما، معمولاً ظرف ۵ روز کاری واریز می‌شود.

آیا می‌توانم ارزهایم را در صرافی کراکن نگه‌دارم؟

کراکن به کاربران اجازه می‌دهد ارزهای دیجیتال خود را به مدت نامحدود در صرافی نگه‌دارند و از ابزارهای معاملاتی مانند ترید مارجین یا ترید فیوچر استفاده کنند. اما بهتر است برای نگه‌داری طولانی‌مدت ارزها، از یک کیف پول امن استفاده کنید. چرا که این صرافی نمی‌تواند امنیتی مانند امنیت یک کیف پول ایجاد کند.

صرافی ارز دیجیتال وزین

منابع:

https://www.forbes.com/advisor/investing/kraken-review/

https://www.businessinsider.com/personal-finance/kraken-investing-review

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها