وزین
صرافی وزین

نقاط اشتراک صرافی های کلاهبردار را بشناسید

0 10

ارزهای دیجیتال، روزبه‌روز در حال گسترش هستند و تعداد افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این حوزه، رو به افزایش است. بیشتر رمزارزها، ساختاری دارند که به‌راحتی قابل ردیابی نیستند و نمی‌توان تشخیص داد تراکنش‌ها از طرف چه کسی انجام شده‌است. همین امر، ارزهای دیجیتال را برای کلاهبرداران جذاب کرده است.

شاید شما هم، ماجرای صرافی کلاهبردار ترکیه‌ای را شنیده باشید. مالکان صرافی تودکس (Thodex)، ۲۷ میلیون دلار پول مردم را بالا کشیدند. چگونه در دام این کلاهبرداری‌ها نیفتیم؟ صرافی‌های کلاهبردار، چه ویژگی‌هایی دارند؟ در این مقاله، قصد داریم ویژگی‌های صرافی‌های کلاهبردار را بررسی کنیم. امیدواریم این مطالب، به شما در تشخیص صرافی‌های واقعی و قابل‌اعتماد، کمک کند.

صرافی‌ها، بستری برای تبادل ارزهای دیجیتال فراهم می‌کنند. آن‌ها، تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر، واریز و برداشت رمزارزها را امکان‌پذیر می‌سازند. امنیت در صرافی‌ها، اهمیت بسیار بالایی دارد. برخی از صرافی‌ها، غیرقانونی هستند و زمینه را برای کلاهبرداران فراهم می‌کنند. کلاهبرداران، صرافی‌های جعلی به وجود می‌آورند یا با دست‌کاری حجم معاملات در صرافی‌های به‌ظاهر سالم، سرمایه‌گذاران را فریب داده و سرمایه آن‌ها را از دستشان، بیرون می‌آورند. برای پیشگیری از افتادن در دام کلاهبرداران، کارشناسان توصیه می‌کنند که فقط از صرافی‌های معتبر استفاده کنید. برای تشخیص صرافی‌های جعلی، باید قبل از بازکردن حساب، ردپای کلاهبرداران را ببینید.

صرافی‌های تقلبی

صرافی‌های غیرقانونی‌، در قالب صرافی‌های قانونی و سالم از افراد کلاهبرداری می‌کنند. این صرافی‌ها، اغلب با تأیید افراد مشهور، تماس‌های تلفنی زیاد یا ایمیل‌های ترغیب‌کننده که در آن‌ها از سود فوق‌العاده سرمایه گذاری ها صحبت می‌شود، افراد را تشویق به سرمایه‌گذاری می‌کنند.

افراد به‌محض سرمایه‌گذاری در صرافی‌های جعلی، ایمیل یا تماس‌های تلفنی برای اطمینان از اینکه صرافی کاملاً قانونی و تحت نظارت و کنترل است،دریافت می‌کنند. درصورت سرمایه‌گذاری در این صرافی‌ها، ممکن است از افراد هزینه اولیه زیادی گرفته شود یا آن‌ها را درگیر معاملات جعلی کرده و اطلاعات نادرست به آن‌ها داده شود.

این صرافی‌ها، پلن‌های مختلف سرمایه‌گذاری برای مشتریان خود فراهم می‌کنند. پلن‌هایی که سوددهی‌شان، بسیار بیشتر از پلن‌های سرمایه‌گذاری واقعی است. همین سوددهی زیاد، افراد را به سرمایه‌گذاری ترغیب می‌کند.

حتی ممکن است، سرمایه‌گذار واریز این سودها به حسابش را ببیند، اما در زمان برداشت با مشکلات زیادی مواجه می‌شود. کلاهبرداران، هزینه‌های جعلی و مالیات‌های سنگین را، برای حساب سرمایه‌گذار می‌سازند و در نهایت، سرمایه‌گذار حتی موفق به برداشت سرمایه اولیه خود هم نمی‌شود.

در روش ساده، صرافی به‌راحتی حساب مشتری را مسدود می‌کند و به او اجازه برداشت، نمی‌دهد.

صرافی ارز دیجیتال، معرفی انواع و نحوه معاملات

چطور صرافی‌های کلاهبردار را بشناسیم؟

برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، فقط به صرافی‌های معروف و معتبر مراجعه کنید. حضور مستمر و فعال در شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت معتبر و کارمندانی که هویتشان مشخص است، می‌تواند نشانه‌های یک صرافی معتبر باشد.

داشتن سابقه تأیید شده نزد فعالان حوزه رمزارزها نیز، یکی دیگر از نشانه‌های صرافی‌های قانونی است. یعنی شخصی یا اشخاصی که صرافی را ایجاد کردند، در صنعت خود قابل‌اعتماد باشند. بهتر است قبل از ایجاد حساب در هر صرافی، ابتدا تحقیق کنید که آیا کاربران دیگر صرافی را تأیید کرده‌اند یا خیر. هرچه سابقه کاربران در صرافی بیشتر باشد، نظراتشان ارزشمندتر است. برای این تحقیقات، صرفاً به وب‌سایت خود صرافی اکتفا نکنید!

برخی از نشانه‌های بارز در صرافی‌های جعلی موارد زیر هستند:

نرخ سود رؤیایی صرافی‌های کلاهبردار
نرخ سود رؤیایی صرافی‌های کلاهبردار

نرخ سود رؤیایی

اگر احساس کردید، نرخ سود یک سرمایه‌گذاری رؤیایی به نظر می‌رسد، به‌احتمال زیاد، دقیقاً رؤیاست و هرگز به واقعیت نخواهد پیوست. علاوه بر این، هرگونه تضمین پرداخت سود، به‌ویژه تضمین‌هایی با پرداخت سود زیاد در روز‌ها یا هفته‌های اول سرمایه‌گذاری، نشانه‌ای از کلاهبرداری است.

فشار برای واریز بیشتر

اگر برای واریز پول یا افزایش سرمایه خود تحت‌فشار هستید، تماس‌ها و ایمیل‌های زیادی دریافت می‌کنید یا مدام تبلیغات گمراه‌کننده به شما نمایش داده می‌شود، به‌احتمال زیاد با یک صرافی کلاهبردار طرف حسابید. صرافی‌های معتبر، از این روش‌ها استفاده نمی‌کنند.

حساب‌های اجاره‌ای در دنیای رمزارزها چیست و چه مجازاتی دارد؟

ارتباطات بیش از حد

اگر ایمیل‌هایی شبیه به هرزنامه (spam)، دریافت می‌کنید، ایمیل‌هایی که درخواست شارژ مجدد کیف پول را دارند یا  اتفاق‌هایی شبیه به این می‌توان نشانه کلاهبرداری باشد.

مشاوره‌های رایگان

اگر در یک صرافی کلاهبردار حساب بازکرده باشید، ممکن است مشاوره‌هایی برای خرید رمزارزی خاص یا سرمایه‌گذاری در پروژه‌ای خاص به شما بدهند. به این مشاوره‌ها، اعتماد نکنید؛ زیرا در راستای کلاهبرداری‌های بیشتر صرافی‌ها، انجام می‌شوند.

عدم شفافیت در هزینه‌ها

تمام هزینه‌ها در صرافی مانند هزینه انتقال، تبدیل، واریز، برداشت وجه و مالیات‌ها باید کاملاً شفاف و مشخص باشند. اگر در هر مرحله‌ای، متوجه شدید هزینه‌ای باید پرداخت کنید که از قبل درباره آن چیزی نمی‌دانستید؛ بهتر است کار با آن صرافی را متوقف و تخلفشان را گزارش کنید. همچنین،درباره این موضوع با متخصصان ارزهای دیجیتال و افراد قابل‌اعتماد مشورت کنید.

تفاوت در ساختار صرافی

ممکن است منطق و ساختار صرافی‌های مشکوک با صرافی‌های قانونی، متفاوت باشد. شاید این صرافی‌ها به ترفندهای حملات مهندسی‌شده دسته‌جمعی، متکی باشند تا کاربران بالقوه را برای سرمایه‌گذاری فریب دهند. هروقت دیدید یک صرافی، تفاوت‌های اساسی با سایر صرافی‌ها دارد بااحتیاط بیشتر سراغ آن بروید.

تفاوت جزئی در آدرس وب‌سایت

ممکن است صرافی‌ها، شما را به صفحه‌ای مانند صفحه ورود کیف پول خود منتقل کنند و از شما بخواهند اطلاعات کیف پولتان را وارد کنید. قبل از واردکردن اطلاعات خود در هر سایتی، حتماً آدرس آن را دقیق بررسی کنید و در صورت مشاهده کوچک‌ترین مغایرتی، سریع‌تر از آن سایت خارج شوید.

صرافی متمرکز مانعی برای ارز غیر متمرکز

ناشناس بودن مؤسسان صرافی

بهتر است، مؤسسان صرافی‌ای که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید را بشناسید. بیوگرافی، تحصیلات و مسیر شغلی آن‌ها را بدانید؛  هرچند، ایجاد یک بیوگرافی غیرواقعی (Fake)، کار سختی نیست.

ناشناس بودن مؤسسان صرافی
ناشناس بودن مؤسسان صرافی

طرح‌های پانزی

یکی دیگر از روش‌های کلاهبرداری که بسیار رایج است، طرح پانزی است. این روش، ممکن است در صرافی‌ها هم اتفاق بیفتد و باید نسبت به آن، آگاه بود. در این طرح، شما دعوت به سرمایه‌گذاری با سود بسیار بالا می‌شوید و حتی در چند مرحله ابتدایی، این سود را دریافت می‌کنید؛ اما در واقع پول شما برای سرمایه‌گذاری، استفاده نشده است. بلکه برای پرداخت سود به کسانی که قبل از شما ثبت‌نام کرده‌اند، هزینه شده است. در این طرح، افراد می‌کوشند تا سود افراد قدیمی‌تر را تأمین و اعتماد آن‌ها را جلب کنند، تا این افراد سرمایه بیشتری را به میدان بیاورند. در این شیوه، با پول افراد جدید‌تر سود افراد قدیمی‌تر پرداخت می‌شود و این بازی آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند تا اعتماد افراد جلب شده و به امید سودهای کلان، سرمایه زیادی را وارد بازی کنند. به‌محض این‌که کلاهبردار پول کافی جمع کرد، بازی تمام می‌شود، حساب افراد مسدود یا پولشان ناپدید می‌شود.

نمونه‌هایی از صرافی‌های کلاهبردار

سال ۲۰۱۷ مقامات کره جنوبی، نام یکی از بدنام‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال را افشا کردند. این صرافی، BitKRX نام‌گذاری شده بود. صاحبان صرافی می‌خواستند نام صرافی‌شان شبیه به نام بزرگ‌ترین و معتبرترین پلتفرم تجاری کره KRX-korea exchange، به نظر برسد. در واقع، این افراد تلاش می‌کردند با ایجاد تشابه اسمی، سریع‌تر به شهرت برسند و اعتماد افراد را جلب کنند.

به دلیل خوش‌نامی‌ KRX بین مردم کره ، BitKRX توانست مردم را فریب دهد و وانمود کند که KRX، آن را اداره می‌کند. هنگامی‌که مشتریان، خواستند پول بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را  که خریداری کرده‌‌بودند، برداشت کنند، متوجه شدند پولشان ناپدید شده است!

مقامات کره، صاحبان Komid، دیگر صرافی کلاهبردار کره جنوبی، را نیز دستگیر کردند. این صرافی ابتدا از مشتریان خود دزدی می‌کرده است. نقشه این کلاهبرداران، تطمیع مشتریان و جذب آن‌ها به سمت توکن‌هایی بود که در صرافی لیست می‌شد. آن‌ها با انتشار خبرهای جعلی، مشتریان را ترغیب به خرید این توکن ها می‌کردند.

بازهم کلاهبرداری‌های ارزهای دیجیتال در کره جنوبی ادامه داشت. سومین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال در کره جنوبی Coinbit، نام داشت. پلیس این صرافی را تعطیل‌کرد. گزارش‌ها حاکی از آن بود که ۹۹٪ حجم معاملات این صرافی، جعلی بوده است.

عرضه اولیه صرافی (Initial exchange offering (IEO)) چیست؟

در کلاهبرداری دیگری که تیم تحقیقاتی در هلند و انگلیس کشف‌کرد؛ شش نفر به جرم ایجاد صرافی آنلاین جعلی، دستگیر شدند. این صرافی بیش از ۴۰۰۰ قربانی در ۱۲ کشور داشت و سرمایه آن ۲۷ میلیون دلار، تخمین زده شد.

کلاهبرداران در این صرافی، به تکنیک «typosquatting»، ‌اشتباه تایپی یا اشتباهاتی که کاربران هنگام واردکردن آدرس سایت در مرورگر خود می‌کنند، متکی بودند. آن‌ها از این روش، به کیف پول مشتریانشان دسترسی پیدا می‌کردند. پس از اینکه قربانی، اشتباه تایپی کوچکی مرتکب می‌شد، کلاهبرداران او را به یک وب‌سایت جعلی هدایت می‌کردند که کاملاً شبیه به سایت اصلی طراحی شده بود و فقط چند حرف کوچک آن با وب‌سایت اصلی، تفاوت داشت. این تغییرات به‌قدری جزئی بودند که قربانی توجهی به آن‌ها نمی‌کرد و با واردکردن اطلاعات خود در وب‌سایت، سرمایه‌اش را از دست می‌داد.

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاری، همیشه با ریسک همراه است. مطالعه و تحقیق، از اصول اولیه سرمایه‌گذاری هستند؛ بدون رعایت این اصول، شکست سرمایه‌گذاری ممکن است. پیشنهاد سود‌های کلان، تبلیغات غیرطبیعی و فریب‌دهنده، ارتباطات بیش از حد با مشتریان، در دست نبودن زندگی‌نامه مؤسسان صرافی، غیرشفاف بودن هزینه‌ها برای مشتریان و موارد مشابه می‌توانند نشانه‌های یک صرافی کلاهبردار باشند. باتوجه‌به این نکات، ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید و سرمایه خود را از دست کلاهبرداران حفظ کنید.

صرافی ارز دیجیتال وزین

منابع

https: //www. gemini. com/cryptopedia/cryptocurrency-exchange-fake-website

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها