وزین
صرافی وزین

فلیپینگ (Flipping) چیست؟ چه تفاوتی با فلیپنینگ (Flippening) دارد؟

0 839

فلیپینگ (Flipping) یکی از اصطلاحات رایج بین معامله‌گران دارایی‌های مختلف است. واژه فلیپینگ، به معنی خرید یک دارایی و فروش سریع آن، به‌منظور به‌دست‌آوردن سود فوری است.

فیلیپینگ در بازارهای مالی، برای کسب سود از نوسانات سریع بازار استفاده می‌شود؛ از بازار سکه، ماشین و املاک گرفته تا بازار ارزهای دیجیتال (CryptoCurrency). برای مثال‌، اگر من امروز صبح مقداری طلا بخرم و بعدازظهر آن را بفروشم؛ می‌توان گفت طلا را فلیپینگ کردم. همچنین سهام شرکت‌ها که در عرضه اولیه عرضه می‌شوند (IPO) را می‌توان خرید و مطابق با استراتژی فلیپینگ، به‌محض عرضه در صرافی‌ها و بالارفتن قیمت، آن را به فروش رساند.

در بازار ارزهای دیجیتال نیز، می‌توان کارایی این استراتژی کسب سود را مشاهده کرد. بیشتر تریدرها، ارزهای دیجیتال را می‌خرند و به‌محض افزایش قیمت، اقدام به فروش می‌کنند. ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات بالای قیمت، بهترین گزینه برای کسب سود از طریق استراتژی فلیپینگ هستند.

فلیپینگ در سیاست

در انگلستان، مردم از واژه فلیپینگ در سیاست نیز استفاده می‌کنند. فلیپینگ تکنیکی است که نمایندگان مجلس برای حداکثر کردن کمک‌هزینه‌های مالیات‌دهندگان به کار می‌گیرند. نمایندگان مجلسی که دو خانه دارند با تعویض مداوم خانه دوم خود، می‌توانند کمک‌هزینه اضافی دریافت کنند. در این مقاله، تمرکز ما بیشتر روی فلیپینگ در دنیای اقتصاد است.

فلیپینگ و عرضه‌های اولیه

عرضه اولیه سهام یا عرضه اولیه عمومی (Initial Public Offering (IPO)) زمانی اتفاق می‌افتد که سهام شرکتی برای نخستین‌بار در دسترس عموم مردم قرار گیرد. به‌عبارت‌دیگر، هنگامی که سهام یک شرکت خصوصی به بازار عمومی عرضه شود، اصطلاحاً به آن عرضه اولیه سهام (IPO)می‌گویند.

در بازار ارزهای دیجیتال نیز عرضه اولیه سهام (IPO) وجود دارد. زمانی که یک کوین یا توکن، برای اولین‌بار به مردم معرفی می‌شود؛ می‌توان آن را از صرافی‌های ارز دیجیتال خریداری کرد. گاهی برخی صرافی‌ها، زودتر از دیگران یک ارز دیجیتال را لیست می‌کنند. کاربران آن صرافی، می‌توانند ارز را خریداری و نگه‌داری کنند و زمانی که ارز در دیگر صرافی‌ها لیست شد با افزایش قیمت آن را بفروشند.

کوین چیست و چه تفاوتی با توکن ارز دیجیتال دارد؟

برخی صرافی‌ها نیز، سود پروژه‌های استکینگ (Staking) خود را با کوین‌هایی می‌دهند که هنوز در صرافی لیست نشده‌اند. در این موارد کاربر می‌داند با لیست شدن آن کوین در صرافی، می‌تواند سود بسیار زیادی کسب کند. چرا که معمولاً (نه همیشه!) لیست شدن یک ارز دیجیتال در صرافی‌ها و شروع خریدوفروش آن، به منزله افزایش قیمت آن خواهد بود.

این عرضه‌های اولیه ارزهای دیجیتال، فرصت خوبی برای فلیپینگ به تریدرها می‌دهد. نکته مهم برای فلیپینگ کردن، توانایی فروش کوین‌ها در لحظه است. گاهی با گذشت تنها چند دقیقه، فرصت یک فروش خوب از دست می‌رود و سود کاهش پیدا می‌کند. صرافی وزینکس، با عرضه خدماتی مانند خریدوفروش آسان و پرسرعت ارزهای دیجیتال، امکان فلیپینگ را برای کاربران خود ایجاد کرده است.

تفاوت فلیپنینگ (Flippening) با فلیپینگ (Flipping)

دنیای ارزهای دیجیتال، دنیای اصطلاحات پیچیده است. برای معامله‌گری در این دنیا، باید زبان آن را یاد گرفت. اصطلاح رایج دیگری که در مورد ارزهای دیجیتال به کار برده می‌شود، فلیپنینگ (Flippening) است. این اصطلاح به دلیل شباهت زیادی که با فلیپینگ دارد، بعضاً جابه‌جا و به‌اشتباه استفاده می‌شود. در این مقاله، اصطلاح فلیپنینگ را نیز شرح خواهیم داد.

فلیپنینگ، نوعی پیش‌بینی آینده ارزهای دیجیتال است. این پیش‌بینی می‌گوید، آینده ارزهای دیجیتال از آن آلت‌کوین‌ها است. بیت‌کوین باید کم‌کم کاخ پادشاهی را ترک کند و آن را به دست یکی از آلت‌کوین‌ها بسپارد.

فلیپنینگ (Flippening) چیست؟

در واقع فلیپنینگ، از افزایش قدرت آلت‌کوین‌ها نسبت به بیت‌کوین خبر می‌دهد. روزی که قیمت یکی از آلت‌کوین‌ها از بیت‌کوین پیشی بگیرد، در اصطلاح فلیپنینگ اتفاق افتاده است.

شاید حدس زده باشید که کدام آلت کوین، شایسته گرفتن جای بیت‌کوین است‌. بله، اتریوم!

رشد سریع و پیشرفت‌های چشمگیر اتریوم، نشان می‌دهد این رمزارز قابلیت‌های بیشتری نسبت به بیت‌کوین دارد و می‌تواند جای آن را در معاملات مالی بگیرد.

جالب است بدانید، شاخصی به نام شاخص فلیپنینگ نیز وجود دارد. این شاخص در هر لحظه، با بررسی قیمت‌های بیت‌کوین و اتریوم، حجم بازار آن‌‌ها و میزان معاملاتی که در هر شبکه انجام می‌شود؛ احتمال رخ‌دادن فلیپنینگ را گزارش می‌دهد. این شاخص را می‌توانید در وب‌سایت https://www.blockchaincenter.net/flippening/ مشاهده کنید. در زمان نگارش این مقاله (مرداد ۱۴۰۰)، شاخص فلیپنینگ چیزی حدود ۴۳ درصد است. یعنی به‌احتمال ۴۳ درصد، اتریوم در آینده جایگزین بیت‌کوین خواهد شد.

البته بیت‌کوین منفعل نمانده است. پادشاه ارزهای دیجیتال، با معرفی سرویس‌هایی مانند لایتنینگ (Lightning)، سعی می‌کند عملکرد خود را بهبود بخشد و هوادارانش را از دست ندهد. علاوه بر این، شمار کسانی که بیت‌کوین را به‌عنوان یک دارایی امن برای سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت انتخاب می‌کنند، بیشتر از کسانی است که اتریوم را برای سرمایه‌گذاری مناسب می‌دانند. بیت‌کوین باتکیه‌بر تاریخچه و قدمت خود، مورد اعتماد سرمایه‌گذاران بسیاری است.

فلیپنینگ (Flippening) با فلیپینگ (Flipping)
فلیپنینگ (Flippening) با فلیپینگ (Flipping)

فلیپنینگ چه تغییراتی ایجاد خواهد کرد؟‌

پیش از بررسی تأثیرات فلپینینگ بر روی بازار ارزهای دیجیتال، باید این نکته را در نظر بگیریم؛ در این بازار هیچ‌چیز بعید نیست‌‌‌! ممکن است در مدت کوتاهی، بیت کوین به‌قدری فاصله خود را از دیگر رقبا زیاد کند که کوچک‌ترین احتمالی برای فلیپنینگ باقی نماند‌‌! حتی ممکن است ارزی که جایگزین بیت‌کوین می‌شود، اتریوم نباشد! مثلاً ترون، ریپل یا دوج کوین ارزهایی باشند که قدرت را به دست می‌گیرند.

در حال حاضر، احتمال فلیپنینگ برای اتریوم وجود دارد و هرچه به زمان انتشار اتریوم ۲.۰ نزدیک‌تر می‌شویم؛ این احتمال افزایش می‌یابد. اتریوم ۲.۰ یک تکنولوژی کاملاً انقلابی است و کارکردهای خیره‌کننده بسیاری دارد. قراردادهای هوشمند (Smart Contract) آن می‌توانند به‌طورکلی معادلات موجود در ارزهای دیجیتال را به هم بزنند و اتریوم را تبدیل به پادشاه ارزهای دیجیتال کنند. کار بیت کوین برای رقابت با این پدیده جدید، بسیار سخت خواهد بود.

درصورتی‌که اتریوم، به فلیپنینگ نزدیک شود؛ پیش‌بینی می‌شود شاهد رقابت پرشوری بر سر دست‌یافتن به جایگاه بیت کوین در بین آلت‌کوین‌ها باشیم. آن‌ها تلاش می‌کنند خدمات خود را گسترش دهند و افراد بیشتری را جذب کنند. فلیپنینگ، می‌تواند یک انقلاب واقعی در دنیای ارزهای دیجیتال باشد.

فلیپنینگ (Flippening) چیست؟

فلپنینگ (Flappening) چیست؟

شاید شباهت اسمی این اصطلاحات، کمی گیج‌کننده باشد. اما نگران نباشید. موضوع ساده‌تر از آن است که فکرش را می‌کنید. در کنار ۲ مفهوم Flipping و Flippening، اصطلاحی با نام Flappening هم وجود دارد. اوایل سال ۲۰۱۸، لایت کوین از بیت کوین کش سبقت گرفت و سهم بیشتری از بازار را تصاحب کرد. آقای چارلی لی (Charlie Lee) با کلمات بازی کرد و نام Flappening را روی این اتفاق گذاشت. در ادامه به سادگی با تفاوت این ۳ اصطلاح آشنا خواهیم شد:

  • فلیپینگ (Flipping): خرید یک دارایی و فروش سریع آن.
  • فلیپنینگ (Flippening): پیشی گرفتن اتریوم نسبت به بیت کوین در بازار رمزارزها.
  • فلپنینگ (Flappening): پیشی گرفتن لایت کوین نسبت به بیت کوین کش در بازار رمزارزها

سخن پایانی

تیم تولید محتوای صرافی وزینکس، تلاش دارد کاربران این صرافی بر تمام اصطلاحات و مفاهیمی که در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد، اشراف کامل داشته باشند. چراکه می‌دانیم هیچ‌چیز در دنیای امروزی نمی‌تواند جلوی پیشرفت و موفقیت را بگیرد؛ جز فقدان دانش و آگاهی. با نوشتن دیدگاه‌ها و سؤالات خود در قسمت نظرات، می‌توانید ما را در راه تولید مطالب آموزشی باکیفیت‌تر یاری کنید.

صرافی ارز دیجیتال وزین

منابع:

https://marketbusinessnews.com/financial-glossary/flipping/

https://academy.binance.com/en/glossary/flippening

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها