وزین
صرافی وزین

لایت کوین چیست؟

0 5

در دنیای ارزهای دیجیتال، آلت کوین‌ها (alternative cryptocurrency) یا رمزارزهای جایگزین، ارزهایی هستند که بعد از بیت کوین و به‌منظور رفع اشکالات آن با قابلیت‌های بیشتر به وجود آمدند. لایت کوین، یکی از اولین آلت کوین‌هایی است که به‌منظور ارتقا کد بیت کوین به وجود آمد. این ارز دیجیتال، تفاوت چندان زیادی با بیت کوین ندارد و فقط تراکنش‌ها را با سرعت بیشتری انجام می‌دهد. در بلاک چین لایت کوین، تقریباً همان اتفاقاتی در جریان است که در بلاک چین بیت کوین شاهد آن هستیم. این کوین، مانند بسیاری از کوین‌های دیگر، معاملات همتا به همتا (pear to pear) و حاکمیت غیرمتمرکز را فراهم می‌کن

زمانی که همه چشم‌ها به بیت کوین دوخته شده باشد، رمزارزهای دیگر کمتر به چشم می‌آیند. اخیراً لایت کوین، چندان خبرساز نشده، چراکه درگیر مناقشات و اختلافات نشده، فورک جدید منتشر نکرده و صاحبانش نیز با وارن بافت یا ایلان ماسک ناهار نخورده‌اند! با وجود این، لایت کوین همچنان بازار قدرتمندی دارد و یکی از قدیمی‌ترین آلت کوین‌های دنیای کریپتو به‌شمار می‌رود.

فهرست مطالب

لایت کوین چیست؟

بیت کوین و نوع پیشرفته‌تر آن لایت کوین، مفاهیمی نو هستند که به‌عنوان آینده پول از آن‌ها یاد می‌شود. باتوجه‌به نیاز روزافزون تمرکززدایی از ثروت در جوامع، جهان روزبه‌روز بیشتر به سمت دیجیتال شدن پیش‌رفته و بر اهمیت ارزهای دیجیتال در اقتصاد جهانی افزوده می‌شود. در‌این‌میان، ارزهای دیجیتال باید بتوانند پاسخ‌گوی نیاز مردم بوده و آمادگی لازم برای تبدیل‌شدن به قطب اصلی اقتصاد را داشته باشند. به همین علت، آلت کوین‌هایی برای رفع مشکلاتی که باعث می‌شدند بیت کوین به جایگاه اصلی خود دست پیدا نکند، به وجود آمدند. «سرعت»، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دنیای مدرن است و لایت کوین به‌منظور سرعت بخشیدن به مبادلات ارزهای مجازی به وجود آمد.

معرفی کامل ارز دیجیتال، کاربرد، نحوه استخراج و معامله آن

تاریخچه لایت کوین

کارمند سابق گوگل، بیت کوین جدیدی به دنیا عرضه می‌کند.

چارلز لی (Charles Lee)، مهندس نرم‌افزار در شرکت گوگل بود که روزهایش را برای ارتقا مرورگر کروم او اس (Chrome OS) می‌گذراند. او تصمیم گرفت در اوقات فراغت خود، کد محبوب‌ترین کوین دنیای ارزهای دیجیتال، بیت کوین را، از نو بنویسد.

در یکی از روزهای اکتبر سال ۲۰۱۱ چارلز لی، لایت کوین را در یک سرویس آنلاین منتشر کرد. اگرچه لایت کوین بر پایه بیت کوین نوشته شده بود و از بسیاری جهات مانند آن عمل می‌کرد، اما به‌سرعت توانست جایگاه خود در دنیای رمزارزها را پیدا کند. مردم با علاقه بسیار زیادی از این ارز، استقبال کردند که خود نشان‌دهنده اشتیاق آن‌ها به استفاده از سیستم مالی جدیدی بود که می‌توانست جایگزین پول باشد.

اگرچه شمار طرفداران لایت کوین، به طرفداران بیت کوین نمی‌رسید اما دوستداران آن، معتقد بودند ارزش این کوین سریع‌تر از دیگر آلت کوین‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. لی، تعدادی از آلت کوین‌ها را نوعی کلاهبرداری می‌دانست. او معتقد بود پروژه‌هایی که صاحبان آن‌ها، با افزایش یا کاهش شدید قیمت دنبال سود بیشتر هستند نمی‌توانند در صنعت رمزارزها جایی داشته باشند.

آلت سیزن (AltSeason) چیست و چطور رسیدن آن را تشخیص دهیم؟

پس از اینکه لی، مراحل اولیه توسعه لایت کوین را به پایان رساند؛ گوگل را ترک کرد و تمام‌وقت خود را وقف توسعه لایت کوین کرد. علاوه بر لی، برخی از توسعه دهندگان دیگر نیز به‌این پروژه پیوستند و لایت کوین توانست تیم توسعه‌دهنده خود را به دست آورد.

«من می‌خواستم چیزی ایجاد کنم که مشابه نقره، برای طلای بیت‌کوین باشد.»

چارلز لی

تست مبادله اتمیک (Atomic Swap) در حضور لایت کوین

چارلی لی، به‌عنوان خالق لایت کوین، به شخصیتی بسیار قابل‌احترام در جامعه کریپتوکارنسی تبدیل شد. درحالی‌که بیت کوین داشت با میراث خود دست‌وپنجه نرم می‌کرد و برای ارتقا در تلاش بود؛ تیم لایت کوین می‌توانست به‌راحتی از پس چالش‌های به وجود آمده برآید و تغییرات لازم را اعمال کند.

با وجود تمام پیشرفت‌هایی که در عرصه ارزهای مجازی شکل‌گرفته بود، هنوز یک حلقه مفقوده وجود داشت. ارزها نمی‌توانستند بدون نیاز به واسطه‌های متمرکز، به یکدیگر تبدیل شوند. افراد نمی‌توانستند بدون نیاز به‌حساب‌های امانی یا صرافی‌ها، ارزهای خود را تبدیل کنند. برای مثال اگر شما قصد داشتید بیت کوین خود را به لایت کوین تبدیل کنید، باید ابتدا آن را از کیف پول خود به یک صرافی منتقل می‌کردید، سپس بیت کوین خود را فروخته و با پول آن، لایت کوین خریداری می‌کردید. این نیاز به صرافی‌ها، خاصیت غیرمتمرکز‌بودن رمزارزها را تحت تأثیر قرار داده بود و علاوه‌بر‌این، بسیاری از صرافی‌ها از مشتریان خود کلاهبرداری می‌کردند و یا مورد حمله هکرها قرار می‌گرفتند.

حوالی ماه می ۲۰۱۳، تیر نولان Tier Nolan)) طرح کاملی درباره مبادلات اتمی منتشر کرد. باتوجه ‌به طرح نولان، تبدیل رمزارزها به یکدیگر بدون نیاز به ارز واسطه امکان‌پذیر می‌شد. واژه اتمیک (Atomic)، به معنای تجزیه‌ناپذیر است.

برای جلوگیری از کلاهبرداری هکرها، قراردادهای معاملات رمزارز‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تجزیه‌ناپذیر بوده و به‌طور‌کامل باید انجام شوند. در واقع نمی‌توان معامله‌ای را نصفه انجام داد؛ یا کل معامله انجام می‌شود و یا هیچ معامله‌ای در کار نیست. برای مثال اگر شما بخواهید بیت کوین خود را به لایت کوین تبدیل کنید؛ امکان‌پذیر نیست که بیت کوین خود را با استفاده از اتمیک سواپ مبادله کنید، اما لایت کوینی دریافت نکنید. این طرح که نمونه اولیه‌ای از قراردادهای هوشمند بود، مورد استقبال بسیاری از کارشناسان حوزه کریپتوکارنسی قرار گرفت.

لایت کوین، سکه‌ای بود که برای آزمایش تکنولوژی مبادله اتمیک (atomic swap) در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ مورداستفاده قرار گرفت. در این آزمایش، ارز دیکرد (Decred) و لایت کوین مستقیماً با یکدیگر مبادله شدند. در مرحله بعد، توسعه دهندگان معامله لایت کوین با بیت کوین (BTC-LTC) را نیز با موفقت به اتمام رساندند. امروزه، ما شاهد بسیاری از مبادله‌های اتمی بین زنجیره‌های مختلف بلاک چین هستیم، اما در آن روزها تبدیل دو ارز به یکدیگر پیشرفت مهمی برای کریپتوکارنسی محسوب می‌شد. پیشرفتی که به لطف حضور لایت کوین امکان‌پذیر شد.

اینکه تا امروز لایت کوین، چقدر توانسته انتظارات لی را برآورده کند و واقعاً مشابه نقره برای طلای بیت کوین عمل کرده یا نه، جای بحث دارد. به‌خصوص این‌که بعد از به‌وجودآمدن آلت کوین‌ های دیگر مانند اتریوم، این ارز تا حدودی به حاشیه رانده است.

ایجاد فورک سگویت (SegWit) بر روی لایت کوین

لایت کوین، اولین کوینی بود که نرم‌افزار سگویت (Segregated witness) به‌ اختصار «SegWit» بر روی آن اجرا شد. این نرم‌افزار، با دو هدف به وجود آمد. اول افزایش ظرفیت بلاک‌ها و دوم محافظت از انعطاف‌پذیری معاملات.

در بلاک چین بیت کوین، تراکنش‌ها با استفاده از یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی انجام می‌شوند. اگر شما بخواهید یک بیت کوین، برای دوستتان ارسال کنید، باید ابتدا تأیید کنید که مالک آن هستید. این کار با استفاده از کلید خصوصی‌تان انجام می‌شود. علاوه بر این، شما احتیاج به کلید عمومی طرف مقابل نیز دارید. با استفاده از کلید عمومی، شما می‌توانید بیت کوین خود را به کیف پول او منتقل کنید. این کلید‌های خصوصی و عمومی، یک نوع امضای دیجیتال هستند. این امضاها به‌عنوان شاهد بر فرایند تراکنش نظارت کرده و اجازه ایجاد تغییر در تراکنش توسط یک شخص خارجی را نمی‌دهند. کلمه Segregated به معنای جداسازی و کلمه Witness به معنای شاهد است. نرم‌افزار سگویت، با جداکردن اطلاعات شاهدان که همان امضاهای الکترونیکی هستند، تراکنش‌ها را کوچک‌تر کرده و با کوچک‌تر شدن آن‌ها، جا برای انجام تراکنش‌های بیشتری در یک بلاک ایجاد می‌شود. به‌این‌ترتیب ظرفیت بلاک افزایش‌یافته و سرعت تراکنش‌ها نیز بیشتر می‌شود.

تفاوت هاردفورک و سافتفورک

تیم توسعه دهندگان بیت کوین‌ کور (Bitcoin Core)، این نرم‌افزار را به‌منظور سریع‌تر شدن روند معاملات و جداکردن کلیدها از تراکنش‌ها طراحی کردند. ازآنجایی‌که لایت کوین، کدی مشابه با بیت کوین دارد و قادر به پشتیبانی کردن از همان تکنولوژی‌هایی است که بیت کوین پشتیبانی می‌کند؛ این نرم‌افزار ابتدا بر رو لایت کوین تست شد و پس از موفقیت‌آمیز بودن تست در آگوست ۲۰۱۷، بر روی بیت کوین نیز اجرا شد و عملکرد آن را بهبود بخشید.

زندگی چارلز لی

چارلز لی، فرزند باهوش ساحل عاج، از کودکی به اقتصاد علاقه داشت. او خود را یک سرمایه‌گذار می‌داند که نسبت به بانک مرکزی آمریکا (Federal Reserve) بدبین است. او مانند پدرش در رشته کامپیوتر و مهندسی برق از دانشگاه ام‌آی‌تی (MIT)، فارغ‌التحصیل شد و به مدت یک‌دهه کارمند شرکت‌های مختلف در سیلیکون ولی بود. در سال ۲۰۱۱، تصمیم گرفت به جست‌وجوی چیزهای جدیدتر و چالش‌های تازه‌تر برود.

او، این چالش را در بیت کوین پیدا کرد. بیت کوین که یک پروژه نرم‌افزاری متن‌باز بود، تمام علایق او نسبت به اقتصاد، تکنولوژی و رمزنگاری را در برمی‌گرفت. لی، اولین‌بار با خواندن مقاله‌ای در مورد سیلک رود (Silk Road)، مرکز خرید آنلاین مواد مخدر، با بیت کوین آشنا شد. بلافاصله پس از آن، شروع به بازی با نرم‌افزار همتا به همتا بیت کوین کرد تا بتواند اسرار را از دل کدهای آن بیرون بکشد. گام بعدی برای لی، ساختن بیت کوینی مختص خودش بود. لی در اولین تلاشش، ارز فیربریکس (Fairbrix) را ساخت. اما طراحی این ارز به شدت ساده بود و با مشکلات فنی بسیاری روبه‌رو شد. لایت کوین، دومین تلاش لی برای ساختن ارزی مشابه بیت کوین بود که با موفقیت روبه‌رو شد. در ابتدای انتشار لایت کوین، این ارز ارزش زیادی نداشت و نمی‌توانست با بیت کوین و دیگر کوین‌های مشابه رقابت کند. اما او روشی متفاوت در پیش گرفت. پس از استخراج تنها ۱۵۰ لایت کوین، مقدار زیادی از این کوین را در دسترس عموم مردم قرار داد.

جاستین سان کیست؟

تفاوت‌ها و شباهت‌های لایت کوین با بیت کوین و اتریوم

سرعت

لایت کوین، به‌عنوان انشعابی از بیت کوین به وجود آمد و در بسیاری از موارد شبیه به آن است؛ اما تفاوت‌های اندکی که با بیت کوین دارد آن را تبدیل به ارزی منحصربه‌فرد کرده است. لی، قصد داشت ارزی مشابه بیت کوین اما سریع‌تر در انجام تراکنش‌ها بسازد. به همین دلیل زمان تولید بلاک برای لایت کوین، چهار برابر سریع‌تر از بیت کوین است. یعنی به‌جای آنکه افزودن هر بلاک به بلاک چین، ۱۰ دقیقه طول بکشد، فقط  ۲.۵ دقیقه طول می‌کشد.

سریع ترین تأیید تراکنش برای کدام ارز دیجیتال است؟

تعداد

در وایت پیپر بیت کوین، آمده است که تعداد کل بیت کوین‌های موجود ۲۱ میلیون عدد است. لی قصد داشت قیمت لایت کوین را کمتر از بیت کوین نگه‌دارد، به همین دلیل این تعداد را برای لایت کوین به ۸۴ میلیون سکه افزایش داد.

استخراج (mining)

بیت کوین و لایت کوین، از الگوریتم اثبات کار (POW) برای ماینینگ استفاده می‌کنند. طبق این الگوریتم، ماینرها باتوجه‌به توان پردازشی که دارند، معادلات پیچیده ریاضی را حل کرده و با حل معادلات یک بلاک، آن را به شبکه بلاک چین اضافه می‌کنند. علی‌رغم تمام اشتراکاتی که این دو کوین با یکدیگر دارند؛ در روند استخراج تفاوت‌هایی بین این دو به چشم می‌خورد. لی، معتقد بود که پروتکل بیت کوین روند ماینینگ را بیش‌از‌حد دشوار کرده است و می‌توان از توان ماینرها برای حل معادلات بیشتر استفاده کرد. پروتکل مورد استفاده بیت کوین، برای ماینینگ Sha-256 است. لی، این پروتکل را با اسکریپت (scrypt) تعویض کرد. این کار باعث شد سختی کار ماینرها کمتر شده و سرعت محاسبه آن‌ها بیشتر شود. منتقدان این طرح، عقیده داشتند که Sha-256  نسبت به scrypt از امنیت بالاتری برخوردار است. آن‌ها می‌گفتند با کاهش سختی برای ماینرها امنیت شبکه به خطر می‌افتد و کار برای هکرها آسان می‌شود اما علی‌رغم تمام مخالفت‌ها، تاکنون هیچ حمله گسترده‌ای به شبکه لایت کوین انجام نشده است.

تفاوت نود node و ماینر miner

ایده لایت کوین، به‌سرعت بین مردم محبوب شد. افراد زیادی به استخراج آن تمایل پیدا کردند، چراکه می‌توانستند آن را به‌راحتی و توسط کامپیوترهای شخصی خود استخراج کنند. ازآنجاکه لایت کوین، یکی از اولین انشعاب‌های بیت کوین بود و تغییراتی هرچند کوچک اما مهم در کد بیت کوین ایجاد کرده بود؛ این ارز به‌عنوان ارزی مستقل شناخته شد که رویه خود را طی می‌کند و به بیت کوین وابسته نیست.

در جدول پایین تعدادی از تفاوت‌های بیت کوین و لایت کوین لیست شده‌اند:

بیت کوین لایت کوین
تاریخ ظهور ۲۰۰۹ ۲۰۱۱
خالق ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) چارلی لی (Charlie Lee)
تعداد کوین‌ها ۲۱ میلیون ۸۴ میلیون
زمان لازم برای تولید یک بلاک ۱۰ دقیقه ۲.۵ دقیقه
الگوریتم SHA-256 Scrypt
پاداش اولیه ۵۰ بیت کوین ۵۰ لایت کوین
پاداش فعلی بلاک ۶.۲۵ بیت کوین ۱۲.۵ لایت کوین
هاوینگ بعد از ۲۱۰.۰۰۰ بلاک نصف می‌شود بعد از هر ۸۴۰.۰۰۰ بلاک نصف می‌شود

لایت کوین یا اتریوم؟

لایت کوین، در مقایسه با اتریوم گزینه بهتری برای تبدیل‌شدن به پول است. اگرچه می‌شود از اتریوم نیز به‌عنوان پول استفاده کرد. اما این ارز برای این هدف توسعه‌نیافته است. اتریوم، بیشتر شبیه به سوخت دنیای رمزارزها است.

علاوه بر این، درک اتریوم بسیار دشوارتر از لایت کوین است. لایت کوین، پول دیجیتال است که در واقع به‌عنوان واسطه در معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد و فهم آن نیاز به دانش زیادی ندارد. این امر، باعث آسان شدن پذیرش لایت کوین میان عموم مردم شده است. شما می‌توانید به‌سادگی با نصب برنامه کیف پول روی تلفن هوشمند خود، یک بانک سوئیس در جیب خود داشته باشید و در هر زمان بدون فوت وقت با آن معامله کنید. با افزایش محبوبیت و قیمت بیت کوین و در نتیجه افزایش هزینه معاملات، مردم به دنبال گزینه‌های ارزان‌تر و سریع‌تر می‌گردند؛ همین امر ارزش لایت کوین را چندین برابر خواهد کرد.

کوین چیست و چه تفاوتی با توکن ارز دیجیتال دارد؟

سرمایه‌گذاری بر روی لایت کوین، گذشته و آینده

علی‌رغم افت اخیر بازار رمزارزها که منجر به کاهش بیش از ۵۰ درصد ارزش لایت کوین شد، ارزش این کوین در سال ۲۰۲۰،  بیش از ۱۴۰ درصد افزایش داشته است. لایت کوین، از زمانی که به وجود آمد تاکنون نوسانات قیمتی زیادی را پشت سر گذاشته است. قیمت آن از حدود ۳ دلار برای هر کوین شروع شده و چندین دوره فصل آلت کوین‌ها (AltSeason) را پشت سر گذاشته است.

فصل آلت کوین‌ها یا آلت سیزن، زمانی است که قیمت آلت کوین‌ها به شدت بالا می‌رود و پس از تمام شدن دوره، قیمت‌ها در روند اصلاحی قرار می‌گیرند.

آلت کوین (Altcoin) چیست؟

در طول این آلت سیزن‌ها، قیمت لایت کوین افزایش قابل‌توجهی پیدا کرد اما در حال حاضر شاهد ایجاد یک روند نزولی به‌منظور اصلاح قیمت برای آن‌ها هستیم. برخی از تحلیل‌گران دنیای رمزارزها، معتقدند این اصلاحات هیچ خللی در روند کلی قیمت لایت کوین که روندی صعودی است، وارد نمی‌کنند. آن‌ها آینده این رمزارز را بسیار درخشان پیش‌بینی می‌کنند و معتقدند در بلندمدت لایت کوین، پتانسیل بسیار بالایی برای رشد دارد. این کوین سال ۲۰۲۰ را با قیمت حدود ۱۲۶ دلار به پایان رساند و در سال جاری قیمت آن به ۴۰۰ دلار رسید. در زمان نگارش این مقاله قیمت این کوین حدود ۱۷۰ دلار است.

آلت کوین، ارزی کلاسیک با بیش از ۶ سال تجربه است. نمی‌توان آن را یک ارز قدیمی و از دور خارج شده قلمداد کرد. چراکه به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و فناوری‌های جدید را می‌توان به‌راحتی به آن افزود و آن را برای چالش‌های آینده آماده ساخت. در حال حاضر، مردم کشور‌های درحال‌توسعه مانند ونزوئلا که از داشتن سیستم بانکی کارآمدی محروم هستند؛ به دلیل سریع و ارزان بودن لایت کوین، از آن برای انجام برخی مبادلات خود استفاده می‌کنند. چیزی که رخ‌دادن آن در ایران نیز دور از انتظار نیست.

تحلیل و پیش‌بینی قیمت لایت کوین در سال ۲۰۲۱

علی‌رغم این‌که رشد قیمتی در رمزارزها تا اکتبر ۲۰۲۰ چندان محسوس نبود، اما لایت کوین عملکرد قابل قبولی در مقایسه با رقبای خود داشته است. واضح است که چارلز لی، در رشد لایت کوین خوب عمل کرده است. وی معاملات محرمانه (confidential transactions – CT) را معرفی کرد و نشان داد این قابلیت می‌تواند مشکلات تعویض‌پذیری، مقیاس‌پذیری و حریم خصوصی را حل کند.

لایت کوین، در سال جاری به‌سرعت بیت کوین به‌ اوج قیمت (ATH) خود نرسید. زمانی که بیت کوین به قله رسیده بود، لایت کوین با سرعتی لاک‌پشت وار حرکت می‌کرد اما این وضعیت ادامه‌دار نبود و لایت کوین نیز توانست سقف تاریخی جدیدی (حدود ۴۱۰ دلار) از خود به جا بگذارد. در سال جاری، هیچ اتفاق بدی که از لحاظ فاندامنتالی بر روی لایت کوین تأثیر بگذارد، وجود نداشته است.

بازار ارزهای دیجیتال، بسیار ناپایدار است. به این معنی که پیش‌بینی قطعی قیمت رمزارزها، در واقع یکی از سخت‌ترین کارهاست. تحلیل‌گران متفاوت، نگاه‌های متفاوتی نسبت به بازار رمزارزها دارند. بیایید نگاهی به برخی از اظهارنظرهایی که در مورد قیمت لایت کوین در سال جاری شده است، بیندازیم. خواندن تحلیل متخصصان می‌تواند به ما در داشتن یک سرمایه‌گذاری مطمئن کمک کند. اما تصمیم نهایی برعهده سرمایه‌گذار و بر اساس تحلیل و دیدگاهی است که خود شخص نسبت به بازار پیدا کرده است.

وب‌سایتTradingBeasts

تحلیلگران سایت TradingBeasts، روندی نزولی را به‌منظور اصلاح قیمت از ماه ژوئن پیش‌بینی می‌کنند. آن‌ها معتقدند میانگین قیمت به ۳۰۰ دلار نخواهد رسید. حداکثر قیمت بین بازه ۳۶۰ تا ۳۰۰ دلار پیش‌بینی شده و حداقل قیمت می‌تواند ۲۴۰ دلار باشد. (Coinbase exchange, May 7, 2021)

البته در طی ریزش اخیر بازار رمزارزها، مشاهده کردیم که قیمت لایت کوین تا ۱۴۰ دلار هم کاهش یافت.

وب‌سایت Wallet Investor

تحلیل‌گران این وب‌سایت، همیشه در پیش‌بینی قیمت ارزها صریح و محافظه‌کارانه عمل می‌کنند. در مورد لایت کوین، آن‌ها معتقدند متوسط قیمت در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۲۵۰ دلار خواهد بود و در دسامبر به ۲۸۹ دلار افزایش میابد. بالاترین قیمت، زیر ۳۸۰ دلار خواهد بود و در پایان سال لایت کوین می‌تواند به ۳۵۰ دلار برسد. در ماه ژوئن نیز حداقل قیمت به زیر ۲۰۰ دلار خواهد رسید و برای شکست مقاومت روبه‌بالا در بقیه سال ۲۰۲۱، تلاش می‌کند اما این تلاش‌ها چندان قوی نخواهند بود.

وب‌سایت Long Forecast

طبق تحقیقات منتشر شده توسط آژانس Long Forcast، قیمت لایت کوین باید تا پایان سال ۲۰۲۱ به بیش از ۱۰۰۰ دلار برسد. در این مطالعه آمده است که لایت کوین، برای سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت مناسب است. این پیش‌بینی از دو مورد قبلی خوش‌بینانه‌تر است. جدول زیر نشان‌دهنده پیش‌بینی قیمت به تفکیک هر ماه در سال ۲۰۲۱ است. درحالی‌که باتوجه‌به نزول قیمت در ماه جاری به نظر نمی‌رسد پیش‌بینی قیمت برای ماه می محقق شود.

Month Open Low-High Close Mo,% Total,%
۲۰۲۱
May ۲۷۲ ۲۶۶-۵۹۶ ۴۷۷ ۷۵.۴% ۷۵.۴%
Jun ۴۷۷ ۳۷۵-۵۹۲ ۵۵۳ ۱۵.۹% ۱۰۳ %
Jul ۵۵۳ ۵۵۳-۶۸۶ ۶۴۱ ۱۵.۹% ۱۳۶ %
Aug ۶۴۱ ۶۴۱-۷۹۶ ۷۴۴ ۱۶.۱% ۱۷۴ %
Sep ۷۴۴ ۷۴۴-۹۲۳ ۸۶۳ ۱۶.۰% ۲۱۷ %
Oct ۸۶۳ ۸۲۵-۹۴۹ ۸۸۷ ۲.۸% ۲۲۶ %
Nov ۸۸۷ ۸۸۷-۱۱۰۱ ۱۰۲۹ ۱۶.۰% ۲۷۸ %
Dec ۱۰۲۹ ۱۰۲۹-۱۲۷۸ ۱۱۹۴ ۱۶.۰% ۳۳۹ %

وب‌سایت Coin Price Forecast

این وب‌سایت، درخشان‌ترین آینده را برای لایت کوین پیش‌بینی می‌کند. تحلیل‌گران آن، پیش‌بینی می‌کنند که لایت کوین به‌قدری قوی خواهد بود که در پایان سال از ۱۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد و در اواسط سال به حدود ۶۵۱ دلار خواهد رسید.

این پیش‌بینی، بیش از حد خوش‌بینانه به نظر می‌رسد. اما هیچ‌کس نمی‌داند بازار برای آینده چه نقشه‌ای در سر دارد. شاید تحلیل وب‌سایت‌های Long forecast  وCoin Price Forecast نیز بتوانند به حقیقت بپیوندند.

لازم به ذکر است، قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، عواملی که از نظر فاندامنتالی و تکنیکالی می‌توانند بر روی قیمت کوین تأثیر بگذارند باید به‌درستی بررسی شود و پس از انجام تحقیقات کامل توسط سرمایه‌گذار، تصمیم نهایی گرفته شود.

مزایا و معایب لایت کوین
مزایا و معایب لایت کوین

مزایا و معایب لایت کوین

تا اینجای مقاله راجع به مزایا و نقاط قوت لایت کوین صحبت شد. اما به‌عنوان جمع‌بندی می‌توان موارد زیر را به‌عنوان نقاط قوت لایت کوین در نظر گرفت:

  • کارمزد تراکنش لایت کوین، در مقایسه با بسیاری از رمزارزها مناسب است. این امر منجر به استفاده گسترده از این ارز برای انجام معاملات شده است.
  • همان‌طور که گفته شد، لایت کوین چهار برابر سریع‌تر از بیت کوین است و همین سرعت باعث شده که این کوین در معرض حملات هکرها قرار نگیرد. چراکه هرچقدر یک شبکه سریع‌تر باشد، هکرها و کلاهبرداران نیز باید به همان نسبت سریع باشند تا بتوانند در شبکه نفوذ کنند.
  • استفاده از الگوریتم scrypt به لایت کوین، قدرت و سرعتی بیشتر از باقی آلت کوین‌ها بخشیده است. علاوه بر این، امنیت دارایی‌ها در این شبکه نسبت به ارزهای مجازی دیگر بالاتر است.
  • لایت کوین، متن‌باز است و افراد در هرکجای دنیا می‌توانند تغییرات خود را به تیم توسعه‌دهنده آن پیشنهاد کنند. لایت کوین تاکنون بسیاری از فناوری‌های به‌روز دنیا را بر روی شبکه خود اجرا کرده است.
بررسی مزایا و معایب بیت کوین

از معایب لایت کوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اشکال اصلی لایت کوین، ناشناس بودن مطلق آن است. این ویژگی مبادلات غیرقانونی در دارک نت (darknet) را آسان کرده و باعث بدنامی این کوین شده است.
  • استخراج لایت کوین، بیش از حد متمرکز است. از زمان معرفی ماشین استخراج حرفه‌ای لایت کوین در ابتدای سال گذشته، مشاهده شده که بیش از ۵۰ درصد قدرت ماینینگ شبکه لایت کوین در یک‌جا متمرکز است، این امر می‌تواند قابلیت غیرمتمرکز بودن این کوین را به خطر بیندازد.
  • لایت کوین، توسط هیچ مرجع مرکزی مدیریت نمی‌شود و انتخاب آن می‌تواند تا حدودی ریسکی باشد. اگر کوین شما به سرقت برود یا شبکه لایت کوین هک شود، شخص خاصی پاسخ‌گو نخواهد بود.
  • لایت کوین نسبت به بیت کوین، ناشناخته‌تر است که این امر بیشتر به‌خاطر عدم وجود یک مدیریت مرکزی برای این کوین است. همچنین به دلیل متن‌باز بودن لایت کوین و نبود نظارت متمرکز بر روی این کوین، احتمال خرابکاری در شبکه آن وجود دارد.
  • لایت کوین، هنوز از نظر کارایی و سرعت پیشتاز است. اما با به‌روزرسانی سگویت که توسط بیت کوین نیز پذیرفته شده است؛ تمایل افراد به خرید لایت کوین را تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

کیف پول لایت کوین

قبل از خرید لایت کوین، باید کیف پولی داشته باشید تا بتوانید لایت کوین‌های خود را در آن نگه‌دارید. شما می‌توانید کوین‌های خود را در صرافی نیز نگه‌داری کنید. اما کیف پول‌ها محل مناسب‌تر و امن‌تری برای دارایی‌های شما هستند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع کیف پول‌های لایت کوین می‌پردازیم.

کیف پول لایت کوین
کیف پول لایت کوین

 

کیف پول لایت کوین می‌تواند یک نرم‌افزار، سرویس یا سخت‌افزار باشد که کلیدهای خصوصی و عمومی شما را ذخیره کرده و با بلاک چین ارتباط برقرار می‌کند. کلید عمومی کیف پول شما‌، همان «آدرس کیف پول» شما است که می‌تواند به‌عنوان شماره‌حساب بانکی لایت کوین شما مشاهده شود. کلید خصوصی رمز ورود حساب بانکی شما است که می‌توانید با استفاده از آن، کوین‌هایتان را از کیف پول خود به کیف پول دیگران ارسال کنید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ انواع و نحوه ساخت

انواع کیف پول لایت کوین

به‌طورکلی، کیف‌های مخصوص نگه‌داری رمزارزها در انواع زیر موجود هستند. در قسمت نمونه، بهترین کیف پول‌های موجود برای لایت کوین معرفی شده است:

نوع

 

مزایا معایب نمونه
آنلاین رایگان

استفاده آسان

دسترسی آسان

امنیت پایین

گزینه‌های محدود

عدم دسترسی به کلید خصوصی

LiteVault
نرم‌افزاری رایگان

استفاده آسان

دسترسی به کلید خصوصی

امنیت پایین

آپدیت دستی

Exodus
سخت‌افزاری امن‌ترین گزینه

آپشن‌های پیشرفته

گران

دسترسی دشوار

Ledger

Trezor

LiteAddress

 

موبایل رایگان

استفاده آسان

دسترسی آسان

امنیت پایین

گزینه‌های محدود

عدم دسترسی به کلید خصوصی

Exodus Mobile

Trust wallet

Lite wallet

فول نود رایگان

بسیار امن

کنترل کامل بر کیف

راه‌اندازی دشوار

نیاز به فضای دیسک

Litecoin Core

استخراج لایت کوین

استخراج لایت کوین، توسط پردازنده‌های گرافیک (GPU) امکان‌پذیر است. از نظر تئوری می‌توان با هر نوع کارت گرافیک و با هر قدرتی شروع به ماینینگ لایت کوین کرد. اما برای این‌که عملیات استخراج سودده باشد، باید از ریگ‌های ماینینگ قدرتمند یا کامپیوترهای ای سیک (ASIC) استفاده کرد. گفته شد که لایت کوین برای استخراج از الگوریتم scrypt استفاده می‌کند. پس برای ماینیگ این کوین باید ماینری تهیه کنید که قابلیت پشتیبانی از این الگوریتم را داشته باشد.

قدرت پردازش دستگاه استخراج برای لایت کوین، برحسب مگاهش بر ثانیه (MH/S) بیان می‌شود. اگر قصد راه‌اندازی سیستم ماینینگ لایت کوین را دارید، بهتر است در ابتدا با استفاده از ماشین‌حساب‌های موجود در اینترنت یا مراجعه به سایت ASIC قدرت ماینرها و سوددهی هر ماینر را محاسبه کنید.

استخراج لایت کوین
استخراج لایت کوین

 

برای مثال اگر شما از دستگاه  antminer L3++ استفاده کنید؛ این دستگاه به شما ۵۸۰ مگاهش بر ثانیه قدرت خواهد داد. سوددهی آن را می‌توان با مراجعه به سایت https://www.cryptocompare.com/mining/calculator/ltc محاسبه کرد. در قسمت hashing power قدرت هش دستگاه را وارد کنید. در قسمت power consumption مقدار برقی که دستگاه لازم دارد و در آخر در قسمت cost per KW هزینه برق مصرفی به‌ازای هر کیلووات را وارد کنید. توان مصرفی و قدرت پردازش هر دستگاه، از مشخصات فنی دستگاه است و معمولاً در وب‌سایت سازنده ماینر وجود دارد.

 

با واردکردن تمام اطلاعات، میزان سوددهی روزانه، ماهیانه و سالیانه به شما نمایش داده خواهد شد.

مشاهده می‌کنید که اگر هزینه خنک‌سازی و خرید ماینر را نیز به آن اضافه کنیم، ماین کردن لایت کوین با یک دستگاه، چندان صرفه اقتصادی ندارد و باید از دستگاه‌های بیشتر و یا دستگاهی با قدرت پردازش بالاتر استفاده کرد. نکته مهمی که باید در استخراج رمزارزها به آن توجه شود این است که قیمت و سختی شبکه آن‌ها متغیر است. میزان سوددهی که امروز محاسبه می‌کنید ممکن است در طی یک سال به شدت کاهش پیدا کند. پس قبل از خرید ماینر و سرمایه‌گذاری بر روی ماینینگ رمزارزها، تحقیقات کاملی راجع به آینده ارز موردنظر انجام دهید.

آینده لایت کوین

ازآنجایی‌که ارز لایت کوین، ۴ برابر سریع‌تر از بیت کوین عمل می‌کند؛ یک گزینه ایده‌آل برای جبران نواقص آن به شمار می‌رود. لایت کوین ارزان است، از امنیت بالایی برخوردار است و به‌راحتی مبادله می‌شود. اگر ارزهای مجازی بخواهند در آینده جایگزین پول شوند باید تمام قابلیت‌های پول واقعی را در خود ایجاد کنند. آن‌ها باید برای معاملات خرد نیز مناسب باشند و انتقال آن‌ها درست مانند پول معمولی بیشتر از چند دقیقه طول نکشد. قطعاً هیچ‌کس نمی‌خواهد ۱۰ دقیقه صبر کند تا بتواند پول یک قهوه را به کیف پول صاحب کافه منتقل کند!

لایت کوین، تمام این مشکلات را حل کرده و علاوه‌بر‌این، تیم توسعه‌دهنده آن در‌حال‌کار بر روی اجرای انواع گجت‌های جدید فین‌تک (Fintech) بر روی این کوین هستند که پس از آزمایش قرار است بر روی بیت کوین نیز اجرا شوند. این تیم در نظر دارد، شبکه لایتنینگ (lightning networ) و برنامه‌های کاربردی برای قراردادهای هوشمند و حفظ حریم خصوصی (از جمله معاملات محرمانه و پروتکل میمبل ویمبل) را بر روی لایت کوین اجرا کند. همان‌طور که از نام این ارز پیداست، برای معامله سبک، ارزان و قابل‌اعتماد است. اما مهم‌تر از همه در دستان تیمی حرفه‌ای با دانش و جاه‌طلبی‌های خارق‌العاده قرار گرفته است. تمام این موارد، لایت کوین را تبدیل به آلت کوینی با چشم‌انداز آینده‌ای بسیار درخشان تبدیل کرده است. همچنین میزان پذیرش این کوین در بین مردم ایده‌آل است. اخیراً حین یک مبارزه معروف، آرم لایت کوین حتی روی تشک یو‌اف‌سی (UFC) نیز تبلیغ شد! علاوه بر این، در سنگاپور یک مرکز خرید جدید با خودپردازهای رمزارزی تأسیس شده است. در این مرکز خرید می‌توان با بیت کوین و لایت کوین خرید کرد.

کارشناسان انتظار دارند باتوجه ‌به همه ادغام‌ها و مشارکت‌هایی که در لایت کوین اتفاق افتاده است؛ آینده این کوین در سال ۲۰۲۱ درخشان باشد. علی‌رغم تمام تحولاتی که در آینده ممکن است اتفاق بیفتد، جامعه توسعه دهندگان لایت کوین بسیار فعال هستند و علاقه‌مندان را در جریان تغییر و تحولاتی که در این ارز ایجاد می‌کنند، می‌گذارند. پیش‌بینی می‌شود که در آینده لایت کوین، رقیب سرسختی برای دیگر آلت کوین‌ها باشد.

سؤالات متداول

آیا لایت کوین یک ارز قانونی است؟

بله. لایت کوین یک روش مبادله کاملاً پذیرفته شده برای انجام معاملات در سراسر جهان است. اخیراً پی پال (PayPal) نیز شروع به پذیرش لایت کوین به‌عنوان وسیله پرداخت کرده است. همچنین، طبق گزارش کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، لایت کوین از نظر حجم بازار در رتبه ۱۴ در بین  ۷،۶۱۶ سکه قرار دارد.

خرید و پرداخت ارزهای دیجیتال در پی پال (PayPal) میسر شد

مهم‌ترین مزیت لایت کوین نسبت به ارزهای دیگر چیست؟

زمان تسویه معاملات لایت کوین، در مقایسه با سایر ارزهای رمز‌پایه و ارزهای فیات کوتاه‌تر است. علاوه‌بر‌این کاربران هنگام معامله در یک محیط خصوصی و امن قرار دارند و برای معاملات خود کارمزدی نزدیک به صفر پرداخت می‌کنند.

چطور می‌توان لایت کوین خریداری کرد؟

اگر در ایران هستید می‌توانید با مراجعه به سایت صرافی‌های ایرانی و انجام مراحل ثبت‌نام و احراز هویت اقدام به خرید کنید. اگر قصد سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت دارد پس از خرید از صرافی بهتر است لایت کوین خود را به کیف پولتان منتقل کنید.

آیا سرمایه‌گذاری بر روی لایت کوین سودده است؟

در این مقاله سعی شده است تا دیدی جامع نسبت به این ارز و آینده آن در اختیار شما قرار بگیرد. اما برای هر نوع سرمایه‌گذاری، لازم است قبل از تصمیم‌گیری تحقیقات بیشتر و عمیق‌تری داشته باشید، تا دید واضح‌تری از آینده ارز دیجیتال موردنظر خود پیدا کنید.

بهترین زمان برای خرید لایت کوین چه زمانی است؟

بهترین روش برای یافتن زمان خرید لایت کوین، تحقیق و تجزیه‌وتحلیل دقیق بازار است. این مقاله با دادن اطلاعات کلیدی که باید در مورد این کوین بدانید کار شما را شروع کرده است. از این مرحله به بعد، می‌توانید دانش خود را از طریق منابع خبری و وبلاگ‌ها گسترش داده تا در تصمیم‌گیری به شما کمک کنند.

دیدگاه شما نسبت به لایت کوین چگونه است؟

آیا آینده درخشانی برای لایت کوین پیش‌بینی می‌کنید یا معتقدید این ارز به‌عنوان یک ارز کلاسیک قابلیت رشد و پیشرفت در آینده را نخواهد داشت؟ می‌توانید دیدگاه، تجربیات و یا سؤالات خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

صرافی ارز دیجیتال وزینکس

منابع

https://www.investopedia.com/terms/l/litecoin.asp

https://contentworks.medium.com/a-brief-history-of-litecoin-260c96faa454

https://www.wired.com/2013/08/litecoin/

https://www.coinmama.com/blog/a-brief-history-of-litecoin/

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها