وزین
صرافی وزین

ماینر بیت کوین چگونه کار می کند؟

0 2

استخراج بیت کوین، فرایندی است که در آن بیت کوین‌های جدید وارد گردش می‌شوند؛ اما، عاملی مهم در نگهداری و توسعه دفتر کل بلاک چین نیز هست. این کار، با استفاده از رایانه‌های بسیار پیچیده‌ای انجام می‌شود که مسائل ریاضی محاسباتی پیچیده‌ای را حل می‌کنند. استخراج ارزهای رمز پایه، سخت و پرهزینه است و فقط گاهی اوقات به نتیجه می‌رسد. باوجود این، بسیاری از افرادی علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال جذب استخراج می‌شوند. درصورتی‌که در استخراج به نتیجه برسند، بسیار بیشتر از آنچه هزینه کرده‌اند، سود خواهند کرد. در این مقاله، چگونگی کار ماینرها و استخراج بیت کوین را بیان خواهیم کرد.

نحوه استخراج بیت کوین

ماینرها در ازای حسابرسی، حقوق می­گیرند. آن‌ها، اعتبار قانونی معاملات بیت کوین را بررسی می‌کنند. این بررسی، اعتبار قانونی برای حفظ صداقت کاربران بیت کوین بوده و توسط بنیان‌گذار آن، ساتوشی ناکاموتو طراحی شده است.

دو بار خرج کردن بیت کوین، به موقعیتی گفته می­شود که در آن صاحب بیت کوین از همان بیت کوین قبلی به شکل غیرقانونی، دو بار استفاده کند. در استفاده از ارز فیزیکی، چنین مشکلی وجود ندارد. هرگاه اسکناس ۲۰ دلاری را برای خرید به شخصی بدهید، دیگر آن را ندارید؛ بنابراین، این خطر وجود ندارد که بتوانید از همان اسکناس ۲۰ دلاری برای خریدهای دیگر خود استفاده کنید. درست است که امکان ساخت پول نقد تقلبی وجود دارد، اما پول ساخته شده دقیقاً مشابه اسکناس قبلی نخواهد بود. ولی در ارز دیجیتال همان‌طور که دیکشنری اینوستوپدیا (Investopedia) توضیح می‌دهد، «این خطر وجود دارد که دارنده بتواند کپی توکن دیجیتال را بسازد و با حفظ نسخه اصلی، آن را برای یک تاجر، خریدار یا طرق دیگر معامله ارسال کند.»

به مثال ۲۰ دلاری، برگردیم. وقتی که شما این دو اسکناس را – تقلبی و اصلی – باهم و در یکجا خرج کنید، اگر شخص پذیرنده نگاهی به شماره سریال اسکناس‌ها بیندازد متوجه یکسان بودن آنها خواهد شود. کاری که یک استخراج‌کننده بیت کوین انجام می‌دهد مشابه همین عمل است – آنها تراکنش‌ها را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند کاربران سعی نکرده‌اند به طور غیرقانونی دو بیت کوین مشابه را از نو و دو بار مصرف نکنند.

هنگامی که ماینرها تراکنش‌های بیت کوین به ارزش ۱ مگابایت را – که به عنوان «بلاک» شناخته می‌شود – تأیید کردند، واجد شرایط دریافت پاداش خواهند بود. توجه داشته باشید، تأیید معاملات به ارزش ۱ مگابایت، به معنی حتمی گرفتن پاداش به‌صورت بیت کوین نیست. محدودیت ۱ مگابایتی، توسط ساتوشی ناکاموتو تعیین شد که مخالفان زیادی دارند. چون ماینرها معتقدند اگر که محدودیت افزایش پیدا کند معاملات و همه چیز سریع‌تر انجام خواهد شد.

استخراج رمزارز چیست؟

بنابراین پس از تمامی کارها در تأیید معاملات، من هنوز ممکن است هیچ بیت کوین برای آن دریافت نکنم؟

متأسفانه همین‌طور است.

برای اینکه با موفقیت بیت کوین را استخراج کنید نیازمند دو مسئله هستید، تلاش و شانس.

  1. شما باید معاملات ۱ مگابایتی را تأیید کنید. این بخش آسان کار است.
  2. شما باید اولین معدنچی‌ای باشید که به جواب صحیح مسئله عددی می‌رسید.

منظور از «پاسخ صحیح به یک مسئله عددی» چیست؟

احتمالاً شنیده‌اید، ماینرها در حال حل مسائل دشوار ریاضی هستند. درست است که محاسبات پیچیده‌ای در حال انجام است، ولی ماینرها این محاسبات را انجام نمی‌دهند! کاری که آنها انجام می‌دهند، در واقع حدس یک عدد هگزادسیمال ۶۴ رقمی (هش) است. اگر این عدد نزدیک به هش ریت هدف باشد، استخراج بیت کوین با موفقیت انجام خواهد شد.

خبر بد این است که به‌دست‌آوردن هش درست، بر مبنای حدس است. باتوجه‌به تریلیون‌ها عدد ۶۴ رقمی‌ای که وجود دارد، درست حدس زدن کار فوق‌العاده دشواری است. ماینرها، به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارند. برای اینکه بیت کوین را، با موفقیت استخراج کنید، باید «هش ریت» بالایی داشته باشید که اندازه‌گیری آن بر حسب مگاهش در ثانیه (MH/s) ، گیگاهش در ثانیه (GH/s) و تراهش در ثانیه (TH/s) انجام می­شود. یعنی، تعداد بسیار بالایی هش! در اینجاست که، مزیت استفاده از کامپیوترهای قدرتمند مطرح می‌شود.

اگر می‌خواهید، تخمین بزنید با هش ریت دکل استخراجی خود چه مقدار بیت کوین می‌توانید استخراج کنید، سایت Cryptocompare می‌تواند برای شما مفید باشد.

عدد هگزادسیمال ۶۴ رقمی
عدد هگزادسیمال ۶۴ رقمی

“عدد هگزادسیمال ۶۴ رقمی” چیست؟

مثالی از این عدد عبارت است از:

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۵۷fcc708cf0130d95e27c5819203e9f967ac56e4df598ee

عدد فوق، ۶۴ رقم دارد. همان‌طور که احتمالاً متوجه شده‌اید، این عدد نه‌تنها از اعداد، بلکه از حروف الفبا نیز تشکیل شده است. برای درک اینکه این حروف در بین این اعداد چه می‌کنند، کلمه «هگزادسیمال» را بررسی می‌کنیم.

بگذارید با یک مثال، نقش این حروف را بررسی کنیم. همه ما از سیستم اعشاری استفاده می‌کنیم و استفاده از این سیستم یعنی پایه کسری باید ۱۰ باشد. هر رقمی که می‌تواند در صورت کسر بنشیند، صفر تا نه است. به‌عبارت‌دیگر، ۱۰ امکان عددی برای صورت کسر خواهیم داشت.

«هگزادسیمال»، در اصطلاح به معنی پایه ۱۶ است، زیرا «هگز» از کلمه یونانی شش و «دکا» از کلمه یونانی ۱۰ گرفته شده است. در یک سیستم هگزادسیمال، هر رقم ۱۶ امکان دارد. اما سیستم عددی ما، فقط ۱۰ روش نمایش اعداد (صفر تا نه) را دارد. به همین دلیل، شما باید حروف را به طور خاص به حروف a ، b ، c ، d ، e و f بچسبانید.

ارتباط هگزادسیمال ۶۴ رقمی و استخراج بیت کوین چیست؟

کاری که ماینرها انجام می‌دهند، حدس زدن هش هدف است. ماینرها این حدس‌ها را، با تولید تصادفی هرچه بیشتر نانس (nonce) در سریع‌ترین زمان انجام می‌دهند. نانس (nonce) مخفف اصطلاح انگلیسی عددی است که فقط یک‌بار استفاده می‌شود است و کلید تولید این اعداد هگزادسیمال ۶۴ بیتی است.

استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟

چگونه شانس خود را برای حدس زدن هش هدف قبل از دیگران بالا ببرم؟

به استخر استخراج، بپیوندید. استخرهای استخراج، متشکل از ماینرهایی هستند که قدرت محاسبه خود را ترکیب می‌کنند و بیت کوین استخراج شده را تقسیم می‌کنند. بیت کوین‌های استخراج شده از این طریق، بسیار بیشتر از بیت کوین‌های منفرد هستند.

استخراج بیت کوین، یک بازی با اعداد است. شما نمی­توانید الگو را حدس بزنید یا بر اساس هش‌های قبلی، هش هدف را پیش‌بینی کنید. سطح دشواری آخرین بلوک، در زمان نوشتن این مقاله (تیر ۱۴۰۰) حدود ۱۷.۵۹ تریلیون است، به این معنی که احتمال تولید هرگونه هش زیر هدف از سوی هر نانس (nonce) یک در ۱۷.۵۹ تریلیون است. اگر به‌تنهایی کار می‌کنید، حتی با معدنی بسیار قدرتمند، شانس زیادی ندارید.

استخرهای استخراج کوین چیست؟

جوایز استخراج، به اولین ماینری که راه‌حل معما را کشف کند، تعلق می‌گیرد. شرکت‌کنندگان با درصد کمی از توان استخراج، شانس بسیار کمی برای کشف بلوک بعدی دارند. با چنین شانس کمی، استخراج‌کننده ممکن است هرگز نتواند سرمایه اولیه خود را پس بگیرد. استخرهای استخراج را، اشخاص ثالث و گروه‌های هماهنگ ماینرها اداره می‌کنند. با همکاری در استخر استخراج و تقسیم پرداخت‌ها بین همه شرکت‌کنندگان، ماینرها می‌توانند مقدار ثابتی بیت کوین دریافت کنند. اطلاعات بیشتر درباره استخرهای استخراج را می‌توان در Blockchain.info مشاهده کرد.

استخرهای استخراج کوین استراتژی کلنگ
استخرهای استخراج کوین استراتژی کلنگ

همان‌طور که در بالا خواندید، ساده‌ترین راه به‌دست‌آوردن بیت کوین خرید ساده آن از صرافی است.

شما، همیشه می‌توانید از «استراتژی کلنگ» استفاده کنید. این استراتژی، بر اساس واقعه‌ای قدیمی است. هنگام هجوم طلای کالیفرنیا در سال ۱۸۴۹ ، سرمایه‌گذاری هوشمندانه این نبود که طلا را جستجو کنیم، بلکه سود در ساخت کلنگ‌های استخراج بود؛ یا به تعبیر مدرن، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های استخراج‌کننده آنها بود. در زمینه استخراج بیت کوین، معادل استراتژی کلنگی، سرمایه‌گذاری در شرکتی است که تجهیزات مورداستفاده برای استخراج بیت کوین را تولید می‌کند. ممکن است به‌عنوان‌مثال، در جستجوی شرکت‌هایی باشید که تجهیزات ASIC یا GPU تولید می‌کنند.

بزرگ ترین فارم های استخراج ارز دیجیتال دنیا کجاست؟

چگونه بفهمم که استخراج بیت کوین برای من سودآور خواهد بود؟

ماینرها، نه‌تنها باید هزینه‌های تجهیزات گران‌قیمت را که برای حل مشکل هش در دسترس هستند، در نظر بگیرند؛ باید مقدار قابل‌توجهی از سکوهای استخراج نیروگاه الکتریکی را که در تولید مقادیر گسترده‌ای از سایر تجهیزات در جستجوی راه‌حل استفاده می‌شود، در نظر بگیرند. با تمام چیزهایی که گفته شد، استخراج بیت کوین تاکنون، برای اکثر ماینرها خیلی سودآور نبوده مگر اینکه به شکل جمعی انجام شده باشد.

هزینه استخراج بیت کوین چقدر است و آیا انجام ماینینگ به‌صرفه است؟

استخراج و گردش بیت کوین

ماینرها در اصل، ارز «ضرب» می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، از نوامبر ۲۰۲۰ ، حدود ۱۸.۵ میلیون بیت کوین در گردش بود. هر یک از این بیت کوین‌ها، به کمک ماینرها به وجود آمد. در غیاب استخراج کنندگان، بیت کوین به‌عنوان یک شبکه همچنان وجود خواهد داشت و قابل‌استفاده خواهد بود؛ اما هرگز، بیت‌کوین اضافی وجود نخواهد داشت. سرانجام، زمانی فرامی‌رسد که استخراج بیت کوین پایان می‌یابد. طبق پروتکل بیت کوین، تعداد کل بیت کوین ۲۱ میلیون خواهد بود. بااین‌حال، به دلیل کاهش میزان استخراج بیت کوین با گذشت زمان، بیت کوین نهایی تا حدود سال ۲۱۴۰ منتشر نخواهد شد. اما توقف و کاهش استخراج بیت کوین به معنای پایان تأیید معاملات نیست. ماینرها به‌منظور حفظ یکپارچگی شبکه بیت کوین، به بررسی معاملات ادامه می‌دهند و برای این کار هزینه‌ای به آنها پرداخت می‌شود.

هش ریت hashrate
هش ریت hashrate

گذشته از بازده کوتاه‌مدت بیت کوین، استخراج کوین می‌تواند به شما قدرت رأی دادن را هنگام دادن تغییرات در پروتکل شبکه بیت کوین بدهد. به‌عبارت‌دیگر، هرچه مقدار بیشتری بیت کوین‌ها در دست شما باشد، شما قدرت بیشتری برای اعمال تغییرات در استانداردهای آن خواهید داشت.

صرافی ارز دیجیتال وزین

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها