وزین
صرافی وزین

هارد فورک لندن اتریوم چیست؟

0 8

آپدیت جدید اتریوم چیست و چه تأثیری بر شبکه اتریوم دارد

هارد فورک لندن

هارد فورک لندن (London hardfork)، تغییری در شیوه محاسبه کارمزدهای شبکه بلاکچین اتریوم است. هارد فورک در اصل ایجاد آپدیت‌هایی در شبکه بلاک چین، به‌منظور ارتقای سطح کیفیت آن است.

در این به‌روزرسانی، ۵ طرح

  • EIP-1559
  • EIP-3198
  • EIP-3529
  • EIP-3541
  • EIP-3554

جهت بهبود کارکرد شبکه بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی شده‌اند. یکی از مهم‌ترین طرح‌ها، EIP-1559 است که باهدف بهبود سرعت و ایجاد انگیزه برای استخراج اتریوم به وجود آمده.

جامعه اتریوم، نام هارد فورک‌های خود را به نام شهر‌هایی نام‌گذاری می‌کند که کنفرانس بین‌المللی توسعه‌دهنده Devcon در آنجا برگزار می‌شود. اوایل ماه آگوست سال ۲۰۲۱ ، این به‌روزرسانی در کنفرانس لندن معرفی شد. انتظار می‌رود این ارتقا،‌انقلابی در بلاکچین اتریوم (Ethereum) ایجاد کند.

این هارد فورک مناقشه‌برانگیز اخیراً فعال شده است. اخبار موفقیت‌آمیز بودن این هارد فورک، منجر به افزایش قیمت اتر (Ether) ،توکن بومی بلاکچین اتریوم، شد. قیمت این رمزارز در زمان نگارش این مقاله (تابستان ۱۴۰۰) و بنا به گزارش وب‌سایت CoinMarketCap برابر با ۳۲۶۶ دلار آمریکا است.

تفاوت اتریوم با اتر چیست؟

آپدیت هارد فورک لندن London اتریوم

بلاکچین اتریوم، مشکل مقیاس‌پذیری دارد. هزینه تراکنش‌های آن، غیر‌قابل‌پیش‌بینی و گاهی بسیار بالا هستند. این موضوع برای کاربران اتریوم بسیار ناخوشایند است.

در چند ماه اخیر با افزایش علاقه عمومی مردم به بازار توکن‌های غیر قابل معاوضه (NFT) مشکل مقیاس‌پذیری بیشتر شده است. این پروژه‌ها، اکثراً روی بلاکچین اتریوم هستند. همچنین، رشد برجسته بازار امور مالی غیر‌متمرکز (DeFi) نیز، مشکلات بلاکچین اتریوم را بیشتر کرده است.

اگر اتریوم را مانند یک بزرگراه تصور کنید، هارد فورک لندن تعدادی مسیر به این بزرگراه اضافه می‌کند؛ به‌این‌ترتیب، ترافیک را کاهش می‌دهد و قیمت عوارض را استاندارد می‌کند. قبل از انتشار این به‌روزرسانی، یک حراج کور (مزایده اولین قیمت با پیشنهاد مهروموم شده) برای هر بلوک برگزار شد تا هزینه موردنیاز برای اجرای قراردادها در اتریوم (Ethereum) تعیین شود. این هارد فورک به ماینرها اطمینان می‌دهد، هزینه تراکنش باتوجه‌به عرضه و تقاضا – به طور خودکار – تعیین خواهد شد و در قیمت تراکنش‌ها یک‌نواختی به وجود خواهد آمد. پروتکل اتریوم، از این به بعد با الگوریتمی کارمزد پایه را بر اساس تقاضای کلی شبکه تعیین و از افزایش شدید قیمت کارمزد جلوگیری می‌کند.

برخی از آپدیت‌ها، امکان استفاده از نسخه‌های قدیمی را به کاربران می‌دهند که به آنها اصطلاحاً سازگاری رو به عقب (Backward compatibility) گفته می‌شود. هارد فورک لندن، فاقد چنین ویژگی‌ای است. اگر ماینرها بخواهند به استفاده از شبکه اتریوم ادامه دهند، مجبور به دانلود هارد فورک London اتریوم هستند.

سرمایه‌گذاران از هارد فورک لندن London اتریوم چه سودی می‌برند؟

سرمایه‌گذاران در مدت طولانی، می‌توانند بیشترین سود را از هارد فورک لندن ببرند. اتریوم، یکی از ارزهای دیجیتال موفق به‌حساب می‌آید. این رمزارز در زمانی کوتاه، به رشد قابل‌توجهی رسید. احتمالاً ETH، تنها ارزی است که می‌تواند بیت‌کوین را به چالش بکشد. با پایین آمدن هزینه بلاک چین اتریوم به‌وسیله هارد فورک لندن، ماینرهای بیشتری جذب این شبکه می‌شوند؛ در نتیجه، تقاضا برای خرید اتریوم افزایش خواهد یافت. این امر، منجر به تقاضای بیشتر هولد (Hold) کردن اتریوم می‌شود و در نهایت قیمت این ارز دیجیتال بیش‌ازپیش افزایش پیدا خواهد کرد.

 

ویژگی‌های هارد فورک لندن London اتریوم

با نگاهی به عرضه اتریوم نسخه ۲.۰ ؛ هارد فورک لندن مقدمات انتقال از الگوریتم اثبات کار (Proof of work) به الگوریتم اثبات سهام (Proof of stake) را فراهم می‌کند.

قبل از اعمال آپدیت لندن، خود کاربران برای پرداخت کارمزد گس (Gas) پیشنهاداتی می‌دادند. ماینرها طبق کارمزدهای پیشنهادی، تراکنش‌ها را اولویت‌بندی می‌کردند. البته نباید انتظار داشت این هارد فورک، یک‌شبه کارمزد گس را کاهش دهد.

با طرح‌های بهبود EIP-1559 و EIP-3238 که در هارد فورک لندن پیاده‌سازی شده‌اند؛ معتبر کردن (Validate) هر بلاک پاداش ثابت و مشخصی خواهد داشت.

پروپوزال EIP

بلاک چین اتریوم تا کنون، تغییرات متعددی داشته است. هارد فورک لندن، یازدهمین به‌روزرسانی این شبکه است.

این به‌روزرسانی، شامل پنج طرح بهبودی اتریوم است که به‌اختصار EIP  (Ethereum Improvement Proposal) نامیده می‌شوند. هرکدام از آن‌ها، مجموعه‌ای از تغییرات را در برنامه‌نویسی بلاک‌چین ایجاد می‌کنند.

طرح یا پروپوزال بهبود شبکه اتریوم (EIP) یک ایونت فنی است که ویژگی‌‎های جدید بلاک چین Ethereum را شامل می‌شود. تمام طرح‌ها از خود جامعه کاربری اتریوم نشئت گرفته‌اند. هر کاربر، می‌تواند طرح بهبود (EIP) موردنظر خود را ثبت کند تا مدیران و سران اتریوم درباره آن گفتگو کنند. هر یک از این طرح‌ها پیروی EIP ، شامل موارد زیر هستند:

  • پروپوزال EIP باید به‌تمامی نکات، جزئیات دقیق فنی و تکنیکال ویژگی‌های جدید بپردازد و دلایل کافی و منطقی برای هر یک از ویژگی‌ها مطرح کند. طراح EIP باید برای اجماع در جامعه اتریوم تلاش کند و مسئول ثبت نظرات مخالف است.
  • طراح EIP باید تا قبل از تأیید پروپوزال خود از فرایندهای مشخصی پیروی کند. این فرایندها شامل بررسی و ارائه پیش‌نویس پروپوزال است که پس از تأیید تمامی آنها، EIP موردنظر عرضه می‌شود.

بمب ساعتی

یکی از مسائلی که سروصدای زیادی به راه انداخت، دادن مقداری از درآمد ماینرها به دارندگان توکن‌ها است. مقداری از اتری که قبلاً به ماینر‌ها داده می‌شد، سوزانده می‌شود؛ به این معنی که برای همیشه بخشی از این رمزارز از بین می‌رود. بعضی کارشناسان معتقدند EIP-1559، نوعی فشار ضد تورمی بر اتریوم ایجاد می‌کند؛ زیرا عرضه کمتر، باعث افزایش قیمت خواهد شد.

برخی معتقدند ازآنجاکه ماینر‌ها به‌صورت طبیعی به ارزش کلی شبکه اتریوم مرتبط هستند؛ در نهایت ضرر خود را با بالارفتن قیمت اتریوم جبران خواهند کرد. اما کارشناسانی نیز بر این باورند مشکل این طراحی این است که در چند سال آینده ماینر‌های اتریوم به جایی می‌رسند که ادامه حیات آن‌ها متوقف خواهد شد. در ارتقای لندن نیز، به‌صراحت به این مسئله اشاره شده است.

یکی دیگر از پیشنهاد‌های هارد فورک لندن، EIP-3554 است. این تغییر کد، راه را برای ظهور اتریوم ۲ باز می‌کند که این به معنی ارتقا و تعمیر کل سیستم است، چیزی که سال‌هاست روی آن کار می‌شود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم،‌اتریوم ۲ به معنی تغییر شبکه از سیستم استخراج گواه اثبات کار (POW) به سیستم گواه اثبات سهام (POS) است. با این کار، از مصرف انرژی جلوگیری می‌شود و به محیط‌زیست آسیب وارد نمی‌شود. این تغییر نه‌تنها برای اتریوم، بلکه برای کل جامعه رمزارزها بسیار برجسته است.

EIP-3554 شامل یک ضرب‌الاجل بسیار مهم است که ماینر‌های اتریوم را تشویق می‌کند نرم‌افزار خود را ارتقا دهند و برای این انتقال آماده شوند. این ضرب‌الاجل، با نام بمب ساعتی سختی شناخته شده است. قبلاً قرار بود تا تابستان ۲۰۲۲ برای این کار فرصت باشد، اما این آخرین فرصت به دسامبر امسال تغییر داده شده است.

همه چیز درباره اتریوم (آشنایی کامل با دومین ارز دیجیتال برتر جهان)

نقطه‌نظرات افراد شاخص دنیای کریپتو در مورد هارد فورک London اتریوم

نیشال شتی (Nischal Shetty)، مدیرعامل WazirX، تاریخ به‌روزرسانی لندن را یکی از مهم‌ترین روزها برای جامعه بلاک چین اتریوم، محققان و مهندسان کریپتو نامیده است.

او می‌گوید: هدف EIP 1559 تبدیل اتر به یک دارایی ضد تورمی است. فناوری استفاده شده در طراحی آپدیت لندن، نوسانات کارمزد تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد، این موضوع برای توسعه‌دهندگان اتریوم و افرادی که روی بلاک چین آن معامله می‌کنند، دردسری بزرگ بوده است.

ادول پاتل (Edul Patel) ،مدیرعامل و بنیان‌گذار Mudrex ، گفته است:

این به‌روزرسانی یک جهش بزرگ به سمت اتریوم ۲.۰ است که تا پایان امسال انتظار راه‌اندازی آن می‌رود. ارتقاء هارد فورک لندن راه را برای انتقال به نسل بعدی اتریوم هموار می‌کند.

او می‌گوید: اتریوم در قلب انقلاب بلاکچین قرار دارد. در حال حاضر چندین پروژه در شبکه اتریوم در حال ساخت است. چندین توسعه‌دهنده با مشکل کارمزد بالای تراکنش‌های اتریوم روبرو هستند که به‌محض شروع این ارتقا، کارمزدهای تراکنش‌ها کاهش می‌یابد.

آینده هارد فورک لندن London

برای رفع مشکلات عمده بلاک چین اتریوم، تعداد بسیار زیادی هارد فورک تا این لحظه روی شبکه اعمال شده‌اند. مهم‌ترین و آخرین آن‌ها (شهریور ۱۴۰۰) هارد فورک London اتریوم است. این هارد فورک، آن‌قدر برای دارندگان اتر و فعالان بلاک چین اتریوم مهم بود که بیش از پیاده‌سازی تیتر اول اخبار کریپتو بود. بسیاری از تحلیلگران و متخصصان بر این باورند با رشد شبکه اتریوم و هجوم اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به استفاده از بلاکچین اتریوم، امید آن می‌رود که در آینده‌ای نه‌چندان دور جای بیت‌کوین را بگیرد.

صرافی ارز دیجیتال وزین

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها