وزین
صرافی وزین

هزینه استخراج بیت کوین چقدر است و آیا انجام ماینینگ به‌صرفه است؟

2 98

سرعت رشد ارزش بیت کوین (bitcoin)، قابلیت‌ها و اهدافی که دارد، توجه افراد زیادی را جلب کرده است. باوجوداینکه در زمان نگارش این مقاله (مرداد ۱۴۰۰)، بیش از ۶۰۰۰ رمزارز در بازار وجود دارد؛ بیت کوین، پیشتاز و محبوب‌‌ترین ارز دیجیتال دنیا است. بیت کوین، نخستین رمزارزی است که مردم پذیرفتند و احتمالاً همین موضوع نیز، به محبوبیت آن افزوده است. علاوه بر خریدوفروش بیت کوین، توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران به استخراج کردن (Mining) آن جلب شده است. در این مقاله، هزینه ماینینگ بیت کوین و صرفه اقتصادی این کار را بررسی می‌کنیم.

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین، فرایندی است که در آن با فراهم‌کردن قدرت پردازش لازم، می‌توانید بیت کوین به دست بیاورید. در این فرایند، کامپیوترهای قدرتمند با یکدیگر همکاری می‌کنند تا تراکنش‌های قفل‌شده را تأیید کنند. این تأیید، با شکستن قفل‌هایی انجام می‌شود که به نیروی پردازش بسیار بالایی احتیاج دارد.

با شرکت در فرایند ماینینگ، شما متعهد می‌شوید بخشی از قدرت پردازش لازم را، در اختیار شبکه بیت کوین قرار دهید و این شبکه نیز، باتوجه‌به مقدار هش ریتی که به شبکه اضافه کرده‌اید به شما پاداش می‌دهد. این پاداش‌ها، به‌صورت بیت کوین هستند.

ساده به نظر می‌رسد! اما در واقع، این‌طور نیست.

در ابتدای ظهور بیت کوین، این کار بسیار ساده بود. فقط کافی بود یک نرم‌افزار روی کامپیوتر خود نصب کنید، بخشی از قدرت پردازشتان را در اختیار شبکه بیت‌‌ کوین گذاشته و سود دریافت کنید. اما اگر امروزه بخواهید این کار را انجام دهید، به‌احتمال بسیار زیاد نه‌تنها سودی به دست نخواهید آورد، بلکه ممکن است به سخت‌افزار خود هم خسارت بزنید!

بیت کوین چگونه استخراج می‌شود؟

چرا همه چیز این‌قدر پیچیده شد؟

این پیچیدگی، تقصیر کسی نیست؛ جز سختی شبکه! با ورود افراد بیشتر به بازار ارزهای دیجیتال و زیادشدن تراکنش‌ها، قیمت بیت کوین نیز افزایش پیدا کرد. این مسئله، توجه افراد زیادی را جلب کرد و برای ایجاد امنیت بیشتر در شبکه، حل معادلات ریاضی داخل شبکه، روزبه‌روز پیچیده‌تر شدند؛ بنابراین، ماینرها باید تلاش بیشتری برای حل این معادلات می‌کردند و به‌این‌ترتیب، قلمرو ماینینگ از دسترس کامپیوترهای خانگی خارج شد.

معادلات، سخت‌تر و بیشتر شده بودند و همین موضوع، باعث افزایش سختی شبکه شده بود. در اینجا، سروکله کامپیوترهای بسیار قدرتمند ایسیک (ASIC) و ریگ ماینینگ (Rig Mining)، پیدا شد.

محاسبه هزینه استخراج بیت کوین

امروزه هزینه استخراج بیت کوین، باتوجه‌به پیچیده‌‌تر شدن فرایندهای محاسباتی و نیاز به قدرت پردازش بالا، بسیار زیاد است. کامپیوترهای ایسیک (ASIC) قیمت بالایی دارند و با یک یا دو دستگاه، نمی‌توان به سود خوبی رسید. برای رسیدن به سود مطلوب، باید ده‌ها یا صدها دستگاه استخراج را کنار هم قرار دهید.

برای محاسبه هزینه‌های استخراج، بهترین راه این است که ابتدا سود مطلوبتان را در نظر بگیرید؛ سپس برای دستیابی به این سود، محاسبات خود را انجام دهید. بهترین منبع برای محاسبه هزینه ماینینگ، ماشین‌حساب‌های موجود در اینترنت هستند. یکی از ماشین‌حساب‌های مطرح، سایت Cryptocompare است. https: //www. cryptocompare. com/mining/calculator/ در سمت چپ سایت، قسمتی وجود دارد که می‌توانید میزان هش ریت (Hash rate) موردنیاز برای دستیابی به سود مطلوبتان را وارد کنید. هش ریت، واحد قدرت پردازش ماینر است. هش ریت را طوری تنظیم کنید که به میزان سود دلخواهتان، برسید.

محاسبه هزینه استخراج بیت کوین
محاسبه هزینه استخراج بیت کوین

قدم دوم، انتخاب ماینرهایی است که می‌توانند این میزان هش ریت را در اختیارتان بگذارند.

برای مثال، تصور کنید که می‌خواهید ماهیانه حدود ۱۰۰۰۰ دلار سود ناخالص بدون احتساب هزینه برق، خنک‌کننده‌ها، تعمیر و نگه‌داری به دست بیاورید. برای این کار، تقریباً به ۱۰۰۰ تراهش قدرت ماینینگ نیاز دارید و باید حدوداً ۱۰ ماینر Antminer S19 Pro (110Th)، تهیه کنید. قیمت این ماینر، بدون درنظرگرفتن هزینه گمرک و مالیات، حدود ۹۰۰۰ دلار است. زمان نگارش این مقاله، تهیه ده عدد از این مدل ماینر هزینه‌ای معادل ۹۰۰۰۰ دلار دارد.

پس از خرید ماینرها، نوبت به خرید وسایل سردکننده می‌رسد. ماینرها، نمی‌توانند در دمای بالا کار کنند و باید آن‌ها را خنک نگه داشت. هزینه تجهیزات خنک‌کننده، متغیر است. لازم است، روش کولینگ خود را مشخص کرده و تمام هزینه‌های مربوط به آن را محاسبه کنید.

چگونه مجوز استخراج بگیریم؟

دستگاه‌های استخراج، سروصدای زیادی ایجاد می‌کنند و نمی‌توان آن‌ها را در خانه نگه‌داشت. مکانی که برای آن‌ها تهیه می‌کنید، باید در مناطق صنعتی یا دور از محیط شهری باشد تا سروصدا دیگران را اذیت نکند. پس، هزینه‌های مربوط به مکان فیزیکی ماینرها را نیز، در محاسبات خود لحاظ کنید.

زمانی که این هزینه‌ها را برآورد کردید، تنها ۳۰ درصد از هزینه‌های موجود را مدنظر قرار دادید! بخش اعظم هزینه‌های شما، مربوط به هزینه برق، تعمیر و نگه‌داری ماینرهاست.

باید بدانید، محاسبه سود بر اساس ماشین‌حساب‌ها چندان دقیق نیست؛ چرا که آن‌ها، سود شما را در این لحظه و با قیمت فعلی بیت کوین محاسبه می‌کنند. ممکن است این قیمت تغییر کند و یا سختی شبکه افزایش یابد. در این صورت، محاسبات باید از اول انجام شوند.

هزینه برق بیت کوین، مهم‌‌ترین هزینه ماینینگ

برای استخراج بیت کوین، نیاز به یک سیستم قوی دارید که بتواند تحلیل‌‌ها و محاسبات پیچیده و دشوار ماینینگ را انجام دهد. این فرایند سنگین، نیاز به اجزایی مانند کارت گرافیک (GPU) یا پردازنده مرکزی (CPU) قوی دارد. اما این، تمام ماجرا نیست.

معرفی بهترین کارت گرافیک برای استخراج

بخش دیگر این هزینه‌‌ها، مالیاتی است که برای انجام این فرایندها باید پرداخت کنید. درست است که میزان استخراج شما مشخص نیست؛ اما مالیات مشخصی برای انجام این فرایند، در نظر گرفته شده است.

هزینه مصرف برق بیت کوین، از اصلی‌‌ترین هزینه‌‌های استخراج این ارز دیجیتال، محسوب می‌‌شود و بسیار بیشتر از کل هزینه‌‌های تجهیزات و مالیات خواهد بود. ازآنجایی‌که انجام این محاسبات فوق پیشرفته، انرژی زیادی می‌‌طلبد؛ لازم است به یک شبکه برق پرقدرت، متصل باشید و از پس هزینه‌‌های برق بربیایید. این مسئله می‌تواند تا حد زیادی، سود کلی شما از استخراج را کاهش دهد.

طبق انجام محاسبات، برای استخراج تنها یک بیت کوین، هزینه برق شما چیزی بالغ بر ۳۰۰۰ دلار خواهد شد و این هزینه ممکن است تا ۶۰۰۰ دلار نیز افزایش یابد. در واقع، حدود ۷۰ درصد از کل هزینه استخراج بیت کوین، هزینه برق بوده و سی درصد باقی‌مانده، هزینه دستگاه‌‌های استخراج، خنک‌کننده‌‌ها و مالیات است.

از نکاتی که مطرح شد، نباید نتیجه بگیریم ماینینگ بیت کوین غیرممکن یا زیان‌ده است. اگر این‌طور بود، مزارع بزرگ ماینینگ وجود نداشتند. اما ورود ناآگاهانه به این عرصه، می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری به سرمایه شما وارد کند. اگر سرمایه محدودی دارید، بهتر است به خریدوفروش بیت کوین فکر کنید.

راه دوم: خرید و فروش بیت کوین

همواره می‌توانید با خرید بیت کوین، روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید. چارت بیت کوین نشان‌دهنده صعودی طولانی‌مدت در قیمت آن است و این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری روی بیت کوین در طولانی‌مدت، با احتمال بسیار زیادی به سوددهی می‌رسد.

همچنین در خرید، لازم نیست خود را به یک ارز دیجیتال محدود کنید. تعداد زیادی رمزارز وجود دارد که می‌توانید با تحقیق در صورت مناسب بودن، بخشی از سرمایه خود را به آن‌ها اختصاص دهید.

برای انجام سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، فقط به یک صرافی معتبر و کیف پول امن نیاز دارید. با بالارفتن قیمت‌ها، می‌توانید ارزهای خود را دوباره به صرافی منتقل کرده؛ آن‌ها را بفروشید و سودی خالص و امن به دست بیاورید.

لازم به ذکر است که، خرید و فروش ارزهای دیجیتال خالی از ریسک نیست. اما اگر با آگاهی و مطالعه انجام شود، می‌تواند در مقایسه با ماینینگ سود خیلی بیشتری داشته باشد. خریدوفروش رمزارزها برای کسانی که سرمایه محدودی دارند، مناسب‌تر از ماینینگ است.

خرید و فروش بیت کوین
خرید و فروش بیت کوین

در این راستا «صرافی وزینکس»، با فراهم‌آوردن امکانات خریدوفروش رمزارزهای مختلف، این سرمایه‌گذاری را تبدیل به سرمایه‌گذاری ساده و لذت‌بخش کرده است. این صرافی با کارمزدهای مناسب، سرعت بالا در انجام معاملات و خدمات پشتیبانی سرمایه‌گذاری در ارزهای مجازی را تسهیل کرده است. دیگر، لازم نیست نگران هزینه برق ماینرها باشید.

سخن آخر

استخراج بیت کوین، موضوعی وسوسه‌کننده است که بسیار جذاب و پرسود به نظر می‌رسد. اما حقیقت امر، چیز دیگری است. استخراج بیت کوین، یک سرمایه‌‌گذاری پرریسک است که بدون برآورد هزینه‌‌های جانبی، می‌‌تواند به یک ضرر تمام‌عیار تبدیل شود.

ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن، چه برای ماینینگ و چه برای خریدوفروش، نیاز به آموزش و آگاهی از وضعیت بازار دارد. در غیر این صورت، هر دو روش می‌توانند به ضرر منجر شوند.

ما در صرافی وزینکس، تلاش می‌کنیم با تولید محتوای مناسب و کاربردی، دانش کاربرانمان را افزایش دهیم. هدف ما رسیدن به نقطه‌ای است که هیچ‌کس به دلیل ناآگاهی، متحمل ضرر نشود. در قسمت نظرات می‌توانید سؤالات خود را در ارتباط با این مقاله مطرح کنید. کارشناسان متخصص صرافی وزینکس، دراسرع‌وقت به آن‌ها پاسخ خواهند داد.

 

منبع:

https: //socialnomics. net/2021/03/17/how-profitable-is-bitcoin-mining/

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
تازه‌ترین قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها
محمدجوادرضایی
مرداد ۲۳, ۱۴۰۰ ۱۲:۵۲ ب٫ظ

درمورد استخراج ابری هم توضیح دهید که آیا میتونه به صرفه باشه یا خیر؟

ادمین
مرداد ۲۳, ۱۴۰۰ ۴:۴۸ ب٫ظ

سلام وقتتون بخیر
کلود ماینینگ مزایا و معایب خودشو داره. از یه طرف، نیازی نیست برای خرید تجهیزات مناسب ماینینگ هزینه کنید و این کارو به یه واسط می‌سپارید. پس از این لحاظ در هزینه‌هاتون صرفه جویی کردید.
کلود ماینینگ معایبی هم داره. برای مثال بعضی از سرویس‌هایی که خدمات کلود ماینینگ عرضه می‌کنند، مدل کاری درستی ندارن و باعث میشن کاربرا یا ضرر کنن یا سودشون کمتر از سرمایه‌گذاری مستقیم تو بیت کوین و سایر رمزارزها باشه. بنابراین شرکتی که توش می‌خوایید کلودماینینگ اهمیت زیادی داره.