وزین
صرافی وزین

چه رمزارزهایی که هاوینگ (Halving) دارند؟

0 90

ارزهای دیجیتال (CryptoCurrency) عمر زیادی ندارند؛ اما در همین دوران کوتاه، توانسته‌اند گردش مالی بزرگی ایجاد کنند. زمانی که این مقاله را می‌خوانید (مرداد ۱۴۰۰)، بازار رمزارزها نزدیک به ۲ تریلیون دلار گردش مالی دارد. در این بازار بزرگ، مفاهیم و اصطلاحات زیادی مطرح می‌شوند. یکی از این مفاهیم که ممکن است آن را شنیده باشید، هاوینگ (halving) است. بیت کوین (Bitcoin) هم به‌عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال، اهمیت بسیار زیادی دارد و درباره هاوینگ آن، بیشتر از سایر رمزارزها صحبت می‌شود. بیت کوین (Bitcoin)، تنها ارز دیجیتال دنیا نیست که هاوینگ را تجربه می‌کند. این اتفاق برای آلت کوین (Altcoin) هم رخ می‌دهد. در این مقاله از وزینکس، درباره این صحبت می‌کنیم که چه کوین‌هایی هاوینگ دارند و هاوینگ آن‌ها چه تأثیری روی بازار خواهد داشت.

هاوینگ چیست؟

هاوینگ به فرایندی گفته می‌شود که در آن، پاداش ماینرهای (Miner) شبکه کاهش پیدا می‌کند. معمولاً این کاهش، معادل نصف شدن است و در بازه‌های زمانی مختلف، به شکل مرتب اتفاق می‌افتد؛ تا زمانی که پاداش ماینرها صفر شود. هاوینگ، مزایای زیادی دارد. یکی از مزایای هاوینگ، بالابردن ارزش دارایی‌های دیجیتال است.

لیست کوین‌هایی که هاوینگ را تجربه می‌کنند

بیت کوین

جای تعجب نیست که بیت کوین را اول لیست ببینیم. ماینرهای بیت کوین، بعد از استخراج موفقیت‌آمیز یک بلوک (Block) جدید و اضافه‌کردن آن به شبکه بلاک چین (Blockchain)، پاداش خود را به صورت مقداری بیت کوین دریافت می‌کنند. به این شکل، بیت کوین‌های جدید تولید می‌شوند و در شبکه به گردش درمی‌آیند.

هر ۱۰ دقیقه، بلوک‌های جدید به شبکه اضافه می‌شوند و با استخراج ۲۱۰.۰۰۰ بلاک، هاوینگ بیت کوین اتفاق می‌افتد. استخراج این تعداد بلاک، تقریباً ۴ سال طول می‌کشد. بعد از هر هاوینگ بیت کوین، پاداش ماینرها نصف می‌شود. از زمان پیدایش بیت کوین تا امروز (مرداد ۱۴۰۰)، تاریخچه هاوینگ‌های بیت کوین به‌این‌ترتیب است:

زمان هاوینگ (سال) پاداش (BTC)
۲۰۰۹ ۵۰
۲۰۱۲ ۲۵
۲۰۱۶ ۱۲.۵
۲۰۲۰ ۶.۲۵

جالب است بدانید، بعد از هر هاوینگ قیمت بیت کوین رشد قابل‌توجهی داشته است. در کل تعداد واحدهای بیت کوین، ۲۱ میلیون است. تقریباً ۳۲ هاوینگ نیاز داریم تا تمام بیت کوین‌های موجود استخراج شوند. به‌احتمال زیاد، آخرین هاوینگ بیت کوین سال ۲۱۴۰ میلادی اتفاق بیفتد.

بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیت کوین

لایت کوین (Light coin)

لایت کوین (LTC)، یکی از قدیمی‌ترین آلت کوین‌های بازار است که سال ۲۰۱۱ معرفی شد. هاوینگ لایت کوین، شباهت بسیار زیادی به هاوینگ بیت کوین دارد. تقریباً ۲.۵ دقیقه طول می‌کشد تا یک بلاک جدید، به بلاکچین لایت کوین اضافه شود.

پس از استخراج موفقیت‌آمیز ۸۴۰.۰۰۰ واحد لایت کوین، پدیده هاوینگ لایت کوین رخ می‌دهد. این فرایند، هر ۴ سال یک‌بار اتفاق می‌افتاد و در زمان نگارش این مقاله، به ۳۳ هاوینگ دیگر نیاز داریم تا ۸۴ میلیون واحد لایت کوین، به شکل کامل استخراج شوند. در ادامه، جدول هاوینگ لایت کوین را مشاهده می‌کنید:

زمان هاوینگ (سال) پاداش (LTC)
۲۰۱۱ ۵۰
۲۰۱۵ ۲۵
۲۰۱۹ ۱۲.۵

 

لایت کوین چیست؟

بیت کوین کش (BCH)

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، یک هاردفورک (Hard fork) از بیت کوین است. اندازه بلاک بیت کوین، ۱ مگابایت است. هدف از هارد فورک بیت کوین کش، افزایش حجم بلاک شبکه بود؛ تا تراکنش‌های بیشتری بتوان در آن انجام داد. BCH آگوست ۲۰۱۷ عرضه شد.

شباهت‌های زیادی بیت هاوینگ بیت کوین و بیت کوین کش دیده می‌شود. در بیت کوین کش هم درست مثل بیت کوین، هر ۱۰ دقیقه یک بلوک جدید ساخته می‌شود و بعد از استخراج ۲۱۰.۰۰۰ بلاک، (که هر چهار سال یک‌بار اتفاق می‌افتد.) هاوینگ رخ می‌دهد. در ادامه، جدول هاوینگ‌های BCH را مشاهده می‌کنید:

زمان هاوینگ (سال) پاداش (BCH)
۲۰۱۷ ۱۲.۵
۲۰۲۰ ۶.۲۵

 

بیت کوین کش چیست؟ از تاریخچه تا مزایا، معایب، انواع کیف پول و نحوه استخراج آن

Bitcoin Satoshi’s Vision (BSV)

بازهم یکی دیگر از فرزندان بیت کوین را، در لیست می‌بینید. BSV، یک هارد فورک کمتر شناخته شده از بیت کوین است که نوامبر ۲۰۱۸ وارد بازار شد. این پروژه، در تلاش است به دیدگاه ساتوشی ناکاموتو درباره بیت کوین نزدیک شود و به آن پایبند باشد. به همین خاطر وایت پیپر (Whitepaper) بیت کوین، یک سند بسیار مهم و بارزش برای تیم BSV است.

این رمزارز تازه متولدشده می‌خواهد با افزایش اندازه، باعث کاهش هزینه‌های تراکنش شود. آن‌ها معتقدند کارمزد کم و ارزان، چیزی است که ساتوشی ناکاموتو هم برای بیت کوین می‌خواست. اولین هاوینگ BSV 10 آپریل ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و هاوینگ دوم آن هم تقریباً ۴ سال بعد رخ می‌دهد. این رمزارز درست مثل پدرش، ۲۱ میلیون واحد دارد.

زی کش (zCach)

با یکی دیگر از هاردفورک‌های بیت کوین، آشنا شوید؛ ZEC اکتبر ۲۰۱۶ باهدف افزایش حریم خصوصی کاربران، معرفی شد. تراکنش‌های زی کش، بدون به اشتراک‌گذاری جزئیاتی مثل مبلغ معامله و شناسه فرستنده و گیرنده تأیید می‌شوند. این رمزارز هم، دقیقاً مثل بیت کوین و سایر هاردفورک‌هایی که تا اینجا بررسی کردیم، ۲۱ میلیون واحد دارد و هاوینگ آن چهار سال یک‌بار اتفاق می‌افتد.

دش (Dash)

دش یک ارز دیجیتال متن‌باز (Open source) است که سعی دارد تراکنش‌های شبکه را غیرقابل‌ردیابی کند. دش، هاردفورکی از بیت کوین است که ژانویه ۲۰۱۴ با نام Xcoin منتشر شد؛ اما در مارچ ۲۰۱۵ به Dash تغییر نام داد. برخلاف کوین‌هایی که تا اینجا دیدید، هاوینگ دش کمی متفاوت است.

در این رمزارز، به‌جای کلمه هاوینگ، از DASH Rewards Reduction استفاده می‌شود. به این دلیل که در این پدیده، پاداش ماینرها (دش به آن‌ها مستر نود (Master Node) می‌گوید.) نصف نمی‌شود. به‌جای آن، بعد از هر ۲۱۰ تا ۲۴۰ هزار بلاک که استخراج می‌شود، پاداش مسترنودها یک‌چهارم (معادل ۷.۱۴ درصد)، کاهش می‌یابد. این اتفاق هر ۱ و نیم‌سال رخ می‌دهد.

همه چیز درباره ارز دیجیتال دش (DASH)

تا اینجا ۶ رمزارز مطرح که هاوینگ دارند را با جزییات معرفی کردیم. در ادامه لیست کاملی از این کوین‌ها را مشاهده می‌کنید:

 1. Bitcoin (BTC)
 2. Litecoin (LTC)
 3. Bitcoin Cash (BCH)
 4. Bitcoin Satoshi’s Vision (BSV)
 5. ZCash (ZEC)
 6. Dash (DASH)
 7. Ravencoin (RVN)
 8. Bitcoin Gold (BTG)
 9. Bitcoin Diamond (BCD)
 10. Ethereum Classic (ETC)
 11. Firo (FIRO)
 12. Flux (FLUX)
 13. Verge (XVG)
 14. Tomochain (TOMO)
 15. Vertcoin (VTC)
 16. Monacoin (MONA)
 17. Einsteinium (EMC2)
 18. Bytom (BTM)

هاوینگ کوین چه تأثیری روی بازار می‌گذارد؟

هاوینگ‌ها، معمولاً باعث افزایش قیمت ارزهای دیجیتال می‌شوند. برای مثال در هاوینگ‌های سال ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰، افزایش قیمت شدیدی را شاهد بودیم. دلیل آن هم پایین آمدن نرخ پاداش و باارزش شدن دارایی دیجیتال است. البته همیشه هم هاوینگ، با افزایش قیمت همراه نیست. برای مثال هاوینگ لایت کوین، به‌اندازه هاوینگ بیت کوین سروصدا نکرد؛ اما در بلندمدت، باعث بالارفتن قیمت لایت کوین شد.

هاوینگ، این اطمینان را به ما می‌دهد که کوین‌ها با سرعتی ثابت منتشر می‌شوند. این کار، باعث کنترل نرخ تورم می‌شود. این مورد در مقایسه با ارزهای فیات (Fiat) که به شکل نامحدود عرضه می‌شوند، مزیت بزرگی است.

هاوینگ‌ها می‌توانند، نوسانات شدید قیمت ایجاد کنند. عرضه و تقاضا، قیمت یک دارایی را مشخص می‌کنند. هاوینگ ارز دیجیتال، مقدار عرضه را نصف می‌کند و شرایط مناسبی برای انجام معاملات مارجین (Margin) ایجاد می‌کند. این دقیقاً، همان چیزی است که باعث نوسانات قیمت می‌شود.

جمع‌بندی

هاوینگ، نقش بسیار مهمی در اکوسیستم رمزارزها بازی می‌کند. بعد از وقوع یک هاوینگ، ممکن است کوین موردنظر افزایش قیمت زیادی را تجربه کند؛ اما تجربه نشان داده، زمان زیادی برای مشخص‌شدن تأثیرات Halving بر بازار نیاز است. در این مقاله، با رمزارزهایی که هاوینگ دارند آشنا شدیم. همچنین تأثیر هاوینگ بر بازار ارزهای دیجیتال را بررسی کردیم. حالا نوبت شماست که تجربیاتتان را با در میان بگذارید. در بخش نظرات برایمان بنویسید که کدام یک از کوین‌های معرفی‌شده آینده درخشانی دارند و هاوینگ چه تأثیری روی آن‌ها خواهد گذاشت؟

Bitcoin Halving Is Changing Crypto – This Is The Complete List Of Coins That Halve

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها