وزین
صرافی وزین

کد تراکنش یا TXID چیست؟

0 83

TXID ، مخفف عبارت transaction ID است و به آن هش تراکنش (transaction hash) نیز گفته می‌شود. برای انتقال ارز دیجیتال از حسابتان به حساب شخص دیگری، ممکن است دریافت‌کننده از شما بخواهد TXID را برایش بفرستید؛ همچنین اگر یک تراکنش با مشکل مواجه شود، سرویس کیف پول شخص ثالث یا پلتفرم معاملاتی از شما می‌خواهد هش تراکنش را برای رفع مشکل ارسال کنید.

بنابراین، آشنایی با TXID برای انجام معاملات در پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال ضروری است. اما در کجا باید به دنبال TXID گشت؟ آیا به اشتراک گذاشتن آن با دیگران کاری عاقلانه است؟ می‌تواند امنیت تراکنش ما را به خطر بیندازد؟

TXID چیست؟

هش تراکنش که به آن شناسه تراکنش نیز گفته می‌شود، رشته‌ای از حروف و اعداد است که برای شناسایی یک معامله خاص در بلاکچین (BlockChain) از آن استفاده می‌شود. تک‌تک معاملات انجام شده در بلاک‌چین بیت‌کوین، دارای این شناسه منحصربه‌فرد هستند. تراکنش‌های بلاک‌چین اتریوم و لایت‌کوین نیز هش تراکنش ( TXID) منحصربه‌فرد خود را دارند.

برای مثال، یک هش تراکنش بیت‌کوین می‌تواند مانند این باشد:

a1075db55d416d3ca199f55b6084e2115b9345e16c5cf302fc80e9d5fbf5d48d

یک هش مربوط به تراکنش اتریوم:

a1075db55d416d3ca199f55b6084e2115b9345e16c5cf302fc80e9d5fbf5d48d

چگونه باید از TXID استفاده کرد؟

تمام تراکنش‌هایی که روی بلاک‌چین انجام می‌شوند، به طور عمومی منتشر خواهند شد. به‌محض اینکه شما از کیف پول خود مقداری بیت‌کوین به کیف پول دیگری منتقل کنید، اطلاعات تراکنش شما منتشر شده و هش تراکنش نیز ایجاد می‌شود.

با استفاده از TXID ، به‌راحتی وضعیت یک تراکنش قابل ردیابی است. شما می‌توانید از طریق TXID، اطلاعات تراکنش را که شامل آدرس فرستنده، آدرس گیرنده، کل مبلغ ارسال شده، تاریخ انتقال، ارتفاع بلوک، کل هزینه‌های پرداخت شده و تعداد تأییدها است، مشاهده کنید.

هش تراکنش و اطلاعاتی که می‌توان از آن به دست آورد، اطلاعات خصوصی نیستند و به اشتراک گذاشتن آن هیچ خطری ندارد.

استفاده از هش تراکنش، چطور به ما کمک می‌کند؟

همان‌‌طور که در اول این مقاله اشاره کردیم، هش تراکنش را می‌توانید در اختیار سرویس عرضه‌کننده خدمات خود قرار دهید تا در صورت بروز مشکل، وضعیت تراکنش را پیگیری کند. علاوه بر این، ازآنجاکه تأیید تراکنش‌های بیت‌کوین زمان‌بر هستند؛ می‌توانید به‌محض انتقال ارز، برای اطمینان خاطر دریافت‌کننده هش تراکنش را بفرستید. دریافت‌کننده می‌تواند با استفاده از آن، مشاهده کند تراکنش در چه مرحله‌ای است.

سریع ترین تأیید تراکنش برای کدام ارز دیجیتال است؟

به‌دست‌آوردن هش تراکنش

اگر به‌تازگی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده‌اید، ممکن است این سوال برایتان پیش‌آمده باشد: برای پیداکردن هش تراکنش، باید کجا به دنبال آن بگردیم؟

پیداکردن TXID بسیار ساده است. در ادامه این مقاله، با روش پیداکردن هش تراکنش در سرویس‌های مختلف مانند:

 1. Core wallet
 2. Electrum Wallet
 3. Blockchain wallet
 4. Coinbase Exchange
 5. Block Explorer آشنا می‌شوید.

صرافی ارز دیجیتال

صرافی‌ها، یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی هستند که TXID در آن‌ها کاربرد دارد. در صرافی‌ها، ارزهای دیجیتال زیادی عرضه می‌شوند و تراکنش‌های زیادی در آن‌ها صورت می‌گیرد. پس مهم است که بتوانیم به‌سادگی، TXID‌را در آن‌ها پیدا کنیم.

در اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال، زمانی که ارز به صرافی واریز یا برداشت کنید، TXID برای شما ایجاد می‌شود. معمولاً هش تراکنش را، می‌توانید در سابقه تراکنش (transaction history) یا سابقه پرداخت (payments history) خود پیدا کنید.

البته همیشه پیداکردن هش تراکنش، به این راحتی نیست. ممکن است در برخی صرافی‌ها یا کیف پول‌ها، نتوانید آن را در قسمت‌هایی که گفته شد پیدا کنید. در این حالت می‌توانید از پشتیبانی صرافی یا کیف پولی که استفاده می‌کنید، درباره آن بپرسید. در ادامه، نحوه پیداکردن هش تراکنش در برخی از صرافی‌ها کیف پول‌های مشهور را بررسی می‌کنیم.

کیف پول Core و Electrum

در هر دوی این کیف پول‌ها، برای یافتن txid کافی است روی گزینه transactions کلیک کنید، تراکنش موردنظرتان را از بین تراکنش‌هایی انجام شده، پیدا کنید؛ روی تراکنش موردنظر دو بار کلیک کنید تا پنجره‌ای برای شما باز شود. در پنجره باز شده، می‌توانید TXID را پیدا کنید.

(بهتر است تصویر‌هایی که در سایت https://coinguides.org/transaction-id-txid-tx-hash/ قرار دارند در زیر هر بخش اضافه شوند.)

 

صرافی Coinbase

کوین بیس، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال است. این صرافی، اخیراً بخش فارسی پلتفرم خود را را‌ه‌اندازی کرده است و برخلاف دیگر صرافی‌های خارجی، برای ورود ایرانیان به پلتفرم خود قوانین محدودکننده وضع نکرده است. به همین خاطر، ایرانیان زیادی در CoinBase اقدام به سرمایه‌گذاری و معامله کرده‌اند.

صرافی Coinbase
صرافی Coinbase

برای مشاهده شناسه تراکنش در Coinbase، به حساب خود وارد شوید. به قسمت accounts بروید و کیف پول (BTC ، ETH ، LTC ، BCH ، BAT ، ZRX) را انتخاب کنید. اکنون روی معامله‌ای که اخیراً ارسال کرده‌اید یا می‌خواهید شناسه آن را ببینید، کلیک کنید. پنجره‌ای باز می‌شود، برای آگاهی از TXID روی مشاهده تراکنش (view transaction) کلیک کنید.

کیف پول Blockchain wallet

زمانی که ارزی را دریافت می‌کنید یا از کیف پول خود برای شخص دیگری می‌‌فرستید، می‌توانید آیدی تراکنش را در کیف پول بلاک‌چین مشاهده کنید. برای این کار، کافی ا‌ست روی معامله کلیک کنید تا جزئیات بیشتری به شما نشان داده شود. در این بخش، وضعیت معامله خود را در قسمت (status) خواهید دید. با کلیک روی آن، صفحه block explorer (مرورگر بلاک) باز می‌شود و تمام جزئیات معامله از جمله TXID به شما نمایش داده خواهد شد.

 

مرورگر بلاک (block explorer) چیست؟

تمام فعالیت‌هایی که در شبکه بلاک‌چین انجام می‌شوند، در معرض دید عموم مردم قرار خواهند گرفت؛ بنابراین نه‌تنها می‌توانید موجودی یا آدرس بیت‌کوین را مشاهده کنید، بلکه می‌توانید هش تراکنش یک معامله خاص را نیز بررسی کنید. در مرورگر بلاک امکان بررسی تمام تراکنش‌هایی که در بلاکی خاص اتفاق می‌افتند، وجود دارد. هر ارز دیجیتال، block explorer منحصربه‌فرد خود را دارد. برای مثال، مرورگرهای بلاک زیر هرکدام مخصوص یک ارز دیجیتال هستند:

 • Bitcoin – blockchain.com/explorer | https://mempool.space/
 • Ethereum – etherscan.io
 • Litecoin – insight.litecore.io

از طریق مرورگرهای بلاک، می‌توانید به اطلاعات تراکنش یا هش تراکنش خود دسترسی پیدا کنید. برای این کار کافی است آدرس کیف پول خود یا گیرنده را، در مرورگر بلاک (block explorer) جستجو کنید. ازآنجاکه تمام تراکنش‌ها قابل‌مشاهده است؛ ممکن است با جستجوی آدرس یک ولت تعداد زیادی تراکنش ببینید. در این صورت اطلاع داشتن از مقدار ارزی که به کیف پول منتقل یا از آن خارج شده، کافی است.

می‌توانید تراکنش مدنظرتان را، از بین انبوه تراکنش‌ها پیدا کنید. بعد از اینکه تراکنش را پیدا کردید، روی آن کلیک کنید و txid به شما نمایش داده خواهد شد. می‌توانید این آیدی را، مستقیم با دیگران به اشتراک بگذارید یا آدرس url صفحه وب را، برای آن‌ها بفرستید.

مرورگر بلاک (block explorer) چیست؟
مرورگر بلاک (block explorer) چیست؟

به‌دست‌آوردن TXID در صرافی بایننس (Binance)

صرافی بایننس، بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال است. متأسفانه این صرافی از حضور ایرانیان در پلتفرم خود جلوگیری می‌کند؛ اما برخی از افراد، با تغییر IP خود از امکانات آن استفاده می‌کنند.

برای یافتن TXID در صرافی بایننس، وارد حساب خود شوید. روی گزینه [Wallet] کلیک کرده و از منو [Overview] را انتخاب کنید.

روی گزینه [Transaction History] کلیک کنید. اینجا می‌توانید تمام سوابق سپرده یا برداشت خود را مشاهده کنید. می‌توانید TxID را در قسمت [TxID] پیدا کنید.

عکس‌های سایت https://www.binance.com/en/support/faq/2c325e53daf04442adbaf8f6ba052f71

برای این قسمت مناسب‌اند

به‌دست‌آوردن TXID در کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

کیف پول تراست ولت، یکی از پرکاربردترین کیف پول‌ها بین دوستداران ارزهای دیجیتال است. این کیف پول، از ارزهای دیجیتال زیادی پشتیبانی می‌کند و می‌توانید رمزارزهای متنوعی در آن ذخیره کنید. کیف پول تراست نیز مانند تمام کیف پول‌ها هنگام واریز یا انتقال وجه، هش تراکنش ایجاد می‌کند. برای دسترسی به آن، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کیف پول تراست خود را باز کنید و گزینه coin/ token  را انتخاب کنید.
 2. رمزارزی که با آن تراکنش انجام داده‌اید را، انتخاب و روی آن کلیک کنید. با انتخاب ارز دیجیتال موردنظر، می‌توانید تراکنش‌های دریافت یا انتقال آن را ببینید. تراکنش موردنظرتان را انتخاب کنید.
 3. اطلاعات تراکنش نمایش داده می‌شود. در پایین صفحه، روی گزینه more details کلیک کنید. به صفحه وب راهنمایی خواهید شد. در مرورگر بلاک، txid در این صفحه تحت عنوان‌های TX Hash, Extrinsic hash, Transaction ID, TX ID یا چیزی شبیه به این‌ها نمایش داده خواهد شد.

(عکس‌های سایت https://help.easycrypto.com/article/241-how-can-i-find-my-txid-in-trust-wallet مناسب این قسمت هستند.)

به‌دست‌آوردن TXID در کیف پول Bitcoin.com

برای پیداکردن txid در کیف پول Bitcoin.com خود، لطفاً مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ۱. کیف پولcom را باز کنید.
 2. ۲. بسته به نوع تراکنشی که می‌خواهید، کیف پول BCH یا BTC خود را انتخاب کنید.
 3. ۳. اکنون باید تمام تراکنش‌های ارسال شده و دریافتی از کیف پول انتخاب شده را، مشاهده کنید.
 4. روی معامله‌ای که برای آن به شناسه تراکنش نیاز دارید، کلیک کنید.
 5. به پایین صفحه بروید و روی «View on blockchain» کلیک کنید.
 6. صفحه مرورگر بلاک (block explorer) باز می‌شود و می‌توانید تمام اطلاعات تراکنش از جمله TXID را مشاهده کنید. برای کپی‌کردن آن روی گزینه Copy، کلیک کنید.

چرا دانستن TXID مهم است؟

باتوجه‌به این توضیحات، می‌توان گفت هش تراکنش(TXID) شناسه تراکنش محسوب می‌شود و مانند شماره پیگیری است که برای تراکنش‌ها در بانکداری سنتی وجود دارد. درصورتی‌که شما شماره پیگیری پولی که واریز کرده‌اید را نداشته باشید؛ ممکن است برای اثبات واریز دچار مشکل شوید. همچنین شماره پیگیری، به شما کمک می‌کند مشکلات ایجاد شده برای پول‌های دریافتی یا واریزی خود را حل کنید.

TXID نیز، به همین علت مهم است. این آیدی، نوعی تضمین برای سرمایه شما محسوب می‌شود. می‌توانید هر مشکلی که در راه انتقال ارز پیش بیاید، با استفاده از آن حل کنید. علاوه بر این، گرفتن TXID از کسانی که برای شما ارز واریز می‌کنند، تضمینی برای دریافت ارز در کیف پول شما است. پس زمانی که از کسی ارزی دریافت می‌کنید، گرفتن TXID را فراموش نکنید. همچنین زمانی که دارایی‌ای برای کسی واریز می‌کنید، بهتر است TXID‌تراکنش را نیز در اختیار او بگذارید.

سخن آخر

باتوجه‌به آنچه تاکنون گفته شد، هش تراکنش (TXID‌) می‌تواند تمام اطلاعات یک تراکنش جز اطلاعات محرمانه آن را در اختیار هر فردی قرار دهد. ازآنجاکه اساس کار پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک‌چین، روی شفافیت اطلاعات بنا شده است؛ تمام اطلاعات تراکنش‌ها روی مرورگرهای بلاک (block explorer) قرار دارند و هرکسی می‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

این مسئله، امنیت شبکه را تهدید نمی‌کند؛ بلکه باعث شفافیت در تراکنش‌ها و ایجاد اعتماد متقابل خواهد شد. نظر شما چیست؟ آیا تابه‌حال به کمک TXID توانسته‌اید مشکل تراکنش خود را حل کنید؟ می‌توانید نظرات، دیدگاه‌ها و سوالات خود را، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. تیم وزینکس، دراسرع‌وقت پاسخ‌گوی نظرات شما خواهد بود.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها