وزین
صرافی وزین

کیف پول اچ دی (HD) و تفاوت آن با سایر کیف پول‌های ارز دیجیتال

0 18

حتماً در فیلم‌های تاریخی کیسه‌های چرمی که از کمربند آدم‌ها آویزان بود و صدای جیرینگ جیرینگ سکه‌هایش هوش از سر افراد می‌پراند را دیده‌اید. امروزه دیگر کسی از آن کیف‌ها استفاده نمی‌کند! همان‌طور که شاید در آینده، کیف پول‌ها و حتی کار‌ت‌های اعتباری که ما اکنون استفاده می‌کنیم؛ بی‌مصرف شوند.

پول‌های نوین، احتیاج به کیف پول‌های نوین دارند. کیف پول‌هایی که امنیت و کارایی لازم برای نگه‌داری از دارایی مجازی شما را داشته باشند. در این مقاله راجع به کیف پول ارزهای مجازی، کیف پول HD و سازوکار آن‌ها صحبت می‌کنیم. اگر دغدغه حفاظت از اطلاعات و دارایی‌های مجازی‌تان را دارید این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد.

کیف پول ارزهای مجازی

از زمانی که بیت کوین و دیگر رمزارز‌ها شروع به رشد کردند؛ رشد کیف پول‌های مجازی نیز سرعت زیادی گرفت. کیف پول، اساسی‌ترین رابط کاربری است که فرد از طریق آن با سیستم رمزارزها تعامل می‌کند.

برای توضیح دادن این قسمت از مثال بیت کوین استفاده می‌کنیم چراکه نسبت به کوین‌های دیگر شناخته‌شده‌تر است؛ اما تمام توضیحات این بخش برای تمام کوین‌ها صادق است.

  • کیف پول بیت کوین محلی‌ست که آدرس عمومی برای دریافت بیت کوین و کلید خصوصی برای ارسال یا برداشت بیت کوین در آن قرار دارد.
  • به بیان ساده‌تر، کیف پول یک فایل دیجیتالی است که بیتکوین های شما را در خود نگه‌داری کرده و امکان دریافت و ارسال آن‌ها را می‌دهد.
  • با ولت ساده بیت کوین، می‌توانید بانک خودتان باشید و از مرزها عبور کنید. هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد! اما این قابلیت، قبل از اینکه کیف پول‌های اچ دی (HD) وارد عرصه شوند امکان‌پذیر نبود.

اگر بخواهیم تعریف کیف پول مجازی را خلاصه کنیم می‌توان گفت‌:

 آدرس عمومی بیت کوین + کلید خصوصی = کیف پول بیت کوین

منظور از آدرس عمومی و کلید خصوصی چیست؟

آدرس عمومی و کلید خصوصی دقیقاً مشابه آدرس ایمیل و password آن عمل می‌کنند. شما ممکن است آدرس ایمیلتان را به افراد زیادی بدهید تا از آن‌ها ایمیل دریافت کنید اما password آن را همیشه نزد خود نگه می‌دارید و سعی می‌کنید کسی از آن آگاه نشود. کلید خصوصی یا Private kay که به آن seed هم گفته می‌شود؛ دقیقاً مانند password عمل می‌کند و به شما امکان دسترسی به دارایی‌هایتان را می‌دهد.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ انواع و نحوه ساخت

حفظ امنیت دارایی ها با کیف پول 

در کیف پول‌های معمولی یک جفت آدرس عمومی و کلید خصوصی، به طور تصادفی تولید می‌شوند و هر زمان که شما بخواهید تراکنشی انجام دهید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اما آیا می‌شود تمامی تراکنش‌ها را فقط با یک کلید خصوصی و آدرس عمومی انجام داد؟

 از نظر تئوری بله! این کار امکان‌پذیر است اما با این کار امنیت شما به خطر می‌افتد. اگر شما تمام تراکنش‌هایتان را فقط با یک آدرس انجام دهید تراکنش‌ها به‌راحتی قابل‌پیگیری می‌شوند. هرکسی در هرکجای دنیا می‌تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند و ممکن است این مسئله برای شما مشکلاتی به وجود بیاورد.

درون کیف پول HD
درون کیف پول HD

پس برای حفظ امنیت دارایی‌هایتان، برای هر تراکنش کیف پول شما یک آدرس جدید ایجاد می‌کند اما این مسئله خود مشکل دیگری را به وجود می‌آورد! پس از هربار تغییر آدرس باید از کیف پولتان بک‌آپ‌گیری کنید! ممکن است در ابتدا این کار چندان سخت به نظر نرسد ولی با زیادشدن تعداد تراکنش‌ها بک‌آپ‌گیری تبدیل به پروسه‌ای زمان‌بر و دردسرساز می‌شود. اگر مکانیزمی جهت ایجاد الگویی از کلیدهای عمومی / خصوصی وجود داشته باشد که حدس زده نشود و به پشتیبان‌گیری پیچیده‌ای نیز نیاز نداشته باشد، تمام مشکلات حل خواهند شد!

و این دقیقاً اتفاقی است که در کیف پول HD می‌افتد.

درون کیف پول HD چه خبر است؟

 HD مخفف عبارت Hierarchical Deterministic است که می‌توان آن را سلسله‌مراتبی قطعی ترجمه کرد. تمام کیف پول‌های HD از کلیدهای اصلی ۱۲ کلمه‌ای که به آن‌ها Master key یا seed نیز گفته می‌شود؛ استفاده می‌کنند.

  • seed به معنای دانه است. این کلید مانند دانه‌ای که کاشته می‌شود و از آن هزاران شاخه رشد می‌کند؛ آدرس‌های جدید را از دل خود تولید می‌کند. هر آدرس جدیدی که تولید می‌شود به‌مثابه انشعابی از این دانه است. ازآنجایی‌که seed، ریشه تمام آدرس‌هاست عملیات بک‌آپ‌گیری فقط یک‌بار و برای seed انجام می‌شود و نیاز به بک‌آپ‌گیری هر آدرس به طور مجزا نیست.
  • ولت اچ دی، تحت (aka Bitcoin Improvement Proposal 32) BIP 32 توسعه داده شدند. این کیف پول‌ها یک ساختار درختی شکل از آدرس‌ها را درون خود به وجود می‌آورند که از seed شروع شده و به آدرس‌های عمومی و کلید‌های خصوصی ختم می‌شود. هر بار که کیف پول از طریق کلید seed بازیابی شود تمام آدرس‌های خصوصی با استفاده از استاندارد BIP 32 بازیابی می‌شوند. این به معنای این است که تمام آدرس‌های بعدی تنها با یک‌بار بک‌آپ گرفتن می‌توانند طبق الگوریتمی ریاضی دوباره ایجاد شوند.
  • تولید و بازیابی کلیدها: از الگوریتم یک‌طرفه هش SHA-256 برای تولید و بازیابی کلیدها استفاده می‌شود. اگر ورودی (یا کلید Seed) یکسان باشد، الگوریتم می‌تواند کلیدها را بدون هیچ خطایی تولید کند. کلید‌هایی که از کلید اصلی تولید می‌شوند را می‌توان بچه کلید یا child key نام‌گذاری کرد
انواع کیف پول های ارز دیجیتال را بشناسید

چرا باید از یک کیف پول HD استفاده کنیم؟

مزیت استفاده کردن از این نوع کیف پول، تنها کاهش دفعات بک‌آپ‌گیری نیست‌؛ در ادامه به مزیت‌های دیگر کیف پول‌های HD می‌پردازیم:

سازماندهی آدرس‌های عمومی و کلید‌های خصوصی

مسئله جالب دیگری که در مورد کیف پول‌های سلسله‌مراتبی وجود دارد، بخش‌های سلسله‌مراتبی است. هر بچه کلید می‌تواند بچه‌های دیگر داشته باشد. با این قابلیت شما می‌توانید یک ساختار درختی از کلید‌ها را تولید کنید و برای هر حساب از یک شاخه مجزا استفاده کنید.

ساخت کلید عمومی به‌صورت مستقل

یکی دیگر از قابلیت‌های کیف پول اچ دی ساخت آدرس عمومی بدون داشتن کلید خصوصی است. در این کیف پول‌ها علاوه بر کلید خصوصی اصلی یک آدرس عمومی اصلی نیز تولید می‌شود که می‌تواند بچه آدرس‌های عمومی را بدون نیاز به کلید خصوصی تولید می‌کند.

با این قابلیت شما می‌توانید کلید عمومی اصلی را برای تولید آدرس‌های جدید به کامپیوتر دیگری (به‌عنوان‌ مثال یک سرور خرید اینترنتی) ارسال کنید، بدون اینکه نگران سرقت کلیدهای خصوصی در صورت هک شدن سرور باشید.

جمع‌بندی

نگه‌داری و حفظ امنیت دارایی‌های مجازی همواره دغدغه بزرگی برای سرمایه‌گذاران در این بازار بوده است. ازآنجاکه هکر‌ها روزبه‌روز قوی‌تر می‌شوند لازم است برای نگه‌داری از دارایی‌هایمان از دانش روز دنیا استفاده کنیم. در بخش نظرات برای ما بنویسید از چه نوع کیف پول‌هایی استفاده می‌کنید و این‌که اگر تابه‌حال از کیف پول‌های HD استفاده کرده‌اید، تجربه کاربری شما در رابطه ‌با آن‌ها چگونه بوده است؟

صرافی ارز دیجیتال وزینکس

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها