وزین
صرافی وزین

یونی سوآپ چیست؟ همه چیز درباره یونی سوآپ (uniswap)

0 9

از زمانی که مردم شروع به معامله ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency) کردند، نیاز به صرافی‌ها (Exchange) برای ایجاد فضایی امن در معاملات احساس شد. همان طور که ارزهای فیات برای مبادله نیاز به صرافی دارند، رمزارزها نیز می‌توانند در صرافی‌ها خریدوفروش یا به یکدیگر تبدیل شوند.

آیا صرافی‌‌های دنیای کریپتوکارنسی می‌توانند مانند دیگر صرافی‌ها باشد؟ شرایط خاص رمزارزها چیست؟

تا کنون درباره یونی سواپ (Uniswap) شنیده‌اید؟

در این مقاله، قصد داریم سازوکار این صرافی غیرمتمرکز را شرح دهیم؛ بگوییم چگونه بدون نگرانی و با اطمینان کامل، می‌توان در این صرافی معاملات را انجام داد.

فهرست مطالب

یونی سوآپ چیست؟

صرافی‌های متمرکز (Centralized) مدت‌ها، اصلی‌ترین صرافی‌های موجود در حوزه ارزهای دیجیتال بودند. این صرافی‌ها دارای ویژگی‌های بارزی مانند تسویه سریع، حجم معاملات بالا و افزایش مستمر نقدینگی هستند. در‌حالی‌که صرافی‌های متمرکز به‌سرعت رشد می‌کردند، دنیایی موازی با آن‌ها در حال شکل‌گیری بود. در این دنیا وجود فرد یا سازمان واسطه‌ای که بین معاملات قرار گیرد، به‌کلی ناقض اهداف کریپتوکارنسی محسوب می‌شد.

اندیشمندان این حوزه تصمیم گرفتند صرافی‌هایی طراحی کنند که درست مانند خود رمزارزها، غیرمتمرکز (decentralized) و مستقل باشند.

باتوجه‌به محدودیت‌های شبکه بلاک چین (Blockchain)، ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز که بتواند با همتایان متمرکز خود رقابت کند، کار آسانی نبود. اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز، از نظر عملکرد و تجربه کاربری قابل‌مقایسه با صرافی‌های متمرکز نبودند. به همین دلیل توسعه‌دهندگان، به دنبال سازوکاری جدید و متناسب با محدودیت‌های بلاکچین برای صرافی‌های غیرمتمرکز می‌گشتند. آنان دست به تولید یکی از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز، یعنی «صرافی یونی سوآپ» زدند.

سازوکار این صرافی، با سازوکار صرافی‌های غیرمتمرکز سنتی متفاوت است. این تفاوت، کمی درک آن را دشوار می‌کند. صرافی یونی سوآپ با اتکا به همین تفاوت‌ها، توانسته است جایگاه ویژه‌ای بین صرافی‌های غیرمتمرکز به دست بیاورد.

 

یونی سوآپ در بستر اتریوم (Ethereum) کار می‌کند. UniSwap، صرافی یا به‌عبارت‌دیگر یک پروتکل تأمین نقدینگی خودکار است. این صرافی، برای تبدیل توکن‌های ERC20 به یکدیگر به وجود آمده است. توکن‌های ERC20 ، توکن‌هایی هستند که بلاکچین مستقلی ندارند و روی شبکه اتریوم ساخته می‌شوند. برخی از این توکن‌ها به‌منظور معرفی پروژه خود، فروش عرضه اولیه سکه (ICO) و جمع‌آوری سرمایه لازم برای ایجاد بلاکچین مستقل ایجاد می‌شوند. هدف برخی دیگر، ماندن روی شبکه اتریوم است.

صرافی یونی سواپ که خود روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است؛ یک نرم‌افزار برای تبادل این توکن‌ها است. صرافی‌های غیرمتمرکز، دقیقاً مانند رمزارزهای غیرمتمرکز هستند. اداره آن‌ها، برعهده شخص یا سازمان خاصی نیست و همه چیز مبتنی بر قراردادهای هوشمند (Smart Contract) و کدهای آن‌ها است. این نوع صرافی‌ها با گسترش مراکز داده‌های خود در جهان، امکان هک و دسترسی کلاهبرداران به دارایی کاربرانشان را به‌شدت کم می‌کنند.

ازآنجایی‌که یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است، هر توکنی می‌تواند به‌راحتی در آن لیست شود. تنها شرط لیست شدن توکن‌ها در این صرافی، وجود مقادیر کافی از نقدینگی (Liquidity) در استخر است. درواقع یونی سوآپ، هیچ هزینه‌ای برای لیست کردن توکن‌ها قابل معامله در فهرست خود دریافت نمی‌کند. از این نظر می‌تواند برای کسانی که به‌تازگی توکن خود را ایجاد کرده‌اند، روش مناسبی برای فروش آن باشد.

در مقاله صرافی‌های غیرمتمرکز منتشر شده در وب‌سایت وزینکس، می‌توانید شرح سازوکار این صرافی‌ها را با جزییات بیشتر مطالعه کنید.

همه چیز درباره اتریوم (آشنایی کامل با دومین ارز دیجیتال برتر جهان)

تاریخچه یونی سوآپ

 

یونی سواپ نیمه دوم سال ۲۰۱۸ ، متولد شد. هایدن آدامز (Hayden Adams) کسی بود که ایده اولیه این نوع صرافی را مطرح کرد و باعث ایجاد پلتفرمی کاملاً غیرمتمرکز با امنیتی بسیار بالا شد. برای اینکه بفهمیم آدامز چگونه به دنیای کریپتوکارنسی علاقه‌مند شد، و چه چیزی الهام‌بخش او برای تولید یک صرافی نوآورانه بود؛ بهتر است نحوه پیدایش یونی سواپ را بدانیم.

آدامز بعد از گرفتن مدرک لیسانس در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه استونی بروک (Stony Brook) نیویورک، سال ۲۰۱۶ در شرکت زیمنس شروع به کار کرد. اگرچه موقعیت شغلی خوبی داشت اما این کار، او را راضی نمی‌کرد. او پس از یک سال از شرکت اخراج شد و پیش خانواده‌اش بازگشت.

در این دوران، به دنبال پیداکردن مسیر واقعی زندگی‌اش بود. تلاش می‌کرد کار موردعلاقه خود را پیدا کند. کارل فروش (Karl Floersch)، دوست صمیمی آدامز در این دوره از زندگی او نقشی بسیار پررنگ و تأثیرگذار ایفا کرد.

این دو در یک دانشگاه درس خوانده بودند. کارول بعد از فارغ‌التحصیلی، جذب دنیای کریپتوکارنسی شد و به استخدام بنیاد اتریوم درآمد. او کسی بود که آدامز را با کریپتوکارنسی آشنا کرد و مقدمات ورود او را به این عرصه فراهم نمود. آدامز به‌سرعت به این فناوری علاقه‌مند شد و فقط با یک ماه تحقیق و آموزش در زمینه ارزهای دیجیتال، تصمیم گرفت روی قراردادهای هوشمند متمرکز شود.

پس از مدتی آدامز، پروژه‌ بلندپروازانه‌ای را شروع کرد. او تصمیم گرفت از قراردادهای هوشمند، برای حل مشکلات صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده کند. به‌این‌ترتیب، ایده صرافی یونی سواپ متولد شد.

توسعه UniSwap
توسعه UniSwap

توسعه UniSwap

در ابتدای کار، آدامز یک پلتفرم اثبات مفهوم (proof of concept) را طراحی کرد که شامل یک قرارداد هوشمند و اولین پیش‌نویس وب‌سایت پروژه بود. این پلتفرم، تنها یک استخر نقدینگی (liquidity pool) با قابلیت انجام تراکنش‌های ساده را داشت. این پروژه در ابتدا، فقط جنبه یادگیری شخصی داشت. او می‌خواست با این پروژه بیشتر با دنیای رمزارزها آشنا شود؛ اما بعد از مدتی فهمید، یونی سواپ می‌تواند برای دیگران نیز مفید باشد.

آدامز معتقد است اکثر پروژه‌هایی که در آن زمان روی شبکه اتریوم تعریف شده بودند، نمی‌توانستند از تمام قابلیت‌های این شبکه استفاده کنند. علاوه بر این، اکثر آن‌ها بیش از حد پیچیده و غیرقابل‌اعتماد بودند.

گواه اثبات کار (Proof of work) چیست؟

پرواز به دنیای ارزهای دیجیتال

آوریل ۲۰۱۸، آدامز تصمیم گرفت به کنفرانسی در شهر سئول، کره جنوبی، برود و پلتفرم خود را معرفی کند. او در آنجا به کمک دوست خود کارول موفق می‌شود با ویتالیک بوترین، خالق و رئیس بنیاد اتریوم، دیدار کند.

بوترین از طرح آدامز استقبال کرد و برای بهبود طرح پیشنهاداتی به او داد. به پیشنهاد بوترین، آدامز نام پلتفرم خود را از Unipeg به Uniswap تغییر می‌دهد.

چالش در متقاعدکردن سرمایه گذاران

آدامز به‌زودی متوجه شد که جلب اعتماد سرمایه‌گذاران، کار راحتی نیست. او نمی‌دانست چطور باید افراد را متقاعد کند به امنیت پلتفرم او اعتماد کنند و سرمایه خود را دست قراردادهای هوشمندی بسپارند. علاوه بر این، توضیح سازوکار یونی سواپ برای مردم عادی کار راحتی نبود. افراد اغلب از او سوال می‌کردند «یونی سواپ چگونه کار می‌کند؟» و حتی بعد از توضیحات آدامز، همچنان نمی‌توانستند سازوکار این پلتفرم را درک کنند.

آدامز متوجه شد برای جلب اطمینان سرمایه‌گذاران، باید اطلاعات تخصصی را رها کند و کارکرد این پلتفرم را به زبان ساده و قابل‌فهم برای عموم مردم توضیح دهد. او می‌گوید از توضیح جزئیات کارهایی که در یونی سواپ انجام می‌شود، صرف‌نظر کردم؛ فقط عبارات کلیدی که بیانگر ارزش واقعی این پلتفرم هستند را می‌گویم.

او این ارزش‌ها را این‌گونه بیان می‌کند:

 • قراردادهای هوشمند، برای انجام معاملات بررسی و بهینه شده‌اند و کاملاً آماده عرضه خدمات هستند.

 • این قراردادها از نظر امنیتی، تحت کنترل و پایش دقیق قرار می‌گیرند.

در نهایت، آدامز موفق شد نظر سرمایه‌گذارانی را جذب کند و کمک مالی بنیاد اتریوم نیز از راه رسید. به‌این‌ترتیب، او توانست پلتفرم خود را گسترش دهد. سرانجام صرافی یونی سواپ، نوامبر ۲۰۱۸ در کنفرانس DevCon4 پراگ معرفی و رسماً راه‌اندازی شد.

سرمایه گذاری چیست؟ چگونه می‌توانیم سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشیم؟

صرافی یونی سواپ چگونه کار می‌کند؟

باتوجه‌به لوگوی خاص یونی سوآپ، به نظر می‌رسد اسب‌های تک‌شاخ معجزه کردند و توکن‌ها را با یک حرکت سر، به یکدیگر تبدیل می‌کنند.

کاربران یونی سواپ می‌توانند با استفاده از ارز اتریوم، توکن‌های ERC20  بخرند یا توکن‌های ERC20  خود را به توکن‌های دیگر تبدیل کنند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند سرمایه خود را در قالب ارز اتریوم یا رمزارزهای دیگر به استخر نقدینگی یونی سواپ بسپارند و در مقابل، مقداری از کارمزد تراکنش‌ها را به‌عنوان سود دریافت کنند.

اما این اسب‌های تک‌شاخ جادویی، چطور این کار را انجام می‌دهند؟ سازوکار یونی سواپ با سازوکار صرافی‌های سنتی متفاوت است. در این صرافی، خبری از دفاتر ثبت سفارش یا بخش متمرکزی برای انجام معاملات نیست. این صرافی، از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند و به کاربران خود، اجازه می‌دهد بدون محدودیت و در فضایی کاملاً امن به انجام معاملات خود بپردازند.

صرافی ارز دیجیتال، معرفی انواع و نحوه معاملات

یونی سواپ یک نرم‌افزار متن‌باز (Open Source) است. اگر علاقه داشته باشید، می‌توانید خودتان سازوکار آن را در وب‌سایت https://github.com/Uniswap مشاهده کنید.

دفاتر ثبت سفارش (order book)، مکان‌هایی هستند که سفارش خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال در آنجا ثبت می‌شود. هر خریدار، می‌تواند فروشنده متناسب با شرایط خود را پیدا کند. این سازوکار، هم در صرافی‌های متمرکز و هم در انواع غیرمتمرکز آن کاربرد دارد. اما استخرهای نقدینگی، بدون وجود دفاتر ثبت سفارش چگونه کار می‌کنند؟

این سیستم برای ایجاد عمق بازار، از مکانیزم قیمت‌گذاری غیرمتمرکز استفاده می‌کند. در ادامه، با جزئیات بیشتر به نحوه عملکرد آن می‌پردازیم.

یونی سواپ، سازوکار سنتی صرافی‌ها را پشت سر گذاشته است. این سیستم، با طرحی به نام

Constant Product Market Maker کار می‌کند که نوع خاصی از مدل Automated Market Maker (AMM) (بازار سازهای خودکار) است.

در این سیستم، بازارسازهای خودکار (AMM) قراردادهایی هوشمند دارای ذخایر نقدینگی (یا استخرهای نقدینگی) هستند که معامله‌گران می‌توانند با استفاده از آن‌ها معاملات خود را انجام دهند. این ذخایر توسط تأمین‌کنندگان نقدینگی تأمین می‌شود. تأمین‌کننده نقدینگی کسی است که ارزش معادل دو توکن را در صرافی سپرده‌گذاری کند. در مقابل، صرافی نیز باتوجه‌به سهمی که تأمین‌کننده از استخر به خود اختصاص داده است به او سود می‌دهد. این سود را کارمزدهایی که کاربران می‌پردازند، تأمین می‌کند. بیایید با جزئیات بیشتری، عملکرد این روش را بررسی کنیم.

تأمین‌کنندگان نقدینگی دو توکن را انتخاب و معادل ارزش آن‌ها را، وارد استخر می‌کنند؛ با این کار، بازار ایجاد می‌شود. این دو توکن، می‌توانند اتریوم و یک توکن ERC20 و یا دو توکن ERC20 متفاوت باشند. این استخرها، معمولاً از استیبل کوین‌هایی مانند دای (DAI)، یو اس دی سی (USDC) یا تتر (USDT) تشکیل شده‌اند.

تفاوت کوین استیبل (stablecoin) و کوین غیر استیبل (unstablecoin) چیست؟

در مقابل، عرضه‌کنندگان نقدینگی، «توکن نقدینگی» دریافت می‌کنند که متناسب با سهم آنها از کل حجم نقدینگی است. این توکن‌های نقدینگی را می‌توان بابت سهمی که در مجموعه به خود اختصاص داده‌اند، بازخرید کرد.

اجازه بدهید با یک مثال، موضوع را برایتان روشن‌تر کنیم.

استخر نقدینگی، ETH/USDT (تتر/ اتریوم) را در نظر بگیرید. سهم اتریوم از این استخر را x و سهم تتر را Y  در نظر بگیرید. یونی سواپ، برای محاسبه کل نقدینگی این دو سهم را در یکدیگر ضرب می‌کند. فرض می‌کنیم حاصل‌ضرب x در y عدد k باشد.

ایده اصلی پشت سازوکار یونی سواپ این است، k باید ثابت بماند. به این معنی که نقدینگی کل، در استخر ثابت است؛ بنابراین، فرمول کل نقدینگی در استخر به شرح زیر است:

X*Y=K

صرافی یونی سواپ
صرافی یونی سواپ

خب، با این حساب زمانی که شخصی می‌خواهد معامله‌ای را انجام دهد چه اتفاقی می‌افتد؟

تصور کنید شما می‌خواهید یک اتریوم به ارزش ۲۶۰۰ دلار توسط استخر نقدینگی خریداری کنید. ۲۶۰۰ دلار را به استخر واریز کرده و یک اتریوم برداشت می‌کنید؛ با این کار سهم اتریوم از استخر را کاهش و سهم تتر از استخر را افزایش می‌دهید. ازآنجایی‌که K  همیشه باید ثابت بماند؛ استخر مجبور است ارزش دلاری اتریوم را افزایش دهد تا x که سهم اتریوم از استخر بود، افزایش پیدا کند.

با این کار هوشمندانه، یک سیستم عرضه و تقاضای مصنوعی در صرافی ایجاد و در نهایت، هزینه اتریوم بر اساس میزان تغییر نسبت x و y تعیین می‌شود. باید بدانید این مدل، مقیاس خطی ندارد. در واقع هرچه تغییر نسبت بزرگ‌تر باشد، تعادل بین x و y بیشتر تغییر می‌کند؛ اما این تغییر بیشتر، به این معنی نیست که به همان نسبت نیز بر قیمت اتریوم افزوده می‌شود.

در این صرافی سفارش‌ها با حجم بیشتر، گران‌تر از سفارش‌ها با حجم کوچک تمام می‌شود. هرچه استخر بزرگ‌تر باشد، سفارش‌ها راحت‌تر پردازش می‌شوند؛ چرا که در استخرهای بزرگ، تغییر نسبت x و y زیاد نیست.

نقش مهم آربیتراژ در صرافی یونی سواپ

 

ازآنجاکه در صرافی یونی سواپ روند قیمت‌گذاری بر توکن‌ها با دیگر صرافی‌ها متفاوت است؛ در برخی شرایط خاص، ارزش‌گذاری توکن‌ها با مشکل مواجه می‌شود. در این شرایط قیمت‌ها گاهی بیشتر یا کمتر از قیمتی است که در دیگر صرافی‌ها وجود دارد. آربیتراژ (Arbitrage)، راهی برای کمک به متعادل نگه‌داشتن قیمت‌ها در یونی سواپ است.

اگر زمانی معاملات برای یک توکن خاص، به‌شدت زیاد شود و اکثر کاربران تمایل به خرید آن داشته باشند؛ ممکن است قیمت آن توکن در صرافی به شکلی غیرطبیعی بالا برود. زیرا موجودی آن توکن در استخرها کاهش پیدا می‌کند و استخر برای متعادل نگه‌داشتن کل نقدینگی، قیمت توکن را افزایش خواهد داد.

در این زمان بین قیمت توکن در صرافی یونی سواپ و قیمت آن در صرافی‌های دیگر، اختلاف زیادی دیده می‌شود. این جاست که آربیتراژ، می‌تواند به متعادل‌سازی قیمت کمک کند. در فرایند آربیتراژ، معامله‌گر به دنبال کسب سود از اختلاف قیمت یک توکن در صرافی‌ها است.

برای مثال، زمانی که اکثر کاربران یونی سواپ به خرید توکن یونی روی بیاورند؛ قیمت این توکن بالا می‌رود و ممکن است چند درصد بیشتر از قیمت توکنی که در صرافی بایننس به فروش می‌رسد، باشد. در این حالت یک معامله‌گر زیرک، می‌تواند یونی را در صرافی بایننس خریداری کند و آن را در صرافی یونی سواپ به فروش برساند. در این حالت، میزان اتریوم موجود در صرافی افزایش می‌یابد و قیمت اتریوم به مقدار متعادل خود می‌رسد.

آموزش نحوه کار با یونی سواپ
آموزش نحوه کار با یونی سواپ

آموزش نحوه کار با یونی سواپ

یونی سواپ، یک برنامه متن‌باز (Open Source) است. این برنامه به کاربرانش امکان ساخت رابط کاربری مورد نظرشان را می‌دهد؛ اما همیشه رایج‌ترین نسخه یونی سواپ را می‌توانید در https://app.uniswap.org یا https://uniswap.exchange پیدا کنید. برای کار با این صرافی، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به رابط کاربری یونی سواپ بروید.
 2. کیف پول خود را وصل کنید. می‌توانید از MetaMask ، Trust Wallet یا هر ولت دیگر پشتیبان اتریوم، استفاده کنید.
 3. توکنی را که می‌خواهید منتقل کنید، انتخاب کنید.
 4. توکنی را که می‌خواهید دریافت کنید، انتخاب کنید.
 5. روی Swap کلیک کنید.
 6. پیش‌نمایش تراکنش را، در پنجره بازشو مشاهده کنید.
 7. درخواست تراکنش را در کیف پول خود تأیید کنید.
 8. منتظر بمانید تا تراکنش در بلاکچین اتریوم تأیید شود. می‌توانید وضعیت آن را در https://etherscan.io/ کنترل کنید.

به‌این‌ترتیب، شما می‌توانید تمام توکن‌های ERC20 خود را معاوضه کنید و خریدوفروش انجام دهید.

توکن‌های یونی سواپ – uni

همان‌طور که می‌دانید بیشتر بلاک‌چین‌ها برای خود، توکنی ساخته‌اند. این کار برای ساماندهی امور مالی آن‌ها است. در مورد صرافی یونی سواپ، توکن uni یا uniswap برای این صرافی طراحی شده و اکنون در اکثر صرافی‌ها قابل معامله است.

یونی سواپ، از این توکن برای پرداخت سود تأمین‌کنندگان نقدینگی استفاده می‌کند. علاوه بر این، دارندگان این توکن می‌توانند درباره تغییراتی که در یونی سواپ اتفاق بیفتد، رأی دهند. درواقع داشتن این توکن، به منزله سهام‌دار بودن در پروتکل یونی سواپ است. سهام‌داران می‌توانند در مورد اتفاقات پروتکل تصمیم‌گیری کنند.

یک میلیارد توکن یونی، در ابتدای توسعه صرافی ایجاد شده است. ۶۰ درصد این توکن‌ها بین کسانی که از یونی سواپ استفاده می‌کنند، تقسیم شد. ۴۰ درصد باقی‌مانده، در اختیار سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان یونی سواپ برای تأمین هزینه‌های صرافی قرار داده شده است.

یکی از بهترین ایردراپ‌ها (Airdrop)، مربوط به این صرافی است. دسامبر سال ۲۰۲۰،‌این صرافی به هرکسی که مبادله‌ای در یونی سواپ انجام داده بود ۴۰۰ توکن یونی داد. این مقدار یونی، در همان زمان حدود ۸۰۰ دلار ارزش داشت. اکنون با افزایش قیمت توکن یونی، ارزش آن به چیزی بالغ بر ۸۰۰۰ دلار می‌رسد.

اکنون نیز توکن یونی، به کسانی که بخواهند سرمایه‌شان را در استخرهای موجود در صرافی سرمایه‌گذاری کنند، تعلق می‌گیرد. لیست زیر، تعدادی از مهم‌ترین استخرهای تأمین نقدینگی در صرافی یونی سواپ است:

 • ETH/USDT
 • ETH/USDC
 • ETH/DAI
 • ETH/WBTC

 

خرید و فروش توکن یونی سواپ
خرید و فروش توکن یونی سواپ

خرید و فروش توکن یونی سواپ

راه دیگری نیز به‌غیراز سرمایه‌گذاری و یا ایردراپ، برای به‌دست‌آوردن توکن‌های مختلف وجود دارد؛ خرید توکن از طریق صرافی.

از مهم‌ترین صرافی‌های متمرکزی که توکن یونی سواپ را عرضه می‌کنند، می‌توان بایننس و کوین بیس را نام برد. متأسفانه استفاده از صرافی‌های خارجی برای ایرانیان محدودیت‌هایی دارد. به همین دلیل، صرافی‌های داخلی جایگزین‌های مناسبی هستند. صرافی وزینکس، خدمات مشابه و متناسب با شرایط مالی و اقتصادی ایران را به کاربران خود عرضه می‌کند.

خرید یا فروش توکن یونی در هر صرافی، فرایندی بسیار ساده است. ابتدا به وب‌سایت صرافی موردنظر مراجعه کنید. با واردکردن آدرس ایمیل و یا هر اطلاعات دیگری که صرافی از شما درخواست می‌کند، یک حساب کاربری بسازید.

سپس، از شما خواسته می‌شود تا مدارک احراز هویتتان را بارگذاری (Upload) کنید. با آپلود این مدارک، می‌توانید به‌راحتی توکن‌های یونی خود را در صرافی خریدوفروش کنید.

اگر می‌خواهید از صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده کنید؛ خود صرافی یونی سواپ بهترین گزینه برای خرید توکن‌های یونی است. همان‌طور که در قسمت قبل خواندید، کار با این صرافی بسیار آسان است. کافی است کیف پولی داشته باشید که روی شبکه اتریوم ایجاد شده باشد. با متصل‌کردن کیف پولتان به صرافی، به‌راحتی می‌توانید توکن یونی خریداری کنید.

کیف پول یونی سواپ

 

همان‌طور که گفته شد، تمام کیف پول‌های روی شبکه اتریوم با یونی سواپ سازگار هستند. زمانی که شما در صرافی روی گزینه connect wallet کلیک کنید؛ لیستی از کیف پول‌های مجاز به شما نشان داده می‌شود. رایج‌ترین کیف پولی که برای لینک به صرافی یونی سواپ استفاده می‌شود، ولت Metamask است. این کیف پول، یک افزونه دارد که روی مرورگر کروم، فایرفاکس، بریو و مایکروسافت اج نصب می‌شود و کار با آن را ساده می‌کند. این کیف پول را می‌توانید از وب‌سایت https://metamask.io/index.html دانلود کنید.

علاوه بر متاماسک، یونی سواپ را می‌توانید در هر کیف پول دیگری که از توکن‌های اتریوم پشتیبانی می‌کند، ذخیره کنید.

انواع کیف پول های ارز دیجیتال را بشناسید

مزایای یونی سواپ

 

تنها چند سال پس از پیدایش یونی سواپ، این پلتفرم به محبوب‌ترین پلتفرم غیرمتمرکز تحت شبکه اتریوم (Ethereum) تبدیل شده است. توکن یونی، رشدی چند صددرصدی را تجربه کرد. این توکن، نقش مهمی در معرفی و پذیرش عمومی برنامه‌های غیرمتمرکز ایفا کرده است. سال ۲۰۲۱ پلتفرم‌های غیرمتمرکز، رشد خیره‌کننده‌ای داشته‌اند.

طبق تحلیل وب‌سایت Dune Analytics، پلتفرم یونی سواپ ۵۶.۷ درصد از فضای معاملات غیرمتمرکز را به خود اختصاص داده است. این داده‌ها، نشان‌دهنده عملکرد خوب صرافی یونی سوآپ به‌عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز در جلب اعتماد سرمایه‌گذاران است.

بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان حوزه رمزارزها، آینده درخشانی برای توکن UNI پیش‌بینی می‌کنند. آن‌ها UNI را، یک گزینه جذاب سرمایه‌گذاری برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌دانند. در ادامه این قسمت، نگاهی می‌اندازیم به برخی از ویژگی‌های بارز یونی سواپ و دلایل تحلیل‌گران برای سرمایه‌گذاری روی این پروژه.

مزایای یونی سواپ
مزایای یونی سواپ

یونی سواپ حجم بزرگی از بازار را تصاحب کرده است.

هرچقدر میزان سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های بلاک‌چین بیشتر باشد، اعتبار آن‌ها افزایش می‌یابد و باثبات‌تر شناخته می‌شوند. دارایی‌هایی با بازار عظیم (large-cap asset)، دارایی‌هایی هستند که سرمایه موجود در آن‌ها بیش از ۱۰ میلیارد دلار است. پلتفرم یونی سواپ، در این دسته جای می‌گیرد.

حجم عظیم سرمایه در پلتفرم، امکان حذف و یا ورشکستگی پلتفرم را کاهش داده و آن را تبدیل به سرمایه‌گذاری امن و سودآور کرده است. سرمایه موجود در یونی سواپ، چیزی بالغ بر ۱۵،۵۴۰،۵۳۳،۱۵۴ دلار است.

توکن یونی را می‌توان در برترین صرافی‌ها پیدا کرد.

اینکه بزرگ‌ترین صرافی‌ها توکن یونی را در لیست ارزهای خود قرار داده‌اند، نشانه اعتماد آن‌ها به این پروژه بزرگ است.

طبق داده‌های وب‌سایت CoinMarketCap، ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰  یونی در صرافی‌ها لیست شد. این توکن در اولین روز معاملاتی خود، حجم ۱،۷۶۲،۷۱۸،۳۵۷ دلار را ثبت کرد و سرمایه بازار خود را تا ۵۹۰ میلیون دلار افزایش داد.

در حال حاضر توکن یونی، در ۱۰ صرافی برتر رمزارزها لیست شده است. میلیون‌ها کاربر در سراسر دنیا با اعتماد به این صرافی‌ها، معاملات خود را با توکن یونی انجام می‌دهند.

یونی سواپ نیازی به تأیید هویت کاربران ندارد.

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز این صرافی، هیچ نوعی از مدرک شناسایی نیاز نیست. از این نظر یونی سواپ، کاملاً متعهد به آرمان‌های کریپتوکارنسی است. هویت شما در این صرافی، کاملاً ناشناس باقی خواهد ماند.

باتوجه‌به این قابلیت، اگر شما پولی داشته باشید و بخواهید با آن توکن‌های ERC20  بخرید؛ می‌توانید در عرض چند دقیقه این کار را بکنید. نیاز نیست برای تأیید هویتتان از طرف صرافی، چند روز معطل شوید.

این ویژگی، چطور روی قیمت توکن یونی تأثیر می‌گذارد؟ افراد زیادی دوست دارند در همان لحظه که تصمیم به معامله می‌گیرند؛ با استفاده از یک صرافی امن معامله خود را انجام دهند. یونی سواپ با فراهم‌کردن این امکان، هر روز کاربران بیشتری را جذب خود می‌کند.

احراز هویت مشتری (KYC) در صرافی ارز دیجیتال چیست؟

تعداد کاربران زیاد، به معنای انجام معاملات بیشتر و افزایش سرمایه موجود در صرافی است. همان‌طور که گفتیم، سرمایه صرافی نشان‌دهنده اعتماد و اعتبار آن است.

نسخه ۳ یونی سواپ، این صرافی را در لیست بهترین پلتفرم‌های غیرمتمرکز نگه می‌دارد.

یونی سواپ نسخه ۳ را، ۵ می ۲۰۲۱  هم‌زمان با راه‌اندازی شبکه mainet اتریوم منتشر کرد. تیم توسعه‌دهنده یونی سواپ، می‌خواهد این پلتفرم را تبدیل به انعطاف‌پذیرترین و کارآمدترین بازارسازی خودکار (AMM-automated market maker) کند.

از ویژگی‌های بارز نسخه جدید یونی سواپ، افزایش سود تأمین‌کنندگان نقدینگی است. این نسخه، بازده سرمایه را ۴۰۰۰ برابر نسبت به نسخه ۲ افزایش داده است. به‌این‌ترتیب کاربرانی که تصمیم می‌گیرند رمزارزهای خود را به اشتراک بگذارند و تبدیل به عرضه‌کنندگان نقدینگی شوند؛ می‌توانند سود بیشتری از سرمایه خود کسب کنند. در این حالت، بازار یونی سواپ تبدیل به بازاری جذاب‌تر برای سرمایه‌گذاران خواهد شد.

این نسخه جدید، مشکل تفاوت قیمت مورد انتظار برای معامله و قیمت واقعی یک توکن را نیز حل کرده است. این تفاوت قیمت، زمانی اتفاق می‌افتد که یک معامله بزرگ انجام شود و استخر برای معامله به‌اندازه کافی نقدینگی نداشته باشد.

ویژگی دیگر نسخه ۳، ایجاد استخر‌های «نقدینگی متمرکز» است. این ویژگی، به تأمین‌کنندگان نقدینگی اجازه می‌دهد حداقل و حداکثر قیمت، برای آن بخش از استخر که متعلق به خودشان است را مشخص کنند.

به عبارت ساده‌تر، این ویژگی به تأمین‌کنندگان نقدینگی کمک می‌کند تا کنترل بیشتری روی سرمایه خود داشته باشند. این امر موجب افزایش سود سرمایه‌گذاران و تشویق سرمایه‌گذاران بیشتر به سرمایه‌گذاری در صرافی می‌شود.

با انتشار این نسخه، یونی سواپ توانست منتقدین خود را راضی کند و شکاف بین خود و صرافی‌های غیرمتمرکز، مانند سوشی سواپ (Sushi Swap) و پنکیک سواپ (Pancake Swap) را پر کند.

معایب یونی سواپ
معایب یونی سواپ

معایب یونی سواپ

یونی سواپ، ویژگی‌های منحصربه‌فرد و مزیت‌های بسیار زیادی دارد؛ اما این بدین معنا نیست که می‌توان از معایب مربوط به سرمایه‌گذاری در یونی سواپ چشم‌پوشی کرد. هیچ پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چینی، بدون ایراد نیست. در ادامه، به برخی از معایب یونی سواپ اشاره می‌کنیم. این معایب باعث شده تعداد کمی از تحلیلگران و کارشناسان، رویکرد محافظه‌کارانه‌ای در مورد این صرافی اتخاذ کنند.

در مورد غیرمتمرکز بودن یونی سواپ، شک و شبهه وجود دارد

تمرکززدایی، بارزترین ویژگی تکنولوژی‌های مبتنی بر بلاکچین است. بسیاری از افراد، به دلیل عدم وجود واسطه‌ها و کنترل مرکزی روی معاملاتشان وارد این حوزه شده‌‌اند. اما متأسفانه در مورد یونی سواپ، زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که غیرمتمرکز بودن آن را زیر سوال می‌برد.

اگر غیرمتمرکز بودن را عدم تمرکز قدرت در دستان یک فرد یا سازمانی خاص تعریف کنیم؛ تیم یونی سواپ باید در مورد توکن‌های یونی تحت اختیار خود، شفاف‌سازی کند. برخی تحلیل‌گران معتقدند این تیم، چیزی بین ۲۰ تا ۶۰ درصد از توکن‌های موجود را در دست دارد. این مقدار دارایی عملاً تعیین‌کننده سرنوشت این پلتفرم است.

زمانی که نفرات معدودی تعداد زیادی از توکن‌های یک پلتفرم را در اختیار داشته باشند، به‌راحتی می‌توانند بر قیمت تأثیر بگذارند. همچنین این تعداد، می‌توانند در رأی‌گیری‌ها نظر خودشان را بر نظر دیگران غالب کنند. به‌این‌ترتیب، پلتفرم از حالت غیرمتمرکز خارج شده و قدرت کنترل در دستان عده‌ای خاص متمرکز می‌شود.

یونی سواپ در فضای رقابتی تنگاتنگی به سر می‌برد

صرافی‌های دیگری مانند Sushi Swap ، Ox Native ، Curve و Token1one رقیب‌های بسیار سرسختی برای یونی سواپ محسوب می‌شوند. این صرافی‌ها، تاکنون توانسته‌اند میلیاردها دلار بر حجم بازار خود بیفزایند. علاوه بر آن‌ها، صرافی پنکیک سواپ نیز وجود دارد که در بستر صرافی معتبر بایننس بنا شده است.

حجم معاملات روزانه پنکیک سواپ، چیزی بالغ بر ۲۸۰ میلیون دلار است و ارزش کل آن بیش از ۷ میلیارد دلار برآورد شده است. فوریه ۲۰۲۱، زمانی که بیت‌‌کوین بازار را پیش برد و بالاترین رکورد تاریخی خود را ثبت کرد، PancakeSwap برای مدت کوتاهی از Uniswap در حجم معاملات پیشی گرفت. گذشته از این، سرمایه بازار PancakeSwap بالای ۲ میلیارد دلار است و روزبه‌روز بر آن افزوده می‌شود. با این حساب، پن‌کیک سواپ می‌تواند رقیب سرسختی برای یونی سواپ محسوب شود و بر آینده این صرافی تأثیر بگذارد.

سرعت شبکه یونی سواپ از رقبایش بسیار کمتر است.

Uniswap یک توکن ERC20 است؛ این یعنی یونی سواپ کاملاً با قوانین اتریوم کار می‌کند. تمام نواقصی که در شبکه اتریوم وجود دارد؛ در یونی سواپ نیز دیده می‌شود. شبکه ۱.۰ اتریوم یک مشکل اساسی دارد که مربوط به استفاده از الگوریتم اثبات کار (POW) است. این الگوریتم، شبکه را در مقابل هکرها محافظت می‌کند؛ اما نمی‌تواند مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها را افزایش دهد.

ویتالیک بوترین و تیمش، ۱ دسامبر ۲۰۲۰  برای حل این مشکل اتریوم ۲.۰ را راه‌اندازی کردند؛ اما این شبکه، هنوز آماده عرضه خدمات به شکل گسترده نیست.

در حال حاضر Cardano ، Tron ، Internet Computer و Binance شبکه‌هایی سریع‌تر از شبکه اتریوم دارند؛ این مورد، می‌تواند از شمار معامله‌گرانی که یونی سواپ را به‌عنوان صرافی خود انتخاب می‌کنند، بکاهد.

سرعت شبکه یونی سواپ از رقبایش بسیار کمتر است
سرعت شبکه یونی سواپ از رقبایش بسیار کمتر است

یونی سواپ به‌شدت تحت تأثیر جو بازار قرار می‌گیرد.

به‌عنوان یک رمزارز غیرمتمرکز، انتظار می‌رفت یونی سواپ مستقل از جو حاکم بر ارزهای دیگر از جمله بیت‌کوین عمل کند. اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد. زمان‌هایی که قیمت بیت‌کوین ریزش شدیدی را تجربه کند، قیمت توکن یونی نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

تحلیل قیمت یونی نشان می‌دهد این کوین، از اخبار و شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه تأثیر می‌پذیرد. برای مثال روز دوشنبه ۳ می ۲۰۲۱،  UNI که به بالاترین سطح قیمتی خود یعنی ۴۴.۹۷ دلار رسیده بود به توییت‌های ایلان ماسک، اخبار چین و اخبار منفی منتشر شده از وزارت خزانه‌داری واکنش منفی نشان داد.

البته این فقط ایراد یونی نیست. اکثر رمزارزها تحت تأثیر اخبار قرار می‌گیرند؛ اما بر اساس ادعایی که برنامه‌های غیرمتمرکز دارند، از آن‌ها انتظار می‌رود کمتر به این جوها واکنش بدهند.

جمع‌بندی

یونی سواپ، یک صرافی غیرمتمرکز است. این صرافی به کاربران خود اجازه می‌دهد توکن‌های بر پایه اتریوم را، بدون دخالت هیچ نهاد واسطه و در امنیت کامل مبادله کند. این صرافی، از تکنولوژی نوآورانه‌ای برای کنترل و تنظیم قیمت توکن‌ها استفاده می‌کند و به سرمایه‌گذاران، امکان کسب سود از طریق تأمین نقدینگی را می‌دهد.

صرافی یونی سواپ به‌عنوان یک صرافی غیرمتمرکز، تاکنون توانسته عملکرد خوبی از خود نشان دهد؛ اما این به این معنی نیست که سرمایه‌گذاری روی آن هیچ ریسکی ندارد. تمام سرمایه‌گذاری‌هایی که روی رمزارزها انجام می‌شود، ریسک دارد. از مهم‌ترین نکته‌هایی که باید برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال رعایت شود، مدیریت سرمایه و هیجانات است.

ما در بخش وبلاگ صرافی وزینکس، سعی داریم با انتشار مطالب مفید آگاهی شما در مورد رمزارزها را افزایش دهیم و شما را در انجام سرمایه‌گذاری‌های مطمئن‌تر یاری کنیم. چنانچه سؤالی درباره صرافی یا توکن یونی سواپ دارید، آن را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. تیم وزینکس، دراسرع‌وقت پاسخ شما را خواهد داد.

 

سوالات متداول

 

 1. آیا معامله در یونی سواپ امن است؟

یونی سواپ به‌عنوان یکی از امن‌ترین پلتفرم‌های غیرمتمرکز (Defi)شناخته می‌شود. برای کار با این صرافی، باید کیف پول خود را به صرافی متصل کنید؛ هکرها برای سرقت سرمایه شما باید کیف پولتان را هک کنند. صرافی‌های متمرکز که وجوه شما را مستقیم درون خود صرافی نگه‌داری می‌کنند، هدف راحت‌تری برای هکرها هستند.

 1. آیا سرمایه‌گذاری روی یونی سواپ سودده است؟

کسی پاسخ دقیق را نمی‌داند. اگر به توانایی برنامه‌های غیرمتمرکز باور دارید، یونی سواپ یکی از بهترین آن‌هاست. این پلتفرم نه‌تنها حجم زیادی از بازار را تصاحب کرده است؛ بلکه با انتشار نسخه ۳، توانست سرمایه‌گذاران بسیاری جذب کند. پس از نظر فاندامنتالی این پلتفرم، برای سرمایه‌گذاری مناسب است. اما همواره برای تصمیم به سرمایه‌گذاری روی رمزارزی خاص، تحقیقات خودتان را انجام دهید. درنهایت با رعایت تمام اصول یک سرمایه‌گذاری ایمن، اقدام به سرمایه‌گذاری کنید.

 1. آیا قیمت یونی می‌تواند به ۱۰۰ دلار برسد؟

بر اساس نظر کارشناسان Digital Coin Price ، UNI می‌تواند سال ۲۰۲۸، ۱۰۰ دلار را لمس کند و تا پایان همان سال به ۱۲۴.۱۶ دلار برسد. تحلیلگران  CryptoNewsz معتقدند تا پایان سال ۲۰۲۵ این توکن می‌تواند قیمت معاملاتی ۱۰۰ دلار را ببیند.

 1. چگونه می‌توان از هزینه و سود سرمایه‌گذاری در یونی سواپ آگاه شد؟

چند وب‌سایت برای محاسبه سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های تأمین‌کنندگان نقدینگی وجود دارد.

https://www.uniswaproi.com/https://www.zapper.fi/dashboard  و  https://zerion.io/ از جمله آن‌ها هستند. لازم به ذکر است که خود یونی سواپ این وب‌سایت‌ها را تایید نکرده است. سود نشان داده شده در این وب‌سایت‌ها، ممکن است دقیق نباشد و با نوسان قیمت‌ها تغییر کند؛ اما می‌توان با استفاده از آن‌ها تخمینی از سود سرمایه‌گذاری به دست اورد.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها