وزین
صرافی وزین

آیا یکشنبه بهترین روز خرید بیت کوین است؟

0 30

تمام کسانی که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارند، یکی از بزرگ‌ترین درگیری‌های ذهنی‌شان، زمان مناسب خریدوفروش دارایی‌هاست. در واقع انتخاب بهترین زمان خریدوفروش، تنها و اصلی‌ترین مؤلفه‌ای است که می‌تواند معامله‌گران را به سود برساند. در مقابل خریدوفروش در زمان نامناسب می‌تواند حکم کبریت در انبار بنزین را داشته باشد و دارایی افراد را به آتش بکشد.

بر اساس تحقیقات، عصر روزهای یکشنبه بهترین زمان برای خرید بیت کوین است. طبق گفته‌های چارلز ادوارد (Charles Edwards)، مدیر دارایی‌های دیجیتالی شرکت کاپیرول (Capriole) روزهای یکشنبه نرخ ارزش رمزارز بیت کوین، در بیشتر از ۸۳ درصد مواقع منفی بوده است.

جدول زیر، نرخ ارزش بیت کوین در یک سال اخیر و روزهای هفته را بررسی کرده است؛ از مستنداتی است که می‌توان باتوجه‌به آن بر صحبت‌های آقای چارلز ادوارد صحه گذاشت.

با نگاهی گذرا به جدول بالا، متوجه خواهیم شد که نرخ منفی بیت کوین در عصر روزهای یکشنبه بالاتر از نرخ مثبت و افزایشی صبح روزهای دوشنبه بوده است. اگر بخواهیم کمی خودمانی‌تر بگوییم، پیشنهاد می‌کنیم عصر روزهای یکشنبه، سری به صرافی‌های ارزهای دیجیتالی زده و بیت کوین بخرید.

همه چیز درباره بیت کوین

عوامل مختلفی بر عملکرد بهتر و موفق‌تر بیت کوین، در پایان تعطیلات هر هفته {تعطیلات آخر هفته خارج از ایران منظور است} تأثیر می‌گذارند. همین موضوع موجب می‌شود که واپسین ساعات روز یکشنبه، بهترین زمان خرید بیت کوین باشد.

یکی از دلایل اصلی عملکرد بهتر بیت کوین، نرخ معاملات کمتر در تعطیلات است؛ بنابراین با آغاز هفته کاری حجم معاملات افزایش‌یافته و نرخ نوسانات بازار نیز روندی افزایشی خواهد داشت.

دومین علت اصلی بسته بودن بازارهای سنتی همچون  CME ، در آخر هفته است که از ابرقدرت‌ها و غول‌های تبادلات ارزی جهان محسوب می‌شود. چنین بازارهایی از تسهیل‌کنندگان معاملات رمزارزها به‌خصوص بیت کوین هستند و تعطیلی این بازارها نرخ معاملات را کاهش می‌دهد؛ بنابراین طبیعی است که با آغاز هفته کاری و باز شدن درب‌های بازارهای سنتی نرخ معاملات و در نتیجه قیمت بیت کوین افزایش یابد. حجم معاملات پایین در تعطیلات آخر هفته، تمایل شبکه بیت کوین به بازگشت ناگهانی (Pullback) را افزایش می‌دهد. همین امر، کاهش قیمت بیت کوین در یک بازه زمانی بسیار کوتاه و در حجمی قابل‌توجه را به دنبال دارد.

عموماً سرمایه‌گذاران کلان، معاملات خود را از طریق CME انجام می‌دهند. طبیعتاً تعطیل بودن این صرافی عظیم، نرخ معاملات کلان در شبکه را کاهش می‌دهد. با باز شدن درب‌های این صرافی در روزهای دوشنبه، حجم زیادی از معامله‌گران کلان وارد بازار می‌شوند. اگرچه که بیت کوین برخلاف بازارهای سنتی در روزهای آخر هفته و دیگر تعطیلات همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و معاملات در شبکه آن از طریق دیگر شبکه‌ها جریان دارد، اما همین عدم حضور سرمایه‌گذاران بزرگ موجب کاهش نرخ قیمت آن در روزهای تعطیل می‌شود.

داده‌های مطالعاتی نشان می‌دهند شبکه بیت کوین، برای جبران خسارات ناشی از کاهش قیمت در روزهای شنبه و یکشنبه، از تدابیر اقتصادی و استراتژیک خاصی استفاده می‌کند که به‌واسطه آن‌ها فضای خالی حضور سرمایه‌گذاران بازارهای سنتی همچون CME در بازار را جبران کند.

مکتب اقتصاد اتریش چیست؟

فارغ از مواردی که به آنها اشاره کردیم، بد نیست گریزی بزنیم به قراردادی که بین شبکه بیت کوین و سازمان CME بسته شد.

طی این قرارداد، معاملاتی که از طریق CME صورت می‌گیرند، ساعت ۱۶:۰۰ بعدازظهر آخرین جمعه هر ماه به‌وقت لندن پایان می‌یابند. در صورتی که روز جمعه آخر هر ماه، در هر دو کشور انگلستان و آمریکا روزی کاری نباشد، حجم معاملات بسیار زیادی طی این بند از قرارداد از بین می‌رود؛ بنابراین در هفته پیشرو، علاقه بازارهای آزاد و سنتی برای افزایش نرخ معاملات بالا رفته، در نتیجه با ورود به‌روز دوشنبه و آغاز هفته کاری با افزایش قیمت بیت کوین روبه‌رو خواهیم شد.

اگرچه که مستندات بسیار زیادی برای اثبات این فرضیه در دست هست، اما کماکان ممکن است تمام این داده‌ها کاملاً اتفاقی باشند، بااین‌حال روند بازار طی یک سال مطالعه نشان داده که یکشنبه‌ها بهترین روز برای خرید بیت کوین در بازار پرتلاطم رمزارزها است.

۵ ۱ رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها